wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Dawka 2t/ha powinna coś zdziałać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 29.07.2020 o 21:38, Ursus11 napisał:

Wapno Jaźwica stosuje ktoś?

Jaźwica i Laskowa to dwie kopalnie dolomitu należące do tej samej firmy Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Trzecia kopalnia z tej firmy to Winna.

W Jaźwicy mają mniej magnezu, 8 - 10% i ze 35-40 % CaO. W Laskowej jest więcej magnezu, ok 15-17% MgO i automatycznie mniej wapnia CaO ok 30%.

Zazwyczaj wapno z Jaźwicy jest gorzej, grubiej zmielone niż z Laskowej ale różnica nie jest duża.

Problem z tymi kopalniami jest taki, że to wciąż państwowa firma. Brak prawdziwego, prywatnego właściciela powoduje, że niestety nie przykładają się do jakości. Wapno jest bardzo tanie ale grubo zmielone i może być ładowane np z hałdy odpadów składowanej od kilku lat czyli mokre, zbrylone, z małą ilością frakcji pylistej czyli tej, która w glebie działa od razu.

Wapna z prywatnych kopalń, należących do dużych firm są droższe ale z reguły znacznie lepiej, drobniej zmielone.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mc3    6

Witam, powiedzcie mi jak zrobić. Planuję po żniwach nawozic wapno, talerzowac oraz głębosz. W jakiej kolejności to wykonać najlepiej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chce zamówić wapno sypkie na ten kawałek co już wyżej opisywałem. Z tym że wysieje go w okolicach 24 25 sierpnia, a potem tzn koniec września początek października pszenica tam będzie siana. Teraz pytanie czy dać tam węglanowe czy dać jednak tlenkowe. Na tlenkowe nie za krótki czas pod pszenice? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie macie opinie na temat rzetelności wykonywanych badań w stacjach? W grudniu rozsypywałem Kujawita ok 4 t na ha. Fajnie zmielone wapno , podobało mi się. Wczoraj odebrałem wyniki i jestem przerażony. PH nic nie ruszyło co dało mi do myślenia , że może jeszcze nie zadziałało. Jako ciekawostkę dodam , że w zeszłym roku kukurydzy w zasadzie tam nie było, taki kwas. w tym roku posiałem znów i kukurydza może nie jest jakaś szałowa (1,5- 2m w najgorszych miejscach) ale jest ciemno zielona a wtedy żółta , nawet nie kolan 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
3 godziny temu, robert123farmer napisał:

Panowie jakie macie opinie na temat rzetelności wykonywanych badań w stacjach? W grudniu rozsypywałem Kujawita ok 4 t na ha. Fajnie zmielone wapno , podobało mi się. Wczoraj odebrałem wyniki i jestem przerażony. PH nic nie ruszyło co dało mi do myślenia , że może jeszcze nie zadziałało. Jako ciekawostkę dodam , że w zeszłym roku kukurydzy w zasadzie tam nie było, taki kwas. w tym roku posiałem znów i kukurydza może nie jest jakaś szałowa (1,5- 2m w najgorszych miejscach) ale jest ciemno zielona a wtedy żółta , nawet nie kolan 

Czy dobrze pobrał Pan próbkę?

Przeszedł Pan uczciwie po całym polu, zygzakiem, wykonując ok 20 nakłuć czy może jako próbka była wzięta gruda ziemi z jednego miejsca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5527

Rok temu robiłem badania, pH 5,8, sypnąłem 2 tony wapna węglanowego i magnezowego, to zawartość magnezu podniosła się z średniej na wysoką, ale pH spadło niby na 5,5 😃

Próbki robione rzetelnie, około 10 nakłuć na ha.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327
robert123farmer napisał:

Panowie jakie macie opinie na temat rzetelności wykonywanych badań w stacjach? W grudniu rozsypywałem Kujawita ok 4 t na ha. Fajnie zmielone wapno , podobało mi się. Wczoraj odebrałem wyniki i jestem przerażony. PH nic nie ruszyło co dało mi do myślenia , że może jeszcze nie zadziałało. Jako ciekawostkę dodam , że w zeszłym roku kukurydzy w zasadzie tam nie było, taki kwas. w tym roku posiałem znów i kukurydza może nie jest jakaś szałowa (1,5- 2m w najgorszych miejscach) ale jest ciemno zielona a wtedy żółta , nawet nie kolan 

pewno wapno wymieszales plytko i orzac bach na spód bruzdy próbkę brałeś z wieszku i wyszło co wyszło


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próba brana z identycznego miejsca co wcześniej, z najsłabszego miejsca na polu. Wymieszane głęboko ok 7-8 cm talerzówką w grudniu , po czym w marcu obornik i orka ale ok 20 cm. Mam pewność , że wapno zadziałało ale dziwią mnie wyniki 

Edytowano przez robert123farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wapnowałem taki jeden kawałek 3 razy węglanem, było lepiej ale dalej nie chciało rosnąć zrobiłem próbę wyszło 4,5. Dałem węglan 4 raz po dwóch latach jeszcze jedną próba ph 7. Czyli trzeba czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Moim zdaniem wapna typu jazwica kujawit itp skaly to są dobre ale tylko na podtrzymanie. Weglany np morawica czy nordcalc standard juz coś zdzialaja choć wolno. 

Jeżeli ktoś ma w miarę blisko do kornicy to tylko kreda jest w stanie szybko podnieść ph! 

O Dolomitach premium się nie wypowiadam bo nie sprawdzalem. 

Jeżeli ma ktoś draminskiego bądź podobny rzetelny phmetr to wystarczy do próbki wrzucić szczyptę dolimitu a do drugiej tyle samo kredy i po kilku minutach zbadać. 

Pierwszy z 3.6 zrobil 3.7 a kreda 6.1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Morawica akurat reaktywność ma zbliżoną do kredy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość


Parametry chemiczne wapna MORAWICA"
- CaCO3 = 96%-98%
- CaO = 53%- 54%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- reaktywnosć = 88%
- aktywność chemiczna = 93%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Moim zdaniem wapna typu jazwica kujawit itp skaly to są dobre ale tylko na podtrzymanie. Weglany np morawica czy nordcalc standard juz coś zdzialaja choć wolno. 

Jeżeli ktoś ma w miarę blisko do kornicy to tylko kreda jest w stanie szybko podnieść ph! 

O Dolomitach premium się nie wypowiadam bo nie sprawdzalem. 

Jeżeli ma ktoś draminskiego bądź podobny rzetelny phmetr to wystarczy do próbki wrzucić szczyptę dolimitu a do drugiej tyle samo kredy i po kilku minutach zbadać. 

Pierwszy z 3.6 zrobil 3.7 a kreda 6.1

a co proponujesz na działkę z ph 3.9? Może kreda 06 sypka? Ma to sens? Bo nie wiem co mam zamówić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Kreda najszybciej ci zadziała. A widać, ze jest niskie ph.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Jak sypka to teraz a jak prosto z kopalni czyli rozne bryły i frakcje to posypać na zime na wierzch to wtedy mróz i wodą zrobią robotę z brylami tak jak biały radzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, SipmaZ224 napisał:

Jak sypka to teraz a jak prosto z kopalni czyli rozne bryły i frakcje to posypać na zime na wierzch to wtedy mróz i wodą zrobią robotę z brylami tak jak biały radzi.

Sypka. Dam ale dopiero za  3 tygodnie. Teraz jestem na wyjeździe. Szukam jeszcze odpowiedniej  z dobrymi parametrami zeby badziewia nie kupić  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedna firma mi wyceniła za 26 ton kredy nawozowej 06 53.9% caO reaktywnosc 94% 2650 brutto. W ogłoszeniu jest 50 zł netto za tone wiec powinno wyjść 1404 za krede plus transport. Z tego wynika ze koszt transportu to 1250 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bodzentyn? Gdzie dostawa? Cena transportu to jakieś 4ziko/km tylko być może policzony w obie strony.


Jaka cena kredy z kornicy teraz zamawiał ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Samsung123321 napisał:

Jedna firma mi wyceniła za 26 ton kredy nawozowej 06 53.9% caO reaktywnosc 94% 2650 brutto. W ogłoszeniu jest 50 zł netto za tone wiec powinno wyjść 1404 za krede plus transport. Z tego wynika ze koszt transportu to 1250 zł

Skąd ta kreda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj