wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrp88    172
2 godziny temu, kwiapa napisał:

Słuszna wypowiedź, popieram w 100%. Zasady dofinansowania do tego wapnowania ewidentnie łamią podstawowe prawo człowieka - prawo do równego traktowania. Chociaż sama idea słuszna to przy tych zasadach ewidentnie dostają po d...pie ci co nie "oszczędzają" na glebie i mają >50 ha. Sprostujcie mnie jeśli błędnie myślę.

Powinna być patelnia wapna dla każdego Polaka, nawet mieszczucha z 10. piętra.

Chyba nie o takie równe traktowanie chodzi w kontekście praw człowieka?

Edytowano przez piotrp88
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    53

U mnie sytuacja z tym dofinansowaniem wygląda tak, że 03.12.2021 złożyłem wniosek, tydzień temu dostałem smsa abym zrobił poprawkę co do kwoty zwrotu bo jednak przysługuje mi 200 zł do tony CaO, wniosek w całości wypełniony z poprawkami wysłałem w piątek, za 3 auta suma wyszła 9800, a planowany zwrot 7800, jakby zwrócili to i tak by super wyszło. Dziś dzwoniłem to wapno jak na tą porę mega drogie, cena jak w zniwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
3 minuty temu, EmilPlayP napisał:

U mnie sytuacja z tym dofinansowaniem wygląda tak, że 03.12.2021 złożyłem wniosek, tydzień temu dostałem smsa abym zrobił poprawkę co do kwoty zwrotu bo jednak przysługuje mi 200 zł do tony CaO, wniosek w całości wypełniony z poprawkami wysłałem w piątek, za 3 auta suma wyszła 9800, a planowany zwrot 7800, jakby zwrócili to i tak by super wyszło. Dziś dzwoniłem to wapno jak na tą porę mega drogie, cena jak w zniwa.

Ja nie dawałem żyć dla oschr dzwoniac to tez sprawdzala przy mnie na sluchawce a mowila ze dopiero jest wedlug miesiecy na poczatku listopada ze sprawdzaniem a ja zlozylem 20.grudnia :) I po odr sporo poprawek ale mialem kopie na emailu i razem z mila pania z oschr krok po kroku naprawilismy krok po kroku spaprana robote i musialem na nowe wydrukować wnuosek i wyslac do oschr. Teraz czaje sie zeby jak najszybciej złożyć wniosek na kolejna działkę prawie 4ha ale nie ma jeszcze nowych formularzy na ten rok wiec musze czekac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Weźcie mi tak w skrócie wyjaśnijcie.

Kupiłem wiosną 3 auta wapna, już rozsiane. Teraz kupiłem kolejne dwa. Czeka na jesień.

Gdybym teraz pobrał próbki do badań z kilku miejsc to czy mogę ubiegać się o zwrot za te 3 auta sprzed roku i te teraz zakupione?

Czy faktura musi mieć jakieś specjalne oznaczenie?

 

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98

Próbki powinny być pobrane przed zastosowaniem wapna. Najlepiej, jeśli ma się jakieś z okresu kwalifikacji kosztów (2019-2023 z tego co podają na stronie) to wystąpić do oschr o dopisanie zaleceń i wtedy wrzucić wapno, które zostało już rozsiane. Na fakturze musi być typ wapna (np.6a) oraz zawartość procentowa czystego składnika.

No i jeśli się składa to trzeba zrobić wycieczkę do urzędu po dokument określający kwotę pomocy de minimis

Edytowano przez mariusz4321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Próbki mam sprzed 2 lat i sprzed roku. Tylko tam nic nie ugram bo robione były rzetelnie dla mnie a nie pod program.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    53

Ja składałem wniosek w Grudniu, a jedna patelnia morawicy była z Marca albo Kwietnia, dwie kolejne Listopad. Tak jak kolega pisze, musi być napisane że z przerobu skał wapiennych i typ np 04. Próby gleby ważne są dwa lata podobno, myślę że jeśli pH <5,5 to nawet faktury z roku 2021 powinni Ci zaakceptować. Przy obecnych cenach ok 150 zł z transportem to przy moich hektarach wychodzi ok 75% zwrotu za zakup, przy 100 zł był pełen zwrot. Coś czuje, że przyjdzie zamówić ze dwa kursy na Marzec bo latem jeśli to jeszcze zdrożeje, a raczej tak będzie to będzie się mniej opłacać.


Waszym zdaniem pracownicy z oschr sprawdzają np. wyniki z poprzednich lat czy pracują tylko na bieżących sprawozdaniach?

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

@Agrestfaktury za wapno max 12 miesciecy przed terminem wysiewu nazwozu, wpisanym we wniosku o dofinansowanie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

No właśnie chyba tylko ze 3ha były poniżej 5,5. Więc teraz musiałbym robić próby z tych lepszych miejsc😉, z to pewnie ze 3miesiące zejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98
1 minutę temu, Agrest napisał:

Próbki mam sprzed 2 lat i sprzed roku. Tylko tam nic nie ugram bo robione były rzetelnie dla mnie a nie pod program.

Jeśli choć jedna ma ph<5,5 to można pod nią podpiąć do 4 ha aczkolwiek to już kwestia sumienia. Do tego potrafią skontrolować działkę ale w przypadku za dużego ph to nie problem bo zawsze wyjdzie poprawnie, czyli większe niż przed wapnowaniem. Rolnik nie jest też przeszkolony ,więc może ,,nieumiejętnie" pobrać próbkę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Wszystko sie zgadza tak jak koledzy wyzej piszą. A powiem taka ciekawostke że jedna łąka typowo torfowa miała ph5.2 i w zaleceniach napisali że zbedne wapnowanie i 0.00cao/ha i ta dzialka sie nie kwalifikowala do doplaty a niby do 5.5ph przyznają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Tylko tam mam nr geodezyjny i pole powierzchni. A niektóre działki po 0,5ha więc bez sensu.

No i tych działek geodezyjnych to mam z 80.

Jedynie kombinatorstwo by wchodziło w grę z nowymi próbkami.

Powyżej 50ha ile jest dopłaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
8 minut temu, Agrest napisał:

Tylko tam mam nr geodezyjny i pole powierzchni. A niektóre działki po 0,5ha więc bez sensu.

No i tych działek geodezyjnych to mam z 80.

Jedynie kombinatorstwo by wchodziło w grę z nowymi próbkami.

Powyżej 50ha ile jest dopłaty?

100zl do czystego składnika cao. W praktyce 100zl zwrot do 2ton wapna 50% oczywiście w twoim przypadku

Edytowano przez Michal014d
Doprecyzowanie
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

A przy zaleceniu 5t mogę wysiać 2t by dostać zwrot całości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

No tak.

Tylko tak się rozpisujecie że zaczynam się zastanawiać czy 15tys nie odzyskać. 

Tylko nie umiem kombinować w realu. Jakoś mi nie podrodze.

W teorii to wiem co i jak pobrać żeby dobrze było.

Złożyć pewnie nie złożę ale czas na myśleniu zleci🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98
7 minut temu, Agrest napisał:

A przy zaleceniu 5t mogę wysiać 2t by dostać zwrot całości. 

Przykład: w gospodarstwie do dotacji kwalfikowało się 10 ha na działkach o powierzchni 2, 3 i 5 ha, na które zalecono 10 t CaO proporcjonalnie do powierzchni. W jednym roku zamówiono wapno, w którym było 2 t CaO. Wtedy składa się na działkę o powierzchni 2 ha bo jeśli złożymy na działkę 3 lub 5 hektarową to nie wykorzystamy limitu a działki nie będzie można wykorzystać przy następnych zakupach.

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70
15 minut temu, Agrest napisał:

No tak.

Tylko tak się rozpisujecie że zaczynam się zastanawiać czy 15tys nie odzyskać. 

Tylko nie umiem kombinować w realu. Jakoś mi nie podrodze.

W teorii to wiem co i jak pobrać żeby dobrze było.

Złożyć pewnie nie złożę ale czas na myśleniu zleci🤣

Brać korzystać, ja jeszcze nie kupywałem bo trochę zajęty jestem studiami, ojciec to nigdy z dofinansowań nie chce korzystać ale muszę wziąść się ja bo on ma 63 lata i myślenie trochę stare. Z badaniami było taka samo, a bo trzeba zapłacić  itd. a ostatecznie wyszło ph srednio coś około 5

A jak sobie policzyłem to nalezy mi sie dofinansowanie w granicach 8tys a przy 15 ha to jednak dużo pieniędzy

 

Edytowano przez RolAnonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Ciekawe jak ta pomoc w wapnowaniu będzie się miała do dopłat po 2023, gdzie jest do wyboru pakiet z wapnowaniem.

Czy to się nie wykluczy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
14 minut temu, mariusz4321 napisał:

Przykład: w gospodarstwie do dotacji kwalfikowało się 10 ha na działkach o powierzchni 2, 3 i 5 ha, na które zalecono 10 t CaO proporcjonalnie do powierzchni. W jednym roku zamówiono wapno, w którym było 2 t CaO. Wtedy składa się na działkę o powierzchni 2 ha bo jeśli złożymy na działkę 3 lub 5 hektarową to nie wykorzystamy limitu a działki nie będzie można wykorzystać przy następnych zakupach.

 

Niedokonca. Jesli masz zalecenie 10t czystego cao na powiedzmy 2 działki a masz kupione 7t czystego to nawet wniosek nie przejdzie jesli masz za malo bo nie moze byc za malo powyzej 2t cao. W takim przypadku najlepiej okroic we wniosku tak hektary aby wszystko sie zgadzalo  tyle ze juz tego wapna brakujacego nie mozesz dokupic i znow zlozyc na ta sama dzialke na ktora dalismy za malo. Chyba ze tak podpasuje i usuwawy cala dzialke z wniosku i wtedy mozna ja zlozyc w ewentualnym kolejnym wniosku.Tak to wyglada w praktyce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    53

U mnie tak jest bo mam na wniosku zalecane 45 Cao, a faktury na 40 ton czystego składnika, tylko na wyniku jest hektar dzierżawki na którą nie składam dopłat także zostanie z automatu usunięta i powinno być ok bo było tak ok 4,6 pH. Wie ktoś ile trzeba czekać na jakoś decyzję po zaakceptowaniu wniosku? Słyszałem że w Mazowieckim idzie to całkiem szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

No nie wiem czy na dzierżawach nie można, czytałem komentarze wcześniejsze i pisali tutaj że można tylko, żeby nikt inny nie złożył wniosku na te samo pole potem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    66

To samo z dzierżawą nie pisemna bez dopłat agencyjnych itd ?

Co ile lat można składać ? Dwa trzy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
8 godzin temu, RolAnonim napisał:

No nie wiem czy na dzierżawach nie można, czytałem komentarze wcześniejsze i pisali tutaj że można tylko, żeby nikt inny nie złożył wniosku na te samo pole potem

Juz ci mówię. Na dzierżawy na tzw. gębę ze tylko obrabiamy a doplaty bierze właściciel(tak jest najczęściej) to nie mozemy na nie skladac wogole wniosku bo nie przejdzie. Sprawe zmienia dzierżawa na ktora skladamy dopłaty obszarowe w tym wypadku bez problemu mozna skladac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj