wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariuszzz    50
1 godzinę temu, hubertuss napisał:

Skoro mniej więcej połowa z tego co jest na ciężarówce to wapno to i połowa się rozpuściła. Przecież podają skład np 47 %Cao. I tyle się rozpuszcza. reszta to jakaś skała, która się nie rozpuszcza. Wszystko w porządku jest.

Nie reszta tylko całość to skała:)

W wapnie węglanowym nie ma żadnego CaO. Jeśli masz wapno węglanowe, które zawiera, jak piszesz 47%CaO, tzn że w tym wapnie jest 83,66% CaCO3 (reszta w wapieniu to będzie trochę magnezu, krzemionki, żelaza itd). Skład wapna podaje się w przeliczeniu na CaO bo tego wymaga prawo i zdrowy rozsądek, tak łatwiej porównać różne wapna.

5 godzin temu, SipmaZ224 napisał:

TheRolnik1992 napisał: 54 minuty temu, SipmaZ224 napisał: Jesteś pewny? Póki nie ma wypłat z tego programu to niczego nie można być pewien. Ale wiadomo nadzieja umiera ostatnia.  Jeśli pomyliłem się w obliczeniach to popraw.... Dopłatę masz do 300 zł za czysty składnik, a więc nie 12t x300 tylko 12t x tyle ile kosztował Cię czysty składnik. daron64 napisał: Morawica kupiona przez agrolok Nigdy nie sprawdzałem i nie wiem czy po prostu trochę nabrać wapna, trochę zalać wodą i ma się większość dość szybko rozpuścić? Myślę sobie - może za duzo wapna, za mało wody - no to odlalem wodę, nabrałem łyżka trochę tego już mokrego wapna w drugi sloiczek i tam zalałem woda. Mieszam, mieszam, mieszam i nic tylko woda szara się zrobiła, ale za specjalnie nic się nie rozpuszczalo wiecej Też miałem te same wątpliwości odnośnie Morawicy a brana od białego czyli raczej pewna. Dałem w tamtym roku około 8t na ha a ziemia kwas ze naewet łubin niechcial tam rosnąć. W tym roku zresztą też... Zrobię teraz próbki to się okaże co dała tą Morawica

Koledzy, jak się kupuje najtańsze wapno, kosztujące jakieś 25 zł/t na kopalni to nie można oczekiwać cudów.

Morawica, czy jakiekolwiek inne wapno węglanowe nie rozpuści się w wodzie w kilka minut. Wapna węglanowe i weglanowo-magnezowe (dolomitowe) produkuje się z kruszonych skał wapiennych i dolomitowych. Test ze szklanką i wodą nie ma żadnego sensu. Gleby mają różne zakwaszenie, różną kategorię agronomiczną i opady deszczu też każdy może mieć inne (a wapno bez wody na polu nie podziała). Dlatego taka sama dawka takiego samego wapna na dwóch polach może dać zupełnie różne efekty.

Im lepiej wapno przekruszone, im więcej pyłu, im więcej się kurzy tym lepiej będzie działać w glebie. Ten drobny pył zadziała w glebie już po kilku tygodniach. Te większe kamyki będą działać dłużej, największe 3-5 mm rozpuszczą się w glebie po wielu latach. Dlatego stara szkoła mówi, żeby wapnować co 4 lata. Pył działa od razu, kamyki po roku, dwóch... I jak zostają już te największe, po 4 latach znowu wapnowanie dużą dawką tzn kilka ton/ha.

Czy to znaczy, że wapna węglanowe takie jak Morawica to złe wapna?

Ależ skąd! To bardzo dobre wapna, dające najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jak ktoś ma dużo kasy i chce efektu, chce żeby wapno rozpuszczało się w szklance w minutę w całości a na polu dawało efekt w kilka tygodni to można użyć wapna mielonego, tzw mączek wapiennych. Np Fastcalc z Nordkalku albo Kujawit Premium. Ale to już inna półka cenowa, ok 90-140 zł/t u producentów, bez transportu. Fastcalc można kupić luzem, jest zwilżany wodą na wywrotkach, suchy byłoby trudno przewieźć. Kujawit Premium jest idealnie suchy, bez wody, ale tylko w bigbagach, nie da się takiego wapna przewieźć wywrotką. Potrzebny jest też rozsiewacz ze żmijką, inaczej wapno poleci w powietrze. 

Tu można zobaczyć jak sieją mączkę wapienną:

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

@mariuszzz Wapno na kopalni tanie ale transport dochodzi i np u mnie to koszt ok 90-95zl za tone a za 88zl mam krede która działa szybko i można jej sypac mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
19 minut temu, pawelol111 napisał:

@mariuszzz Wapno na kopalni tanie ale transport dochodzi i np u mnie to koszt ok 90-95zl za tone a za 88zl mam krede która działa szybko i można jej sypac mniej.

Podałem ceny bez transportu, żeby pokazać różnicę. Można kupić wapno, które nawet w szklance wody szybko rozpuści się w całości ale to kosztuje. Kreda owszem jest trochę lepsza od wapna węglanowego ale daleko jej do szybkości działania mączek wapiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
3 godziny temu, Roxer napisał:

Znalazłem, dzięki wielkie. Rozumiem że od nich ten materiał jak najbardziej kwalifikuje się do dofinansowania?

Pod dotację  kwalifikują się wszystkie legalnie sprzedawane w Polsce wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Na początku ktos pisal ze wapno granulowane nie podlega pod dotacje , na ile to prawda ? Ponoć w stacjach tak mowili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

@cris10 Jak będziesz miał na fakturze typ i odmianę takie jak jest w wymaganiach to może to też być wapno granulowane, z tym ze nie może na fakturze pisać granulat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Ja też byłem w stacji w Białymstoku i babeczka też mówiła, że prawdopodobnie sypkie tylko bo granulowane nie wiadomo jak to przeliczać. 60% wniosków już odrzucili bo ludzie jak się dowiedzieli z tv to kupywali wapno byle jakie i na fakturach nie ma wszystkich danych.

Tylko w Białymstoku 10 tys próbek przyjęli już do badania. 8 tygodni czeka się na wyniki badań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

@masio513 Tak jak wyżej pisałem, info ze źródła a nie prawdopodobne. Jak będziesz miał na faktórze to co trzeba możesz kupić i granulki za 500zł t.

Zapomniałem tylko dopytać czy łąki też wliczają się do tego programu.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
34 minuty temu, masio513 napisał:

Ja też byłem w stacji w Białymstoku i babeczka też mówiła, że prawdopodobnie sypkie tylko bo granulowane nie wiadomo jak to przeliczać. 60% wniosków już odrzucili bo ludzie jak się dowiedzieli z tv to kupywali wapno byle jakie i na fakturach nie ma wszystkich danych.

Tylko w Białymstoku 10 tys próbek przyjęli już do badania. 8 tygodni czeka się na wyniki badań.

Nie odrzucili tylko wezwali do uzupelnienia i poprawienia. Ja skladajac w polowie lipca czekalem rowne 5tygodni. Teraz skladane tj mowisz murowane 2mc czekania bo na korytarzu całe wizki probek staly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

@danielhaker odezwij sie  rano  bo nie moge odalesc naszej rozmowy kiedy ty zamawiałes i dokad . Ogólnie z premium teraz jest gorzej niz było  teraz zamawiane jest dopiero na koniec wrzesnia :(  A do tej pory zamawiałęm na tydzien do przodu. mam odbiór 1 autko na srode ale to według kolejki na Wohyń jedzie

 

tel 602888262


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel18    4

W tym tygodniu mam zamiar złożyć wniosek z fakturami od białego to napiszę czy jest wszystko ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
6 godzin temu, daniel18 napisał:

W tym tygodniu mam zamiar złożyć wniosek z fakturami od białego to napiszę czy jest wszystko ok. 

Wyslij mi zdjęcie  opisu produktu na fakturze to powiem Ci czy jest ok. Ja już mam to za sobą.

@kopin Zwapnowałeś pola już?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    101

Płacić za wapno trzeba przelewem i potwierdzenie przelewu dołączyć do wniosku czy normalnie gotówką można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
GRZES1545 napisał:

6 godzin temu, daniel18 napisał:

W tym tygodniu mam zamiar złożyć wniosek z fakturami od białego to napiszę czy jest wszystko ok. 

Wyslij mi zdjęcie  opisu produktu na fakturze to powiem Ci czy jest ok. Ja już mam to za sobą.

@kopin Zwapnowałeś pola już?

W którą rubryke wpisać nr próbki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
27 minut temu, samtech84 napisał:

Płacić za wapno trzeba przelewem i potwierdzenie przelewu dołączyć do wniosku czy normalnie gotówką można?

Białystok chce przelew i potwierdzenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel18    4
6 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Wyslij mi zdjęcie  opisu produktu na fakturze to powiem Ci czy jest ok. Ja już mam to za sobą.

@kopin Zwapnowałeś pola już?

Płaciłeś gotówką czy przelewem ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pstrąg    15

Panowie jesli mam próbke glebową z pola które sie składa z kilku działek i w próbie mam podany zsumowany obszar to przejdzie to w dofinansowaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Przejdzie, jedna proba moze skladac sie z kilku numerów ewidencyjnych o ile są jedną dzialka i powierzchnia nie przekracza 4ha.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3789
10 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Wyslij mi zdjęcie  opisu produktu na fakturze to powiem Ci czy jest ok. Ja już mam to za sobą.

@kopin Zwapnowałeś pola już?

w zeszłym roku rozsiałem 2 łyżwy to w tym roku sobie odpuściłem i pozwolę szlaki urzędasowe przecierać innym  na pierwszy ogień,byłem pierwszy w RMG i sporo się nakopaliśmy a pytać nie było kogo ,to teraz inni niech szlak przetrą ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj