wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Narko    224

Jakis czas temu kupiłem nie cale 2ha ugoru, klasa IIIA... czesc zaorana kilka lat temu porosnieta troche chwastem i koniczyna a reszta to laka... nie było czasu sie tym zajac . Chciałbym to teraz gleboko zaorac i posiac jakiś przedplon pod jare (owies bądź przenice). Dobrym pomysłem będzie przed przeplonem rzucic troche wapna granulowanego bezpośrednio w zaorane a następnie uprawić i posiac groch polny,lubin bądź facelie? Szybka akcja... nie mam czasu na robienie probek gleby. Jakie polecicie wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Żadnego nikt ci rzetelnie nie poleci, jeśli nie znasz pH gleby, zasobności oraz jej ciężkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224
Napisano (edytowany)

Krotko mowiac... posiac przedplon a na jesieni przed siewem zrobić proby glebowe? 

Edytowano przez Narko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Proby glebowe nie wcześniej jak sierpień.  Ugor totalny wiec nie spodziewam sie,ze tam cos będzie teraz roslo, dlatego pomyslalem o wapnowaniu... teraz tak profilaktycznie a na jesieni kolejna dawka jaka wyjdzie z badania gleby. Lepiej jest to zrobić raz przed plonem glownym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Pytanie jakie granulowane i ile na ha sypnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

@Uziu92 w Artpol w Mordach jest oferta - Jaźwica z magnezem, Bukowa bez magnezu po około 85 zł za tone i za 200 zł masz rozsiewacz Unii wtedy. Morawica z magnezem za około 88zł. Nordkal czy jakoś tak za 110 jak pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

Morawica jest  z magnezem? Coś nie tak chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Morawica nie ma magnezu - chyba że ktoś liczy śladowe ilości - ale to nie dolomit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam zamiar zasiać wapno magnezowe na pole, bo już długo nie wapnowane i teraz pytanie, kiedy najlepiej wykonać ten zabieg?
Od razu po żniwach na ściernisko i zrobić podorywkę lub kultywację.
Czy lepiej na wiosnę 2 tygodnie przed planowanymi siewami zboża?
Gleba lekka, łatwo się wypłukuje,a w dodatku i góry są na polach, dlatego nie do końca wiem co robić, bo mam zamiar jeszcze poplon zasiać i też nie wiem czy najpierw wapnować czy najpierw poplon po żniwach lepiej byłoby posiać od razu, a wapno przed orką zimową lub przed siewami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wapno ma pierwszeństwo, przed nawozem, podorywką, poplonem, obornikiem itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Ja tez mam dylemat kiedy, ale planowałem po żniwach pod grubera i od razu na to poplon czyli będzie ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzio55    42

Zamierzam kupić wanne wapna,ale tyle tego jest na rynku że trudno wybrac.

Chciałbym szybko podnieśc pH i zaopatrzeć ziemie w mikroelementy.Ziemie mam lekkie i średnie pH w okolicach 5 a miejscami i nawet niżej.

Myślałem na wapnem kopalnianym lub jakimś magnezowym ale trudno bardzo wybrac z tego wszystkiego. Moze coś doradzicie? I ile tego stosować na hektar aby jakieś rożnice było widać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Witam czym się różni wapno odmiany 03 , 04,  05, 06 , która odmiana jest lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81
Ktoś zna jakiegos uczciwego dostawcę wapna najlepiej jakiejś mączki? Chodzi o to żeby szybko działało, PH na poziomie 3.... województwo lubelskie powiat lubartowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jak chcesz dobre wapno to sie odezwij na PW. A co do klas to onaczaja one zawartosc CaO i MgO i w zależnosci ile czego to taka odmina tak w skrócie. Widze ze juz wiesz ze w wapnie liczy sie rozdrobninie.

 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Można wiedzieć jakie wapno zachwalasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Napisano (edytowany)
Dnia 4.05.2018 o 07:36, pawelol111 napisał:

@Uziu92 w Artpol w Mordach jest oferta - Jaźwica z magnezem, Bukowa bez magnezu po około 85 zł za tone i za 200 zł masz rozsiewacz Unii wtedy. Morawica z magnezem za około 88zł. Nordkal czy jakoś tak za 110 jak pamiętam.

Te ceny to brutto ? Powiem ci że jazwica nie ma specjalnie dobrego wapna Radkowice  dużo lepsze i rozdrobninie także. 

Co do Bukowej tez grube w porównaniu z Morawica czy Wierzbica. Morawice moge przywiec w okolice Mord w podobnej cenie, a dolomit z magnezem Radkowice standard ta sama cena, Premium +10zł, do konca maja od czerwca podnosza ceny. Na wiosne jest jescze cos takiego jak MIX w radkowicach 50% zwykłego i 50% premium pomieszane a cena prawie jak zwykłego bo wtedy nie maja zbytu na pył :)

Jesli ktos ma mozliwosc rozsiania to tylko radkowit premium 3-4tony/ha zrobi robote lepsza niz 6t zwykłego i efekt nawet w pierwszym sezonie juz widoczny jesli rozsieje sie przedsiewnie.

Z tym że pózniej ciezko sie dopchac bo brakuje premium :( Ja sobie woże juz teraz na hałde  :)

Edytowano przez bialy2005
  • Like 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
Napisano (edytowany)

Biały,A wozisz w okolice Międzyrzeca Podl.? 15km w stronę Radzynia.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7958
czyli radkowice? a Ci co się na Olx ogłaszają że wannami woza? warto od nich brać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Napisano (edytowany)

Ja tez sie ogłaszam :) Podstawa to wiekszosc kreci na wadze oryginalne WZ z koplani musi byc z data i godzina załądunku. Z Radkowic nie każdy moze załądowac ja mam tam ukłąd i łąduje co chce, tam nie mozna pojechac  tak sobie tylko trzeba miec umowe itd. 

 

Mozna miec wapno magnezowe nawet po 15zł tona ale ja bym tego nawet wapnem nie nazywał  a na radkowicach, morawicy  25zł/t z rabatem normlnie jescze wiecej.  Problem teraz staje sie koszt paliwa któe zdrożało i to konkretnie :( a to 70% kosztów transportu.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj