wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

KlimekPL    783

Najpierw na ściernisko wapno i płytko talerzówka, poczekaj aż perz odbije i na polu mocno się zazieleni, potem glifosat. W tym momencie po opryskaniu poczekałbym dwa albo nawet trzy tygodnie i dał chwastom "spokojnie" zginąć a potem obornik i orka. Tylko zwróć uwagę, że po wapnowaniu jest zalecane czekać minimum 6 tygodni zanim dasz obornik.

 

Niektórzy mogą się nie zgodzić ze mną, żeby talerzować perz przed randapowaniem bo tylko się go potnie i będzie jeszcze więcej. Jednak ja zauważyłem u siebie, że jak najpierw się stalerzuje a potem opryska to idealnie się go niszczy glifosatem wiec na twoim miejscu tak właśnie bym zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może ktoś brał od nich wapno    http://www.mineral.net.pl/    130 zł. tona plus transport, warto?

dobrze rozdrobnione i suche  pył rozsiewa się ok nawet lejkiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Najpierw na ściernisko wapno i płytko talerzówka, poczekaj aż perz odbije i na polu mocno się zazieleni, potem glifosat. W tym momencie po opryskaniu poczekałbym dwa albo nawet trzy tygodnie i dał chwastom "spokojnie" zginąć a potem obornik i orka. Tylko zwróć uwagę, że po wapnowaniu jest zalecane czekać minimum 6 tygodni zanim dasz obornik.

 

Niektórzy mogą się nie zgodzić ze mną, żeby talerzować perz przed randapowaniem bo tylko się go potnie i będzie jeszcze więcej. Jednak ja zauważyłem u siebie, że jak najpierw się stalerzuje a potem opryska to idealnie się go niszczy glifosatem wiec na twoim miejscu tak właśnie bym zrobił.

tak wiem że 6 tygodni, te zabiegi na pewno wykonam na jesień tylko nie wiem czy zdąże ze siewem pszenzyta, najwyzęj stanowisko zostawię na jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Jesli ktos sial wapno kosem I c 360 to prosze niech napisze na jakich ustawieniach kosa I ciagnika I ile mu wychodzilo na ha? Wapno morawica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dobrze rozdrobnione i suche  pył rozsiewa się ok nawet lejkiem 

 

Lejkiem może tak, ale zwykłym dwu talerzowym z UNI zapychało mi się. Za mały kąt nachylenia ścianek. Lejek jednak jest bardziej pionowy, tylko taki problem że jak BB rozwiążesz od dołu to cały się nie zmieści do lejka.

 

@sylwekbarca jeśli jest u ciebie dużo wilgoci i ciągle ona będzie oraz ciepło to porusz delikatnie to pole żeby jeszcze lepiej poodbijał ten chwast. Jednak po ruszaniu agregatem poczekaj ze 3 tyg. po wszystkim 5l randapu i powinno załatwić temat. A i wapno koniecznie daj w pierwszej kolejności jak najszybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mają jeszcze workowane (chyba 30 kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Lejkiem może tak, ale zwykłym dwu talerzowym z UNI zapychało mi się. Za mały kąt nachylenia ścianek. Lejek jednak jest bardziej pionowy, tylko taki problem że jak BB rozwiążesz od dołu to cały się nie zmieści do lejka.

 

@sylwekbarca jeśli jest u ciebie dużo wilgoci i ciągle ona będzie oraz ciepło to porusz delikatnie to pole żeby jeszcze lepiej poodbijał ten chwast. Jednak po ruszaniu agregatem poczekaj ze 3 tyg. po wszystkim 5l randapu i powinno załatwić temat. A i wapno koniecznie daj w pierwszej kolejności jak najszybciej.

 na dzisiaj wilgoci jest sporo, tylko że nie wiem jak ta ziemia zachowywała się wcześniej, podejrzewam że i tak w tym roku nie uda się posiać tam pszenżyta, dlatego zrobię chyba tak że najpierw roundap poźniej wapno a jak pogoda pozwoli to gnojenie i orka poźną zimą. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

No jednak zamieniłbym miejscami wapnowanie z randapowaniem. Tak jak damianzbr napisał, wapno jak najszybciej, potem uprawka, chwasty powschodzą, glifosat, obornik, orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Jeżeli na ściętą słomę dam ok 3 tony kredy z Mielnika i wymieszam scierniskowcem to mogę odpuścić azot . Zawsze sypalem ok 100 kg mocznika na h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Kolego możesz podać nr tel do tych zakładów kredowych w Kornicy

 

695325796

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
desant    9

Zamawiałem dzisiaj z Morawicy.Cena na kopalni 28zł a z ich transportem w okolice Sienna 54zł.Niestety czas oczekiwania min. 2 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na ściętą słomę dam ok 3 tony kredy z Mielnika i wymieszam scierniskowcem to mogę odpuścić azot . Zawsze sypalem ok 100 kg mocznika na h

Osobiście zastepuje, kwestia tylko zasobności gleby w wapń i odczyn. Jeśli masz wysokie pH i zawartość wapnia to wtedy azot.

FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

panowie mam ph 4,5 na paru kawalkach i tam chcialbym posiac rzepak bo to dzierżawa i chcialbym podniesc szybko ph , sialem wapno z kielc magnezowe to szare i z bukowy  , ale kredy nigdy nie sialem  w jakich ilosciach na ha siejecie ta krede  , chcialbym zamowic z tad bo widze tylko jedno ogloszenie na olx z mielnika przywozil moze komus ten gosciu to wapno i moze sie wypowiedziec czy warto ? 

za odp z gory dzieki .

https://www.olx.pl/i2/oferta/wapno-nawozowe-kreda-nawozowa-25t-CID757-IDg6TRt.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Po ile bierzecie teraz krede z mielnika i kornicy? Jakas roznica pomiedzy nimi jest? ile maja wapna w sobie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

To jest ta sama kreda , Koszelówka, Kornica, mielnik (podobno złoże skończone). Ta kreda występuje w Polsce jedynie tam , w powiecie łosickim.Jest kilka kopalni ale kreda ta sama. Trzeba brać gdzie taniej - reszta to marketing.

Luzem sprzedaje tylko szwajcarska Omya , pozostali tylko granulowaną.

Bardzo wysoko reaktywne wapno , rozpuszcza się praktycznie w 100%. Jest wielu pośredników, którzy sprzedają ten nawóz i mają różne ceny jedni tylko 24 tony są też sprzedający na pojedyncze palety z transportem do gospodarstwa.

Kopalnie sprzedają tylko całopojazdowo.

 

Bardzo dobry czysty towar , bez zanieczyszczeń. Dlatego ma certyfikat ekologiczny. Są też firmy , które kupują tą kredę na kopalniach i sami przetwarzają i sprzedają pod własną marką. Stąd takie zamieszanie na rynku tej kredy.

Jeżeli ktoś ma kwas, brak czasu na wapnowanie wapnem z mielonej skały wapiennej (np. Morawica),potrzebuje szybko podnieść ph, to polecam wapnowanie kredą z Koszelówki czy Kornicy. Zaletą tej kredy ze względu na b.wysoką reaktywność jest możliwość wysiewu po głównie bez wymieszania z glebą. Tą kredę można siać o każdej porze i na każdym etapie uprawy. Pierwszy deszcz wprowadza wapno do roztworu glebowego. Mało tego ; nie zaleca się przyorywania tej kredy.

 

Krótko mówiąc ; jak masz problem z kwasem i musisz b.szybko zareagować to tylko ten towar. No zostaje jeszcze wapno tlenkowe ale to niszczenie gleby za własne pieniądze. Taki Orcal jest wapnem tlenkowym sprzedawanym nie wiadomo jako co w cenie złota.

Dzwonić do kopalni pytać , oni podadzą ceny a jak mniejsze ilości to dadzą namiary do firm, które z nimi współpracują.

Za pewny i sprawdzony towar warto trochę więcej zapłacić a nie martwić się czy będzie działać.

Podaję tel. bezpośrednio do kopalni.

Koszelowskie Zakłady Kredowe (Ecogran) 695325796 tu wiem, że mozna kupować nawet 1 tonę z dostawą do klenta

Kredowe Zakłady w Kornicy  (Wapniak Kornicki) 83 358 88 88 ,504 450 451

Kopalnia Kredy Rudka - (Kredcall) 608550792

Omya zakład w Kornicy - nie mam telefonu do zakładu w Kornicy ale mam do Mielnika 85 656 50 80, jedynie w tej kopalni możliwy zakup wanny luzem. Kopalnia sprzedaje drożej niż dystrybutorzy. Cena u pośrednika ok 50zł/tona + transport.Wilgotność do 18% zależnie od pogody.Wcześniej od ręki , teraz pewnie kolejka.

I kilka innych

 

 

Aha , jest ministerialne rozporządzenie w sprawie klasyfikacji wapna nawozowego , każdy produkt przypisany jest do odpowiedniego kodu w rozporządzeniu. Zapoznajcie się z tą klasyfikacją bo to otwiera oczy na wiele niedomówień odnośnie pochodzenia i jakości wapna.

To jest silna broń w starcie ze sprzedawcą , wystarczy jak zapytacie jaki jest typ oferowanego wapna i od razu będziecie traktowani poważnie. Wymagajcie podania na fakturze typu wapna w/g tego rozporządzenia. I czary mary się skończą.

 

Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał Wam podać tego kodu , odkładajcie słuchawkę jak najszybciej dla bezpieczeństwa waszego portfela i bezpieczeństwa waszej ziemi. W brew pozorom i podobnym wyglądzie bardzo istotne jest co sypiecie na swoje ziemie ; sypiąc czystą kopalinę wzbogacacie swoją ziemię , sypiąc jakiś syf po przemysłowy z ładunkiem metali ciężkich i innego "dobra" degradujecie ją.

Takie ubogacenie jest na lata i cofnąć szkody ciężko albo w ogóle nie można.

 

Wiem coś o tym bo prowadzę gospodarstwo ekologiczne i systematycznie mam badany plon i glebę. Działki np. przy drogach mimo nie stosowania chemii i nawozów konwencjonalnych od kilkunastu lat nie nadają się do produkcji żywności eko , gdyż opadające ubogacenie z szosy to wyklucza z uwagi na skażenie gleby niedozwolonymi substancjami ze spalania paliwa ,klocków hamulcowych itp. Sypiąc jakieś tanie syfiaste wapno sami sobie możemy skazić glebę na długie lata. Rolnik ekologiczny prowadzący towarowe gospodarstwo EKO nigdy na taki ryzykowny zakup się nie odważy , mając świadomość kłopotów na jakie może się narazić.

Tak , że atrakcyjna cena to nie wszystko.

 

W załączniku wspomniane rozporządzenie - str 10 i 11 pdf:

 

Jeżeli ktoś chciałby więcej informacji to śmiało dzwonić 539222391 mogę pomóc w temacie kredy piszącej 06a.

 

 

 

rozporządzenie ministra o wapnie.pdf

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

a ile wapna jest w tonie? 30-35 %? to pewnie minimum 3-4 tony na ha trzeba dac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

2 dni temu transport z Kornicy , cena na kopalni 64.80 brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

To juz z transportem? Daleko masz do kopalni?


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

2 dni temu transport z Kornicy , cena na kopalni 64.80 brutto

jaka wilgotnosc miales 2 dni temu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

kornicy luzem przywieza 24 tony ?

 

Przywiozą z Omya to ta sama kreda też z Kornicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

ja mam 330 km do tej kopalni jestem ciekaw ile mi za transport powiedza  


ile tej kredy siejecie na 1 ha ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

ja mam 330 km do tej kopalni jestem ciekaw ile mi za transport powiedza  

 

policz sobie sam;

330km x 3,00zł netto = 990zł netto +23% VAT do zapłaty za transport wyjdzie 1217zł

 

Myślę że maxymalnie trzeba liczyć za transport w Twoim przypadku 1400zł

kreda luz ok. 26 ton 50/60 zł/tona z watem 8% za wannę zapłacisz  1560 zł

 

Sądzę ,że zmieścisz się poniżej 3000,00 zł   w przypadku kredy luzem.

 

Granulowana , widziałem ostatni oferty na OLX od 390,00zł/tona do 450,00 zł/tona

ceny były z VAT I chyba z transportem do gospodarstwa. 1tonę można kupić jak potrzebujesz.

 

Wpisz na OLX np kreda 06a ,wapniaki ,ecogran,kreda granulowana itp.

Przesortuj sobie wyszukiwanie na dział ROLNICTWO i potem POZOSTAŁE i ci wyskoczą oferty.tylko wapna nawozowego a nie np dla niemowląt :)

Jest tego pełno.

 

Ja na koniec czerwca kupowałem 4 tony wapniaka granulowanego i zapłaciłem 450 zł/tonę z VATem i transportem na podwórku.

Potrzebowałem tyle na warzywa i tyle mi przywieźli i rozładowali pod wiatę..

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj