wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Michal014d    142
21 minut temu, Bercik92 napisał:

A dlaczego marne szanse z tym wapnem? 😏

Bedzie zawisać i nie bedzie sie zsypywac na tasme.Bez szpadlowania ani rusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Dokładnie, byłem dziś na polu to nie ma szans nawet jak przyjdzie lekki mróz, błoto i szkoda paprac się z zapychaniem wapna, czekać i po żniwach rozsieje. Jakie wapno granulowane polecacie na lekkie ziemie, u mnie na pobliskim składzie jest atrigran tylko cena lekko zawyzona bo 550/tona, a w Agroloku mają wapniak Koszelowski i nie całe 500 jak dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
1 godzinę temu, Michal014d napisał:

Bedzie zawisać i nie bedzie sie zsypywac na tasme.Bez szpadlowania ani rusz.

Byłem dziś na polu i widziałem że trochę wlało w wapno a nie mam w tej chwili rozsiewacza i nie przykryłem ... 😬🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
1 godzinę temu, Bercik92 napisał:

Byłem dziś na polu i widziałem że trochę wlało w wapno a nie mam w tej chwili rozsiewacza i nie przykryłem ... 😬🙄

Jesli niedawno przywiezione i tylko troche zmoczylo wierzch to jeszcze moze sie udac. Ale jak juz lezy trochę czasu to od ziemi nabralo wilgoci a z gory deszcz poprawil i niestety ale szpadle w dłon i jazda :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ja kiedyś sobie tak zaniedbałem, że dwa auta wapna nie przykryte stały, po tej męczarni przy rozsiewaniu, to teraz rozsiewam jak tylko przywiozą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Co polecacie na martwicę? W listopadzie poszedł obornik pod orkę. Będzie siana qq ph 6.7 mg średni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
8 minut temu, Mecha napisał:

Co polecacie na martwicę? W listopadzie poszedł obornik pod orkę. Będzie siana qq ph 6.7 mg średni 

6,7 to już obojętne pH. Ja bym dawał obornik a nie wapno żeby próchnicy wprowadzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

U mnie co zostało na przyszły rok to przykryte, kiedyś już miałem imprezę z takim przelanym 🙈


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

co uważacie o wapnie na wiosne? pH średnio 4,8. Chce zastosować węglanowe, niby odkwasza wolniej więc nie powinno być większych strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
Ja przy trochę mniejszym pH zastosowałem węglanowe i zobaczymy czy lucerna będzie rosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
Dnia 2.01.2022 o 21:48, maciej napisał:

efekty będą zobaczysz , takiego wapna 2-3 tony to można walić co roku na rozkład resztek i na zrównoważenie zakwaszenie spowodowane nawozami i deszczami kwaśnymi . Natomiast na kwasie 4-4,5 pH i klasie ziemi dobrej to i 15 ton /ha trzeba dać żeby pH podskoczyło

Lepiej co roku po 5 t niż na raz duża dawkę, do tego mniejsza dawka wapna magnezowego i będzie dobrze. U mnie na nowym polu przy pH 4,9 i magnezie 2,2, dawałem

1 rok z cukrowni 4t

2 rok z cukrowni 3t

3 rok magnezowe 2,5t

4 rok z cukrowni 3t

5 rok magnezowe 2t.

Ph wyszło 6,2 i magnez 5,3. Teraz na tym polu u mnie buraki i rzepak a u sąsiadów owies, ziemniaki i gorczyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

bez przesady żeby co roku wapnowac zarypałbys się jakbyś miał 50 działek i do tego obornik do wywiezienia a tak to solidną dawkę co 2-3 łata i wtedy chociaż obornik się nie miesza z wapnem . ps. wyprowadzałem pola z pH 4 więc wiem że ciężko przedawkowac na kwasach chyba że tlenowymi .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

na youtube jest film o wapnowaniu( kanał hektar wiedzy), warto obejrzeć. Mówił w nim że najlepsze przy uregulowanym ph jest wapno dolomitowe, rozkłada sie powoli  więc na kilka lat starczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
1 godzinę temu, poosa21 napisał:

Lepiej co roku po 5 t niż na raz duża dawkę, do tego mniejsza dawka wapna magnezowego i będzie dobrze. U mnie na nowym polu przy pH 4,9 i magnezie 2,2, dawałem

1 rok z cukrowni 4t

2 rok z cukrowni 3t

3 rok magnezowe 2,5t

4 rok z cukrowni 3t

5 rok magnezowe 2t.

Ph wyszło 6,2 i magnez 5,3. Teraz na tym polu u mnie buraki i rzepak a u sąsiadów owies, ziemniaki i gorczyca.

Bdałeś corocznie pH czy strzeliłeś badanie po 5 latach od zastosowania? Jaka zawartość CaO w 'z cukrowni' i 'magnezowe'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

W badaniu gleby zawartość P,K i Mg  jest stała i niezależna od ph? tzn. czy jeśli przez np 2 lata podwyżę ph to będę miał takie same wartości PKMg (gdybym nie zmienił nawożenia) ?

Edytowano przez RolAnonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Nie, zawartość dostępnego PKMg jest skorelowana z odczynem gleby

Edytowano przez isentor
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
13 minut temu, isentor napisał:

Bdałeś corocznie pH czy strzeliłeś badanie po 5 latach od zastosowania? Jaka zawartość CaO w 'z cukrowni' i 'magnezowe'

Na tym polu badanie było co 2 lata od 6 lat wapna tam nie dawałem a najwyższe pH miałem 2 lata temu 6, 4. W tym roku na wiosnę będę robił badania i raczej po zniwach dam magnezowe. W magnezowym jest 30CaO i magnezu 16 a z cukrowni 25CaO. 

Kilkanaście lat temu znajomy miał dostęp do taniego wapna z cukrowni bardzo mokrego to rozsiewał rozrzutnikiem do obornika około 20t/ha. Przez prawie 20 lat nie mógł sądzić ziemniaków i przez 10 lat mial buraki miał bardzo słabe. 

Edytowano przez poosa21
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Dwa lata temu ustawiałem rozrzutnik do wysiewu wapna z cukrowni. Na pierwszej działce wyszło prawie 10 ton na ha. Celowałem w 5 ton. 5 klasa pH 4.5 równo po roku robiłem badania i wyszło pH 5.5. 

Z wapnem z cukrowni nie da się przesadzić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

to wapno musiało być czymś skażone nawet Bardowski wali co chwila tylko defekacyjne i buraki ma piękne ,pH wszędzie koło 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

ja sypałem u siebie 7-8 ton Morawicy na ha i kukurydza pięknie rosła te wapna wolno się rozpuszczają i nimi się nie zaszkodzi się ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj