wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

ZYLA    728
9 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Ja też rozglądam się nad jakimś wapnem z magnezem, To polecił byś kieleckie? W jakiej cenie kupowałeś i z kąt sprzedawca?

 

 

 

 

ja

Mam mieszane uczucia. Zbyt gruby przemial i wydaje mi się że slabo z reaktywnoscia. Ale efekt jest. Jaki dokładnie to porownam dokładnie w wolnej chwili. Transport do nas to ok. 90-100 zł / tonę. Dostawca to raz od odr'u polecony, ale to kupe lat temu. A rok temu brałem od Rempalaka z Mordów bo miałem wynająć rozsiewacz od nich. 

9 godzin temu, -smyk- napisał:

Podałbyś jakieś namiary na tą kopalnie? W która stronę 10 km ?

Wapno wydobywają pod Łuzkami, albo w Kornicy za Łosicami od naszej strony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Panowie, mam takie pytanie do Was bo szczerze nie bardzo rozumiem o co tutaj chodzi

W dużym skrócie, doprowadzam swoje działki do stanu używalności, przez 3 lata wysypałem ok 5t/ha, pH podskoczyło mi z 4,2-4,6 na okolice 5,6. Zasobności w glebie fosfor bardzo wysoko, potas srednio magnez srednio/wysoko. Biorac pod uwagę że mam fosfor na bardzo wysokim poziomie i podnoszac pH uwolnie troche fosforu niedostepnego dla roslin, nawozilem glownie nawozami z wieksza zawartościa potasu (np tarnogran 5-10-25) Przez te 3 lata przepuściłem przez pole łubin bez nawożenia, pszenżyto 200kg/ha 5-10-25 i jęczmien 250 kg 5-10-25, czyli generalnie fosforu pole dośc mało dostalo, a zasobnosc fosforu w glebie w najlepszym przypadku wskoczyła mi z 21,8 na 31,6. Jak to wytłumaczyć? Nawoże znikomo fosforem a jego zasobnosc w glebie wzrosła tak dużo?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

U mnie wahania zawartości składników również są znaczące z 50 mg potrafią spadać do 30 mg.

Myślę że wynika to z różnic w pobieraniu prób, raz pobierzesz z miejsca gdzie jest trochę więcej a raz gdzie jest trochę mniej. Najważniejsze że zasobność jest na wysokim poziomie. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Jak często pobierasz próbki? Mi czasami rok do roku wychodzą nierealne wyniki, patrzę raczej na średnią z 3 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

No własnie próby zebrane po żniwach 2014 po raz pierwszy, i po żniwach 2017. Zbierałem próbki z 5 pól, średnio 15-20 probek na jedno pole. Schemat pobierania podobny, wiadomo że dokładnie w te same punkty nie trafiłem ale miejsca poboru zblizone do siebie. W zadnym przypadku fosfor mi nie zmalał, wszedzie bardzo wysoko, potas też poszedł do góry w kazdej z prób, ale dużo mniej jak fosfor. Generalnie wszystko do góry, tylko ten fosfor troche mnie zainteresowal bo takiego obrotu sprawy sie nie spodziewałem


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Przydałaby się jeszcze 3 próbka dla porównania. Może po uregulowaniu ph rośliny lepiej i głębiej się ukorzeniły i wyciągnęły fosfor w górę, ale raczej nie aż tyle. Bardziej bym się skłaniał ku niedokładności badania, wystarczy, że laboratorium w pierwszym badaniu zmieściło się w dolnej tolerancji a w drugim w górnej i już maż 20% różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

na pewno zrobię, ale to myślę za dwa lata, na każdej działce fosfor mam bardzo wysoki więc mysle ze powinienem odpuscic nawozenie npk pod korzen a sypac sol potasowa/korn kali. Chcialbym jeszcze raz przewapnować ok 2t/ha liczac ze pH wskoczy mi na +/- 6 i zrobić próbki ale tym razem z mikroelementami, tak na wszelki wypadek gdybym chciał sprobować np rzepak. Zastanawiam się jeszcze czy jest sens dobijać potas na poziom wysoki/b wysoki skoro on sie wypłukuje? Chyba wystarczy sypać tyle ile roślina teoretycznie pobierze przy zakladanym plonie?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Teoria mówi o wykorzystaniu potasu z nawozu w 60%, więc chyba warto utrzymywać wysoką zasobność. Jak dasz tyle w nawozie ile roślina pobiera to cześć weźmie z nawozu, część z gleby a niewykorzystany nawóz raczej w rok się nie wymyje i zostanie na kolejną roślinę.

Co do mikro to daję w ciemno, badanie to sztuka dla sztuki. Statystycznie w polsce brakuje mikro, więc i tak pasuje podać a w cenie badania spokojnie robisz zabieg mikro.

Edytowano przez Elektryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

przyszły mi wyniki badań gleby.

W 2015 roku listopad ph 4,0 magnez bardzo nisko <1

W 2015 roku żniwa 1,5t/ha kredy

2016 rok 3t/ha wapna magnezowego

2017 rok 3t/ha wapna magnezowego

Badanie listopad 2017

Ph średnie pola z 8 ha- 5,5 zawartość magnezu od wysokiego do bardzo wysokiego :)

Czyli ładnie działa. Chcę zwapnować prawie wszystkie swoje pola magnezowym (ze względu na niską zawartość magnezu) a później będę jechał zwykłym węglanowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Radkowit- dzięki Biały za polecenie, kiedyś tę flaszkę w końcu zrobimy z osobami w okolicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Chciałbym się wypowiedzieć na temat wapna weglanowo magnezowego 30 Cao i 15 Mg , po 2 latach od zwapnowania pól magnezem w dawce ok 2.5t/ha magnez podniósł się o jedynie srednio  0,6 oczka i dalej wszędzie mam bardzo nisko lub nisko , Jakie dobre wapno żeby szybko podnieść MG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Pytałem Kolegę XTRO bo u niego ładnie wzrósł magnez,u mnie też magnez na niskim poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Cz ktoś próbował rozsiewać radkowit rozrzutnikiem obornika z adapterem dwu walcowym?

Zwykłe wapno zwłaszcza jak jest mokre rozsiewa się idealnie, suche tez dobrze ale musi być bezwietrznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie mam pytanie do was dzwonilem do firmy co handluja wapnem z roznych firm i tak .mam ph 5,2 na srednich glebach to nisko trzeba by to podniesc ph najlepszym rozwiazaniem bedzie kreda i dzwonie do niego mowie ze chcialbym kupic krede z kornicy a on mowi ze to przywozil juz i jak kipnal rolnikom to po 3 4 godzinach jak wigotno bylo sie ona rozplynela co wy na to powiecie . moglbym kupowac wapniak kornicki ale to 400 zł tona w bigbagach drogo wychodzi a wy jak krede luzowa dajecie to jak na dworzu skladujecie i skad bierzecie jaka ? ten facet mi proponował wapno z kopalni bukowa ponoc 50 cao wysoko reaktywne ok 90 zł tona z transportem ale chodzi o to zeby odkwasilo facet mowi ze w rok czasu o 1 ph w gore ale nie chce mi sie wierzyc jak ktos to stosowal niech sie wypowie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Luzem sie zbryli ,ja biore zaraz po żniwach ,drożej ,ale równo się sieje ,nieraz  w czerwcu wtedy folią przykrywam to tylko od dołu troche naciągnie ,ale nie zbryli się , w tym roku było dużo deszczu kto kupil  w maju ,a nie nakrył to piastem nie szlo siać ,o tej porze bym nie odważył się kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

@warchest

Wapno węglanowe 04 spokojnie podniesie ph o 1 w ciągu roku ale z 4,5 na 5,5. Im ziemia ma wyższe ph tym wolniej będzie się ono podnosić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

warchest, niegranulowanej kredy od Omaya obecnie nie kupisz, nawet przez pośredników. Najwcześniej w marcu, jak pogoda dopisze, a kreda będzie posiadała dopuszczalną wilgotność. Chyba że ktoś zachomikował składy u siebie i teraz sprzedaje, jeżeli jest to możliwe.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tzn na wiosne krede luzowa mozna by kupic ? i ona ma postac taka jak maczka bo tak mi mowil facet i straszyl ze to sie rozpusci itd a na dworzu bym to przechowywal . i kredy wtedy ile dajecie na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Nie kupuj kredy na zapas, ten facet dobrze robi, że cię "straszy". OMYA kredę sprzedaje tylko przy ładnej pogodzie a jak ci przywiozą to bez czekania od razu musisz to rozwieść bo kreda absorbuje wilgoć nawet z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Ona warchest nie będzie jak mączka, śmiało będzie też mieć około 10% wilgotności. Mączkami są zdecydowanie bardziej wapna nawozowe otrzymywane w wyniku mielenia skał wapiennych, wapna o rozdrobnieniu cząstek poniżej 0,5 mm i wilgotności do 1-2 %. Z tym że kreda też ma bardzo małą wielkość cząstki.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli jakbym chciał krede to musze zamowic w zniwa i zaraz rozsiac czy z np w czerwcu moglbym zamowic ale jak beda deszcze ciagle padac to lipa bd

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie czy jest sens rosiac wapno węglowodanowe  z morawicy w dawce 2 tony o tej porze a potem za orac i rzucic jeszcze 500kg na ha krede z polcalu ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Wapno węglanowe

Ja dwa tygodnie temu na nowo zakupione pole zastosowałem wapno z Morawicy w dawce około 4,5 t i zaorałem płytko po świętach na 10-15 cm.

Na inne pola zakupiłem dolomit i rozsiałem po wierzchu i tak sobie leży czekając na wiosenną uprawkę.

Jak by nie patrzeć lepiej to niż czekać na "po żniwach".

Jak masz później po wierzchu dawać granulat to daj ponownie z morawicy o ile dasz radę rozsiać i wiesz, że będzie to dla Twojej gleby optymalne - choć na pewno węglanowym nie przewapnujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj