wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25581

04 to mielony węglan , pokłady jurajskie.

06 to kreda z okresu Kredy. Może być dużo bardziej wilgotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Kreda jak się nie mylę to 06a

3 minuty temu, sznajdik napisał:

Kreda jak się nie mylę to 06a

image.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczorey    3

Po jakim czasie można się spodziewać efektów po węglanie z Morawicy?  Czy w pierwszym roku pH coś podskoczy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Tak ja widziałem odrazu miałem w rzepaku kaeałek kwasu na ścieżce akurat prę metrów kwadratowych poleciałem z morawicą w łyżce turem jak jeszcze był mały i szpadelkiem rozsypałem na całą powierzchnię na jesień posiana bezorkowo pszenica i śladu nie ma że nic tam nie rosło tyle że pewnie dawka trochę inna jak z rozsiewacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 godzinę temu, matttic napisał:

A ja mam pytanie o kredę pylistą bo szukam na Podkarpacie w BB co polecacie ? Mam rozsiewacz żmijkowy i chce profilaktycznie sobie jechać po 800-1000kg na ha

I proszę rozjaśnijcie mi bo trochę się zakręciłem czy kreda to odmiana 06 ? bo pojawiają się oferty na kredę ale w specyfikacji jest odmiana 04 czy to jest pseudo kreda tylko dobrze zmielony węglan i np ten sam zmielony i zgranulowany węglan jest sprzedawany pod nazwą kreda? Bo zawsze myślałem że to inne pod względem twardości i ery z jakiej pochodzą skały

Kiedyś kupowałem z Polcalcu kredę pylistą i niby był to pył z kredy technicznej (faktycznie był biały jak by kredę piszącą zmielił na młynku do kawy) ale produkt nie jest już dostępny  a jak ostatnio sprawdzałem na stronie to z Polcalcu znalazłem  np Kredę granulowaną ale w specyfikacji jest to odmiana 04 więc zgłupiałem czy to kreda czy dobrze zmielony węglan jak z Sobkowa k Wierzbicy który też sprzedają jako niby kreda ;/

 

Nie wiem jaki masz rozsiewacz żmijkowy (napisz może jakiej firmy, jaka ładowność, jaka szerokość wysiewu, ładowany od góry czy wapno pompuje się wężem) ale kreda do żmijkowego to się chyba nie nadaje. Za mokra, za słabe rozdrobnienie.

Widziałem kilka razy rozsiewacze żmijkowe ale wysiewane było tylko wapno węglanowe pyliste,(tzw. mączki wapienne) albo magnezowy Radkowit Premium. Wapna węglanowe odmiany 04 zmielone na mączkę (biały proszek bez żadnych kamyków) mają reaktywność nawet wyższą od kredy.

Edytowano przez mariuszzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

Amazone ZG 5000 ładowany od góry i łańcuch z poprzeczkami w środku idzie i ma żmijki rozkładane na szerokość 6m Właśnie tą kredę pylistą o której pisałem z POLCALC'u sialiśmy kilka lat temu  takim przerabianym z RCW miał adapter właśnie taki jak mamy teraz z Amazona   i super precyzyjnie szło (ja miałem suchutką jak pisałem jak by zmielił kredę szkolną na pyłek dlatego mnie zdziwiła ta wilgotność )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
23 godziny temu, Mario81 napisał:

Panowie wapno węglanowe jakiego producenta polecacie pomijajac juz aspekt cenowy, mam do wyboru Morawice  -95zł, Nordkalk-116zł, Kujawit-94zł. Które z nich jest najlepiej zmielone? 

Morawica mogłaby być lepiej zmielona jest 50/50 piach i bryłki 5 mm ogólnie co do frakcji to się zawiodłem co do działania to za rok się wypowiem ale opinie ogólnie dobre.

9 godzin temu, matttic napisał:

A ja mam pytanie o kredę pylistą bo szukam na Podkarpacie w BB co polecacie ? Mam rozsiewacz żmijkowy i chce profilaktycznie sobie jechać po 800-1000kg na ha

I proszę rozjaśnijcie mi bo trochę się zakręciłem czy kreda to odmiana 06 ? bo pojawiają się oferty na kredę ale w specyfikacji jest odmiana 04 czy to jest pseudo kreda tylko dobrze zmielony węglan i np ten sam zmielony i zgranulowany węglan jest sprzedawany pod nazwą kreda? Bo zawsze myślałem że to inne pod względem twardości i ery z jakiej pochodzą skały

Kiedyś kupowałem z Polcalcu kredę pylistą i niby był to pył z kredy technicznej (faktycznie był biały jak by kredę piszącą zmielił na młynku do kawy) ale produkt nie jest już dostępny  a jak ostatnio sprawdzałem na stronie to z Polcalcu znalazłem  np Kredę granulowaną ale w specyfikacji jest to odmiana 04 więc zgłupiałem czy to kreda czy dobrze zmielony węglan jak z Sobkowa k Wierzbicy który też sprzedają jako niby kreda ;/

 

Wapniak koszelowski kreda o6a lub 07a inne oznaczenie to dolomit ale jak dobrze zmielone to też zadziała tyle że do kredy mu daleko. Sam co roku wysiewałem kredę granulowaną na zapyziałych stanowiskach dla samej zasobności Ca i efekt taki że na polach pH +-. 4 mam bardzo ładny rzepak i to na piachach. Było dawane 4 lata temu 3 t/ ha luzem kreda i co roku po 500 kg granulowanej pH zbytnio nie urosło ale roślinki zaczęły dawać sobie rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
BENNY82 napisał:

Morawica mogłaby być lepiej zmielona jest 50/50 piach i bryłki 5 mm ogólnie co do frakcji to się zawiodłem co do działania to za rok się wypowiem ale opinie ogólnie dobre.  

Jeśli są bryłki, to powstały z najdrobniejszej frakcji na skutek zlepienia spowodowanego wilgotnością. Co innego kamyki, ale o ile dobrze pamiętam to tych nie może być więcej jak 10 % ogólnej masy (dotyczy frakcji powyżej 2mm)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
20 godzin temu, matttic napisał:

Amazone ZG 5000 ładowany od góry i łańcuch z poprzeczkami w środku idzie i ma żmijki rozkładane na szerokość 6m Właśnie tą kredę pylistą o której pisałem z POLCALC'u sialiśmy kilka lat temu  takim przerabianym z RCW miał adapter właśnie taki jak mamy teraz z Amazona   i super precyzyjnie szło (ja miałem suchutką jak pisałem jak by zmielił kredę szkolną na pyłek dlatego mnie zdziwiła ta wilgotność )

No to to jest rozsiewacz do extra suchego wapna czyli do mączek wapiennych albo dolomitowych. One są super suche bo kamień przed mieleniem jest suszony.

To co kupowałeś z POLCALC-u to musiałaby być właśnie mączka wapienna, pewnie Kujawit Premium lub podobna. Takie wapno ma zawartość CaO do 54%, reaktywność ponad 98% i zawartość wody 0,2% czyli jest super suche. Żadna kreda nigdy się nawet nie zbliży do takich parametrów.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
12 godzin temu, mraukot napisał:

Jeśli są bryłki, to powstały z najdrobniejszej frakcji na skutek zlepienia spowodowanego wilgotnością. Co innego kamyki, ale o ile dobrze pamiętam to tych nie może być więcej jak 10 % ogólnej masy (dotyczy frakcji powyżej 2mm)

moj błąd kamyki nie bryłki....

4 minuty temu, mariuszzz napisał:

No to to jest rozsiewacz do extra suchego wapna czyli do mączek wapiennych albo dolomitowych. One są super suche bo kamień przed mieleniem jest suszony.

To co kupowałeś z POLCALC-u to musiałaby być właśnie mączka wapienna, pewnie Kujawit Premium lub podobna. Takie wapno ma zawartość CaO do 54%, reaktywność ponad 98% i zawartość wody 0,2% czyli jest super suche. Żadna kreda nigdy się nawet nie zbliży do takich parametrów.

 

 

co do wilgotności to się zgodzę ale kreda pomimo zawartości 35%ca i tak kosi każdy inny węglan nawet z zawartością ca powyżej 50%

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
45 minut temu, BENNY82 napisał:

moj błąd kamyki nie bryłki....

co do wilgotności to się zgodzę ale kreda pomimo zawartości 35%ca i tak kosi każdy inny węglan nawet z zawartością ca powyżej 50%

Jakim cudem "kosi" skoro ma mniej CaO, słabszą reaktywność i zawiera bardzo dużo wody?

Widział Pan w ogóle mączkę wapienną? Wie Pan co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Radkowit Premium dostępny od ręki, lepiej zamówić przed kolejkami i gdzie w miarę transport dostępny 

potem jak za PRL prawie jak na kartki to wapno :D


Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
izydor6280 napisał:

dlaczego ma przypalić, przecież to dokładnie to samo wapno co sypkie i powinieneś tego tyle samo rzucić na regulację odczynu, te śmieszne ilości to na bieżące potrzeby

czyli w skrócie nie patrzeć na te dawki na worku tylko dać tyle żeby zgadzała się ilość czystego skladnika🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Te ilości na workach rzędu 300kg/ha są podawane po to żeby nie zniechęcić kupujących. Jak takie wapno kosztuje 500zl za tonę to wiadomo, że nikt nie kupi jeżeli zobaczyłby że musi sypać 3-4 tony.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

Te ilości na workach rzędu 300kg/ha są podawane po to żeby nie zniechęcić kupujących. Jak takie wapno kosztuje 500zl za tonę to wiadomo, że nikt nie kupi jeżeli zobaczyłby że musi sypać 3-4 tony.

Dokładnie ale przynajmniej w jakimś stopniu zapewniamy zapotrzebowanie rośliń w wapń tak często pomijany w ogólnym zapotrzebowaniu roślin makroskładnik. Dzisiaj byłem oglądać rzepak po gradzie na piachach i pH około 4.4 kreda była 4 lata temu w dawce 3 t/ ha i co rok po 500 kg kredy w granuli ( badania pH z wiosny tego roku) i oczy przecieram jak patrzę na ten raps a piach żółty zółciutki. Nawet na kanale hektar wiedzy kolega doradzą dać co roku te 500 kg kredy w granuli i muszę powiedzieć że robi robotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255
5 godzin temu, KlimekPL napisał:

Te ilości na workach rzędu 300kg/ha są podawane po to żeby nie zniechęcić kupujących. Jak takie wapno kosztuje 500zl za tonę to wiadomo, że nikt nie kupi jeżeli zobaczyłby że musi sypać 3-4 tony.

Te wapno kosztuje 200zl jak płacisz 500 to wiadomo kim jesteś 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
9 godzin temu, Tomek90 napisał:

Te wapno kosztuje 200zl jak płacisz 500 to wiadomo kim jesteś 🤷‍♂️

Tak ale są też różne wapmagi wciskane rolnikom, znajomi kupowali niegdyś i kosztował prawie 500zl i oczywiście jego cena wydawala się atrakcyjna w porównaniu na przykład do polifoski no to brali bo super tani nawóz.

 

 

 

 

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Zgadza się wap mag to na drogi, atrigrany czy polcale dla mnie tez odpadaja bo mają cene dużo, a ecogran czy wapniak kornicki nie dość że najlepszy jakosciowo to i cena dobra bo na zakładzie w tamtym roku miałem poniżej 200zlt tylko ze bagsy 1t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matttic    4

Do Kornicy mamy około 370km ale mocno sie zastanawiam nad tą krędą np Ekogran orientuje się ktoś 0-2mm to najmniejsza granulacja? Czy jest jakiś tańszy sama mąka właśnie do produkcji granulowanego???

Rozważam też  dość mocno wapno którego kartę umieszczam poniżej ..... Czy miał ktoś do czynienia z tym wapnem: około 120zł/t bb + transport odległość  ok150km  Z tego co piszecie to do mojego Amazona żmijkowego ZG 5000 było by chyba dobre i powinno robić robotę.

 

K A R T A P R O D U K T U
Kopalnia Wapieni „Wierzbica”
28-305 Sobków, Wierzbica 37
Wapno nawozowe węglanowe niezawierające magnezu
„JURASIK”
frakcja: 0-0,09 mm

Charakterystyka surowca:
Naturalny kamień wapienny o wysokiej zawartości
węglanu wapnia (CaCO3), pochodzący z własnego
złoża wapieni jurajskich WIERZBICA w Wierzbicy
k/Sobkowa (pow. Jędrzejów).
Technologia produkcji:
Produkt otrzymywany w wyniku mechanicznej
przeróbki w/w surowca, (rozdrabnianie, suszenie
i separowanie frakcji) na nowoczesnej instalacji do
produkcji drobnoziarnistych wyrobów wapiennych.
Skład chemiczny:
CaCO3 - min. 97,0 %
czyli Ca - min. 38,8 %
Wilgoć - max. 0,5 % H2O
Ołów [Pb] - max. 20 mg/kg CaO (1,6 mg/kg)*
Kadm [Cd] - max. 8 mg/kg CaO (0,2 mg/kg)*
Cechy użytkowe:
Wapno nawozowe charakteryzuje się wyjątkowym
rozdrobnieniem oraz bezpiecznym działaniem i wysoką
reaktywnością. Produkt posiada świadectwo do
stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Grubo bym się zastanawiał na d dwoma rzeczami: zawartość metali ciężkich no i ta informacja wprost kamień!!! pH tym nie podbijesz a i przyswajalność marną pomimo niezłej frakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przecież to normalny węglan odm. 04 w typie "premium" (mączka) 😁


BENNY82 napisał:

Grubo bym się zastanawiał na d dwoma rzeczami: zawartość metali ciężkich no i ta informacja wprost kamień!!! pH tym nie podbijesz a i przyswajalność marną pomimo niezłej frakcji.

To jest ten sam produkt (z bliźniaczego złoża), co np. Morawica, tylko że zmielony, a nie pokruszony 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
9 godzin temu, mraukot napisał:

Przecież to normalny węglan odm. 04 w typie "premium" (mączka) 😁

 

To jest ten sam produkt (z bliźniaczego złoża), co np. Morawica, tylko że zmielony, a nie pokruszony 😉

 

Nie może być bliźniacze bo chociażby zawartość CaO się nie zgadza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj