wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

jasiuhonda    65

Ja myślę wziąć 500 od transporu. Jak w miarę blisko to niecałe 3 godz transport zrobię. 

 

58 minut temu, mds212 napisał:

A jak bylo paliwo po 3,8zl to opusciles? No nie xDD

Kolego 25 zł różnicy jest między paliwem po5 zł a 3.8 za litr na transport.  Niestety wszystko podrożało i koszty utrzymania sprzętu są wyższe niż rok temu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767
2 godziny temu, nojsze napisał:

Co do wapnowania i wapna.

Moja przygoda z przywracaniem pH gleby III-IVb zaczeła się w 2004 roku. 

Gleba IIIb silna glina pH 3,9 25 ton wapna weglanowo-magnezowe na 2ha po 5 latach pH sukcesywnie wzrastało  do 4,5 a magnez z 4 wzrósł do 7

W tym samym czasie inna działka 9,66  ha pH 4,5 zastosowałem wapno tlenkowo-magnezowe 50 CaO i 20 MgO  2,8 t /ha efekty po roku:

pH - 5,8-6

magnez 18-26 

Mg - był 2 do 3

Inny przykład:

Firma która dostarcza mi wapno Agria z Tarnowa zaproponowała mi Tlenek CaO 70% .

Na nowo zakupioną glębę klasy IV uwaga o ph 4-4,5 zastosowałem 2,5 tony wapna - pH wzrosło do 6-6,2 a plon rzepaku po sprzedaży 4,36 tony.

Jak widzę piach który ludzie kupują za cięzkie pieniądze i czekają na zmianę pH życzę powodzenia, sam dokonałem eksperymentu 16 lat temu .

Jedyny problem rozsiewanie w nocy lub rozsiewacz żmijkowy.

Dodam iż po 3 latach od zastosowania CaOMgO przyswajalny fosfor jest na poziomie z 18 wzrósł na 30 (przyoranie słomy, poplony) przy wapnie weglanowym nawet nie ruszył z miejsca.

To takie moje praktyczne spostrzeżenia .

 

Na 5 i 6 klasę raczej tlenek odpada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

A ja bym w małej ilości zastosował 1-,15 t/ha na V klasie co z tego jak nawieziesz piachu ??? lub błota czytaj kreda, granulat za drogi ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573
7 godzin temu, mds212 napisał:

A jak bylo paliwo po 3,8zl to opusciles? No nie xDD

Jak było po tyle paliwo to rozsiewacz był w fazie powstawania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886
8 godzin temu, karolr2 napisał:

Na 5 i 6 klasę raczej tlenek odpada. 

Ja stosuje tlenek na 5 i 6 klasę. Nie jest to piach. 

11 godzin temu, nojsze napisał:

Co do wapnowania i wapna.

Moja przygoda z przywracaniem pH gleby III-IVb zaczeła się w 2004 roku. 

Gleba IIIb silna glina pH 3,9 25 ton wapna weglanowo-magnezowe na 2ha po 5 latach pH sukcesywnie wzrastało  do 4,5 a magnez z 4 wzrósł do 7

W tym samym czasie inna działka 9,66  ha pH 4,5 zastosowałem wapno tlenkowo-magnezowe 50 CaO i 20 MgO  2,8 t /ha efekty po roku:

pH - 5,8-6

magnez 18-26 

Mg - był 2 do 3

Inny przykład:

Firma która dostarcza mi wapno Agria z Tarnowa zaproponowała mi Tlenek CaO 70% .

Na nowo zakupioną glębę klasy IV uwaga o ph 4-4,5 zastosowałem 2,5 tony wapna - pH wzrosło do 6-6,2 a plon rzepaku po sprzedaży 4,36 tony.

Jak widzę piach który ludzie kupują za cięzkie pieniądze i czekają na zmianę pH życzę powodzenia, sam dokonałem eksperymentu 16 lat temu .

Jedyny problem rozsiewanie w nocy lub rozsiewacz żmijkowy.

Dodam iż po 3 latach od zastosowania CaOMgO przyswajalny fosfor jest na poziomie z 18 wzrósł na 30 (przyoranie słomy, poplony) przy wapnie weglanowym nawet nie ruszył z miejsca.

To takie moje praktyczne spostrzeżenia .

 

Uuuu...tak to nie można! Zabijesz wszystkie bakterie i dżdżownice...Ale chwasty normalnie rosną po tlenku co nie. Nic im nie jest  :) też stosuje tlenek na 3-6 klasę. Niektóre działki były poniżej 4 ph. A teraz Pszenica potrafi tam sypać 7-8 ton. 

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246
11 godzin temu, nojsze napisał:

Co do wapnowania i wapna.

Moja przygoda z przywracaniem pH gleby III-IVb zaczeła się w 2004 roku. 

Gleba IIIb silna glina pH 3,9 25 ton wapna weglanowo-magnezowe na 2ha po 5 latach pH sukcesywnie wzrastało  do 4,5 a magnez z 4 wzrósł do 7

W tym samym czasie inna działka 9,66  ha pH 4,5 zastosowałem wapno tlenkowo-magnezowe 50 CaO i 20 MgO  2,8 t /ha efekty po roku:

pH - 5,8-6

magnez 18-26 

Mg - był 2 do 3

Inny przykład:

Firma która dostarcza mi wapno Agria z Tarnowa zaproponowała mi Tlenek CaO 70% .

Na nowo zakupioną glębę klasy IV uwaga o ph 4-4,5 zastosowałem 2,5 tony wapna - pH wzrosło do 6-6,2 a plon rzepaku po sprzedaży 4,36 tony.

Jak widzę piach który ludzie kupują za cięzkie pieniądze i czekają na zmianę pH życzę powodzenia, sam dokonałem eksperymentu 16 lat temu .

Jedyny problem rozsiewanie w nocy lub rozsiewacz żmijkowy.

Dodam iż po 3 latach od zastosowania CaOMgO przyswajalny fosfor jest na poziomie z 18 wzrósł na 30 (przyoranie słomy, poplony) przy wapnie weglanowym nawet nie ruszył z miejsca.

To takie moje praktyczne spostrzeżenia .

 

Zabiłeś mi niezłego klina, w tamtym roku zastosowałem jesienią Randkowit Premium. Na kuku w tym roku widzę efekt.

  Te wapno tlenkowo magnezowe nie jest zbyt agresywne na 4/5 klasę? Jak to dawkować bezpiecznie? Rcw da sie to rozsiewac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Rok temu poszło wapno węglanowe w ilości 5.5 t na ha w zależności oczywiście od pH które wahało się u mnie na polach od 5.5 do 6.3. jest sens jeszcze w tym roku coś sypnąć czy mogę śmiało dawać EM y na słomę i odpuścić wapnowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOMAR    1
Dnia 5.08.2021 o 15:38, TOME11 napisał:

Opinie o Jaźwicy?

Bardzo dobre, jak chcesz poznać cenę to dzwoń 507-751-542


Wapno węglanowe Morawica, Bukowa , magnezowe Jaźwica, Laskowa, Radkowice i tlenkowe Bukowa i Trzuskawica. tel. 507-751-542

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyzek    13

Mógłby ktoś dowieźć 1 transport kredy z Kornicy do 07-405?

Jeśli tak, jaka cena?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Rozsiewanie wapna CaO to niestety mordowania, jakbyś rozsiewał cement ale efekt jest i to duży.

Na V klasie przy lesie nic nie wypaliło ziemia gruzełkowata i w końcu pszenzyto się krzewi a nie wszyscy szukali chorób atu ziemia kwas.

 

Co ciekawe przy zmianie pH ziemia pachnie ,,ziemią" ta kwaśna nie ma takiej woni ale to moja subiektywna ocena.

 

I jeszcze jedno na temat dżdżownic i zabijania wszystkiego.

Na wapnowanej ziemi dżdżownic jest mnóstwo, słoma rozkłada się w okresie 1 roku i plony wzrosły uwaga z 2,5t w 2004 roku do 7,8 pszenicy w ubiegłym sezonie.

Skończyłem SGGW i profesor z chemii rolnej powtarzał:

daj o 100 kg miej nawozu azotowego kup za to wapno zobaczysz efekty...

Dodam iż wiosna testowałem mieszankę CaOCaCo3 pod Bobik i jest  rewelacja - 2,5t/ha podniosło pH z 5,6 na 6,8-7,2 wynik z ostatniej chwili wiosną była pierwsza próba pobierana przed wapnowaniem  5,6

Edytowano przez nojsze
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Rok temu poszło wapno węglanowe w ilości 5.5 t na ha w zależności oczywiście od pH które wahało się u mnie na polach od 5.5 do 6.3. jest sens jeszcze w tym roku coś sypnąć czy mogę śmiało dawać EM y na słomę i odpuścić wapnowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    485

Ja bym poczekał do nastepnego roku i Zrobił badanie. Przy takiej dawce według mnie rok po roku bez sensu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOMAR    1
18 godzin temu, zyzek napisał:

Mógłby ktoś dowieźć 1 transport kredy z Kornicy do 07-405?

Jeśli tak, jaka cena?

Zadzwoń pod ten numer 507-751-542

16 minut temu, rafal25791 napisał:

Ma ktoś sprawdzonego dostawce na wapno węglanowe z morawicy?

Zadzwoń pod ten numer 507-751-542


Wapno węglanowe Morawica, Bukowa , magnezowe Jaźwica, Laskowa, Radkowice i tlenkowe Bukowa i Trzuskawica. tel. 507-751-542

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Macie jakis sposob na poduszenie i rozbicie bryl na pryzmie kredy? bez recznego rozbijania kazdej bryly...

 

zamiekla i zawilgotniala mi, i nie da sie tego rozsiac, co chwile brylami sie zapycha na rcw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

usłyszałem dzisiaj od jednej z firm sprzedających wapno, że dotacja jest tylko do CaO, więc jak wapno jest z magnezem o składzie 30% CaO, a 15% MgO, to liczone jest to 30% czy 45% w przeliczeniu? Wie ktoś może albo składał wniosek o dotację na wapno z magnezem? Byłem do dzisiaj przekonany, że magnez też jest liczony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Dla potrzeb refundacji kosztów zakupu, zaleca się zakup nawozu wapniowego w ilości (w przeliczeniu na czysty składnik CaO lub CaO+MgO w tonach na 1 ha UR)", np. dlatego, a do tego w zaleceniach z OSCHR jest napisane dawkowanie CaO (CaO + MgO) w t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k00789    8
17 godzin temu, pawelus1986 napisał:

dopłata jest do czystego CaO a nie do MgO więc dlaczego magnez ma być liczony ?. Wg. mnie policzą Ci 30% a nie 45. 

Tak jak kolega wyżej pisze, CaO + MgO. Magnez teoretycznie ma silniejsze działanie odkwaszające niż wapń, ale w programie liczy się suma wapnia i magnezu.

 

Dostał ktoś takiego maila?

"WFOŚiGW w Kielcach przypomina, że zgodnie z umową nr ... (Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowania)
termin osiągnięcia efektu ekologicznego upływa dnia 18.08.2021.

Prosimy o terminowe dostarczenie dokumentów zgodnie z ww. umową."

Trzeba jeszcze jakieś dokumenty dosyłać? Bo przeglądam tą "umowę" i nic nie znalazłem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOMAR    1
17 godzin temu, pawelus1986 napisał:

dopłata jest do czystego CaO a nie do MgO więc dlaczego magnez ma być liczony ?. Wg. mnie policzą Ci 30% a nie 45. 

Wg mnie CaO lub CaO + MgO


Wapno węglanowe Morawica, Bukowa , magnezowe Jaźwica, Laskowa, Radkowice i tlenkowe Bukowa i Trzuskawica. tel. 507-751-542

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to zależy wapna np. do kujawit jest wymagany zapis, że minumum wapna jest 40%Cao, a do Radkowit zapis MgO+CaO minimum 45%

Edytowano przez DamianRolnikSkup

Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    157

Chcę wsiać trawę + rozsiać kredę, trzeba jakiś odstęp czasu pomiędzy zachować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj