wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Agrest    25258

Jest Wapniak koszelowski, a jego nazwa handlowa to Ecogran. Jeśli kupiłeś wap-niak i do tego koszalowski to dałeś się zrobić w babmbuko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Podróba napewno, ale niekoniecznie musi to być złe wapno. Może mieć takie same właściwości tylko innego producenta, który ewidentnie wykorzystał podobieństwo nazw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16
Dnia 8.11.2017 o 02:17, mf235angol napisał:

Co sądzicie o WAP MAG z siarkopolu ???

Stosuje ktoś te wapno ponieważ mam pole z ph 5.1 i posiałem Jenczmień ozimy przed sianiem dałem 2t/ha kredy granulowanej i sadze że morze być mało i chce wap mag posiać po wieszchu 1t/ha na wiosnę

 

Ja stosowałem i tak jak koledzy piszą - podtrzymanie ph to może. Ale wyciągnięcie ph - nie tędy droga. 3lata stosowałem i o 0,2ph podskoczyło:-) Fakt, jakbym dał 2t/ha to pewnie efekt WOW by był. Taniej i efektywniej wyjdzie zamówić patelnię kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

W dobie internetu, łatwości dostępu do info w ciągu ułamka sekundy, nauki na niesamowicie wysokim poziomie, znajomości dwóch języków obcych nadal są ludzie skłonni zapłacić za towar, za który 40 lat temu ojciec, czy dziadek po jednym spojrzeniu okiem powiedziałby, że to jest "be" i nie kupiłby.

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

Tyle że 40 lat temu myślę że nie było tyle podróby co teraz, a jest tego towaru wszędzie  i każdy chce sprzedać, trzeba myśleć i uważać no i pytać kolegów nawet tu na forum o opinie :)

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837
Dnia 13.11.2017 o 20:50, Arek napisał:

Temat wapnowania po kukurydzy był już poruszany ale...

po kukurydzy ziarnowej z duża ilością słomy nie ma szans dobrze wymieszać wapna z ziemią więc może lepiej rozsiać wapno po orce zimowej, przed wiosennymi uprawami? Ma być zasiany jęczmień.

my gruberem wymieszaliśmy. Tylko zamiast zwykłych łap z bocznymi listwami założyliśmy gotowe z odlewu. Trochę droższe cenowo ale warto. Wtedy słoma i łodygi nie mają się o co zaczepić i nie robi kup. Mieszaliśmy na około 15cm i szło idealnie.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Próbowałem dziś bronować po orce....za mokro. Chciałem potem rozrzucić wapno. 

Przy takiej niekorzystnej pogodzie pozostaje mi chyba tylko wjechać rozsiewaczem jak gleba przymarznie, albo je rozrzucić ręcznie.

 

Masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327

Ja jakos rozrzycilem krede lopata z ptzyczepy ale ok 2 t mtz mial co robic koleiny prawie po jaja ale jakos poszedl hardkor w tym roku. U sasiada buraki prubowali kopac ropa i nie idzie a juz od paru dni nie pada 


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

Panowie a ja podziałem kreďę granulowaną i wymieszałam talerzówą dałem Obornik następnie  emy i orķa zimowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Jaka musi być temperatura na minusie abym mógł bez problemu wjechać traktorem z rozsiewaczem i rozrzucić wapno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

A kto Ci odpowie na to pytanie. Ja u siebie  wjadę bez przymrozku,  inny przy -2 przejedzie, a jeszcze inny przy -5 się utopi. Wszystko uzależnione od  sprzętu, rodzaju gleby  i ilości wody w polu.

 Po jednym przymrozku nie ryzykuj. Ale jak 2 doby te -3  będzie bez okrywy śniegowej to chyba można zaryzykować.  Tylko to tak na oko strzelam, bo wszystko uzależnione od tego powyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Taka, żebyś mógł wjechać - wystarczy.

  • Haha 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie co mysilicie zeby walnac granulat koszelewski na wiosne w dawce 800 kg pod agregat bo niestety w tym roku nie pozwalaja warunki na rosianie zwyklego a musze przewapnowac bo sa problemy z ph  czy lepiej zwyklym weglanem bo na placu mam . Czy koszelowka podniesie cos pha w ciagu 3 4 miesiecy ktos tak prubowal .czy szkoda kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Wg mnie, jeżeli nie masz skrajnie niskiego Ph a roślina nie jest pod tym względem szczególnie wymagająca to bym się w granulat nie bawił. W perspektywie czasu lepiej dać większą dawkę zwykłego wapna. Napisałbyś, co masz za wapno bo węglanem wapnia jest zarówno dolomit jak i kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

No uprawiam warzywa i juz niekiedy sa dziury co wypala warzywa czyl obowiazek przewapnowac ta bide ale przewapnowalem zwyklym na jesien dawka 7 ton ale chce doprowadzic to do kultury w jak najkrutszym czasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015
15 godzin temu, laryy123 napisał:

przewapnowalem zwyklym na jesien dawka 7 ton ale chce doprowadzic to do kultury w jak najkrutszym czasie

Co to znaczy "zwykłym"? Nie staraj się zrobić wszystkiego w jednym roku.

  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

7 ton to już sporo, myślę że nawet to Twoje "zwykłe" wpano coś pomoże. Tak jak AlaCapone sugeruje, więcej już bym nie dokładał na raz. Nadmiar wapna może zaszkodzić i zmniejszyć aktywność biologiczną gleby.  Należało zmiejszyć dawkę zwykłego wapna i dopiero wtedy można było podać trochę szybko działającego wapna. W jeden rok nie nadgonisz kilkuletnich zaległości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

No wiem wiem.... ale trzeba prubowac u nas ludke na 1.5 ha laduja i jakos to ziemia trawi mowa o wapnie weglowadonowym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

No to powodzenia życzę, bo Ci się przyda. Nie zawsze warto robić to, co inni.

  • Like 1
  • Haha 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Maksymalnie 3 tony CaO jak dobrze pamiętam, więc zależnie od składu dolomitu co najwyżej nieznacznie przekroczył dawkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Stego co sie orietuje to dobre wapno węglowodanowe to ma ph w przedziale 7 ph ale warunek dobre wapno a tego nikt nie wie co przywiezie nawet jak da certfikat ..... czyli 7 ph na warzywa jest sam raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

stosował ktoś obornik/wyściółkę spod pieczarek, jakieś opinie ?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706

Jak masz za darmo to wal. Zawsze coś tam zostawia. U nas jak pole blisko pieczarkarni, towaru w opór, to wysypuja wywrotkami, a potem turem rozgartają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

niestety 600zl/tir  wiec nie wiem czy warto kumpel, ma dać na badania do oschr'u żeby zobaczyć makro i ph tego tylko nie wiem czy to zrobią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj