wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DTaras    1951

Tak

Wysypywanie 2 t na ha kredy nie jest wykonywane corocznie. gleba po uregulowaniu ph utrzyma je przecież przy typowym nawożeniu przy stosowaniu tylko czesci środka odkwaszającego i tak:

 

Gdy nie masz zbyt dużo ziemi to na grzyba ci 23 t nawozu? Za dużo to też nie zdrowo...

Trzeba ratować się granulowanymi tworami niestety bo kurcze w big bagach wszystko kosztuje tyle samo.

Dajmy na to kupiłeś z sąsiadami na spółkę - rozwazyliście, nikt się nie pokłócił ani nie pobił i nawapnowałeś. W drugim sezonie po badaniu masz uregulowane ph.

Musisz  coś kupić aby ph utrzymać. Trzeba szukac jeszcze więcej sąsiadów aby kurcze nie hałdować tego środka. Można powiedzieć - du*a

 

Wogóle to czy istnieją takie nawozy jak z samochodu w big bagach? Podsuńcie jakiś produkt bo ta kreda mimo, ze działa jest faktycznie za droga.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Gdyby tak uwzględnić rekompensatę dla strat wapnia związanych z procesem wymywania, neutralizacją zakwaszającego działania N i S (azotu i siarki), neutralizacją kwaśnych deszczy, wynoszeniem CaO z plonami, to już przy produkcji roślinnej na powierzchni kilkunastu ha, z 25 t łódki wapna może nic nie zostać.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

i taki działkowiec jak ja korzysta z granulowanych tworów niestety. Nie mniej jednak działają i o to niema co się kłócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niektórzy piszą że dali nawet 7 ton ha i nic się nie stało ja stosuje 4 tony na ha średnio wiadomo im ziemia lepsza tym można więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Tak

Wysypywanie 2 t na ha kredy nie jest wykonywane corocznie. gleba po uregulowaniu ph utrzyma je przecież przy typowym nawożeniu przy stosowaniu tylko czesci środka odkwaszającego i tak:

 

Gdy nie masz zbyt dużo ziemi to na grzyba ci 23 t nawozu? Za dużo to też nie zdrowo...

Trzeba ratować się granulowanymi tworami niestety bo kurcze w big bagach wszystko kosztuje tyle samo.

Dajmy na to kupiłeś z sąsiadami na spółkę - rozwazyliście, nikt się nie pokłócił ani nie pobił i nawapnowałeś. W drugim sezonie po badaniu masz uregulowane ph.

Musisz  coś kupić aby ph utrzymać. Trzeba szukac jeszcze więcej sąsiadów aby kurcze nie hałdować tego środka. Można powiedzieć - du*a

 

Wogóle to czy istnieją takie nawozy jak z samochodu w big bagach? Podsuńcie jakiś produkt bo ta kreda mimo, ze działa jest faktycznie za droga.

 

I o to chodzi, jeśli miałbym ph na odpowiednim poziomie to dawałbym kredę granulowaną z prostego powodu czas, czas i jeszcze raz czas. 

 

W internecie znalazlem bodajże na olx kredę z pod podsiewacza w big bagach tylko że facet chce 200zł i transport max 10t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

I o to chodzi, jeśli miałbym ph na odpowiednim poziomie to dawałbym kredę granulowaną z prostego powodu czas, czas i jeszcze raz czas. 

 

W internecie znalazlem bodajże na olx kredę z pod podsiewacza w big bagach tylko że facet chce 200zł i transport max 10t. 

daj namiar na tego gościa co ma tą kredę po200zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Na olx jest, kopalnia bachorza chyba. Credoton czy jakoś tak się nazywają. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam tak jak w temacie chciałbym się zapytać kiedy zasiać wapno granulowane i ile radzicie żeby siać na hektar. Mówiąc kiedy chodzi mi o to czy zasiać na ściernie czy po głębokiej orce pod zboże ozime (pszenica). Niektórzy mówią że lepiej jest zasiać na sciernie a niektórzy że po orce i to zabronowac. Tylko nie wiem czy jak zasieje na sciernie to czy to wapno nie pójdzie w głąb ziemi a zasiać po orce będzie ono bardziej na powierzchni. Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Po pierwsze radzę abyś zbadał glebę abyś wiedział jak sprawa wygląda. Natomiast jeśli chodzi o sam wysiew ja zawsze robię to na ściernie i potem mieszam z glebą. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

ja bym zaorał, zasiał wapno a potem uprawiając się ono wymiesza. Jest tylko kłopot jakie jeszcze planujesz nawożenie i jakie masz wapno bo w krótkim czasie nie wszystko można mieszać. Dlatego bezpiecznie jest dać na ścierń i zawsze powstaje przerwa albo na wierzch jak inne nawozy są już w glebie a do następnego nawożenia jest jeszcze kilka tygodni. Do takich informacji ja dotarłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

o to się rozchodzi że u Was jest tego opór a na zachodzie niestety...
wapno z cukrowni tylko ale to z kolei niezdrowe dla naszych ziem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

co sadzicie o wapnie z Morawicy? Jestem z okolic Janowa Lubelskiego. 170km. Chyba ze polecacie cos innego i lepszego blizej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiko80    26

Morawica wie ktos cos na temat kamienia ktory jest przywozony z czech i tu u nas  kruszony..Za pózno sie dowiedziaŁem bo bym zbadal sklad bo zestawy brałem . a kuzyn teraz mi to powiedział .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie rosialem wapno Z niby Morawicy w dawce 8 ton i spadla intensywna ulewa niestety niemoge wiechac zeby te wapno wymieszac z gleba czy nie będzie jakiś duzych strat jak wapno nie będzie wymieszane z glebą przez dwa tygodnie .drogie pytanie czy jak wapno ma na kwasomierzu ma w granicach 9 ph to jest dobre czy szajs .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiko80    26

Panowie rosialem wapno Z niby Morawicy w dawce 8 ton i spadla intensywna ulewa niestety niemoge wiechac zeby te wapno wymieszac z gleba czy nie będzie jakiś duzych strat jak wapno nie będzie wymieszane z glebą przez dwa tygodnie .drogie pytanie czy jak wapno ma na kwasomierzu ma w granicach 9 ph to jest dobre czy szajs .

brales bezposrednio z kopalni czy przez posrednika. u mnie tez tydzien lezy nie mieszane bo nie ma jak wjechac ledwo rozsialem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Panowie rosialem wapno Z niby Morawicy w dawce 8 ton i spadla intensywna ulewa niestety niemoge wiechac zeby te wapno wymieszac z gleba czy nie będzie jakiś duzych strat jak wapno nie będzie wymieszane z glebą przez dwa tygodnie .drogie pytanie czy jak wapno ma na kwasomierzu ma w granicach 9 ph to jest dobre czy szajs .

 

po co aż takie dawki wysiewasz w jednym roku?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no nie ale efektywniej byłoby 2 lata z kolei po 4 tony, lepsze wymieszanie w profilu glebowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Masz racje. Ja odnosiłem sie bardziej do pytania czy cos się stanie jak wymiesza wapno po 2tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Jeszcze poidzie przed orka 1,5 tony i wiosna 500kg zeby bylo w calej warstwie ornej bralem od posrednika rzadnych grudeg nie bylo tylko takie drobne skaly 2 mm i co sadzici o wapni co ma wgranicach 9 ph dobre czy szajs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj