wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

AlaCapone    5015

Chodzi o równomierne wymieszanie z profilem glebowym, co jest szczególnie wskazane przy obecnej porze roku.

  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Niedawno zaorałem pole, planuje teraz rozsypać tonę granulowanego wapniaka koszelowskiego na 55 arów. Ph mam 4,1.

Jaki zabieg będzie najwłaściwszy po orce? Myślałem zrobić tak: Bronowanie, rozsypanie wapna, kultywator i na końcu bronowanie. Tak będzie dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Nie ma co być złośliwym.

Jak tylko przejedziesz bronami aby chociaż płytko wymieszać to wapno powinno być dobrze. Wapń zawsze działa grawitacyjnie w dół gleby, nigdy do góry. Więc na moją logikę nie powinno być mieszane zbyt głęboko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jak najbardziej wszystko się zgadza, tylko jest jeden warunek: że nie będziesz uprawiał tego pola w ciągu najbliższych kilku lat, czyli nie wchodzisz nań z kultywatorem, broną talerzową, agregatem uprawowym, gruberem a przede wszystkim pługiem, który w dużej części odwraca „wszystko do góry nogami”. W cudzysłowie, bo napisane z przymrużeniem oka. ;)

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Czyli dochodzimy do wniosku, że najlepszym terminem do wapnowania jest okres pożniwny i należy na ścierń regularnie rok w rok sypać wapno i mieszać dokładnie gruberem/talerzówką. ;) Tak więc koledze powyżej można po prostu zaproponować aby wstrzymał się z wapnowaniem właśnie do lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Tylko co mu urośnie na ph 4,1. Nic, co by przyniosło zysk (pomijając zakładanie plantacji borówki amerykańskiej lub podobnych wieloletnich roślin dobrze tolerujących niskie ph gleby, ale mających też dodatkowo inne kosztowne wymagania). Coś czuję, że nawet i łubin żółty, który jedynie toleruje niskie ph, ale nie oznacza to, że nie jest wrażliwy na niskie ph gleby.

Ale 1 tona kredy granulowanej na ha dla gleby z ph 4.1, to homeopatia.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Owies da sobie spokojnie rade. Mi przedstawiciel pewnej firmy doradzał sypanie ok. 200-300 granulatu pod agregat przed siewem aby częściowo załagodzić negatywne skutki niskiego pH a po żniwach już normalnie wapnować. Spokojnie, nie opowiadał mi bajek, że 300kg granulatu zdziała cuda. Jak sam stwierdził "rzeźbimy teraz proszę pana". :D I potwierdzał, że jedyne słuszne wapnowanie to wapnem z patelni w okresie pożniwnym.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Spokojnie kolego @KlimekPL dobrze napisałeś w poprzednich postach. Nie zawsze mamy czas i możliwości na optymalny termin wysiewu i metod obróbki ziemi. Lepiej niech kolega @viking zastosuje teraz wapno i zrobi, jak napisał niż czekał do następnego roku.

  • Like 1
  • Thanks 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Jasne że tak, tym bardziej, że nie doprowadzi on gleby na tej działce do optymalnego ph w rok a i w dwa pewnie też nie.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dokładnie, nawet nie zalecane.

  • Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
viking    0

Hmmm..Tylko jak rozsypać te wapno granulowane. Słyszałem że po zimowej orce się nie bronuje, więc rozsypać teraz na świeżo zaorane pole i tak zostawić do wiosny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zabronuj to chociaż. Lepsze byłoby talerzowanie - głębiej wymieszasz wapno. Idealnie, choć nieekonomicznie, byłoby jeszcze raz zaorać pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolego @viking jeden problem to nie problem. Bez obaw nic się nie stanie.

  • Thanks 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Co sądzicie o WAP MAG z siarkopolu ???

Stosuje ktoś te wapno ponieważ mam pole z ph 5.1 i posiałem Jenczmień ozimy przed sianiem dałem 2t/ha kredy granulowanej i sadze że morze być mało i chce wap mag posiać po wieszchu 1t/ha na wiosnę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Wynalazek niewarty zachodu. daj sobie z nim spokój. Zawartośc wapnia mizerna a cena kosmiczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    706
Juz pare lat istnieje na rynku. Jedyne u nas dostępne wapno które można bez problemu siać zwykłym rozsiewaczem do nawozu. Bo nawet kreda granulowana stwarza problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903

Ja siałem to wapno przez 2 lata i zero reakcji, dopiero kreda załatwiła sprawę,ale tak jak Zyła pisał zalepiają sie łopatki talerzy i trzeba je co jakiś czas czyścic, za to reakcja zboża jest dobra po kredzie.

Spotkałem się też z taką opinią że WAP-MAG nadaję się tylko żeby podtrzymać PH w glebie a nie do podniesienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Więc co byście zaproponowali na moim miejscu bo napewno odrzywke wpnovit bende musiał zastosować żeby co kolwiek zebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327

Kup sobie  patelnie kredy i sprawa zalatwiona. Ahak nie masz czym rozsiac to przyczepa tur lopata i w 2 osoby na zmiane i w 2 dni na spokojnie sie wyrobisz 

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Witam mam do zastosowania wapno nordkalk standard cal kreda węglanowy typ po burakach z tego co się orientuje lepiej wapno wymieszać równo w pionie profilu glebowego na chociaż 15 cm , ale jest mokro orać pewnie da rade , ale talerzować poźniej pewnie deszcz i zostanie jedynie orka wiosenna... na tym polu znów mają być buraki  ph nie ma tragedi 5,3-6,0 . A może lepiej płytko przyorać np 23 cm a za rok 30 cm czy za bardzo ucieknie wapno w profil glebowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Temat wapnowania po kukurydzy był już poruszany ale...

po kukurydzy ziarnowej z duża ilością słomy nie ma szans dobrze wymieszać wapna z ziemią więc może lepiej rozsiać wapno po orce zimowej, przed wiosennymi uprawami? Ma być zasiany jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś do czynienia z czymś takim jak: "wap-niak koszAlewski"? Jest to coś warte, czy sprzedawca wcisnął mi jakąś podróbe wapniaka koszElowskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj