wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Mati17    13

Stosowałem...a właśnie teraz mi się przypomniało, że na to pole p którym wcześniej pisałem sypnąłem jeszcze zaraz pierwszej wiosny worek tego koszelowskiego. Więc może i to trochę pomogło. Chociaż szczerze mówiąc to kiedyś stosowałem wapniak kornicki i też wydawało się, że Pomorze ale efektów nie było widać po badaniach. W tym roku miałem jakąś czarną kredę co kolwiek to jest. Kredę sypią z tego co wiem na wiosnę, pogłownie na ratowanie plantacji jeśli słaba...ale.. czy to coś pomaga nie wiem a po drugie ale...między wapnowaniem a nawożeniem azotowym powinno być minimum 6 tygodni przerwy, więc...jak widzę w mojej okolicy sypią kredę i za tydzień albo dwa azot. Moim zdaniem nie ma to sensu.

Jeszcze co do wagi Morawickiego, mówisz o suchym czy mokrym? Bo do mnie towar przyjeżdżał suchy... pięknie się sieje wtedy.

Edytowano przez Mati17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Ważyłem dość suche, bo w kwietniu przywiezione i od razu przykrywaliśmy nową folią, mimo tego to od gruntu lekko wilgotne było. Teraz od razu jak przywiozą w Sierpniu to będziemy rozsiewać bo pewnie nie tylko mnie wkurza jak zawiesza się co rusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati17    13

Z łopatą trzeba jeździć i patrzeć czy leci bo czasami czubek na rozsiewaczu jest a na talerze nie leci. Ogólnie ja będę tylko to wapno stosował no chyba, że magnez będzie słaby to z magnezem trzeba będzie dać. A ciekaw jestem jakie parametry ma to wapno z cukrowni ? Kolega mi proponował ale jakoś nie mam przekonania ale nie wiem czy mam rację...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Ja będę miał porównanie bo zrobiłem w tym roku wszędzie próby gleby i siałem te z morawicy i nordkalk standard cal oba bez magnezu. Te z cukrowni jest przyzwoite ale trzeba dać dużo więcej bo ok 10 t, istotne z jakiego pH się startuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

wapno z cukrowni jeżeli jest blisko i walasny transport to się bierze . 1. darmowy fosfor w każdej tonie 10 kg czyli 4,5 tony i mamy tyle co w 100 kg polifapu 2. cena wapana. od 20 do 30 zł tona 3 . cecha charakterystyczna to materia organiczna którą zawiera tylko wapno z cukrowni . wielki plus dla tych co nie mają obornika i słomę sprzedają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
15 minut temu, EmilPlayP napisał:

Ja będę miał porównanie bo zrobiłem w tym roku wszędzie próby gleby i siałem te z morawicy i nordkalk standard cal oba bez magnezu. Te z cukrowni jest przyzwoite ale trzeba dać dużo więcej bo ok 10 t, istotne z jakiego pH się startuje.

Kiedy planujesz znów zbadac czy cos juz podniosło ph? Jak tam z dofinansowaniem wiesz juz cos bo pamietam że sie starales o zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Aby był wiarygodny wynik to chyba nie ma sensu w tym roku robić kolejnych tylko za rok lipiec - wrzesień, co 2-3 lata będę robić. Co do wniosku - złożony na początku Grudnia na 3 patelnie, narazie cisza ale powinno być ok bo wniosek wypełnił ogarnięty człowiek, co tylko wnioskami się zajmuje, a koszt to 100 zł. Dziś dzwoniłem do Agroloku to już i wapna granulowane poszły w górę, wapniak jurajski 495 zł brutto, polcalc 470 i ich "rekomendowany" granulat Calmik też coś pod 500, ceny brutto. Chyba zdecyduje się na ten jurajski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Pogłownie tylko kreda ma jakiś sens, inaczej to marnotrawstwo pieniędzy. Odkwaszenie tylko sypkim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
3 minuty temu, ktosik25 napisał:

witam. jest teraz nabór na dofinansowanie w sensie w 2022r?

Tak to już potwierdzone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Czy "można" zrobić tak że przykładowo kupię wapno teraz, a za np tydzień zbadam ziemię w między czasie zanim przyjdą wyniki rozsieje wapno bo przykładowo wiem że ziemia jest bardzo kwaśna. A złoże wniosek o zwrot  w maju.badanie przychodzei w marcu a fakturę mam że styczna. Jest to w jakiś sposób akceptowalne?

To nie jest mój przykład znajomego który chce tak zrobić, a tak pasuje bo potem obornik a łączenie w bliskich terminach nie wskazane

Edytowano przez RolAnonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Wedlug "prawa" nie mozna wysiac wapna na pole do czasu zdania wniosku o dofinansowanie. W praktyce różnie to bywa i raczej małe szanse że ktoś to sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Można oszukać i złamać prawo.  Data wysiewu musi być późniejsza od daty złożenia wniosku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Jaki ma to sens to ja nie wiem. Np ja już zbadałem ziemię a mogę teraz rozsiać tylko połowe a resztę po żniwach to przecież nie będę czekał na rozsianie do żniw a znowu też nie będę kupował wapna żeby stało do żniw. Logika powalająca 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Najpierw według przepisów trzeba otrzymać wynik badania gleb a potem kupić wapno. Po otrzymaniu faktury można wypełnić wniosek. Nie można najpierw kupić wapna a potem dać próbki do badania. 

Również jestem zdania, że nikt nie sprawdzi kiedy faktycznie wysiejesz wapno. Ale dla spokojnego snu można od razu po otrzymaniu faktury wysłać wniosek i brać się za rozsiewanie, dużo roboty z tym nie ma a człowiek spokojniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
RolAnonim napisał:

Jaki ma to sens to ja nie wiem. Np ja już zbadałem ziemię a mogę teraz rozsiać tylko połowe a resztę po żniwach to przecież nie będę czekał na rozsianie do żniw a znowu też nie będę kupował wapna żeby stało do żniw. Logika powalająca 😅

nie pasuje ci logika dotacji, nie składaj wniosku. najprostsze wyjście. nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70
26 minut temu, yacenty napisał:

nie pasuje ci logika dotacji, nie składaj wniosku. najprostsze wyjście. nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko

No tak, najlepiej to nie mieć zdania i się podporządkowywać bezsensownym przepisom.

Dotacje wezmę bo chcę dostać to co mi zabrano w różnego rodzaju podatkach 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

zastanów się trzy razy, czy warto. ilość papierologi i kopania się z końmi i udowadniania że nie jesteś wielbłądem jest ogromna. dwie dotacje przerabialiśmy i nie chce już o tym słyszeć, dla mnie zdrowie psychiczne ważniejsze od paru złotych


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bbb131    31

Już nie przesadzaj, w tym przypadku to nie ma tyle papierologii. Składałem dwa razy i wszystko sprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Długo czekaliście na jakikolwiek kontakt po złożeniu wniosku? Jak to wygląda tzn przychodzi decyzja pocztą, a jeśli jakieś poprawki to dzwonią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

fajnie, ja mimo wszystko już mam duży niesmak. a pH w granicach 6 więc i tak bym nie dostał grosza

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98

Właśnie akurat dotacja do wapnowania to była jedna z najmniej ''papierologicznych". Jedyny dokument z urzędu, który był potrzebny to zaświadczenie o pomocy de minimis. Ja akurat robiłem próbki na wszystkie pola w pierwszym roku trwania programu a składałem w drugim więc z fakturami za zakup nie było problemu. Dla świętego spokoju dokument wypełniał za 50 zł pracownik ODR więc interesowało mnie tylko wysłanie poleconego do urzędu. No i podsumowując to wapno, za które normalnie w moich stronach wychodziło około 70zł za tonę z dowozem po otrzymaniu zwrotu wyszło około 30 zł więc się opłaciło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

A ja się za wcześnie urodziłem na wszelkie zapomogi.

Regularnie wapnowałem i z ostatnich badań chyba 4 ha kwalifikowałoby się do dopłat. To cyrku robił nie będę bo szkoda czasu.  Kupiłem 3 auta wapna i rozsiałem. Dziś i na koniec tygodnia ma dojechać wapno na ten rok.

Martwi mnie prognoza na poniedziałek bo wiatr 12m/s a kupuję premium.

Miałem nie przykrywać ale będę zmuszony bo wiatr zabierze je ze sobą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Mi tam się opłaca , wapno do mnie po 120 , mało rolny. Powinno wyjść ponad 7tys zwrotu

 

A z racji że na nawozy spadł podatek, wapno kwalifikuje się jako nawóz?  Pytam bo nie wiem czy kupować czy wstrzymywać się do lutego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98
2 godziny temu, Agrest napisał:

A ja się za wcześnie urodziłem na wszelkie zapomogi.

Regularnie wapnowałem i z ostatnich badań chyba 4 ha kwalifikowałoby się do dopłat. To cyrku robił nie będę bo szkoda czasu.  Kupiłem 3 auta wapna i rozsiałem. Dziś i na koniec tygodnia ma dojechać wapno na ten rok.

W moim przypadku to były jedyne pieniądze nie licząc suszowego otrzymane od państwa.  Chcąc nie chcąc wszelkie zapomogi, prowy, dofinansowania, itp. rodzą tylko patologie (moim zdaniem - każdy ma swoja opinie na ten temat). U mnie większość dofinansowania przypadłą na łąki torfowe a tam ph zawsze będzie niskie. Do tego  sporo kawałków z 5-6 klasą a tam chcąc nie chcąc zawsze będzie nie za wysokie ph. Patrząc na okolicę to ten program to był taki trochę strzał w kolano bo w większości wnioski złożyli ludzie, którzy i tak wapnowali pola aczkolwiek efekt polityczne zapewne został osiągnięty.

2 godziny temu, Agrest napisał:

Martwi mnie prognoza na poniedziałek bo wiatr 12m/s a kupuję premium.

Miałem nie przykrywać ale będę zmuszony bo wiatr zabierze je ze sobą.

U znajomego jak premium miało leżeć dłużej to opryskiwaczem plecakowym pryskał  po wierzchu i robiła się kilkumilimetrowa skorupa i wiatr tak nie zabierał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj