wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25514
8 minut temu, Pafnucy napisał:

...to jutro siew??

Raczej w sierpniu.

Jutro dojedzie drugie auto i niech leży. Tej jesieni poszło 3 auta.

6 minut temu, Mikruss napisał:

@Agrest co to za wapno i wiele placiles?

Radkowit premium.  Faktura będzie po weekendzie 

16 minut temu, RolAnonim napisał:

A ja nie wiem czy nie poczekać, Ziemia i tak zamarznięta.

Może w lutym stanieje wapno no bo niby VAT zero, paliwo tańsze 60gr to i transport tańszy. Dobrze myślę?

 

Koszt pracownika w górę, koszt prądu w górę, ropa systematycznie na giełdzie w górę, oleje smary filtry, części zamienne niebotycznie w górę, serwis maszyn w górę  - będzie taniej🤭

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati17    13
8 godzin temu, Michal014d napisał:

A z drugiej strony czemu wspierać dobre gleby gliny itp jak na nich i tak sie dobrze rodzi i tam trzeba być mistrzem żeby zbić ph do 5 przykładowo. 

To ja znam takiego mistrza uprawiał maliny przez cztery sezony później zrezygnował, wziąłem pole, wyszło pH 4.7 można? Można.  Do mnie trochę nie przemawia to ile kosztuje baryłka ropy i, że to ma jakiś straszny wpływ na cenę paliwa u nas. Przypomnijcie sobie jak jakieś 10 lat temu baryłka ropy kosztowała 140 dolarów rekordy to były. Wtedy paliwo tankowałem po 5.65 najwyższa cena jaką pamiętam do obecnego roku. A dzisiaj ile baryłka a ile litr paliwa...

Edytowano przez Mati17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

W Lubelskim byłem u gościa na plantacja agrestu. Mój dwuletni  120cm wysoki pokrzewiony.

Tam 5 letni do kolana  i nędza totalna, pytam o glebę. Gliniasta 3a, sypie nawozy I nie rośnie. To pytam o ph. A ten mówi że 4,0.🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Taką glebę tak zajeździć to masakra. A potem do ładu doprowadzić dużo trudniej jak gleby lekkie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

miałem 4.2ph i kukurydza rosła na kiszonkę do 2,5 m na 2 klasie także można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70
36 minut temu, DamianRolnikSkup napisał:

większość firm, która korzysta z transportu i sam transport jest na vat, cena netto dalej jest ta sama to skąd te 60 gr znalazłeś ?

Ludzie nie rozumieją podstaw ekonomii i będą zachwalać to gówno, które wyniszczy przedsiębiorstwa i ludzi którzy będą w tym się babrać

Jeśli byś zauważył to było pytanie czy dobrze myślę, na ekonomii w szkole tego nie uczą, na moich studiach też:)

Ja nie zachwalam tego projektu, rozdawnictwo pieniędzy podwyżki plac bez pokrycia Dobrze nie wróżą. Gdy technologia pozostaje na podobnym poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
maciej napisał:

miałem 4.2ph i kukurydza rosła na kiszonkę do 2,5 m na 2 klasie także można

To słabo nawozona skoro miała max 2.5m moja lepiej wyglądała a też mam takie słabe pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
58 minut temu, RolAnonim napisał:

Niby człowiek wiedzioł ale się łudził.

Żeby bardziej nie zdrożało. W poprzednim sezonie im bliżej żniw tym drożej było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70
20 minut temu, Pitraszek napisał:

Żeby bardziej nie zdrożało. W poprzednim sezonie im bliżej żniw tym drożej było

No napewno tak będzie, ale znowu kupić teraz i żeby stało do żniw to też średnio bo będzie się źle rozsiewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

A ja właśnie kupuję teraz żeby dobrze się potem siało.

W ubiegłym roku w kwietniu kupiłem. Przynajmniej zostaje na polu a nie w powietrze idzie.

Wiadomo, trzeba do rcw 3 razy wejść , coś za coś

20210816_100853.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Agrest jakbyś miał na łańcuchy rozsiewacz to byś nie wchodzi i sie nie bawił łopatą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

Nigdy nie chciałem na łańcuchy. 

Tu jakbym drabinkę wywalił to też bym nie wchodził do środka, ale byłoby ryzyko że wapno z paką by zeszło😁

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891
2 godziny temu, Michal014d napisał:

E tam lepsze teksty ma moj staruszek "a po co to wapnować, cale życie ja tego nie robił i jakoś rosło" tylko pieniądze wywalasz nie wiadomo na co... i weź tu sie nie denerwuj a nic nie przetlumaczysz ojciec na czasach komuny sie zatrzymał.

Albo na tekst, że na jednej z działek są lepsze wyniki: "No bo tam było już kiedyś* wapnowane"

 

 

*kiedyś- 2003 xD

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
3 godziny temu, sznajdik napisał:

To jak korzystałes to o co ci chodzi swoje wyjąłeś i po temacie cały czas nikt nie będzie sponsorował

A dlaczego miałem być gorszy niż sąsiad? To że on dziaduje i wapna nigdy nie siał to ma mieć dofinansowanie z moich podatków a ja nie bo o wapnowanie dbałem. Teraz już pola tak zwapnowalem że na kilka lat odpuszczę wapnowanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

to też bez sensu, wapno to nie tylko pH ale i wapń, lepiej po mniej a częściej. ja teraz przyjąłem zasadę że co trzy lata jadę z tematem. po 2.5-3t wapna węglanowego z magnezem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

yacenty to najlepsza i najtańsza opcja . pH gleby zawsze w optymalnych wartościach magnez się nie zdąży wymyć i plony będą piękne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573
8 godzin temu, poosa21 napisał:

A dlaczego miałem być gorszy niż sąsiad? To że on dziaduje i wapna nigdy nie siał to ma mieć dofinansowanie z moich podatków a ja nie bo o wapnowanie dbałem. Teraz już pola tak zwapnowalem że na kilka lat odpuszczę wapnowanie. 

Kto ci broni wziąć jak dostaniesz dofinansowanie to składaj wniosek bierz próbkę u ekologa wyślij jako swoją i temat załatwiony. Przyjadą sprawdzić po dwóch latach od wysiewu to ph itak będzie na plus. Gdzie masz problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Właśnie o to chodzi że brałem, a tylko jedno pole powinno spełnić warunek. Patrząc na sąsiadów to ci co nie dawali wapna to i tak nie dają dalej bo za dużo roboty. Więc albo dla wszystkich albo dla nikogo. To tak jak by były dopłaty bezpośrednie tylko dla tych co plon mają poniżej średniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

Drugie dojechało. Dziś trzeba było ciągnik odpalić bo lekka odwilż i zaczął mielić w miejscu

20220113_095728.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870
13 godzin temu, maciej napisał:

yacenty to najlepsza i najtańsza opcja . pH gleby zawsze w optymalnych wartościach magnez się nie zdąży wymyć i plony będą piękne

Do optimum to mi jeszcze trochę brakuje, ale na spokojnie, nie od razu Kraków zbudowano. 6 z 7 działek mieści się w przedziale 5.8-6.3. Co do plonów cięzko ocenić - niestety u nas karty rozdaje deszcz. Co z tego ze wysypałem 3tony wapna jak w kolejnym roku było 400l opadu, a w kolejnym 650l. A w jeszcze kolejnym tylko 450, z czego znakomita większość na początku roku. Nie zmienia to faktu, że warto dać wapno co te 3-4 lata. Lepiej tak, niż raz na 10 lat po 10ton


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

zaczyna mnie kusić to premium 🤔 mam jedną działkę kilka lat nie wapnowaną, pH 5.6 to jakbym dał 6-7 ton na hektar to może by skoczyło do 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3870

eh, to wszystko zależy, mam kolege który przez 15lat nie dawał wapna na pole a cały czas ma pH ponad 6. Kwestia ziemi jaką masz do dyspozycji


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25514

To fakt, jak przejadę za Wisłę i w okolicach Opola Lubelskiego widzę cytrynowo żółte sady od braku Fe z powodu wysokiego pH, to chyba wolę swoje powapnować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
Agrest napisał:

Nawet 3-4 t by wystarczyło

trochę mało. kiedyś na tej działce dałem 3t Morawicy i 3 tony standardu, pH wzrosło z 6.1 na 6.3, miał iść tlenek żeby to teraz podbić do 6.5 ale to problematyczna i ryzykowna zabawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj