wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ja mam do dyspozycji tylko stary rozrzutnik obornika. W rozsiewaczu nie przeżyją łopatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

To kreda z kopalni w Kornicy. Nie bardzo się nadaje do RCW. Teraz leży na polu, na którym będzie rozsiewane.

 

czemu nie nadaje sie do rcw ? pyli sie zabardzo czy jak ?

a na polu jak jest przechowywana to nie zamoknie doradca mowil ze jest higroskopijna i musi byc przykryta od wody

i po ile ta krede kupowales mniej wiecej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Cena ok. 70 zł/T. Nie nadaje się, bo ma grudy i właściciel RCW nie chce tego rozsypać bez uprzedniego pokruszenia. Pylić nie będzie, bo jest mokre.

Słabsze kredy (30% CaO) są po 50-60 zł/T.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Cena ok. 70 zł/T. Nie nadaje się, bo ma grudy i właściciel RCW nie chce tego rozsypać bez uprzedniego pokruszenia. Pylić nie będzie, bo jest mokre.

Słabsze kredy (30% CaO) są po 50-60 zł/T.

 

to tanie wapno pewnie blisko masz do tej kopalni . a nordkalk np w slawnie ma tez krede bo dzwonilem do nich ale oni sami nie wiedzieli czy to kreda jest czy jakie . to krede na pole jak najlepiej dawac bo tu ze scandagry 90 % wapnia ma ale droga bardzo i pod przykryciem musi byc 150 zł netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Ktos z panow dawal dawke 12 ton na ha wapna weglowodanowego z morawicy jakich mozna defektów spodzewadz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na jaką glebę bo to jest zasadnicza różnica.

Na piaskownicę może być z pół kasy wywalone w błoto, na glinę może być wraz za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jeśli zawartość CaO jest rzędu 30%, to 12 ton/ha takiego wynalazku nie jest oszołamiającą ilością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a kredowe wapna skad bierzecie bo ja juz niewiem niektorzy mowia ze dolomitowe wapno jest zle z jazwicy , a morawica tez to dolomit chyba jest czy jak to jest ,a kredy skad brac na centralna polske

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

warchest - Ty w ogóle zakupiłeś już jakieś wapno? - bo wydaje mi się że co najmniej drugi rok o drogę pytasz. W tym czasie już węglan zacząłby robić dobrą robotę, a Ty ciągle myślisz co najlepiej zastosować.

Morawica to węglan wapnia jurajski bez zawartości Mg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Jeśli wapno węglanowe, nieważne czy z magnezem czy bez, to od przyszłego roku tylko i wyłącznie mielone.. nie żadne kruszonki, odsiewanki i inne tego typu wynalazki. Koniec z ładowaniem i wysiewaniem 50 % kamyczków, akurat ziemia ich nie potrzebuje ;) Norma przewidująca min. 50 % frakcji o wielkości poniżej 0,5 mm. jest jakąś paranoją ! Conajmniej 90 % powinno być. Zamiast tony "wapna" za 70 zł, lepiej kupić tonę mielonego za 100 o tej samej zawartości CaO, ale o reaktywności ok. dwukrotnie wyższej. Kopalnie żerują w ten sposób na odbiorcach, bo PN im na to pozwala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Ich strona, opis "produktu", brak zdjęć itd... stawia ich raczej w dziale "kit" a nie "wapno" ;)

Fantazja coraz to kolejnych tego typu firm to taki rolniczy kabaret... Tutaj chyba najlepszy tekst: "eliminuje patogeny" :lol:


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Dajcie sobie ludzie spokój z takimi wynalazkami, jak potrzebujesz koniecznie w workach to lepiej kup sobie kredę granulowaną z OMYA, ja w tym roku wziąłem trochę z musu ale jedyna słuszna koncepcja to wapno luzem.

 

Mnie strasznie gorąco namawiał przedstawiciel Orcal na ich produkt, tona 700zł i podnosi od razu pH o 1,5 i utrzymuje efekt przez 3 lata :D :D I najlepiej, żeby od razu zamówić samochód to będzie taniej. Powiedziałem, że muszę się zastanowić i czym prędzej się oddaliłem. W sierpniu miałem ofertę na kredę z Kornicy za 120zł brutto ale przedstawiciel OMYA mi odradził zakup i zalecił przeczekać aż stawki za transport zmaleją. Zapewne w styczniu byłaby najkorzystniejsza oferta tylko jak to przechować? Część bym zastosował przed siewem jarych ale resztę do żniw jakoś trzeba przetrzymać, tylko jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Nie chciałem nic pisać jaki towar w granulacie proponuję, bo nie chcę bana ale krótko mówiąc jest kilka pewnych opcji, do których żadne małe firmy nie dobiją jakością...

Co do ogólnie kwestii granulatu a miałkiego luzu to pomijając kwestię równomiernego wysiewu granulat dla mniejszych rolników bez siewnika i opcji usługi jest jednak lepszym wyborem. Druga kwestia to możliwość wysiewu pogłównie co np. w takim mokrym roku ma sens, gdy ciężko się wyrobić z siewami... kolejna sprawa to przechowywanie / brak strat no i wygoda. Jako sprzedawca i usługodawca powiem, że kilku klientów którzy zamówili luz po czym go nie okryli lub słabo okryli / przeciągał się wysiew - powiedziało, że wolą następnym razem granulat i ogarnąć to samemu na spokojnie... jak tylko błyśnie słońce... Wiedzą gdzie dać troszkę więcej etc.

 

Co do or..c.alu to jeden z największych baloników ostatnich lat... odkwaszać odkwasza szybko ale na krótko przy czym jak to wapno budowlane więcej zabija jak pomaga. Cena za odpad z ubojni pomieszany nierówno z wapnem budowlanym to skandal. Namawiają na całe auta bo mniej papierkowej roboty ze wskazaniem miejsca utylizacji... wypróbowałem worek jako "antydzik" i to również nie działa, ludzie dziwni więc po prostu dobrze zrobiłeś, że olałeś temat ;) Dziwi mnie tylko, że sporo wydawałoby się poważnych ludzi się łapie na to... za ponad 700 zł można zrobić dużo lepszą robotę, bezpiecznie i efektywnie :)

 

Co do przechowywania kredy luzem to po prostu wysyp na lżejszą glebę i okryj folią kiszonkarską.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Granulat jest dobry chyba tylko dla tych mniejszych rolników co hobbystycznie uprawiają 2 hektary i się z tego nie utrzymują, bo już nawet na takie małe gospodarstwo 15ha dać dwie tony granulatu za jakieś 800zł czyli 12000zł!!! A dwie tony luźnej kredy po 100zł to 200zł czyli 3000zł na wszystkie pola. 12000-3000=9000zł. Za tą różnicę można kupić Piasta a nawet jakiegoś tura do załadunku i jesteśmy w temacie wapnowania samowystarczalni już dożywotnio a kolejne lata to tylko oszczędność. :) Ja teraz kupiłem trochę granulatu na niektóre pola ale pierwszy i ostatni raz, bo to przecież zabije finansowo.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

To prawda granulat zabija finansowo w tym roku mialem pilnie przewapnowac 1,4ha z dwa tygodnie zastanawialem sie na granulacie czy pylistym i wybralem pyliste bo taniej wyszlo niz 4 tony granulatu a te cztery tony granulatu to by starczylo na 40arow porzodnego odkwaszenia .a tak pyliste zostanie na nastepny rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Tych piastów nie ma tyle żeby każdemu starczyło ;)

Nikogo nie namawiam na granulat ale to tak łatwo się nie przelicza biorąc pod uwagę różne warunki :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

 

 

Co do przechowywania kredy luzem to po prostu wysyp na lżejszą glebę i okryj folią kiszonkarską.

Wydaje mi się że to i tak nie pomoże po będzie zbyt duży podsiąk od spodu.  Jedynie wysypać na folię i przykryć folią.

Ewentualnie można się pobawić z jakąś warstwą słomy lub trocin jako izolatora wilgoci na spód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2350

Ja krede w lipcu wysypalem na stara dziurawa folie nakrylem stara z kiszonki ale bez dziur w sierpniu rozsiewale i nie zmienila sie wogole. Zostalo mi troche i lezy nakryte czeka aż zaorze na zime jeden kawalek i dopiero mam zamiar to wysiac


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Na agrofoto.pl artykuł o wapnowaniu.

Przypomnienie, że tylko do neutralizacji zakwaszającego efektu azotu potrzeba 1,5 kg CaO na 1 kg azotu.

A jak jest u nas wiadomi, średnio w kraju ok 40 kg CaO na ha czyli słaaaaaaabo.

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/bez-uregulowanego-ph-trudno-o-wysoki-plon,73740.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

warchest - Ty w ogóle zakupiłeś już jakieś wapno? - bo wydaje mi się że co najmniej drugi rok o drogę pytasz. W tym czasie już węglan zacząłby robić dobrą robotę, a Ty ciągle myślisz co najlepiej zastosować.

Morawica to węglan wapnia jurajski bez zawartości Mg.

 

w tym roku kupione i rozwalone wapno z jazwicy czyli dolomit ale o tym wapnie niektorzy mowia ze zle itd , ale robile badania gleby i na kilku polach jeszcze musze dac wapno i teraz pytanie jakie by bylo dobre gleby srednie i troche lzejszych

Dajcie sobie ludzie spokój z takimi wynalazkami, jak potrzebujesz koniecznie w workach to lepiej kup sobie kredę granulowaną z OMYA, ja w tym roku wziąłem trochę z musu ale jedyna słuszna koncepcja to wapno luzem.

 

Mnie strasznie gorąco namawiał przedstawiciel Orcal na ich produkt, tona 700zł i podnosi od razu pH o 1,5 i utrzymuje efekt przez 3 lata :D :D I najlepiej, żeby od razu zamówić samochód to będzie taniej. Powiedziałem, że muszę się zastanowić i czym prędzej się oddaliłem. W sierpniu miałem ofertę na kredę z Kornicy za 120zł brutto ale przedstawiciel OMYA mi odradził zakup i zalecił przeczekać aż stawki za transport zmaleją. Zapewne w styczniu byłaby najkorzystniejsza oferta tylko jak to przechować? Część bym zastosował przed siewem jarych ale resztę do żniw jakoś trzeba przetrzymać, tylko jak?

 

masz jakis namiar na wapno luzowe z kornicy krede 120 złbrutto to nie drogo .a granulowane z kornicy 420 zł tona to spora roznica

dajcie jakis namiar na krede luzowa dobra po ile mozna kupic i po 2 tony na ha wystarczy jej dawac ? to chyba bedzie najlepsze wapno . a nordkalk np ma krede jakei to wapno jest ? jesli wapno jest ze skaly jurajskiej to kredowe jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj