wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

wilhelm    408

To pytanie najlepiej skierować do dostawcy tego produktu, chociaż odwiedzając jego stronkę, odnoszę wrażenie że sam ma nikłe pojęcie o oferowanym przez siebie towarze.. Przykład; reaktywność - wysoka Co to znaczy "wysoka" ??? Kiedyś na olx spotkałem się z produktem pod nazwą handlową "kreda jurajska" :D W tym temacie raczej nic mnie już nie zdziwi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

Oczywiście, że jurajskie. I teraz kwestia czy to mączka czy kruszonka. Kruszonka tak jak Wilhelm pisze to około 30zł za luz locco kopalnia. Za pył to pewnie powyżej 100 należałoby dać. I tu pozostaje do sprawdzenia kwestia uczciwości producenta co do jakości produktu - czy użył mączki czy kruszonki do produkcji granulatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

Panowie mam pytanie czy dobrze zrobię jak posieję kredę przesiewaną luzem z kornicy na zaorane pole tuż przed siewem pszenżyta w ilości 2,5 t a następnie głębiej przemieszam to agregatem.Nawozy PK dawałem pod pług,ziemie mam kwaśne więc chce je jakoś podratować  ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Będzie ok jak tak zrobisz tylko postaraj się ją jak najszybciej wysiać i przez jakiś czas nie mieszaj aby ładnie się kluchy rozpłynęły na deszczu.

Bo mimo że przesiewana to i tak się trafią takie kulki:

14833335.jpg?1504293913

 

i jak je od razu zmieszasz z ziemią to przez 2 - 3 lata będzie takie coś jak na zdjęciu te białe ślady:

14833343.jpg?1504293913

 

po ile kupiłeś teraz kredę, sucha jest w miarę? Cena bez transportu mnie interesuje. Kupowałeś w OMYA czy u polaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszkos    18

Napisałem do nich czy mają jakiś certyfikat na to wapno i cisza, bo na stronie niczym się nie chwalą.

Edytowano przez Zbyszkos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe2    13

Kupiłem sobie takie cudo http://allegro.pl/tester-gleby-3w1-miernik-ph-wilgoci-swiatla-361447-i6801612350.html

wiem że zaraz ktoś powie że badziewie i takie tam , osobiście też tak uważam ale nie chodziło mi o super dokładny pomiar tylko o wskazanie przybliżone , czy wskazówka poleci na łeb w kierunku kwasu czy też się nie ruszy i zostanie w okolicach ph7 tj w neutralnym położeniu .

Postanowiłem zrobić małe dochodzenie i przebadać kilka wywrotek wapna leżącego na polach w okolicy , nie wiem jakie od kogo kupione ale wyrażnie się różnią kolorem , granulatem itp . Czyli trochę wapna do słloika , woda i miernik do roztworu i co?...najwyższe ph 6,2 ,

Pierwszy wniosek - gówniany miernik żle mierzy , ale jest jeszcze wapno budowlane , może by tak spróbować? taka sama procedura miernik do roztworu a tu skala się skończyła na 9,5 i wskazówka poleciała w okolice 11 , czyli jednak trochę działa .

I tu nasuwa mi się pytanie , jak podnieść ph gleby czymś co ma ledwo 6 , czy jest to możliwe sypiąc kilka ton na ha , czy może tych pięciu ludzi bo tyle było próbek zrobiono w bambuko .

Sąsiad dzisiaj kupił kredę 04 w workach, ph wyszło 7,4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek356    5

nogę dać wapno budowlane przed siewem pszenicy potem polifoska 6 inato agregat i potem siew i ile dać tego wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1997    0

Jakie wapno na ziemie lekkie klasa ziemie 4-5.

Pole nigdy nie było wapnowane, jak je doprowadzić do kultury??

Ktoś wyjaśni dokładnie składy wapna rodzaje dawkę na hektar?

pH 3,5-4 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Po 160zł/t się opłaca


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Polcalc sobie daruj. To nie jest zadna kreda tylko zmielony i zgranulowany weglan. Ja sie o tym przekonalem w tym roku. Rozsialem na lucerke poglownie to sie granule po 3 miesiacach zaczely rozkladac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1997    0

@kabajo6

Łubin był na poplon teraz chce jakieś wapno na to i orka na zimę,

w miedzy czasie żyto oraz wiosna łubin. Pod kultywator nawóz tarnogram 0:12:23 i superfosfat 20%, wiosna saletrzak na żyto.

Moje pytanie jest takie jakie wapno i ile na hektar?

-węglanowe, węglowo-magnezowe, tlenkowe??

-wapno rolnicze magnezowe ~15%Mg+30%CaO

-wapno węglanowe ~50%CaO

26t cena 2800zł

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1933

CaO
albo Bor tyle, że będzie drogi chyba. Tak mi się wydaje, że to był Bor..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

http://permakultura.net/2014/04/24/dlaczego-wszystko-co-wiedziales-o-ph-gleby-jest-nieprawda/

Ciekawe spojrzenie na ph gleby i analityczny opis co w glebie się w tym zakresie dzieje.

Sam tytuł zachęca do lektury "Dlaczego wszystko co wiedziałeś o pH gleby jest nieprawdą?"

 

Osobiście jestem przeciwnikiem wszelkich dogmatów w rolnictwie , jak i ogólnie w życiu.

To co było kanonem jak kończyłeś szkołę w krótkim czasie się deaktualizuje.

Takie jest życie. My jesteśmy z natury zachowawczy a to błąd. Uczy nas to tego ,że nie należy zbyt mocno przywiązywać się do definitywnych twierdzeń.

Nauka bardzo szybko weryfikuje własne wcześniejsze twierdzenia czasami robiąc woltę o 180%.

ciekawy artykuł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

ciekawy artykuł 

 

Może właśnie z tych powodów Wapniak Koszelowski działa po zastosowaniu 1 tony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal1997    0

@Ainat

Możesz coś więcej o tym powiedzieć jakie rezultaty i w jakim czasie dał ten Wapniak Koszelowski?

Jaką dawkę zastosowałeś na h?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Kupiłem wapno granulowane kredowe firmy omya pod pszenice, i mam pytanie wysiać je poglownie czy pod agregat tylko czy mogę razem z npk bo są przeciwnicy że nie wolno mieszać razem tylko wysiać wapno wcześniej tylko ile wcześniej od npk ?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

wg artykułu glin zajmuję miejsce przy deficycie mg, na, ca lub k przez co jest niskie ph. A co jeśli wg badań k i mg jest na bardzo niskim poziomie a ph jest obojętne? w glebie jest spora nadwyżka ca? i odwrotnie - k i mg wysokie a ph kwaśne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może właśnie z tych powodów Wapniak Koszelowski działa po zastosowaniu 1 tony?

 

Ale jakich powodów? Przytocz cytat mówiący o tych powodach, albo przestań wprowadzać ludzi w błąd.

Przestań kłamać że na zakwaszone pole wystarczy 1t kredy.

 

Nawet w tym twoim artykule z śmiesznym tytułem, gdzie żadnej ameryki nie odkryto bo wiedzę tam opisaną znano powszechnie już minimum od lat 50 minionego wieku, jasno i wyraźnie wskazano ile trzeba kredy na zakwaszone pole.

 

CYTAT:

Najpopularniejsze nawozy zawierające wapń:

  • Węglan wapnia potocznie zwany kredą, bo… jest kredą simple-smile.png CaCO3 zawiera 40% wapnia. Jacek musiałby więc dać:

874kg : 0,40 = 2185 kg kredy/ha by nasycić swoją glebę w pożądaną ilość wapnia.

  • Tlenek wapnia tzw. wapno palone lub wapno budowlane CaO zawiera 70% wapnia.

874kg : 0,70 = 1250kg

 

 

przestań kłamać że 1 tony kredy którą sprzedajesz jest w stanie naprawić złe pH.

Kreda granulowana kosztuje 300 - 400 zł/t.

U j\Jacka z artykułu potrzeba jej ponad 2t/ha. 2t x 350 zł = 700zł.

Gdyby Jacek zaczął podnosić pH granulowaną kredą na 3 hektarach to wydał by 2100 zł.

 

Za 2100 zł można kupić 25ton wapna porównywalnego do kredy.

czyli 25 t / 2t/ha = wystarczy nam go na 12,5ha.

 

więc odpowiedzcie sobie sami, co lepiej zrobić za 2100 zł. 3 ha czy 12,5 ha???

Nie dajcie zarobić oszustom. Można dać zarobić, ludziom, każdy chce zarobić, ale ta kreda granulowana powinna kosztować maksymalnie 150 zł/t tylko dlatego że wygodniej się rozsiewa. 300 czy 400 zł/t to jest rozbój w biały dzień, jawne oszustwo i nabijanie rolnika w butelkę. Tylko idioci się na to łapią.

 

EDIT:

marko06060 ten człowiek z artykułu nie mieszka w Polsce i prawdopodobnie odnosi się bardzo ogólnie z uwzględnieniem bardzo dziwnych czy egzotycznych gleb gdzie być może takie przypadki się zdarzają. W PL uwierz mi na słowo, zdecydowana większość gleb nie ma nadwyżki Ca i Mg.

A wiedzę znacznie lepiej jest zdobywać np. z takich artykułów.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj8qYuciIrWAhWDwxQKHajmCOoQFggxMAA&url=http%3A%2F%2Fhome.agh.edu.pl%2F~dabek%2F5.doc&usg=AFQjCNEPxXR6zCShlHWwLunrX0_BVb6nJQ

 

gdzie masz wyszczególnioną literaturę na podstawie której został sporządzony skrót i zbiór informacji. Zawsze możesz sobie iść do biblioteki i sprawdzić czy jakiś śmieszek nie wprowadza cię w błąd swoim dziełem.

 

A ten blog permankultura jest mało wiarygodny, choć nie mówię że zły, przeczytałem kilka wpisów są bardzo barwne że tak powiem, a tak na prawdę nic konkretnego nie wnoszą. Choć znam 2 badania naukowe których wynik podważa wiarygodność informacji podawanych na w blogu permankultura.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Ok to wypowiem sie i ja. Pytałem was czy płaca sie PolCalc za 430 tona. Wg mnie średnio, jedyna wygoda to tak jak napisał kolego powyżej, jest granulowany i w worku wiec wygodnie sie rozsiewa. Stosowałem rózne odmiany i Wapniaka Koszelowskiego i krede z Dwikóz i wapna magnezowe. Jeśli nie widać różnicy to po co przepłacac? Robie próbkico roku pod tyton i pH utrzymuje na stałym poziomie ok  5,8. I powiem wam tak. Jeśli ktoś chce podnosić pH z kwasnego, to nie ma co sie bawić w PolCalci czy Wapniaki z worków, tylko kupić cały samochód.. Te granulaty w workach wg mnie dobre sa jesli trzeba sypnąc maks ok 500 kg na ha. Takie moje spostrzezenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj