wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

kołalski    0

Chyba jeszcze można złożyć wniosek o wapnowanie?

Na jednej działce ewidencyjnej 2ha mam 2 uprawy (podane do agencji) kukurydza i trawa na gruntach ornych. MOgę pobrać z tych dwóch działek (ale jednej ewidencyjnej) jedną próbkę? Czy konfrontują uprawy/ działki rolne z wnioskiem o dopłaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Ja podawałem w jednej próbie jak nie przekraczało 4 h. Poszło bez problemu. Nabór ciągły do 2023

Edytowano przez Pitraszek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0

Jeszcze jedna wątpliwość bo dzierżawię na tzw. gębę od sąsiada (on pobiera dopłaty) 5ha z działki 9ha, pozostałą część (4ha) dzierżawi ktoś inny. Byłem wczoraj u sąsiada i powiedziałem że jest dopłata do wapnowania i on mówi że mogę jak chcę wziąć tą dopłatę. Ustaliliśmy, że pobiorę 2 próbki on podpisze wniosek, a ja wszystko załatwię.

Pytanie czy mogę zbadać i podać do dofinansowania tylko część działki?

Bo gość który dzierżawi pozostałą część nie chce wapnować, bo mówi że nie wie czy będzie dalej to dzierżawił i czy w ogóle właściciel odda mu kasę z dofinansowania na to wapnowanie, a on poniesie koszt zakupu wapna... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0

W sumie też tak myślałem, ale przyjmijmy, że pH będzie wszędzie takie samo i przyznają 1tone wapna/ha (9ton na całość).

Kupię 9 ton i dopłacę do wapna magnezowego i nikt mi tej różnicy nie zwróci. Gdyby był zwrot 100% to OK, zostawił bym na pryzmie i niech sobie, z łaski, rozsieje, ale tak to nie bardzo.

Zresztą z nimi oboma to ciężko, bardzo ciężko się dogadać.

Więc pytanie: czy można zbadać część działki, wziąć na to dofinansowanie, a pozostała część działki może czekać, aż np. za rok właściciel zbada pozostałą część i znowu wystąpi o dofinansowanie. Bo może za rok wziąłbym całą w dzierżawę, ale z tym właścicielem, jak pisałem wcześniej, ciężka sprawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

To weź sobie próbę z gorszym ph wyslij, dadzą Ci ze 3t na hektar, kupisz patelnie wapna i Ci zwrócą  za całe, a rozsiejesz na swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Nie tylko 300 zł do ha a magnezowe zazwyczaj kosztuje 30 zł na kopalni plus transport z 40 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Max było 300zl do 1t czystego składnika czyli srednio przyjmując wapno 50% tona moze kosztowac 150zl i całość będzie zwrócona


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61
2 minuty temu, maciej napisał:

Nie tylko 300 zł do ha a magnezowe zazwyczaj kosztuje 30 zł na kopalni plus transport z 40 zł

To ja wiem, tylko kołalski chyba nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Dokładnie 300 do tony czystego składnika dawno temu składałem wniosek to zapomniałem co i jak Ale 10 tys było na fakturze i tyle zwrócili więc ziemia dostała a kieszeń nie boli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0
19 minut temu, damiano12332 napisał:

To weź sobie próbę z gorszym ph wyslij, dadzą Ci ze 3t na hektar, kupisz patelnie wapna i Ci zwrócą  za całe, a rozsiejesz na swoje.

Ale jak znaleźć miejsce z gorszym pH?

15 minut temu, maciej napisał:

100 procent oddają za wapno nie ważne czy magnezowe czy zwykłe

Oddają 200 do tony czystego, bo ma ponad 30ha

 

5 minut temu, maciej napisał:

magnezowe zazwyczaj kosztuje 30 zł na kopalni plus transport z 40 zł

Na kopalni nie wiem ile kosztuje, mnie interesuje cena za jaką dostarczą te wapno do mnie. U mnie zwykła morawica kosztuje >100zł/tonę

 

1 minutę temu, damiano12332 napisał:

To ja wiem, tylko kołalski chyba nie bardzo.

to samo co wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
kołalski napisał:

Ale jak znaleźć miejsce z gorszym pH?

najłatwiej znaleźć u sąsiada, takiego co mu nic nie chce już rosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0

NIe no bez przesady, nie będę kombinował zwłaszcza, że tylko dzierżawie ziemię bez umowy. Wyniki jakie wyjdą tyle posieje wapna.

Czyli nikt nie miał takiego przypadku, że badał część działki? I nie wiadomo czy pozostałą część ewentualnie można zbadać i uzyskać zwrot np. za rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Jesli ktoś ma 100 ha i uregulowane ph na większości czyli nic nie dostanie a złoży wniosek na 20 ha gdzie ph słabe to chyba należy mu się 300 zł do ha bo na tyle składa wniosek ale moge sie mylić


300 zł do tony czystego a nie ha *

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0

Czyli np. 25ha co roku x 4 lata = wywapnowane całe gospodarstwo...

czyli pewnie takie częściowe badania nie przejdą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

We wniosku wpisuje się powierzchnię gospodarstwa i stąd zależna jest suma pomocy

Dnia 19.11.2021 o 16:18, Pitraszek napisał:

Tak. Data wysiewu musi być we wniosku późniejsza od daty złożenia wniosku. Na wysiew jest max rok. Czyli rok do tyłu faktury pójdą

To pewne że tylko max rok w tył faktury? A nie od początku programu? Co rok kupuję wapno ale nie miałem do tej pory czasu zająć się wnioskiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kołalski    0

Pytanie z innej beczki: jeżeli w dopłatach jest podane 2ha tuzu, a teraz wyorałem ten tuz to wpisuję grunt orny czy musi zgadzać się z dopłatami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48

Mam zamiar w najbliższych dniach na orkę rozsypać wapno, żeby przez zimę wraz z wodą przesiąkało glebę. A wiosną prawdopodobnie będzie tam owies. Wszędzie piszą, że pod owies nie powinno się wapnować. Co o tym sądzicie? Macie jakieś doświadczenia? Jestem w trakcie podnoszenia pH z 4,2 i to miałaby być druga dawka (pierwsza rok temu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Przy takim pH to niema co się zastanawiać. Trzeba wapnowac. Wszystko zależy ile dajesz i jakie wapno. Jak dasz kredy 10 ton to dobrze nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
2 godziny temu, Pitraszek napisał:

Przy takim pH to niema co się zastanawiać. Trzeba wapnowac. Wszystko zależy ile dajesz i jakie wapno. Jak dasz kredy 10 ton to dobrze nie będzie

Witam wczesną wiosną chciałbym rozsiać wapno granulowane na pszenice. W jakiej ilości rozsiać wapno i jakie wapno byście polecili? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj