wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

WOJTUNIO    73
7 godzin temu, Mikua napisał:

Stosował ktoś wapno magnezowe granulowane? Musze podbudować magnez w glebie i sie zastanawiam czym

Kizeryt, siarczan magnezu granulowany. Wap mag. Tu masz magnez

A jak ph ok to tym. Jak slabe to wapno magnezowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Tylko dlaczego WZ  odreczna ? Ile wagi było ?  Z morawicy jest WZ drukowana z  konkretna data, godzina załadunku waga   auta  i po załdunku. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
packo    11

No cóż przekręt jak nic :( trudno stało się. Za późno, wapno leży na polu, kasa jest u przewoźnika. Na tym WZ odręcznym waga 26 500kg po 85 zeta. Pytanie tylko co to za siuwaks, wygląda tak jak na foto wyżej, zapachem zalatuje lekko jak zaprawa murarska :D. Ph ma wysokie bo jak dodałem płynu Heliga to aż granatowy się zrobił, w wodzie po zamieszaniu też jakaś tam zupa się robi. Ach i jak tu się nie wkur....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

Spokojnie aż tak źle raczej nie jest. Pewnie parę stów przepłacone. Wałek może polegać na tym że jest z innej kopalni a najprędzej to na różnicy w wadze. Na zdjęciu wygląda na mocno wilgotne. Może np. gość z 4 przywiezionych aut suchego  robi 5 mokrego. 

Mokre wapno ma inny intensywniejszy zapach niż suche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

właśnie dostałem badania z gleby...

około 3,5 tony na hektar + łaki na górkach przy tych polach posypałbym. jak znajdę blisko pożyczyć piast rozsiewacz to kupię sypkie, ile takie pożyczenie na dobę kosztować może? i gdzie u kogo na Podlasiu najlepiej kupić takie wapno z magnezem? :)

p.s koło mnie w sklepie jest po 260zł za tonę CaO 30% Mg 15% poszukam jeszcze czy taniej nie ma.

2018-08-29 22_07_33.png

Edytowano przez MariuszKlim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

dzięki za odpowiedź tutaj też pytałem to kosztuje 10zł za tonę, znalazłem już wapno 33% i Mg 15% za 100zł z transportem, 2 tygodnie czekania, wapno z pod kielc.

kolega mówił że najlepiej nie sypać od razu ponad 3 tony na hek. tylko stopniowo, np około 1,5 tony na hek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7974
3 tony możesz walnąć spokojnie, a za rok najwyżej jeszcze dostaniesz tonę czy 2 jak pH nadal będzie kulec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emix    8

Witam 

Posiadam gleby srednie i lekkie  ph to od 4.2 do 5.6  jakie wapno wapniak koszelowski ,polcalc czy moze kupic cos w sypkiej formie nie posiadam rozrzutnika tylko rozsiewacz rau i powiem ten wapniak koszelowski super sie rozsiewa  .

Co polecacie ?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

jeszcze pytanko, chcę pod żyto dać obornik i wapno, czy można najpierw zaorać obornik a za tydzień sypnąć wapnem przed siewem? czy lepiej po siewie? żeby nie gryzło się z obornikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Na Podlasiu to się bierze kredę np z Mielnika. Wapno o wiele lepszej i szybszej reaktywnosci w podobnych pieniądzach w przypadku podlasiakow. Wapno magnezowe to słaby wybór. Mogłeś juz wziąć zwykłe węglanowe np z Morawicy. Ale to i tak bez sensu jeżeli mieszka się niedaleko złóż kredowy Ch. 


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30
1 godzinę temu, TheBociek1996 napisał:

Na Podlasiu to się bierze kredę np z Mielnika. Wapno o wiele lepszej i szybszej reaktywnosci w podobnych pieniądzach w przypadku podlasiakow. Wapno magnezowe to słaby wybór. Mogłeś juz wziąć zwykłe węglanowe np z Morawicy. Ale to i tak bez sensu jeżeli mieszka się niedaleko złóż kredowy Ch. 

a możesz podać namiar na kredę z Mielnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Które wapno magnzeowe z kieleckich kopalni jest najbardziej zmielone? Oprocz Radkowic? Kierowca mówił że teraz w Laskowej zmienili maszynę i jest bardzo drobne. Prawda to?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolek    0

Witajcie planuje zasiac pszenżyto ph od 5-6ph. Na rżysko chce wysiac npk +obornik zaorac, następnie wysiac wapno weglanowe magwap i zasiac pszenżyto. Magwap stosuje pierwszy raz i tu moje pytanie czy takie wapno nie zaszkodzi razem z obornikiem roślinom? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

Ph praktycznie w optimum. Ja gdybym miał zastosować ten mag wap to wolałbym tą samą ilość polcalc lub atrigran plus kizeryt z magnezem. Przynajmniej wyroby firmowe a nie garażowe. 

 Jeśli masz pewność że ten mag wał powstaje z frakcji pyłu to siej. Ja kiedyś domokrążców z tym wyrobem pogoniłem. 

Myślę że tak podane rośliną na pewno nie zaszkodzi uspokoi jedynie sumienie i uszczupli budżet. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

jak najlepiej wysiac wapno luzem, jesli nie zdazy sie go wysiac na sciernie i przetalerzowac/zaorac? siac na zaoraną glebe, przed uprawa czy moze po siewie i zostawić bez wymieszania?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

zazwyczaj tak robilem ale w tym roku sie chba fizycznie z tym nie wyrobie i szukam alternatyw


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

Ja bym siał po oranym choć to dość męczàce dla ciągnika zwłaszcza gdy jest on bez zapasu mocy.

Później agregat uprawowy który i wymiesza i przyspieszy osiadanie gleby przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
6 godzin temu, the1mati1 napisał:

Które wapno magnzeowe z kieleckich kopalni jest najbardziej zmielone? Oprocz Radkowic? Kierowca mówił że teraz w Laskowej zmienili maszynę i jest bardzo drobne. Prawda to?

 

Najlepszy jest Radkowit Premium, to w ogóle jedyne w Polsce wapno magnezowe w postaci pyłu. Tyle, że podobno kolejka po to taka, że obecnie przyjmują zamówienia na październik.

Radkowit też jest ok. Trochę ziarenek 2-3mm ma ale i tak nieźle no i jest dostępny od ręki.

Z innych kopalń to chyba Józefka jest niezła, o reszcie szkoda gadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64
11 godzin temu, Matey napisał:

zazwyczaj tak robilem ale w tym roku sie chba fizycznie z tym nie wyrobie i szukam alternatyw

A jeśli by tak rozsiać wapno po oranym a później to wymieszać agregatem a za tydzień rozsiać NPK i siew to nię będzie żądnych skutków ubocznych? Sam się zastanawiam nad taką opcją. Czy konieczne jest ten 3 tyg odstęp miedzy wapnem a NPK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj