wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

karino25    102

Pytanie takie

Jeśli teraz zakupie wapno ale ilość będzie mniejsza niż ta zalecana przez OSCHR ( przykładowo przyznali 60ton a kupie 52tony) to czy przy następnym zaleceniu (kolejne działki) jeśli oczywiście ph wyjdzie odpowiednie mogę wykupić te 8 ton zaległe i to co wyjdzie z nowych działek? Mowa oczywiści o dofinansowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

@marian7k możesz wpisać co chcesz. Ja wpisałem 1 i zadziałało. Możesz wpisać numer ewidencyjny działki np 999 itd.

@karino25 myślę, że możesz bez problemu dokupić te wapno. W końcu zwrócą ci z całości ton jakie zostaną wyliczone w zaleceniach wapnowania Jeśli z zaleceń wyjdzie ci te 60 ton. Oczywiście mówimy o towarze z ciężarówki po przeliczeniu procentowej zawartości wapna. To możesz dokupić te brakujące. Ja myślę, że nawet jak dokupisz kolejne 26 ton. To zwrócą dotacje tylko do 8. Za pozostałe zapłacisz z własnej kieszeni. Mam zamiar zrobić coś podobnego jeśli okaże się za mało dwie ciężarówki jakie zakupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Mi nie oblicza. Wpisałem plon planowany 7t, słoma przyorana,przedplon rzepak 3,5t,gleba ciężka,P2O5 b.niska, K2O b.niska, MgO b.wysoka, ph pwyżej 6,5. Wyskakuje komunikat że plon rośliny i plon przedplonu nie podano lub nie są liczbą.

P2O5 mam 4,6 K2O 4,7 , MgO 17,6 , ph 7,1. To ile dać polifoska 6 i soli potasowej? Polifoska kupiona a soli trzeba dokupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Zrób plon rzepaku 3. Chyba musi być liczba bez przecinka. Mi wyliczyło wpisałem wszystkie twoje dane dla pszenicy.

Aczkolwiek zrobiłem tym kalkulatorem wyliczanie dla żyta hybrydowego, które zebrałem w tym roku i wyszło, że powinienem dać dwa razy tyle nawozów co dałem dla uzyskania takiego plonu jak otrzymałem. Nie wspominając o wapnie, którego przed siewem żyta nie dałem. Poszło dopiero w tym roku.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 31.08.2019 o 12:48, marian7k napisał:

Co wpisać w rubrykę nazwa oznaczenie pola (wymagane)

Koledzy nie utrudniajcie sobie życia. Na szkicu do próbek z badania gleby jak świat światem trzeba było zaznaczyć pola. Ale nikt nigdy nie wymagał nr ewidencyjnych działek.

Chodzi o to aby zlecający próbki wiedział skąd która jest. Wbrew pozorom łatwo zapomnieć;-) Więc trzeba zaznaczać pola po swojemu, np:

próbka nr 1 - pole koło szosy

probka nr 2 - pole pod lasem

probka nr 3 - przy łące Kowalskiego

itd...

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Jeśli OSCHR wyliczyło mi  CaO (CaO+MgO) 28,30ton tzn. że tyle czystego składnika mogę kupić?

Np przy wapnie węglanowym z Morawicy CaO-54% to będzie 52tony wapna? Dobrze to rozumiem? 100/54=1.85   1.85razy28,30= 52,4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, mariuszzz napisał:

Koledzy nie utrudniajcie sobie życia. Na szkicu do próbek z badania gleby jak świat światem trzeba było zaznaczyć pola. Ale nikt nigdy nie wymagał nr ewidencyjnych działek.

Chodzi o to aby zlecający próbki wiedział skąd która jest. Wbrew pozorom łatwo zapomnieć;-) Więc trzeba zaznaczać pola po swojemu, np:

próbka nr 1 - pole koło szosy

probka nr 2 - pole pod lasem

probka nr 3 - przy łące Kowalskiego

itd...

 

Ja sobie wszystkie próbki na mapkach od agencji, ktore przychodzą pocztą zaznaczyłem. Do tego powierzchnie zapisane obok do danej próbki. Moim zdaniem najlepszy sposób 

Edytowano przez TheRolnik1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118
4 godziny temu, radekz200 napisał:

Panowie a czy do pomocy de minis potrzebne tez są decyzje o zwrot akcyzy paliwa?

Najlepiej jechać do agencji i oni wydadzą zaświadczenie ile brałeś pomocy.

Dzwoniłem dziś do Bydgoszczy i jest jeden wielki bałagan. Mają być inne wnioski interaktywne. Znaczy już są ale są z błędem i postarają się to usuną do końca tygodnia. Ma w nich być o pomocy de minimis i nie będzie trzeba już oddzielnego oświadczenia. 

A już miałem wszystko przygotowane :/

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Dziś byłem w WFOŚiGW i dowiedziałem się ciekawej rzeczy. Mianowicie punkt 34 wniosku mówi: "Oświadczam, że ani ja, ani podmioty mi podległe nie zalegają z opłatami za korzystanie ze środowiska oraz    z karami za przekroczenie warunków korzystania ze środowiska." i w związku z tym WFOŚiGW wystąpi z zapytaniem do Urzędu Marszałkowskiego o potwierdzenie niezalegania z opłatami, a co się z tym wiąże UM najprawdopodobniej będzie wzywał rolników korzystających ze wsparcia do złożenia sprawozdania tak jak to robią przedsiębiorcy i sprawozdanie takie będzie trzeba składać co roku. Temat ma być jeszcze wyjaśniany, ale jeśli UM zacznie wymagać sprawozdań to ta papierologia nie jest tego warta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Składał ktoś wniosek do oschr Lublin bo nie mogę na ich stronie znaleźć wniosku jest tylko ogolny ale pisze ze tez nie aktualny a dodzwonić się tam to graniczy z cudem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, king12 napisał:

Składał ktoś wniosek do oschr Lublin bo nie mogę na ich stronie znaleźć wniosku jest tylko ogolny ale pisze ze tez nie aktualny a dodzwonić się tam to graniczy z cudem 

Wypełniasz chyba ogólny skoro nie ma dla lubelskiego, ale głowy nie dam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Dokładnie: "W przypadku braku wzoru wniosku do właściwego miejscowo WFOŚiGW należy wypełnić wniosek ogólny. Wzór wniosku ogólnego, przestaje obowiązywać od dnia następującego po dniu zamieszczenia wniosku WFOŚiGW na stronie KSChR."

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robson11    4

Witam serdecznie chciałbym się poradzić ile zastosować wapna i jakiego ponieważ jestem w tym temacie nowy . Krótki opis stanowiska to ziemia orna w jednym kawałku lekka okresowo sucha z lekkim zniesieniem na około 0.5 ha. Chciałbym stworzyć tam łąkę kośną planuje siew na wiosnę. Aktualnie wykonany oprysk na chwasta będzie talerzowane  potem planuje wysiew wapna i na koniec orka zimowa.

Poniżej zalecenia odnośnie wapnowania czy dawki podane w rubryce są dawkami w czystym składniku czy jak ? Moje pytanie wiąże się z tym iż jak czytam skład wapna np. magnezowego  CaO 25-42%, MgO 8-19%, CaO+MgO 45-50% to zastanawiam się jaka dawkę zastosować.

Przechwytywanie.PNG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
6 godzin temu, Robson11 napisał:

Witam serdecznie chciałbym się poradzić ile zastosować wapna i jakiego ponieważ jestem w tym temacie nowy . Krótki opis stanowiska to ziemia orna w jednym kawałku lekka okresowo sucha z lekkim zniesieniem na około 0.5 ha. Chciałbym stworzyć tam łąkę kośną planuje siew na wiosnę. Aktualnie wykonany oprysk na chwasta będzie talerzowane  potem planuje wysiew wapna i na koniec orka zimowa.

Poniżej zalecenia odnośnie wapnowania czy dawki podane w rubryce są dawkami w czystym składniku czy jak ? Moje pytanie wiąże się z tym iż jak czytam skład wapna np. magnezowego  CaO 25-42%, MgO 8-19%, CaO+MgO 45-50% to zastanawiam się jaka dawkę zastosować.

 

Chodzi oczywiście o czysty składnik. Jeśli masz dla prostego rachunku zakupione z kopalni wapno CaO + MgO 50 % to w przypadku działki z pierwszej linijki musisz wysiać 7 ton na hektar towaru, który przywieźli ci wywrotką. Z tego zestawienia wychodzi, że musisz zakupić dwie wywrotki wapna aby spełnić te zalecenia. A i to ciut przybraknie.

Zastanawia tylko, że przy Ph 3,9 i 4,4 jest zalecana taka sama dawka. 

 

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Robson11 napisał:

Witam serdecznie chciałbym się poradzić ile zastosować wapna i jakiego ponieważ jestem w tym temacie nowy . Krótki opis stanowiska to ziemia orna w jednym kawałku lekka okresowo sucha z lekkim zniesieniem na około 0.5 ha. Chciałbym stworzyć tam łąkę kośną planuje siew na wiosnę. Aktualnie wykonany oprysk na chwasta będzie talerzowane  potem planuje wysiew wapna i na koniec orka zimowa.

Poniżej zalecenia odnośnie wapnowania czy dawki podane w rubryce są dawkami w czystym składniku czy jak ? Moje pytanie wiąże się z tym iż jak czytam skład wapna np. magnezowego  CaO 25-42%, MgO 8-19%, CaO+MgO 45-50% to zastanawiam się jaka dawkę zastosować.

 

U mnie będzie pewnie taka sama dawka wapna. Zamierzam rozdzielić to na dwa razy. Teraz około 5 t ( 2.5 czystego składnika)  i na kolejny rok połowę tego. Pewnie po żniwach. Na łąki koniec października.  Nie chce za dużo na jeden raz żeby ziemia po 20 latach bez wapna szoku jakiegoś nie dostała....

Edytowano przez TheRolnik1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765
4 godziny temu, radekz200 napisał:

Dzisiaj wysłany wniosek 😛 dostał ktoś już zwrot pieniędzy?

Ja też dziś wysłałem pocztą  ,byłem osobiście ale nie miałem wpisanego województwa . A na tego e-mail wysyłałeś wapnowanie@wfos.com.pl ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj