wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariuszzz    50
Dnia 23.07.2021 o 15:53, pawelus1986 napisał:

Kolego z Kornicy zakupiłem jako węglan wapnia to się zgadza, ale z ciekawości oddałem do badania w celu sprawdzenia czy to jest dobre wapno, czy jakiś bubel.

Sprawdziłem liczbę zobojętnienia wapna oraz reaktywność. Otóż wynik reaktywności mnie zaskoczył bo wyniósł 130%, dlatego napisałem, że podchodzi pod reaktywność tlenkowego, nie napisałem że to jest tlenkowe. 

Bez tytułu.jpg

No właśnie.

Co do reaktywności wyszła jakaś bzdura.

Czysty węglan wapna ma 100%.  Nie ma szansy, żeby w wapnie węglanowym a takim jest kreda wyszło ponad 100%.

Albo laborant schrzanił badanie albo ktoś spreparował próbkę i dosypał tlenku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Badanie ważne dwa lata

4 godziny temu, WOMAR napisał:

Wydaje mi się że 4 lata są ważne badania gleby.

4 lata to czas który tyczy działki i składanego na nią wniosku. 

W odr słyszałem od pracownika że dwa lata jest ważne badanie pod zakup wapna na daną działkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Jest jakieś wapno granulowe warte polecenia? czy pozostaje tylko sypkie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Mam pytanie w 2019 roku otrzymałem dofinansowanie do wapnowania na 24 tony czystego CaO. Z zaleceń otrzymanych z OSCHR mam zapotrzebowanie na 44 tony. Czy w tym roku mogę złożyć wniosek na te same działki tak aby "dobić" do limitu tych 44 ton? I jak to jest z badaniami gleby ważne są 4 czy 2 lata? Według info z OSCHR wynika że 4 lata http://www.oschr.org/Badania_Odczynu_Zasobnosci_Gleb_w_Makroelementy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Na te działki które podałeś w poprzednim wniosku jużź nie możesz złożyć, nawet jeśli wykorzystałeś tylko jakiś mały procent z zalecenia. Jeśli któreś działki nie były uwzględnione we wniosku to na nie możesz składać

Edytowano przez Pitraszek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielursus3p    5231
7 godzin temu, Mikua napisał:

Jest jakieś wapno granulowe warte polecenia? czy pozostaje tylko sypkie? 

Kreda kornicka jest dobra tylko jest dość droga, przynajmniej u mnie. Na pewno taniej będzie kupić sypkie. Kwestia tego jak duży grunt masz do wapnowania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119
3 minuty temu, danielursus3p napisał:

Kreda kornicka jest dobra tylko jest dość droga, przynajmniej u mnie. Na pewno taniej będzie kupić sypkie. Kwestia tego jak duży grunt masz do wapnowania. 

4 ha wiec wiecej z tym problemu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45
12 minut temu, Pitraszek napisał:

Na te działki które podałeś w poprzednim wniosku jużź nie możesz złożyć, nawet jeśli wykorzystałeś tylko jakiś mały procent z zalecenia. Jeśli któreś działki nie były uwzględnione we wniosku to na nie możesz składać

Dzięki. To lipa mogłem nie wpisywać wszystkich działek ale byłem przekonany że można złożyć drugi raz i zwrócą do ilości ton z zalecenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielursus3p    5231

Poszukaj u siebie na składnicach w okolicy kredy 06a, robi dobra robotę. Tylko też żeby odkwasić to towaru jednak trzeba nawalić

5 minut temu, Mikua napisał:

4 ha wiec wiecej z tym problemu 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raszpl    6
11 godzin temu, Pitraszek napisał:

Na te działki które podałeś w poprzednim wniosku jużź nie możesz złożyć, nawet jeśli wykorzystałeś tylko jakiś mały procent z zalecenia. Jeśli któreś działki nie były uwzględnione we wniosku to na nie możesz składać

Czyli jeśli w poprzednim roku z badania wyszło mi powyżej 5,5 pH, a teraz jest niższe to śmiało mogę podać, bo na pewno tej działki w ODRze nie uwzgledniali do wniosku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Jakie opinie posiadacie o polcalc i nordcalc chodzi o kredę, jeden sprzedawca odradzał mi polcalc robili próby na polu i bardzo długo się im rozpuszczał. Byłem zaciekawiony produktem polcalcu z dodatkiem humusow czy ktoś z was stosował i ma jakieś opinie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246
Dnia 23.07.2021 o 11:17, mraukot napisał:

Radkowit standard po przesianiu 5kg. przez sito 0,5 × 0,5 mm. 57 % frakcji poniżej 0,5 mm, reszta nadaje się do zasypania dziur w polnej drodze 🤔

inbound7050181241530171964.jpg

Radkowit premium to w calosci jest ta  kupka po lewej stronoe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Premium powinien być drobniejszy (chyba poniżej 0,1 mm). Tutaj jest wszystko to co poniżej 0,5 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raszpl    6
7 godzin temu, Pitraszek napisał:

Tak, jeśli masz nowe badanie i zalecenia spełniające kryteria

Dla mnie to to dofinansowanie jest trochę śmieszne( nie żebym wybrzydzał czy coś xd), ale bardzo łatwo można tutaj oszukać system 🤓

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raszpl    6
24 minuty temu, Pitraszek napisał:

Mozna. Są niby jakieś wyrywkowe kontrole, sami pobierają próby gleby

No niby tak, ale nie każdy ma dobry sprzęt i doświadczenie żeby równomiernie na całym polu rozsypać  wapno i w jednym miejscu będzie odczyn pH obojętny a parę metrów dalej już dużo słabiej bo np pH 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Wapno radkowit nie musi być premium 17-100 jaki koszt i czas oczekiwania, potrzebuje 2 auta jeszcze jak najszybciej 🙋‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

72,95ha złożyłem do dopłat, ile należy mi się dotacji do wapna? mogę wapno kupić teraz a potem złożyć wniosek. badanie mam z "grunt to wiedza" z 2020 roku z czerwca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

Do badania musisz zrobić zalecenia nawozowe, płaci się za każdą próbkę, mozesz wysłać email do oschr by zrobili zalecenia do wykonanych badan i oplac, potem poczekasz z miesiąc i będziesz mógł składać wniosek

Dnia 2.08.2021 o 21:17, Damtr99 napisał:

@DamianRolnikSkup odpisz na wiadomość

Ja już 2tyg czekam , miało być do końca tego tygodnia dostawa, a kontaktu brak, trzeba szukać innego dostawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj