wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maciej    169

jeśli chodzi o potas to zasobności za bardzo nie podniesiesz bo trawa pobiera luksusowe ilości . ja waliłem na sianą łąkę często gnojówkę na wiosne Poli 6 do 300 kg pod 2 pokos 100 kg soli potasowej i zosobnosci bardzo niskie a łąka pięknie rosła po 4 - 5 pokosów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

o no to się uzbiera co najmniej 150K , wiec ma z czego rosnąć 

Edytowano przez RolAnonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

tylko przymrozi lecę z solą 100kg/ha aż dziwne bo co 2 lata dawałem po 100kg soli na łąki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

100kg soli raz na 2 lata to tyle co kanapkę posolić do smaku 😛

32 minuty temu, maciej napisał:

jeśli chodzi o potas to zasobności za bardzo nie podniesiesz bo trawa pobiera luksusowe ilości . ja waliłem na sianą łąkę często gnojówkę na wiosne Poli 6 do 300 kg pod 2 pokos 100 kg soli potasowej i zosobnosci bardzo niskie a łąka pięknie rosła po 4 - 5 pokosów

U mnie tak samo, w ciągu roku idzie nawet do 240kg czystego K, a zasobności bardzo niskie i niskie. Po prostu trawa pobiera go tyle ile dostarczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213
26 minut temu, danielhaker napisał:

100kg soli raz na 2 lata to tyle co kanapkę posolić do smaku 😛

U mnie tak samo, w ciągu roku idzie nawet do 240kg czystego K, a zasobności bardzo niskie i niskie. Po prostu trawa pobiera go tyle ile dostarczymy

kurła nie wiedziałem że aż tak pochłania K ale jeśli jest bardzo wysoki magnez to chyba doszło do zaburzenia P-K ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58

Ja w tym roku samą sól daje na łąki, zrobiłem badania wszystkich działek i koniec siania na oko. Ph na przeciętnych łąkach które nie widziały wapna to 5-5,5 pH, dwie torfowe, na których przy mokrym roku to jest wiecznie problem z wjazdem to pH 7-7,4 - też 20 lat bez wapna, no i na jednej słabej łące pH 4,3 - poszła morawica 4tony i jeszcze troche kredy sypnę, jest plan orać ją, obornik i przesiać bo miejscami place co nic nie rośnie ale to lipiec/sierpień. Potas już rozsiewać na łąki i zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Co powiecie na zimowe wiosenne wapnowanie pola, na którym bede siał kukurydze? Jak tu zmieszać wapno z NPK, a do tego jeszcze nie przesuszyc gleby. pH 5.6-5.7.

Myślałem rzucić 3.1-3.2 tony węglanu z magnezem - akurat 24tony na ten kawałek, sypnąć to jak tylko da się wjechać w pole - moze nawet i po mrozie. Z drugiej strony fajnie by było je wymieszać, a żeby wymieszać musi byc stosunkowo sucho, więc trzeba czekac. A jak to później połączyć z podaniem NPK? Obstawiam ze siew kukurydzy jakoś w okolicy 20 kwietnia.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

Jaki problem skoro NPK będziesz dawał w podsiewacz.

Wapno wysiejesz w lutym na zmarzniętą glebę o ile jeszcze mróz miał będziesz.

Wiosną i tak jakaś włóka musi pójść żeby przerwać parowanie. Chyba że masz mulcz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

i co rozsiac weglan i niech lezy miesiąc czy tam półtora? NPK bedzie szedł posypowo i w podsiewacz, bo 300 czy 400kg polifoski nie dam w podsiewacz


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

Rozsiać jak najwcześniej.  Póki szansa na wodę. Nie wiem czy bierzesz standard czy premium.

Jeśli pierwszy to pewnie wiesz że woda i mróz rewelacyjnie na niego podziałają, przyczyniając się do jakiegoś mikrorozpadu na skutek zamarzania/rozmarzania.

Problemem mogę być wiatry wysmalające które mogą część frakcji pyłu zabrać.

A jak wcześniej pisałem to lekka włóka jest z wiosny konieczna. Teraz masz agregat to uprawa na 3-4 cm żeby przerwać parowanie, pobudzić kiełkowanie chwastów. 

Taki mam pogląd na tą sytuację i ja bym tak zrobił.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciaastus    67
19 minut temu, yacenty napisał:

Co powiecie na zimowe wiosenne wapnowanie pola, na którym bede siał kukurydze? Jak tu zmieszać wapno z NPK, a do tego jeszcze nie przesuszyc gleby. pH 5.6-5.7.

Myślałem rzucić 3.1-3.2 tony węglanu z magnezem - akurat 24tony na ten kawałek, sypnąć to jak tylko da się wjechać w pole - moze nawet i po mrozie. Z drugiej strony fajnie by było je wymieszać, a żeby wymieszać musi byc stosunkowo sucho, więc trzeba czekac. A jak to później połączyć z podaniem NPK? Obstawiam ze siew kukurydzy jakoś w okolicy 20 kwietnia.

W moich okolicach takie pH to ludzie mają po porządnym wapnowaniu. Jak ktoś ma 5.7 to nie sypie wapna. 

Problem jest, żeby pH 5.5 osiągnąć. 

Jak zaniedbana ziemia to pH poniżej 5.0 u nas. 

A 40 km dalej mam znajomego i on mówi, że w jego okolicy wapnuja gdy pH spada poniżej 6.0

U nas na wsi chyba nikt niema 6.0

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Ja też bym rozsypał wapno jak największej i gdy będzie możliwy wyjazd na pole to broną porównać pole a jak nie masz bron to i włóka coś da 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

mam do przetestowania agregat 6m :P

7 minut temu, Agrest napisał:

Rozsiać jak najwcześniej.  Póki szansa na wodę. Nie wiem czy bierzesz standard czy premium.

Jeśli pierwszy to pewnie wiesz że woda i mróz rewelacyjnie na niego podziałają, przyczyniając się do jakiegoś mikrorozpadu na skutek zamarzania/rozmarzania.

Problemem mogę być wiatry wysmalające które mogą część frakcji pyłu zabrać.

A jak wcześniej pisałem to lekka włóka jest z wiosny konieczna. Teraz masz agregat to uprawa na 3-4 cm żeby przerwać parowanie, pobudzić kiełkowanie chwastów. 

Taki mam pogląd na tą sytuację i ja bym tak zrobił.

 

U nas nie ma standardów i premium, węglan z magnezem to węglan z magnezem. Czekam na wycenę, bo przed chwilą mój dostawca mi napisał ze nie ma cennika, a od nowego roku miało pójść 15zł do góry. W 2019 płaciłem 53zł za tone - już w polu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612

Dlatego rozsiewacz a jak warunki glebowe pozwolą to przemieszaj.

Jak głęboko sieje się kukurydzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25612
5 minut temu, yacenty napisał:

 

U nas nie ma standardów i premium, węglan z magnezem to węglan z magnezem. Czekam na wycenę, bo przed chwilą mój dostawca mi napisał ze nie ma cennika, a od nowego roku miało pójść 15zł do góry. W 2019 płaciłem 53zł za tone - już w polu

W lutym -8%

U mnie premium około 22zł do góry.

A premium I do Ciebie dowiozą. Kwestia ile km do Radkowic bo transport kosztuje. Na pewno jest mniej jak na Podlasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279
15 minut temu, yacenty napisał:

węglan z magnezem to węglan z magnezem

to dolomit raczej , tyle że może dobrze zmielony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

ja do kopalni mam 45km, a wapno dobre, więc po co szukać przygód 400-500km dalej? Transport będzie droższy niż wapno


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

nie ma sensu się spieszyć i płacić drogo za wapno ,syp systematycznie bo magnez i tak będzie się wymywał co kilka lat a pH gleby nie jest tragiczne na takim to i 12 ton na mokro mi sypała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
12 minut temu, maciej napisał:

nie ma sensu się spieszyć i płacić drogo za wapno ,syp systematycznie bo magnez i tak będzie się wymywał co kilka lat a pH gleby nie jest tragiczne na takim to i 12 ton na mokro mi sypała

ja co 3 lata sypie po 3tony tego naszego, zwłaszcza ze ostatnio płaciłem po 55zł


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
ciaastus napisał:

W moich okolicach takie pH to ludzie mają po porządnym wapnowaniu. Jak ktoś ma 5.7 to nie sypie wapna.  Problem jest, żeby pH 5.5 osiągnąć.  Jak zaniedbana ziemia to pH poniżej 5.0 u nas.

to tlenkiem wapnuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiapa    11
Dnia 13.01.2022 o 09:48, poosa21 napisał:

Właśnie o to chodzi że brałem, a tylko jedno pole powinno spełnić warunek. Patrząc na sąsiadów to ci co nie dawali wapna to i tak nie dają dalej bo za dużo roboty. Więc albo dla wszystkich albo dla nikogo. To tak jak by były dopłaty bezpośrednie tylko dla tych co plon mają poniżej średniej. 

Słuszna wypowiedź, popieram w 100%. Zasady dofinansowania do tego wapnowania ewidentnie łamią podstawowe prawo człowieka - prawo do równego traktowania. Chociaż sama idea słuszna to przy tych zasadach ewidentnie dostają po d...pie ci co nie "oszczędzają" na glebie i mają >50 ha. Sprostujcie mnie jeśli błędnie myślę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

warto spojrzeć z perspektywy takiej że dopłaty są dla pola a nie dla gospodarza i dopłaty dostają tylko zaniedbane pola ... sam kupiłem ponad 120 ton wapna na dofinansowanie i raczej już nie skorzystam bo pH jest już na tyle wysokie że się nie złape chyba że nowe grunty się trafią kwaśne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj