wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Nie powinna się łączyć wapna z obornikiem lub "azotowymi" nawozami mineralnymi, przerwa 6tyg. Niektóre wapna lepiej działają pogłównie to fakt, ale wapno luzem np. morawice śmiało możesz przykryć ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Trochę info o dotacji z OSCHR.

Do dotacji kwalifikują się gleby o pH od 5,5 i niżej. Próbki na szczęście można pobrać samemu;-)

Kwota dotacji jest maksymalnie do wysokości zalecanej dawki wapna z OSCHR lub do ilość wapna na fakturze o ile ktoś kupi mniej niż zalecają.

Ważne będą badania gleby od 1 stycznia 2017.

Faktury zakupy wapna będą uwzględniać od 1 czerwca 2019.

Stacje rozpoczną przyjmowanie wniosków prawdopodobnie w sierpniu, dokładniej jeszcze nie ustalili.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

A jak to jest z dzierzawami na gębę, za które właściciel bierze doplaty? Jeśli wykonam badania na siebie na dzierzawionych gruntach i kupię wapno też na siebie? Przysługuje dopłata? Komu się należy i kto może się starać o to? Właściciel działki, dzierżawca (ustny, pisemny), osoba biorąca dopłaty? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miro010    10
6 godzin temu, ZYLA napisał:

A jak to jest z dzierzawami na gębę, za które właściciel bierze doplaty? Jeśli wykonam badania na siebie na dzierzawionych gruntach i kupię wapno też na siebie? Przysługuje dopłata? Komu się należy i kto może się starać o to? Właściciel działki, dzierżawca (ustny, pisemny), osoba biorąca dopłaty? 

Myśle że telefon do twojej stacji chemicznej rozwieje wątpliwości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

To jeśli mam badania bez zalecenia ile wapna dać to od nowa je robić, czy da się to jakoś do starych dorobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Jedziesz do okręgowej stacji chemicznej i za 2,5 zł zrobią zalecenia do badań które masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Wie ktoś czy można najpierw kupić wapno a później badania i zalecenia? Dostanę wtedy zwrot? Czy tylko żeby obie te czynności były wykonane po określonej dacie?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A można się podetrzeć , a później załatwić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16855

zetorki, przez Ciebie oplulem smartfona. co nie zmienia faktu, ze mozna w tej kolejnosci, tylko ten dyskomfort przez reszte dnia... (tak mysle, nie praktykowalem tego)

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chyba bardziej zadając takie pytanie . :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

To ja sobie ukopię w iglastym zagajniku i  będę miał 3,5 za darmo😁

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Orientuje się ktoś czy trzeba będzie składać jakieś oświadczenie jaki obszar się uprawia czy w inny sposób bedzie to sprawdzane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8976

Nikt nic nie wie ludzie, zadzwońcie do swoich  ODR tam wam wszystko powiedzą. Nie wiadomo nawet czy to ruszy w ogóle, nie ma żadnego rozporządzenia w tym temacie, Ministerstwo siedzi Cicho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

do mnie własnie jedzie wapno, wczoraj wysłałem smsa a dziś maja przywieźć 3 auta.

58 zł za tonę - 50 procentowe węglanowe - z Wojcieszowa. Chcę dać 3.2 tony na hektar. Mam nadzieję ze troszkę się podniesie to pH


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Yacenty ile kilometrów od kopalni? Ja mam 200 km do kopani to magnezowe po 70 netto mam ofertę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
6 minut temu, maciej napisał:

Yacenty ile kilometrów od kopalni?

ok 50km


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12373

Mi przywieźli wapno tlenkowo-weglanowe z Trzuskawicy.  Mam zamiar dać 2t na ha. Podobno działanie ma już w pierwszym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 15.06.2019 o 21:39, maciej napisał:

Te mierniki nie pokażą z taką dokładnością jak badania. Pozatym badania swoją drogą a efekt na polu widać już po jednej zimie, rozkład wapna takiego jak Morawica to pewnie około 3-4 lat . No i pole 3 klasa glina więc tak szybko węglan nie odkwasi jak np. tlenkowe

Niemożliwe, Morawica to dobre wapno, 10 t to gigantyczna dawka, zmiana pH musi być dużo większa,

Jeszcze raz przypominam, że pH w polskim doradztwie nawozowym bada się w próbkach gleby zalanych 1 molowym roztworem KCl.

Jeśli pobieracie próbkę sami i badacie w domu własnym miernkiem to pewnie zalewacie ją wodą, tak?

 Badanie pH w wodzie daje wynik przeważnie o 0,8 - 1,0 jednostki wyższy. Tzn, jesli np dasz próbkę do OSCHR dostajesz wynik np 4,5 pH, w wodzie ta sama gleba da 5,3-5,5 pH.

Nie pytam nawet czy ktoś chodzi z miernikiem po polu i wtyka go w ziemię, to nie jest żadne badanie pH.

 

16 minut temu, 6465 napisał:

Mi przywieźli wapno tlenkowo-weglanowe z Trzuskawicy.  Mam zamiar dać 2t na ha. Podobno działanie ma już w pierwszym roku. 

:)))

To tlenkowe czy węglanowe???

Generalnie nie ma wapna tlenkowo-węglanowego chyba że ktoś zmiesza wapno palone z węglanowym ale nie widzę sensu.

ile to wapno kosztuje? Wapna tlenkowe to pewnie grubo ponad 100 zł/t u producenta, bez transportu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Jest sens i to duży mieszania wapna tlenkowego z weglanowym szczególnie na ciężkich glebach bo tlenek robi robotę w 1 roku a węglan w kolejnych latach. A 10 ton morawicy to nie jest wcale tak dużo, uwzględniając że połowa tego wapna lub więcej nie rozkłada się w pierwszym roku tylko w od 2 do 4 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj