wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zigi94    282

na 5-6 klasę to ten radkowit premium bardzo spoko, na lekkich glebach optymalne pH to 5.6 do maksymalnie 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
18 minut temu, Zigi94 napisał:

na 5-6 klasę to ten radkowit premium bardzo spoko, na lekkich glebach optymalne pH to 5.6 do maksymalnie 6

Kurczę burzysz mi moja koncepcję co do nordcalcu :) A ktoś może sie wypowie jak z dzialaniem na lekkich glebach nordcalc może ktos stosował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442
4 godziny temu, Michal014d napisał:

Dołączam sie do pytania. Tyle że tak zachwalacie ten radkowit premium to juz nie wiem co lepiej na kwasy ph4 klasa gleby 5-6 radkowit premium czy zachwalany nordcalc standard bo juz zglupialem. I czym sie różni ten fast od standard od nordcalcu?

@Roxer : Wapno przyjechało na początku sierpnia. sporo padało, przemokło... Jak nieco obeschło to siałem, tak po 25 sierpnia ( pogoda nie pozwalała wczesniej ) . oczywiscie wyschnie na pryzmie, trzeba nakryć folią. Teraz @bialy2005 przywiózł mi 3 tiry radkowitu premium. Wczoraj zlał je deszcz, ale narazie tak 30 cm przemokło w pryzmie. Trzeba jeszcze poczekac aż wilgoć dalej pójdzie. Wtedy sieje sie super :) Najlepiej jednak rozsiewaczem z taśmą, nie wiem czy RCW łancuchowy da rade z bardzo mokrym. Może sie przykleić na podłogę i napinać łańcuchy...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Z tym przykrywaniem to nie wiem czy jest tak super bo u nas na wiosnę przywieziony węglan z morawicy, suchutki towar, tego samego dnia nową folią przykryte, a w sierpniu przy odkrywaniu widać było że spora warstwa przemokla, rozsiewane Piastem na łańcuchu i co jakiś czas potrafiło się zapchać. Jutro maja przyjechać dwa auta standard calk, pierwszy raz będe to rozsiewać i chyba nie ma sensu przykrywać - 3/4 teraz pójdzie, reszta po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeskw75    118
Wapno jak zleje deszcz to kilka przed siewem warto trochę poruszyć. Jak się je trochę przeżuci to dostanie powietrza i nawet rcw łańcuchowym dobrze idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
Michal014d napisał:

Kurczę burzysz mi moja koncepcję co do nordcalcu  A ktoś może sie wypowie jak z dzialaniem na lekkich glebach nordcalc może ktos stosował?

nie stosowałem, ale to wapno węglanowe więc krzywdy nie zrobi. jest młodsze ale gorzej rozdrobnione, radkowitem za jednym strzałem uzupełniasz magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
1 godzinę temu, Marl napisał:

@Roxer : Wapno przyjechało na początku sierpnia. sporo padało, przemokło... Jak nieco obeschło to siałem, tak po 25 sierpnia ( pogoda nie pozwalała wczesniej ) . oczywiscie wyschnie na pryzmie, trzeba nakryć folią. Teraz @bialy2005 przywiózł mi 3 tiry radkowitu premium. Wczoraj zlał je deszcz, ale narazie tak 30 cm przemokło w pryzmie. Trzeba jeszcze poczekac aż wilgoć dalej pójdzie. Wtedy sieje sie super :) Najlepiej jednak rozsiewaczem z taśmą, nie wiem czy RCW łancuchowy da rade z bardzo mokrym. Może sie przykleić na podłogę i napinać łańcuchy...

 

A co myślisz o motylu na taśmie da rade czy lepiej usluge z rcw wziac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
migacz    315

Wracam do pytania kiedyś zadanego o czarną kredę. Kolega mnie chce podłączyć do zamówienia. Ile za takie coś można dać? Dobre to czy ni chu chu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Witam,niedawno kupiłem wapno granulowane i mam pytanie.Czy rozsiać teraz przed orką na zime,lub na orke zimową i niech sobie leży do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442
2 godziny temu, Michal014d napisał:

A co myślisz o motylu na taśmie da rade czy lepiej usluge z rcw wziac?

Można motylem siać ale wapno musisz mieć blisko na polu bo ładowność nie za duża i szerokośc pracy dośc mała. Policz paliwo i czas, może sensowniej wypożyczyć RCW. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
44 minuty temu, Marl napisał:

Można motylem siać ale wapno musisz mieć blisko na polu bo ładowność nie za duża i szerokośc pracy dośc mała. Policz paliwo i czas, może sensowniej wypożyczyć RCW. 

Sie zobaczy poki co musze zamowic wapno. Jednak chyba zostanę przy nordcalc standard bo radkowit premium to moge zapomniec o wysiewie motylem raczej. A wapno jest w planie wlasnie na te pole wysypac to pod nosem bedzie. A co do paliwa to raczej 330m poradzi sobie i nie spali duzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72
Dnia 4.11.2021 o 08:28, bialy2005 napisał:

Nie masz racji radkowit premium 3t po roku ph o 1 do góry potwierdzone badaniami kiedyś wrzucałem nawet fotki badań.

wapno dolomitowe to najstarszy rodzaj wapna, może i radkowit działa szybciej, ale z tego co przetestowałem na własnej skórze i tego co sie dowiedziałem o dolomicie, to są to wapna działające bardzo powoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

bo wapno żeby działało musi być wymieszane z glebą. jak wysieje na orkę to część sama przejdzie wgłąb profilu z wodą a resztę wymiesza po żniwach. jak wysieje przed orką to wrzuci to pługiem w bruzdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
1 godzinę temu, Mariu napisał:

Zwrot za wapno przelali składane było w sierpniu 

Pamiętasz moze z ilu lat trzeba miec papiery z korzystania z srodkow de minimis 2019,2020,2021r czy jak? I skad te papiery wziąć z aimr?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25487

Zawsze 3 lata z bieżącym włącznie CZyli 19, 20, 21

 

A papiery bieże się z segregatora w domu.

Takie rzeczy się przechowuje.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Można taką dokumentację z arimir pobrać? W tym miesiącu będę pierwszy raz składać papiery na zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
5 minut temu, Agrest napisał:

Zawsze 3 lata z bieżącym włącznie CZyli 19, 20, 21

 

A papiery bieże się z segregatora w domu.

Takie rzeczy się przechowuje.

Tylko suszowe znalazlem :) ale jeszcze za drugi rok suszowego szukam papieru :) ale to wystarczy do tego wniosku? Bo ja bardziej myślałem że trzeba gdzieś np aimr wziąć jeden papier i tam wszystko bedzie podsumowane na bierzacy rok...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44

Ja nie korzystałem z de minimis a suszowe miałem z publicznej pomocy,nie z de minimis. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
29 minut temu, Agrest napisał:

Z każdej instytucji.

Nie każdy musi mieć. Jak nie kupuje ziemi, suszowych nie bierze to i nie będzie miał.

Tu wybierając odpowiednią pozycję można sprawdzić czy się coś miało

https://srpp.minrol.gov.pl/index.php?act=report

Próbowałem wczoraj tym ustrojstwem sprawdzić ale pokazywalo brak wyników albo cos zle robiłem albo nie mam nic z de minimis 🤔

24 minuty temu, Agrest napisał:

To masz czystą kartę.

A teoretycznie jak mam tzw czyta karte to nie trzeba jakiegos papieru potwierdzającego to? Czy poprostu nie wysylam nic z de minimis bo nic nie brałem. Wiem wiem troche naiwne i glupkowate pytania no ale chcę cos wiedziec zanim z doradca sie spotkam.

28 minut temu, Mariu napisał:

Ja nie korzystałem z de minimis a suszowe miałem z publicznej pomocy,nie z de minimis. 

Moze i masz racje. Muszę wszystko posprawdzac co  i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj