wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

tyran3 napisał:

1 godzinę temu, derek2223 napisał:

Mógłby ktoś po krótce objaśnić czym różnią się rodzaje wapna i jak wybrać odpowiednie? Czytam na forum i w necie ale czym więcej czytam tym zaczynam mniej rozumieć. Te numeracje odmianowe 03; 05; 07?

Ogólnie szukam wapna na gleby sklasyfikowane jako lekkie o pH 4,2-4,7 (badanie z przed 2 lat) W tamtym roku wysiałem po ok 3 tony dolomitu jakiegoś organizowanego przez odr ale nie do końca byłem zadowolony. Co mogłoby w miarę szybko podziałać i nie zabijało by ceną? (Mam na myśli coś luzem). Rejon południowej Wlkp. Ilość ok 25 ton.

Darek miałem ten sam problem ze dolomitowe z kielc rozkładało sie wieki  zmieniłem na zwykłe wapno dolomitowe ale bez magnezu z morawicy i róznica na polu wyraźnie zauwarzalna

Człowieku, rozumiesz to co piszesz ?? Zmieniłeś wapno dolomitowe z Kielc (z której kopalnii ?), na zwykłe WAPNO DOLOMITOWE BEZ MAGNEZU z Morawicy. A ten dolomit z Kielc był jakiś niezwykły ? Teraz stosujesz DOLOMIT BEZ MAGNEZU z Morawicy ?? Człowieku.. ! nie ma takiego czegoś jak dolomit bez magnezu !!! Druga sprawa to taka, że Morawica to nie dolomit (naturalnie nie zawiera Mg, ew. śladowe ilości). Wapno z KW Morawica, to węglan wapnia niezawierający Mg, z okresu jury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Marian według Ciebie wapno z Morawicy jest dobre? I czy wapna z różnych kopalni w okolicy Kielc są takie same, czy różnią się jakoś mimo, że kopalnie są w jednym rejonie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
7 godzin temu, msjaro napisał:

Arek, ile płaciłeś?

Ustalałem cene ale nie pamiętam dokładnie :/ chyba 78zł/brutto tona, ok 200km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2350

derek2223 napisał:

Marian według Ciebie wapno z Morawicy jest dobre? I czy wapna z różnych kopalni w okolicy Kielc są takie same, czy różnią się jakoś mimo, że kopalnie są w jednym rejonie?

napewno różnią sie stopniem zmielenia im drobniejsze tym lepsze


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambitny657    1
mieszkam w łódzkim, blisko mam do świętokrzyskiego, gdzie kupię dobre wapno na lekkie ziemie? i oczywiście w dobrej cenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
8 godzin temu, robi57362 napisał:

 

napewno różnią sie stopniem zmielenia im drobniejsze tym lepsze

Która kopalnia ma najdrobniejsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
warto posiać wapno posodowe pH 5 dzierżawa na ,,gębę ,, i nie bardzo chce inwestować w coś lepszego pomoże coś posodowe czy odpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To co chcesz robić na tej dzierżawie jak tona wapna 30zł plus transport kosztuje, U nas też takie głupie gadanie polifoske po 1500 sypią a wapna za 30 zł nie dadzą bo dzierżawa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3
17 godzin temu, marian_malcher napisał:

 

Człowieku, rozumiesz to co piszesz ?? Zmieniłeś wapno dolomitowe z Kielc (z której kopalnii ?), na zwykłe WAPNO DOLOMITOWE BEZ MAGNEZU z Morawicy. A ten dolomit z Kielc był jakiś niezwykły ? Teraz stosujesz DOLOMIT BEZ MAGNEZU z Morawicy ?? Człowieku.. ! nie ma takiego czegoś jak dolomit bez magnezu !!! Druga sprawa to taka, że Morawica to nie dolomit (naturalnie nie zawiera Mg, ew. śladowe ilości). Wapno z KW Morawica, to węglan wapnia niezawierający Mg, z okresu jury.

kolego czego ty się czepiasz ja wiem ze z morawicy to wapno z okresu jury i niemozna go do końca sklasyfikować jako dolomitowe. darek pytał poprostu czy ktoś zna lepsze wapno węglanowe  niz tego które on urzywa przy ph pola 4,2-4,5.  Ja miałem ten sam problem też miałem pole zakwaszone nic rosnąc niechciało mimo ze je gnojiłem i co jakis czas wapnowałem wapnem magnezowym z kopalni laskowa z kielc. zrobiłem badania w stacji chemicznej i zero poprawy ph zmieniłem na wapno z morawicy bez magnezu( sladowe ilosci) i odrazu na polu rośnie. a kazdy niech kupuje jak uwaza ja napisałem co sie umnie sprawdziło i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
14 minut temu, mariuszzz napisał:

Od początku.

W rejonie Kielc są dwa rodzaje skał, z których robi się wapno nawozowe:

1. Wapień 

Skała z niewielką zawartością magnezu (do 1-2%) , główny składnik to węglan wapnia CaCO3. Klasyfikuje się jako wapno nawozowe węglanowe bez magnezu. 

Odmiana 05 ma min 40% CaO,

Odmiana 04 ma min 50% CaO.

Przykładowe kopalnie: Morawica, Bukowa

2. Dolomit

Skała składająca się z węglanu wapnia i węglanu magnezu (CaCO3 + MgCO3). Klasyfikuje się jako wapno nawozowe zawierające magnez.

Odmiana 06 - min 45% sumy CaO + MgO w tym nie mniej niż 8% MgO

Odmiana 05 - min 45% sumy CaO + MgO w tym nie mniej niż 15% MgO

Odmiana 03 -min 50% sumy CaO + MgO w tym nie mniej niż 15% MgO

Przykładowe kopalnie: Radkowice, Józefka, Jaźwica, Laskowa.

 

Generalnie skały są wszędzie podobne ale...

Wapno rożni się ze względu na pochodzenie tzn zawiera magnez lub nie.

Po drugie nawet jeśli jakieś  dwie kopalnie mają bardzo podobną skałę to mają różne maszyny do kruszenia więc i gotowy produkt może się różnić rozdrobnieniem.

Przy wapnach węglanowych i dolomitowych właśnie rozdrobnienie decyduje o tym czy wapno jest dobre czy nie.

Im lepiej, drobniej zmielone wapno tym szybciej podziała w glebie.

 

Maruszzz orientujesz się może która kopalnia w rejonie Kielc dysponuję najlepszym (najbardziej rozdrobnionym) wapnem weglanowym bez magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
@tyran3 Nie czepiam się Twojej wypowiedzi, tylko napisałeś źe zmieniłeś na wapno DOLOMITOWE, ale bez magnezu z Morawicy. Chodziło mi tylko o to, że produkt z kopalni Morawica nie jest wapnem dolomitowym. Ty swoją wypowiedż interpretujesz po swojemu i wiesz o co chodzi, ale ktoś nie do końca obeznany w temacie wapna może to błędnie zrozumieć.. Ok. nie było tej dyskusji ;) Odnośnie stopnia zmielenia , to patrząc na atesty, wapno węglanowe niezależnie z którego zakładu, zawsze ma pow. 50% frakcji mniejszej niż 0,5 mm, bo tak przewiduje Norma. W praktyce różnie to wygląda, ale Morawica raczem trzyma parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

A co sądzicie o stosowaniu wapna tlenowego na glebach lekkich o pH 4,2-4,7? Wapno węglanowe pewnie któryś rok będzie podnosiło pH do poziomu powiedzmy koło 6?

Wapno tlenkowe powinno być stosowane na glebach średnich i ciężkich ale czy można wykorzystać je do szybkiego podniesienia bardzo niskiego pH na glebach lekkich, czy może spowodować jakieś "komplikacje"? Stosując wapno węglanowe jak szybko mogę podnieść pH z 4,5 do 6? A jak długo może to trwać stosując wapno tlenkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3
39 minut temu, derek2223 napisał:

A co sądzicie o stosowaniu wapna tlenowego na glebach lekkich o pH 4,2-4,7? Wapno węglanowe pewnie któryś rok będzie podnosiło pH do poziomu powiedzmy koło 6?

Wapno tlenkowe powinno być stosowane na glebach średnich i ciężkich ale czy można wykorzystać je do szybkiego podniesienia bardzo niskiego pH na glebach lekkich, czy może spowodować jakieś "komplikacje"? Stosując wapno węglanowe jak szybko mogę podnieść pH z 4,5 do 6? A jak długo może to trwać stosując wapno tlenkowe?

wapno tlenowe na piaskach zostanie zaraz wymyte i szkoda aby na nie pieniedzy. wapno dolomitowe weglanowe rozkłada sie 5-6 lat a na ugorach 6 klasowych nawet dłużej. Niechce tu robić poraz kolejny reklamy bo mnie o trollowanie zaraz oskarzom ale zostosowałem z morawicy bez magnezu  bo jego reakcyjność z tego co pamietam jest 70 % czyli pomiedzy weglanowym a tlenowym i widze róznice w ciagu jednego sezonu. oczywiscie kazdy ma inne gleby i inne ph i u kogoś innego moze działac gorzej niz u mnie. zrobisz darek jak zecchcesz ale pierwsze co powinienes zrobić to zbadać gleby i na najgorszym kawałku zastosować 4-5 ton weglanowego . wybór z kąd zalerzy od ciebie ale cena sie bym niesugerował bo niestety tansze to przewaznie gorsze( acz niezawsze) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

Kreda luzem z odsiewu 85 zł/tona z transportem z pod kornicy tyle ze blisko transport 25 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Która kopalnia oferuje luzem. Możesz podać namiary? Ja mam nawet bliżej do nich. 

Ma ktoś doświadczenia w rozsiewie takiej frakcji? Nie ma problemów? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254
2 godziny temu, WOJTUNIO napisał:

Kreda luzem z odsiewu 85 zł/tona z transportem z pod kornicy tyle ze blisko transport 25 km.

Drogo bardzo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43
Ja mam do kornicy ok 120 , cena , jaka mogę mieć to 90 netto, chodzi mi o krede z Omya, jak, ktoś przywiezie mi taniej, pisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
3 godziny temu, ZYLA napisał:

Która kopalnia oferuje luzem. Możesz podać namiary? Ja mam nawet bliżej do nich. 

Ma ktoś doświadczenia w rozsiewie takiej frakcji? Nie ma problemów? 

Omya w Rudce. Niby kupili koszalowke i kornice.

1 godzinę temu, mj23 napisał:

Ja mam do kornicy ok 120 , cena , jaka mogę mieć to 90 netto, chodzi mi o krede z Omya, jak, ktoś przywiezie mi taniej, pisać

Ale to juz z transportem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6898
2 godziny temu, Tomek90 napisał:

Drogo bardzo. 

Czemu drogo? 50km x 3zł/km (?nie wiem, nie orientuję się) to 150zł, czyli dla 24t transport wynosi 6,25zł/t a więc 79zł/t za tą kredę. W tamtym roku tam byłem zapytać to sprzedawali jakoś po 67-70zł/t chyba ale raczej nie przesiewana. Ktoś tu pisał, że w tym roku ceny kredy poszły w górę, a więc cena wydaje mi się realna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

Jak teraz wyglądacena wapnia z morowicy? Bo gdzieś w ogłoszeniu widziałem 42 zł +VAT + transport czy to normalna cena czy jakieś kombinacje albo na wadze albo jakości???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Cena na kopalni jest całkiem inna te 42zl nie pasuje w żaden sposób

mj23 napisał:

Ja mam do kornicy ok 120 , cena , jaka mogę mieć to 90 netto, chodzi mi o krede z Omya, jak, ktoś przywiezie mi taniej, pisać

W miarę normalnie policzony transport. Skąd jesteś? Jakbym nie miał dużego odlotu to mogę przywieść 😁. Co do jakości wapna bez magnezu ja woże głównie Morawice i z magnezem Radkowice te kopalnie trzymaja normy i przesiew jest odpowiedni czyli dużo drobnej frakcji. Z magnezem można kupić dosłownie za połowę tego co się płaci w Radkowicach ale jakośc też będzie taka jak cena 😁


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

zamawianie wapna z ogłoszeń na olx i innych stron z aukcjami to największa głupota, jeszcze większa niż stosowanie dolomitu i węglanu w granuli :) Oni dopiero ciulają. Niby mówią, że przywożą powiedzmy jakiś węglan np morawica a tak na prawde to jakiś odpad z elektrowni. Ewentualnie na wadze oszukują, lub na wilgotności, stopniu zmielenie, zanieczyszczeniach. Najlepiej zamawiać bezpośrednio w wybranej kopalni samemu. Osobiście awizować odbiór, zlecić zaufanej firmie dostawczej lub dostawa bezpośrednio autem kopalnianym,. ale nie zawsze jest taka możliwość, bo albo nie ma albo długi czas oczekiwania zwłaszcza w sezonie. 


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj