wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
GoRAL1    63

Mnie się wydaje że pod maliny nie należy stosować wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafffffff    9

Panowie prosze o porade . Mianowicie wapnowalem 2 hektarki na jesieni po zniwach wapnem z cukrowni dosyc duze dawki dalem i wlasnie sie zastanawiam czy w tym roku po zniwach moge tam nawiesc obornik czy raczej poczekac rok aby sie nie wypalil????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Moim zdaniem możesz. Ja w zeszłym roku kupiłem 12ha ziemi o pH 4,2. Przed zasianiem dałem 5t wapna magnezowego, po żniwach 15t wapna z cukrowni, głęboko gruber i 15t pomiotu kurzego. Teraz rośnie rzepak i jest w super kondycji. Mówią że nie wolno obornika i wapna w jednym roku, ale jak nie ma wyjścia? W zeszłym roku to jęczmień sie nie wykłosił, a teraz to już lepiej wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oli007    0

Witam mam do was pytanie gdzie najblizej pomorskiego ( gdańska) można kupić wapno?? Jest tego do oporu na południu kraju ale w tym wypadku koszty transportu są kosmiczne... Może ktoś jest z żuław i powie gdzie sie zaopatruje i jakie są mniej więcej ceny??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

[quote name='lulak' d

ate='Jan 18 2009, 17:55 ' post='281080']
otrzymałem wyniki próbek gleby.
wychodzi, że mam dość kwaśne gleby - ph od 5,2 do 5,9
gleby średnie, klasa III-IV
co polecacie w tej sytuacji, jakie wapno zastosować, w jakich dawkach, kiedy... itp...
[/quote]

 

Jeżeli chodzi o wapno to są dwie formy wapna: węglany (mniej agresywne) i tlenki (bardziej agresywne).

Węglanów są trzy rodzaje:

-dolomity (najtwardsza skała po marmurze) mielona, zawartość w przeliczeniu na CaO -ok 50-55% o reaktywności do 35%, czyli 150kg CaO bierze udział w bezpośredniej reakcji z glebą, reszta rozkłada się do 200 lat - dobre przy wysokim pH dla utrzymania odczynu obojętnego, ewentualnie z domieszką Mg dla podniesienia zasobności Mg.

-węglany kruszone zawartość CaO ok 50-55 %, reaktywność ok. 50%, czyli w 1 tonie ok 250 kg CaO aktywnego, reszta w przeciągu około 10-15 lat się rozkłada,

-kreda - najmłodsze pokłady węglanów, których cząsteczki (muszelki)mają średnicę ok. 0,002 mm, zawartość CaO ok 50-55% należy odjąć ok 18% wilgotności, co przy reaktywności ok 97% stanowi około 420 kg CaO wchodzącego w reakcję z glebą. Szybki wzrost pH nawet o 1 w ciągu 3 miesięcy. Można stosować pogłównie, bardzo dobrze penetruje glebę nawet w ciągu 3 do 12 miesięcy do 16 cm. Na gleby zlewne należałoby bardziej zastosować tlenki, które rozluźniają glebę.

 

Jedynym mankamentem wapna węglanowego jest to, że potrzebują bardzo dużo wody do rozpuszczenia, tj ok 77 ton na 1 kg wapna. Węglanem nie przenawozi się pól, chyba, że damy po 20-30 t/ha, a tego chyba nikt nie robi. Wapno potrzebuje odczynu kwaśnego aby przeszło w formę jonową, a więc w formę, która wchodzi w reakcję z kwasami, ziemią. Jeżeli mamy pH obojętne, to wapno nie wchodzi w formę jonową, chyba że korzenie wytworzą kwasy wokół swoich korzeni, dzięki czemu pobieranie nastąpi pod potrzeby pokarmowe roślin.

 

W formach tlenkowych trzeba uważać,ponieważ pH wynosić może powyżej 10 co może spowodować nieoczekiwane skutki w postaci wypalenia części organicznej gleby (próchnicy). Dlatego należy stosować mniejsze i przemyślane dawki tlenków.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trq    1

Orientujecie się może, gdzie najbliżej Tarnowa można dostać wapno??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey15    0

Panowie. Mam do was takie pytanie otuż w roku 2008 robiłem badanie gleby no i wyszło mi że pH wynosi 4,17 i napisane jest że to jest odczyn bardzo kwaśny i konieczne jest wapnowanie. Dodatkowo wyszło też zawartość magnezu jest bardzo niska 2,6 ( w mg na 100g gleby ) więc konieczne jest jego uzupełnienie. No i pomyślałem sobie że skoro jest takie wapno magnezowe to za jednym zamachem obniżyć pH i podnieść zawartość magnezu siejąc właśnie to wapno magnezowe na ściernisko a potem przykrywając je gruberem. No i moje pytanie jest takie czy to dobry pomysł i jeśli tak to w jakich ilościach posiać to wapno i ile takie kosztuje i gdzie je można dostać w okolicach częstochowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63
Orientujecie się może, gdzie najbliżej Tarnowa można dostać wapno??

Morawica w świętokrzyskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BaDiKoWaL    2

Odświeżam. Ja też chciałem zapytać o możliwość zakupienia wapna w okolicach pomorskiego i zachodniopomorskiego (mieszkam na pograniczu) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Witam :P

 

Po żniwach mamy zamiar rozsiać wapno, gleba jest silnie kwaśna, pH=4,2, zawartość magnezu też niska=1,7 (mg/100g), dlatego myślałem o wapnie magnezowym (zawartość CaO 36%, MgO 18%). Co o tym sądzicie?

 

Ile dać na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35
Witam :P

 

Po żniwach mamy zamiar rozsiać wapno, gleba jest silnie kwaśna, pH=4,2, zawartość magnezu też niska=1,7 (mg/100g), dlatego myślałem o wapnie magnezowym (zawartość CaO 36%, MgO 18%). Co o tym sądzicie?

 

Ile dać na ha?

 

A skad bedziesz kupowac to wapno??


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szynszyl    0

@rolnik9407 po to jest forum żeby wymieniać się doświadczeniami, a nie pisać takie odzywki. Po co tak głupio odpisujesz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
Na wapnie będzie pisać ,a jak nie to zapytaj się w sklepie.

 

Jak to możliwe, że na wapnie będzie pisać :P ? W jakim sklepie, spożywczym :P ?

 

@szynszyl ma racje, po to jest forum, żeby się czegoś dowiedzieć, wymieniać doświadczeniami itd...

 

A skad bedziesz kupowac to wapno??

 

Kielce, cena z transportem w nasze okolice 50-53zł/t.

 

Czy dawka niecałe 3t/ha będzie odpowiednia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henry19    0

w moim gospodarstwie do 2006r pole nie bylo wapnowane przez 7 lat. od 2006 kupuje wapno tlemkowe magnezowe z kielc a przywozi mi firma transportowa z radzynia podlaskiego, ktora do kielc wozi różne materiały a zpowrotem zeby tiry nie jechały pusto ładujo sie wapnem. 1 tir=30t wapna+transport kosztowalo mnie kolo 2 000zł, wapnowałem przez dwa lata z rzędu w dawce 1.5-2t/ha tak jak koledzy wczesniej pisali znaczące efekty widoczne so na drógi rok. w tym roku znowu pobrałem próbki gleby i zobaczymy jakie so efekty mojego działania :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

co sadzicie o wapnie z cukrowni daje to pozadane efekty odkwaszania? w jakich dawkach stosujecie to wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul0    0

czytając ten wątek jedni twierdzą że wapnować ale bez obornika, a inni piszą że dają obornik i wapno

Jak to wkońcu jest ? efekty wapnowania będą dużo gorsze po nawożeniu obornikiem ?

Planuje po pszenicy zasiać rzepak i dać 3 t wapna 40% na ściernie + 1 - 2 t kredy pod agregat ph mam 4,8 ;)

i teraz pytanie co z obornikiem (tzn mam pomiot kurzy ze ściułką) dodam że słoma jest cięta na przyoranie,

czy może skłądować ten kurzak na pryzmach i dać za rok po rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

stosował ktoś krede jeziorną eko calcium?to jest jakiś drobny granulat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobik85    0

wapnowania nie łączymy nawożeniem obornikiem lub gnojowicą bo CaO w pewnym stopniu blokuje pobieranie składników wniesionych z nawozem organicznym(zwłaszcza związki fosforu)

wapno z obornikiem może i się nie "pogryzą"ale gdzie tu ekonomia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31
[quote name='lulak' d
ate='Jan 18 2009, 17:55 ' post='281080']
otrzymałem wyniki próbek gleby.
wychodzi, że mam dość kwaśne gleby - ph od 5,2 do 5,9
gleby średnie, klasa III-IV
co polecacie w tej sytuacji, jakie wapno zastosować, w jakich dawkach, kiedy... itp...
[/quote]

 

Jeżeli chodzi o wapno to są dwie formy wapna: węglany (mniej agresywne) i tlenki (bardziej agresywne).

Węglanów są trzy rodzaje:

-dolomity (najtwardsza skała po marmurze) mielona, zawartość w przeliczeniu na CaO -ok 50-55% o reaktywności do 35%, czyli 150kg CaO bierze udział w bezpośredniej reakcji z glebą, reszta rozkłada się do 200 lat - dobre przy wysokim pH dla utrzymania odczynu obojętnego, ewentualnie z domieszką Mg dla podniesienia zasobności Mg.

-węglany kruszone zawartość CaO ok 50-55 %, reaktywność ok. 50%, czyli w 1 tonie ok 250 kg CaO aktywnego, reszta w przeciągu około 10-15 lat się rozkłada,

-kreda - najmłodsze pokłady węglanów, których cząsteczki (muszelki)mają średnicę ok. 0,002 mm, zawartość CaO ok 50-55% należy odjąć ok 18% wilgotności, co przy reaktywności ok 97% stanowi około 420 kg CaO wchodzącego w reakcję z glebą. Szybki wzrost pH nawet o 1 w ciągu 3 miesięcy. Można stosować pogłównie, bardzo dobrze penetruje glebę nawet w ciągu 3 do 12 miesięcy do 16 cm. Na gleby zlewne należałoby bardziej zastosować tlenki, które rozluźniają glebę.

 

Jedynym mankamentem wapna węglanowego jest to, że potrzebują bardzo dużo wody do rozpuszczenia, tj ok 77 ton na 1 kg wapna. Węglanem nie przenawozi się pól, chyba, że damy po 20-30 t/ha, a tego chyba nikt nie robi. Wapno potrzebuje odczynu kwaśnego aby przeszło w formę jonową, a więc w formę, która wchodzi w reakcję z kwasami, ziemią. Jeżeli mamy pH obojętne, to wapno nie wchodzi w formę jonową, chyba że korzenie wytworzą kwasy wokół swoich korzeni, dzięki czemu pobieranie nastąpi pod potrzeby pokarmowe roślin.

 

W formach tlenkowych trzeba uważać,ponieważ pH wynosić może powyżej 10 co może spowodować nieoczekiwane skutki w postaci wypalenia części organicznej gleby (próchnicy). Dlatego należy stosować mniejsze i przemyślane dawki tlenków.

Pozdrawiam

 

 

kolego możesz napisać coś troche o wapnie defekacyjnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czytając ten wątek jedni twierdzą że wapnować ale bez obornika, a inni piszą że dają obornik i wapno

Jak to wkońcu jest ? efekty wapnowania będą dużo gorsze po nawożeniu obornikiem ?

Planuje po pszenicy zasiać rzepak i dać 3 t wapna 40% na ściernie + 1 - 2 t kredy pod agregat ph mam 4,8 :mellow:

i teraz pytanie co z obornikiem (tzn mam pomiot kurzy ze ściułką) dodam że słoma jest cięta na przyoranie,

czy może skłądować ten kurzak na pryzmach i dać za rok po rzepaku ?

 

Teoretycznie nie powinno się łączyć nawożenia obornikiem i wapnowania, ale jak już trzeba to trzeba. Najpierw wysiać wapno, zmieszać z gleba a potem rozrzucić obornik. Jeśli masz możliwość to zachowaj odstęp ok. dwóch tygodni od każdej z prac. Łączenie obornika z wapnem powoduje straty azotu, ale jeśli miałbyś przechowywać obornik na pryzmie to przecież i tak będziesz miał straty wynikające z przechowywania. To na jedno wychodzi. Moim zdaniem to zastosuj wapnowanie połączone z obornikiem. Wychodzę z założenia, że co w ziemi to w ziemi, już działa. Sam zastosowałem taki przykład nawożenia i nie narzekam. Plony na wysokim poziomie a na efekt wapnowania to i tak ze 2 lata trzeba poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj