wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
warchest    253

ok sory juz wyjasniles i ja tez sprawdzilem i dobrze mowisz i z kolega gadalem i juz wiem , dzieki za rozpiske . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Gdzie masz napisane, ze polcalc to kreda? Kreda to odmiana 06a, polcalc to wg. oficjalnej strony i ich atestów wapno odmiany 04 czyli mączka z wapna węglanowego zakupiona z Barcina czyli polcalc jest robiony z Kujawitu premium.

Morawica to żaden dolomit tylko węglan wapnia.

Kornica, Koszelówka to kreda 06a.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Kornica oczywiście kreda ok, a czy polkalk jest z Morawicy czy z kujawitu nie ważne bo to i tak skala jurajska zmielona na maczke.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 godzinę temu, Arek napisał:

Z tego co mi wiadomo to polcalc jest granulowany z kujawitu premium.

I to żadna kreda tylko normalne wapno węglanowe 04 https://polcalc.pl/wp-content/uploads/2018/08/atest-oschr.pdf

Polcalc jest z  Kujawitu Premium ale też z węglanu od innych producentów. Ale ważne że jest to granulowana mączka wapienna, nie pył, czy jakieś grubokruszone wapno.  Mączka to wapno węglanowe odm 04, niby nazywa się tak samo jako odm 04 z Morawicy czy Nordkalk Standard ale to zupełnie co innego. Morawica czy Standard mają reaktywność rzędu 50-60%.  Zwykłe wapna są kruszone do wielkości ziaren ok 3-4 mm i takie wapno wygląda jak piasek czy żwirek.

Mączki takie jak Kujawit Premium czy Nordkalk Fastcalc są specjalnie mielone na młynach, tak że nie ma w nich ziaren grubszych niż 0,1 mm, jeśli weźmiecie w rękę to nie wyczuwa się żadnych ziaren.

Mają reaktywność nawet ponad 98% czyli lepiej niż kreda. 

I faktycznie mączki pH  podnoszą szybciej niż jakakolwiek kreda, ale po pierwsze u producentów kosztują ok 100-130 zł/t, i to bez transportu. Po drugie mączki praktycznie nie da się wysiać RCW, musi być rozsiewacz ze żmijką (ślimakiem), bo zwykłe talerze w RCW mączkę dosłownie wyrzucają w powietrze.

Tak, że granulowanie ma sens, bo dzięki temu można rozsiać nawet Kosem, ale nie wierzcie w dawki 300-400 kg. Wapno dawkuje się w tonach i nic tego nie zmieni.

W przypadku granulatów odradzam natomiast WapMag właśnie dlatego, że jest granulowany z grubego, zwykłego dolomitu. Przynajmiej kilka lat temu był ale nie słyszałem żeby to się zmieniło.

 

 

1 minutę temu, bialy2005 napisał:

Kornica oczywiście kreda ok, a czy polkalk jest z Morawicy czy z kujawitu nie ważne bo to i tak skala jurajska zmielona na maczke.

Polcalc nie jest robiony z Morawicy, bo w Morawicy nie produkują mączki, tylko zwykłe grubokruszone wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
4 godziny temu, Azor07 napisał:

Na mały areał wystarczy kłos jak mi do tej pory , a teraz jak się powiększył areał kupiłem RCW . Ile można za niego wołać ?

IMG_20160812_194110_3.jpg

Ło panie, podnośnik w ciapku przetrwał tą kampanię? Ja rozsiewałem też Kłosem dwutalerzowym, ładowałem pod strych i podnośnik w Zetorze skapitulował po kilku kursach. :| Naprawa około tysiąca złotych i trza było pożyczać mocniejszy traktor do tego rozsiewacza.

Jak zważyłem to okazało się, że raptem tona była w rozsiewaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
4 minuty temu, warchest napisał:

oki bo kolega mnie w bład wprowadzał ze polcalc to kreda 

 

W polskim prawie o nawozach jest takie zamieszanie, że faktycznie każde wapno nawozowe można obecnie nazwać kredą więc Polcalc czy inni mogą sie "kredą" nazywać:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7974

polcalc nie jest zły bo stosowałem, ale cena powala, na te chwilę u mnie 420 zł za tonę i chwilowy brak. Dla mnie ta cena to trochę przesada, chyba że ktoś chce na ogródek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Radkowit premium czy kujawit premium to taki sam stopień zmielenia i wiele osób to siało z powodzeniem rcw, oczywiście musi być bezwietrznie. Sam siałem radkowit premium rozrzutnikiem dwuwalcowymi był ok. Oczywiście najlepiej wysiewać rozsiewaczem żmijkowym ale nie każdy ma dostęp do takiej maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7974

ogólnie to fajne macie ceny na wynajem rozsiewacza bo 5 zł za tone czy 200 zł za dobę to całe nic, 25 ton tira rozwali za 125 zł, to nic tylko brać na wynajem, mi krzykneli za dobę 400 zł do tego terminy pozajmowane i wolny byłby dopiero po fakcie, albo zimą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli co lepsze bedzie kreda luzowa czy morawica luz ? bo te kamyczki nie rozłożą sie z morawicy ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Morawica Tez ma młyn tylko dodaje tego drobnego do kruszonki żeby to miało odpowiednie przesiew. Trzaskwica sprzedaje też maczki wapienne


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25611

A jak  Trzuskawica  liczy za tlenek?

Słyszałem że tanio można wyrwać jakiś odpad 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ciężko tam się dopchac oficjalnie cała produkcja wykupiony przez agri i z małymi nie chcą nawet rozmawiac


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 minutę temu, Arek napisał:

Radkowit premium czy kujawit premium to taki sam stopień zmielenia i wiele osób to siało z powodzeniem rcw, oczywiście musi być bezwietrznie. Sam siałem radkowit premium rozrzutnikiem dwuwalcowymi był ok. Oczywiście najlepiej wysiewać rozsiewaczem żmijkowym ale nie każdy ma dostęp do takiej maszyny.

No własnie nie to samo. 

Radkowit Premium produkują trochę inaczej, nie jest mielony w młynie. Gdyby był mielony kosztowałby na kopalni bliżej 100 zł/t. Faktycznie, to najdrobniejszy dolomit jaki jest produkowany w Polsce, rewelacyjny w podnoszeniu pH i podnoszeniu magnezu.  I tak jak mówisz, bez większych problemów można go wysiać zwykłym RCW.

Ale mączki wapienne, jak właśnie Kujawit Premium to zupełnie co innego.  W Radkowicie Premium mogą się zdarzyć ziarenka do 0,5 mm. W mączkach są max do 0,1 mm a zdecydowana większość jest poniżej 0,05 mm czyli mączki są zmielone ok 10-krotnie drobniej (upraszczam żeby pokazać rożnicę) niż nawet Radkowit Premium.

Radkowit Premium wożą wywrotkami, mączki sie nie da, Kujawit Premium jest tylko w Bigbagach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260
3 godziny temu, Agrest napisał:

Głupoty piszesz . Polcalk to jurajskie wapno węglanowe identyczne pokłady jak Morawica, albo te same.

Różnica taka że na patelni jest frakcja do 2mm, a w granulki do kilkuset mikronów czyli zrobione z pyłu. Kolejna różnica to wilgotność dla granulatu chyba do 5%, a luzem około 10% lub więcej hak doleje.

 

Jeśli ktoś ma granulat o takich parametrach za 200zł to jest to bardzo dobra oferta. Lepiej wówczas dać 1t co rok niż 4 tony tego luzem co 3 lata. 

Tylko pytanie czy ten granulat za 200 jest tak samo zmielony jak np polcalk i jaką ma otoczkę. 

 

 

Ecogran czyli kreda z koszelowki przy całych autach. 

Ktoś tam pisze ze w tonach, przy uregulowanym ph to możesz siebie co parę lat w tonach, pozatym granulat ma mniej wody - ogarnij to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzuskawica kujawy po żniwach było agrobielik50 węglanowe około 80 netto, odmiana 04, reaktywność 80%. Agrobielik60 odmiana 03, 65% tlenku, reaktywność koło 100%, około 120 netto. Kujawit był wtedy około 40.

Edytowano przez zetor50super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam pytanie z innej beczki, mianowicie czy w obecnym czasie normą jest sprzedawanie otoczkowanego kruszywa budowlanego tzw zerówki jako wapno granulowane, czy to jednorazowy przyklad biznesowego geniuszu.

Spotkaliscie już taki wynalazek, bo sąsiad takie coś nabył jesienią ub. roku😦

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
16 minut temu, mariuszzz napisał:

No własnie nie to samo. 

Radkowit Premium produkują trochę inaczej, nie jest mielony w młynie. Gdyby był mielony kosztowałby na kopalni bliżej 100 zł/t. Faktycznie, to najdrobniejszy dolomit jaki jest produkowany w Polsce, rewelacyjny w podnoszeniu pH i podnoszeniu magnezu.  I tak jak mówisz, bez większych problemów można go wysiać zwykłym RCW.

Ale mączki wapienne, jak właśnie Kujawit Premium to zupełnie co innego.  W Radkowicie Premium mogą się zdarzyć ziarenka do 0,5 mm. W mączkach są max do 0,1 mm a zdecydowana większość jest poniżej 0,05 mm czyli mączki są zmielone ok 10-krotnie drobniej (upraszczam żeby pokazać rożnicę) niż nawet Radkowit Premium.

Radkowit Premium wożą wywrotkami, mączki sie nie da, Kujawit Premium jest tylko w Bigbagach.

 

Nie widziałem na oczy kujawitu premium wiec nie wiem, ale w radkowicie nie miałem wyczuwalnych ziaren 0,5mm. Były taki jak mąka ze sklepu :)

Jak się pytałem o kujawit to można kupić albo w bb albo luzem w cysternie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Radkowit premium powstaje z odpylania nad kruszarkami itd. Więc też nie może mieć wyczuwalnych kamykow😁 a ile procent jest poniżej 0.1mm to chyba nie ma danych.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765
12 godzin temu, KlimekPL napisał:

Ło panie, podnośnik w ciapku przetrwał tą kampanię? Ja rozsiewałem też Kłosem dwutalerzowym, ładowałem pod strych i podnośnik w Zetorze skapitulował po kilku kursach. :| Naprawa około tysiąca złotych i trza było pożyczać mocniejszy traktor do tego rozsiewacza.

Jak zważyłem to okazało się, że raptem tona była w rozsiewaczu.

Nic mu nie było to jest jedno talerzowy i wchodzi ok 300kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Ważyłeś? Bo do Kłosa dwutalerzowego wchodzi równo 500kg saletry a wapna dwa razy więcej jak się okazało. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvofh12    1

mogę zaoferować kredę luzem o różnej frakcji odsort 42 % wapnia reaktywność 98% ilości całosamochodowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj