wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

zytt    0

witam gleba lekka 4.5-5 jakie wapno polecicie na mazury? kujawit? radkowit?(czy jest opłacalne sypanie go jeżeli mam magnez srednio i wysoko) i średnią dawkę mam wyliczona na 2.21 na ha czy co będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i jak już ile sypaliscie tego rsdkowita/ kujawita i ile ton na raz powinienem zastosować bo według jednego przelicznika to się za glowe zlapalem ile tego muszę zamowic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zytt    0

tak jeszcze dodam jakieś opinie o kujawicie jaka i ile kredy byście do tego polecali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zytt    0

czy może lepiej rozwiać kujawit premium zamiast kredy i zwykłego kujawitu? napewno wyjdzie taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kinimod    0
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha

sorry telefon mi oszalał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mariuszzz napisał:

POLCALC jest produkowany z mączek wapiennych, które mają nieco wyższą reaktywność niż kredy Koszelówki i Kornicy ale w działaniu w glebie różnicy nie będzie.

Kreda raczej nie będzie gorsza.

Problemem jest tylko cena granulatów. Jeśli pole ma sporo mniej niż hektar można próbować granulatem.

Ale skoro pisze Pan, że gleba jest ciężka a pH wynosi 3,9 to w takim wypadku w zaleceniach ma Pan dawkę 6 ton czystego składnika CaO na hektar.

Wapna mają najczęściej ok 50% CaO czyli zalecana dawka wapna to 12 t/ha.

Czyli jeden TIR wapna luzem pójdzie na 2 hektary.

 

Zgadzam się. Sypkie bedzie za rok. Teraz mam zamiar spowodować aby coś ,,drgnęło". Doszedłem do wniosku że teraz dam 1.5 tony na hektar wapna tlenkowego granulowanego 60% i 95% reaktywność. Przedsiewnie zamiast polifoski dam sól potasową i polidap ( niski fosfor, średni potas)  i zastanawiam się czy w takim układzie dobrym rozwiązaniem będzie podanie 2 dawki wapna przed zimą ale juz węglowego pogłównie? Bedzie tam pszenica. Tak jak pisałem potencjał mimo takiego PH to 6 ton co mnie dziwi. 

Może to zły plan. Nie mówię że nie. Ucze się tego zwłaszcza kwesti z wapniowaniem. Mimo tego szukam odpowiedniego wyjścia jak to nawieść żeby coś było widać korzystając z granulatu. 

Dodatkowo pole zostanie przegłęboszowane

Ten kawałek o którym tutaj opisuje ma małą powieszchnie. 1.30ha 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zaniedbania wieloletnie chcesz naprawić w miesiąc? Za rok też będzie wapno w sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Tą liczbe CaCO³ podziel se przez 1,785 i wyjdzie ci ile to na prawdę ma wapnia i to jeszcze nie wiadomo jakiej reaktywnosci.

I jeszcze te proponowane dawki 500kg/ha na gleby silnie kwasne....

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

Tą liczbe CaCO³ podziel se przez 1,785 i wyjdzie ci ile to na prawdę ma wapnia i to jeszcze nie wiadomo jakiej reaktywnosci.

I jeszcze te proponowane dawki 500kg/ha na gleby silnie kwasne....

 

15 godzin temu, Zapracowany napisał:

Zaniedbania wieloletnie chcesz naprawić w miesiąc? Za rok też będzie wapno w sprzedaży.

 

Dnia 28.07.2020 o 10:51, mariuszzz napisał:

POLCALC jest produkowany z mączek wapiennych, które mają nieco wyższą reaktywność niż kredy Koszelówki i Kornicy ale w działaniu w glebie różnicy nie będzie.

Kreda raczej nie będzie gorsza.

Problemem jest tylko cena granulatów. Jeśli pole ma sporo mniej niż hektar można próbować granulatem.

Ale skoro pisze Pan, że gleba jest ciężka a pH wynosi 3,9 to w takim wypadku w zaleceniach ma Pan dawkę 6 ton czystego składnika CaO na hektar.

Wapna mają najczęściej ok 50% CaO czyli zalecana dawka wapna to 12 t/ha.

Czyli jeden TIR wapna luzem pójdzie na 2 hektary.

 

Dobra. Po zastanowieniu, analizie tego wszystkiego doszedlem do wniosku ze szkoda dziadować i odwalać maniane. To co mam ( to na fotce wyzej) wysieje teraz wymieszam i tyle. W sierpniu dam 6 ton wapna czystego czyli pewnie z 12 ton trzeba będzie walnąć.  Zgodnie z tabelą

Teraz mi napiszcie jakie polecacie na tego typu glebe z takim PH 3.8) no i w dobrej cenie i jakości a nie badziew. Tlenkowe walnąć czy lepiej węglan? 

Dodam ze wapno sypkie dam pod koniec sierpnia bo wcześniej wyjeżdżam a końcem września bym chciał pszenice zasiać na tym kawałku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qubeq    2

dostałem niedawno pole i mam zrobione badania z zeszłego roku i pół łódki będę miał więcej niż to co mi zwrócą czy mogę ta resztę wapna zostawić i szybko zrobić badania i ubiegać się o zwrot za całość na 2 różnych wnioskach z 1 faktury? w wielkim skrócie mogę zamówić wapno potem zrobić badania i dołączyć resztę wapna z faktury z ktorej została mi reszta wapna nie łapiącego się za tamten zwrot? proszę o szybką odpowiedź bo nwm co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Ktoś pytał tu bie raz. Radkowit premium miesiąc pod gołym niebem Rcw łańcuchowy siał bez problemu. Te samo wapno 2-3 bez przykrycia , dużo deszczu i siew Rcw idzie tylko wtedy jak stoi na nim człowiek z łopata 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Po głęboszu będzie co robione? Jak dla mnie wapno przed gleboszem.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

 Mam do rozsiania wapno, głębosz (zwykły taki jak unia kret), wysiania poplony (rozsiewaczem oczywiście) no i gruber.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5388

A co po poplonie będzie rosnąć?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8956
11 godzin temu, Bartek933 napisał:

Ja bym głęboszował na końcu

Ja bym na próbę  zrobił pasek tak jak Ty piszesz i drugi pasek odwrotnie, możliwe że po gruberze miał  by większy poślizg 🤔

@Ursus11 brałem Jaźwica dobre wapno.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    127
14 godzin temu, qubeq napisał:

dostałem niedawno pole i mam zrobione badania z zeszłego roku i pół łódki będę miał więcej niż to co mi zwrócą czy mogę ta resztę wapna zostawić i szybko zrobić badania i ubiegać się o zwrot za całość na 2 różnych wnioskach z 1 faktury? w wielkim skrócie mogę zamówić wapno potem zrobić badania i dołączyć resztę wapna z faktury z ktorej została mi reszta wapna nie łapiącego się za tamten zwrot? proszę o szybką odpowiedź bo nwm co robić

W zeszłym roku dzieliłem fakturę na dwa zwroty, w dwóch województwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

mam kilka dzierżaw bezterminowych , pH niskie 4-5 , myślę posypać wapniakiem koszelewskim , cena 330 z transportem tona , gleby ciężkie , tutaj kreda chyba najlepszym rozwiazaniem ? I czy warto brać ten wapniak żeby przez 2-3 lata działało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj