wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

jest już nawet palnikiem powiększona ale ja mam tylko jedno talerzowego złomka o ładowności 1,5 tony (na płasko) ale się sprawdza dałem za niego w zeszłym roku 1500 zł i warto było 104 tony rozwiozłem w 3 dni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Nic nie będzie sypać dalej. 8 metrów to napewno nie rcw 3 na oryginalnych oponach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

Mam gleby lekkie i bardzo lekkie. PH na poziomie 4-5 przynajmniej takie było rok temu. 2 lata z rzędu wapnowane wapnem weglanwym. Ok 3-4 t na h. Wapnować trzeci rok z rzędu czy poczekać zrobić badania na wiosnę i wtedy ew. dołożyć ? Co ile lat dajecie wapno co 2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

węglananowe to mało danych. Ale jak 2 lata z rzędu - to ja bym odpuścił i zrobił badanie. Teraz nie na wiosnę.


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@bambi A jest jakaś różnica pomiędzy wapnem z Lhoista a tym z Górażdży ? Górażdże to też Lhoist :) Akurat nie miałem żadnego z wapien, które wymieniłeś, ale najważniejsze jest zmielenie. To, czy dane wapno ma 2% więcej lub mniej CaO, nie jest istotne. Różnica w cenie parę zł. też o niczym nie świadczy... Najważniejsza jest reaktywność, a ta wynika ze stopnia rozdrobnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Panowie brał ktoś z was wapno nawozowe z kopalni w Iłży ? Mam do nich bardzo blisko i zastanawiam się czy nie wziąć patelni na próbę.Czy może lepiej dołożyć trochę i wziąć z Morawicy?

Kilka razy brałem z Iłży, ale w porównaniu z Morawicą jest słabiej zmielone. Mnie kosztowało ono 30zł/t z transportem na pole, siałem około 5-6 ton na ha i efekt był, ale wydaje mi się że lepiej jak zapłacisz 70zł/t za Morawicę i dasz 3 t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

Nic nie będzie sypać dalej. 8 metrów to napewno nie rcw 3 na oryginalnych oponach. 

mój rcw po niewielkich przeróbkach sypie na 12m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Chyba kamyczki z kruszonego dolomitu... powiedz jeszcze że równomiernie rozsiewa wapno o konsystencji mąki...?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

mąki nim jeszcze nie siałem , na razie tylko kujavit i naprawę równo to wygląda ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
desant    9

Agrest dzięki wielkie za konkretną i bardzo pomocną odpowiedź.Wezmę łódkę z Morawicy i może łódkę magnezowego.A wy co sądzicie o wapnie magnezowym? Warto stosować czy lepiej zwykłe posiać a pogłównie siarczan magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Nie oszukujmy się - frakcję ciężką , a więc grubą przerzuci za miedzę, a wartościowy pył rzuci za kołami. Dlatego trzeba jeździć często i gęsto :D aby mieć wyrównany efekt na polu. 

Tylko, że każdy talerzowy działa na zasadzie siły odśrodkowej i tu chyba nie będzie mieć znaczenia marka rozsiewacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

niestety ale marka ma duze znaczenie. Przyklad rozsiewacza nawozu. Lejek Ci rozsypie na ile 6-8 metrów polifoske, ja kuhnem kedną stroną rozsypie na ok 20 metrów a dwoma talerzami na 40 metrów bez wysilku, a wielkosc talezy tu i tu podobna....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Nawóz granulowany tak, a wapno mielone a więc mieszankę pyłu z kamykami też tak rozsiejesz? Pewnie nie. Pozostaje rozsiew żmijkowy.

I jak już to znaczenie ma raczej długość i profil łopatki, oraz obroty talerza a nie wielkość talerza

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Teraz  to pojechałeś... 40 m? może i jakaś  granulka  doleci  , ale  to nie  znaczy że  na  tyle  rozsieje...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

zapraszam.

Przy rozstawie łopatek na 3/4 granule byly równo rozsiane na ok 34 metry pozniej słabiej bo krance idą i tak na zakladke, obrpty wom niecałe 500 obr/min i talerze ok 70 cm nad ziemią....

Wiem czym rozsiewam i jakie mam talerze w rozsiewaczu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

mój rcw po niewielkich przeróbkach sypie na 12m

 

no to pochwal sie co zmieniles?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

zapraszam.

Przy rozstawie łopatek na 3/4 granule byly równo rozsiane na ok 34 metry pozniej słabiej bo krance idą i tak na zakladke, obrpty wom niecałe 500 obr/min i talerze ok 70 cm nad ziemią....

Wiem czym rozsiewam i jakie mam talerze w rozsiewaczu....

To że rzuca na 40 metrów to nie znaczy że robi to dokładnie. U mnie w bogbalu (ścieżki mam na 15m) rozrzuca na 30 m ale aby pokrycie było równomierne każdy metr jest pokryty nawozem 4 razy. 

 

 

no to pochwal sie co zmieniles?

Bardziej mnie zastanawia czy macie jakieś patenty na zawieszanie się wapna na tej drabince? Konsekwencją usunięcia drabinki będzie uszkodzenie taśmy czy wcale nie będzie się obracać?  

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Ja wyrzuciłem odrazu ta krate z rcw, taśma się nie uszkadza bo niby czym? Zapycha się najczęściej darniną albo kawałkami słomy. Najlepiej kiprować wanne na czystą ziemię. 

 

Nawóz granulowany tak, a wapno mielone a więc mieszankę pyłu z kamykami też tak rozsiejesz? Pewnie nie. Pozostaje rozsiew żmijkowy.

I jak już to znaczenie ma raczej długość i profil łopatki, oraz obroty talerza a nie wielkość talerza

 

 

Znaczenie ma też wysokość talerzy od podłoża. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zawsze myślałem że drabinka jest po to żeby zmniejszyć nacisk na taśmę i zakładałem że może się z nią coś stać albo będzie się ślizgać na tym metalowym wałku napędzającym. A bałem się to sprawdzić bo jak by coś się stało to średnio mi się chce sipować z piasta... Ale dzięki za podpowiedź w tym roku sprawdzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    7

Interesuje mnie wapno z zakładu INOWAP. Do Kalisza chyba najbliżej. Jakieś opine o tym wapnie? Myślałem nad odmianą 05. A INOWIT 35?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Interesuje mnie wapno z zakładu INOWAP. Do Kalisza chyba najbliżej. Jakieś opine o tym wapnie? Myślałem nad odmianą 05. A INOWIT 35?

Inowap to firma która zajmuje się sprzedażą odpadów z zakładow sodowych w Inowrocławiu.

Inowit 35 to nie wapno tylko "srodek poprawiajacy wlasciwosci gleby". Tzn ze to jest za bardzo syfiaste nawet jak na wapno i nie da sie tego sprzedac jako "wapno posodowe". Zwykłe wapno posodowe ma do 3% chloru a w Inowicie podają ze ma do 3,5 % chloru.

Nie miałem do czynienia z tym osobiście wygląda ze to fatalny odpad z zakładów sodowych do którego dodają pewnie trochę wapna palonego żeby dało się to sprzedać rolnikom.

Tu masz link:

http://www.wapno-kruszywo.pl/produkty/srodek_poprawiajacy_wlasciwosci_gleby.html

 

 

Edytowano przez mariuszzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

ja planuje w tym roku całe wapno wysiać po ścierniach i zrobić je agregatem, potem zaorać przed siewem rozsiać polifoskę lub lubofoskę uprawić i posiać, tak jest dobrze czy inaczej działać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Witam mam w okolicach takie wapno do nabycia po 160/t możecie coś mi o nim powiedzieć?

Gruntcal - środek wapnujący
GRUNTCAL – naturalne, wysoko reaktywne wapno węglanowe. Powstaje wskutek zmielenia wapienia ze złoża Czatkowice. Bezpiecznie podnosi pH gleby oraz poprawia jej strukturę i żyzność. Chroni rośliny przed szkodliwym działaniem manganu, glinu i metali ciężkich. Zwiększa pojemność wodną gleby i polepsza przyswajanie przez rośliny składników odżywczych (N, P, K, S, Mg, Ca). Zwiększa w ten sposób jakość i wielkość plonu.

Charakterystyka produktu:

Odmiana: 04
Reaktywność: min. 97%
CaCO3: min. 96%
CaO: min. 53%
Opakowania: luz, worek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

no to pochwal sie co zmieniles?

dla ścisłości to posiadam taki rozsiewaczhttp://imged.pl/rcw-3-piast-rozrzutnik-wapniarka-piaskarka-4359022.html tylko zamiast łańcuchów jest taśma-nic się nie zatrzymuje ani nic nie zostaje w kaście

Z przeróbek to

-hydromotory(mocniejsze)szybciej się kręcą

-zmienione koła na 10,5/15 i koło napędu posuwu po to aby szybciej podawało.....

-powiększona kasta-auto rozwożę 6 kursami

-założone łopatki z regulacją-dwie się urwały i nie bardzo wiem z czego dopasować...

Modyfikacje wprowadził poprzedni właściciel ponieważ miał ścieżki co 24m i tak żeby jeździć na dwa razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj