wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość
12 godzin temu, daron64 napisał:

Wiesz, mi tam za mocno czyjąś akceptacja i przyzwolenie (z forum)  nie jest potrzebne i uważam ze kazdy powinien pilnować swojego nosa i dopóki nie ładuje się z butami w czyjes życie to nie powinno nikogo obchodzić co robię,  gdzie, z kim i kiedy. 

Jak ktoś nie chce pracować - niech sobie spokojnie świętuje niedzielę. 

Jak ktoś chce,  czy musi pracować - niech pracuje. 

A tu kurde reakcja jakbym od razu sąsiadowi cały dzień pod oknami gnojowke lał. :)

No , no - ciekawe . Nie interesuje przyzwolenie , czy akceptacja ... To jaki cel takich wpisów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

W sumie nie wiem po co się tłumaczyłem, tym bardziej że powody danego działania i tak niewiele kogokolwiek obchodza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 13.10.2018 o 17:29, Uziu92 napisał:

A radkowit to nie weglanowe?

Radkowit i Radkowit Premium to wapna magnezowe z Kopalni Dolomitu Radkowice.

Wapna magnezowe czyli dolomitowe. Dolomit to skała, która składa się z węglanu wapnia i węglanu magnezu. 

W związku z powyższym odpowiedź brzmi: tak, Radkowit to wapno węglanowe. Tak jak każdy inny dolomit.

Tu pisałem o tym dokladniej:

https://www.agrofoto.pl/forum/topic/356-wapnowanie-pola/?page=321&tab=comments#comment-2411598

12 minut temu, GRZES1545 napisał:

Napiszcie cos lepiej o wapnie bo zaraz znowu posypia się ostrzeżenia jak przy paliwie :)

Powiedzcie czy Wapno radkowit premium idzie rozsiać rcw czy lepiej nie zawracać sobie gitary tym rozsiewaczem?

Kurzy się ale jak najbardziej idzie rozsiać RCW.

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 minuty temu, daron64 napisał:

W sumie nie wiem po co się tłumaczyłem, tym bardziej że powody danego działania i tak niewiele kogokolwiek obchodza. 

Wiem , wiem - brak czasu . Może wystarczyło dziś mniej tego czasu na pisanie głupot przeznaczyć ? 🤣😎

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

@zetorki 

Siedząc w kolejce do lekarza ciężko wozić gnojowke. Chyba, że masz zdolności do przebywania w kilku miejscach naraz :)

5 minut temu, mariuszzz napisał:

Kurzy się ale jak najbardziej idzie rozsiać RCW.

Kurzy się i? I znosi mocno wapno,  przy wietrze nie idzie siac,  czy po prostu trochę się pokurzy i opadnie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak dla mnie to możesz nawet w Wielkanoc wozić . Tylko nie łapię jaki sens ma chwalenie się tym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255
25 minut temu, daron64 napisał:

@agrest 

Kurcze,  kiedy ja naprawdę nie miałem zamiaru nikogo prowokować. Nade mną był post o tym, że sąsiadom zaczyna przeszkadzać praca na roli no i mi się skojarzyło z tym, ze musze ten gnojowke wywieźć. Nie spodziewałem się,  szczerze mówiąc,  takiej reakcji. No ale nic, nie ma co ciągnąć tematu, tym bardziej że faktycznie mocno offtopowo. Pozdrawiam :)

Tu tłumaczyłem. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608
2 godziny temu, daron64 napisał:

 

A teraz w temacie - wapno granulowane chciałem sypnac poglownie - mam taki placek że 20 - 30 ar,  gdzie zboże mi wschodzi normalnie i tak w pewnym momencie (jak ma ok 10cm) blednie  i żołknie  jakbym je glifosatem potraktował. Rzucalem  tam nawóz,  pryskalem różnymi wynalazkami - nic nie dawało. Przed siewem teraz sypnalem  w to miejsce trochę granulatu i chciałbym teraz poglownie powtórzyć - kiedy byłaby najlepsza na to pora? 

Nie wiem jak składniki w glebie,  bo czekam już z 6 tyg na wyniki. 

Jeśli gleba lekka i przepuszczalna to oprócz kiepskiego pH najprawdopodobniej masz i magnez na tragicznym poziomie. 

Sypnął  bym trochę kizerytu. A wapno granulowane możesz i teraz sypnąc , bo i tak na deszcz będzie czekało.

Jak chce Ci się bawić  to połowę tego kawałka potraktuj ze dwa razy opryskiem z siarczanem mg,  a na reszcie daj samo wapno.

W sumie jak nie masz dostępu do kizerytu a masz siarczan mg do oprysków to możesz i ten posiać.

Ogólnie obstawiam bardziej braki magnezu.  

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Kizerytu na tym kawałku nie siałem, ale siarczanem pryskalem.  Jak było dwa lata temu pszenżyto, to raz siarczan, mocznik, plonvit, foliq  i drugi oprysk siarczan i mocznik - zero efektów. W tym roku był owies,  to pryskalem raz siarczan, mocznik i potem drugi prysk siarczan,  z bodaj wapnovitem i chyba plonvit em,  nie pamiętam już dokładnie.  Też zero efektu.

Tylko to nie wygląda tak jak przy brakach magnezu placki żółte, tylko zboże jakby całkowicie zatrzymywało się w rozwoju,  żółtko,  blaklo. Ziemia w jednym miejscu lżejsza, w drugim cięższa, ale generalnie glina 3b. Ciężko na pół rozdzielić,  bo to taki pas kiszka po skosie. 

A jaka ilość wapna (wapniak koszelowski) byłaby w miarę rozsądna? Narazie dałem niecałe 200kg bo tyle mi do auta weszlo.  Niestety małych ilości nie chcą wozić, a tylko w jednym składzie w okolicy był. No i tak chciałem kilka razy po mniej sypnac 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Jeśli gleba lekka i przepuszczalna to oprócz kiepskiego pH najprawdopodobniej masz i magnez na tragicznym poziomie. 

Sypnął  bym trochę kizerytu. A wapno granulowane możesz i teraz sypnąc , bo i tak na deszcz będzie czekało.

Jak chce Ci się bawić  to połowę tego kawałka potraktuj ze dwa razy opryskiem z siarczanem mg,  a na reszcie daj samo wapno.

W sumie jak nie masz dostępu do kizerytu a masz siarczan mg do oprysków to możesz i ten posiać.

Ogólnie obstawiam bardziej braki magnezu.  

 

11 minut temu, daron64 napisał:

Kizerytu na tym kawałku nie siałem, ale siarczanem pryskalem.  Jak było dwa lata temu pszenżyto, to raz siarczan, mocznik, plonvit, foliq  i drugi oprysk siarczan i mocznik - zero efektów. W tym roku był owies,  to pryskalem raz siarczan, mocznik i potem drugi prysk siarczan,  z bodaj wapnovitem i chyba plonvit em,  nie pamiętam już dokładnie.  Też zero efektu.

Tylko to nie wygląda tak jak przy brakach magnezu placki żółte, tylko zboże jakby całkowicie zatrzymywało się w rozwoju,  żółtko,  blaklo. Ziemia w jednym miejscu lżejsza, w drugim cięższa, ale generalnie glina 3b. Ciężko na pół rozdzielić,  bo to taki pas kiszka po skosie. 

A jaka ilość wapna (wapniak koszelowski) byłaby w miarę rozsądna? Narazie dałem niecałe 200kg bo tyle mi do auta weszlo.  Niestety małych ilości nie chcą wozić, a tylko w jednym składzie w okolicy był. No i tak chciałem kilka razy po mniej sypnac 

Jak będziesz miał wyniki to będzie wiadomo dokładnie. Robiłeś badania w OSCHR? Zadzwoń, zapytaj, 6 tyg to trochę długo.

Bez badań, dawka "na oko" to bankowo 2 t CaO/ha czyli 4 t wapna, czyli na 20 ar z obliczeń jak nic 800 kg dobrego wapna.

Ale powtarzam, bez badań nie wiadomo, na glebie lekkiej równie dobrze może wyjść zalecana dawka i 3t CaO/ha.

Jeśli to gleba lekka, to tak jak pisali przedmówcy, prawie na pewno brakuje też magnezu, więc albo wapniak + kizeryt, albo wapno magnezowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

To do wiosny jeszcze ze 3 razy będę sypał.. 

Badania robiłem, tak jak pisałeś,  w stacji chemicznej. Już chyba trzeba będzie zadzwonić.  Pan,  jak brał próbki, niby mówił że że 4 tygodnie minimum trzeba będzie poczekać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

A jest opcja że masz wysokie ph? Może masz rędziny, borowiny w tym miejscu.

Poczytaj o niedoborze manganu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

To jeszcze podpytam  - nie mógł ktoś wylać tam herbicydu typu azoprim lub innej substancji? 

Azoprim zalega latami, zboże kiełkuje i po czasie ginie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Nie sądzę, z sąsiadami żyje ok(pomimo wozenia  gnojowki w niedzielę :p) 

Patrzyłem na stare zdjęcie, to miejscami pszenżyto w ogole zaniklo, do golej ziemi. A owies w tym roku to był placek, że w ogóle ani owsa, ani zielska - kawałek 2m x1m. Tu to w ogóle myślałem, że siewnik mi się przycial. Potem zielsko odbiło dopiero koło żniw. 

W poprzednich latach jakoś nie rzuciło mi sie w oczy takie placki żeby byly

Jutro będę w domu, to pójdę zobaczyć jak pszenżyto tam wygląda.  Jak byłem ostatnio było wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Tak też może być. Jak pisałem - wapna to pole nie widziało co najmniej od lat 80tych. Miałem w tym roku wapno sypać, ale kasa poszła gdzie indziej.  Piasta kupiłem, badania porobilem  - będziemy od przyszłego roku walczyć powoli. Ciekawi mnie tylko,  czy to wina jedynie ph, czy innych składników. Zwłaszcza ten plac całkiem wypalony. Mogłem oddzielnie z niego wziąć próbkę. Ale to jak będę powtarzał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25608

Przy tragicznym pH na łeb leci przyswajalność makro i mikro.

Dochodzi toksyczne działanie glinu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Daron64  widzę że masz ten sam problem co u mnie, mam takie same objawy, i wapno niewiele pomaga w tym miejscu,jedynie jak zwaliłem tam przyczepę podkładu po pieczarkach to była dużo poprawa,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 16.10.2018 o 07:19, GRZES1545 napisał:

Daron64  widzę że masz ten sam problem co u mnie, mam takie same objawy, i wapno niewiele pomaga w tym miejscu,jedynie jak zwaliłem tam przyczepę podkładu po pieczarkach to była dużo poprawa,

Przyczyn może być wiele, ale zakwaszenie jest najbardziej prawdopodobne.

Badanie w Stacji jednej próbki kosztuje 13,12 zł. Majątek? 

To groszowa sprawa, za 13 zł mamy zbadane P2O5, K2O, Mg, pH.

Za 13 zł, w najgorszym razie można mieć pewność, że problemem nie jest zakwaszenie i wtedy trzeba szukać dalej.

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek154    138
Stosował ktoś z was Nordkalk Atrigran albo Granucal 1-6 wn z Omya? Co o nich powiecie i które będzie lepsze na szybkie podniesienie Ph?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek154    138
To ja wiem. Ja akurat na 4 kl chcę dać wapno a akurat pewno wypadnie któreś z tych dwóch co napisałem wyżej i chciałem żeby ktoś się wypowiedział co może stosował któreś z tych czy warto czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Kupiłem wapno Granukal vital, mogę zastosować jesienią na pszenicę faza 3 liści czy lepiej poczekać do wiosny ?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj