wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ainat    10

komu potrzebne te 3 posty , które niczego nie wnoszą.

Ta woda święcona i ksiądz też bardzo merytorycznie wyglądają.

W związku z takimi odpowiedziami zapytam się ; po co to forum?

Miałem wątpliwości , nie znałem odpowiedzi , więc zapytałem na podobno najlepszym forum rolniczym.

 

I znowu kupa.

Bawcie się dalej to będziecie pisali tylko ze sobą. Pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Panowie jak zamawiacie KUJAVIT od razu zastrzegajcie że chcecie prosto z produkcji, na kopalni mają zajebiaszczy zapas na pryźmie i każdemu chcą to wcisnąć a to błoto

 

Podobno na kopalni jak jest tir ładowany to trzeba podejść do ładującego i "zasugerować" załadowanie suchego.

 

Mam ofertę na Wapniak Koszelowski Ecogran w bb 500kg za 450 zł brutto z dostawą na palecie do gospodarstwa..

Mogę zamówić tyle ile potrzebuję. Nie muszę brać całego auta.

Czy to dobra oferta?

Potrzebuję pilnie 4 tony interwencyjnie na ćwikłę.

Może znacie lepszą ofertę na szybko ,ale żeby nie trzeba było brać całego auta. Bo to dla mnie za dużo i niepotrzebne.

 

Odebrałem wyniki badania gleby i mam ph 4,8 a burak za ciekawie nie wygląda. Mam to w ekologi a ta kreda ma atest.

Prawdę mi mówią ,że to działa od razu po wysiewie jak popada deszcz , czy to tylko marketing?

Może to ktoś potwierdzić albo zaprzeczyć?

Bo jeżeli zadziała dopiero za rok to raczej kasy szkoda o tej porze na pole wyrzucać?

 

Planuję wysiać tonę/ha - zapewnia mnie gość , że tyle wystarczy? gleba piaszczysta i organiczna-torfowa klasy od 4 do 5.

 

Kapusta i fasolka szparagowa są obok , ph na tych działkach wyższe; 5,5 i 5,7 ale też za jednym zamachem dałbym po tonie/ha.

Za około 1500 zł posypał bym 4 ha. 530kg Cao chyba już coś zrobi dla aktualnej uprawy? Tylko czy naprawdę to szybko zadziała , teraz co dzień pada , więc kreda się szybko rozpuści, ma to sens?

Jak masz 4 ha kwasu to ten tir może się okazać prawie w sam raz. Ja za 25 ton węglanu odmiany 04 płaciłem 1750 zł i mam tam 12,5 tony CaO a ty prawie za te same pieniądze 2 tony CaO. 

 

Jak dla mnie twoje nawożenie już nie pomoże roślinom. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Trzeba dostosować uprawy do warunków na polu, a nie liczyć na cud. Kto sieje buraki na ph poniżej 5 ?!


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Trzeba dostosować uprawy do warunków na polu, a nie liczyć na cud. Kto sieje buraki na ph poniżej 5 ?!

 

Wiesz ; od tak zaawansowanego użytkownika oczekiwałem innej odpowiedzi. Na przykład ,że kreda nic nie da gdyż ja tak stosowałem i efektu nie było. Lub odwrotnie ; stosowałem w podobnej sytuacji i efekt był widoczny, rośliny zareagowały po takim i takim czasie.

 

Ja taką  kredą interwencyjnie sypałem w zeszłym roku jęczmienie jare i efekt zaczynało być widać po około 10 dniach.Wapno granulowane odkupiłem od mojego kolegi , który 2 auta kupił i trochę mi odsprzedał.

W burakach jeszcze nie stosowałem , ale zastosuję i napiszę tutaj jak jest . Zamówiłem,we wtorek przyjedzie.

 

A Ty kolego o jakiejś święconej wodzie i księdzu mi tu piszesz.

Retorycznie pytasz kto sieje buraki na ph niższym niż 5, odpowiem Ci ,że ja posiałem nie przypuszczając że tylko jest 4,8, a że posiałem to muszę coś spróbować zaradzić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@Ainat niby pytasz, a w kolejnych postach sam sobie odpowiadasz... dodatkowo, masz pretensje, że nikt nie udziela Ci satysfakcjonującej odpowiedzi... Może po prostu nikt nie miał sytuacji podobnej do Twojej, więc po co ma doradzać "na wyrost" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zawsze dobiera się roślinę do stanowiska i wtedy nie ma takich problemów. 

Nie wierzę że nie ma w twojej okolicy osoby która robi usługi jakimś rozsiewaczem. Ale skoro koniecznie chcesz stosować produkt 6,5 raza droższy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Przykro mi bardzo, że zawiodłem twoje oczekiwania. Żeby uprawiać z powodzeniem rośliny, wymagające wysokiego ph- trzeba ph zbadać i uregulować. Kreda to bardzo dobry i bezpieczny nawóz, ale nie zmieni ph w 10 dni.


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

knoro93 głabie jakbys NIEZROZUMIAL te twoje wapno za 50zl dziala po paru latach i trzeba go wysypac 3-5t i ma 5.5ph a moje wapno sypie sie 0.5-1t na 1ha i ma 10ph i dziala odrazu. skoro wolisz kupic sobie tansze wapno i miec efekty po kilku latach to twoja sprawa ale to co ja robie to moja sprawa a pozatym posiadam 10ha polebko doswiadczalne GŁĄBIE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

No właśnie ty głąbie  :lol:  :lol:  :lol:  konro nie gniewaj się tylko ale nie mogłem tego nie napisać  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Sami specjaliści. Czytając posty w tym temacie widać jaka jest wiedzą rolników na temat wapnowania. 10 pH... Można by Polskę winoroślami obsadzić takie mamy gleby.
Lepiej omijać ten temat szerokim łukiem żeby nie zgłupieć, no chyba że ktoś sobie chce humor poprawić.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Sami specjaliści. Czytając posty w tym temacie widać jaka jest wiedzą rolników na temat wapnowania. 10 pH... Można by Polskę winoroślami obsadzić takie mamy gleby.

Lepiej omijać ten temat szerokim łukiem żeby nie zgłupieć, no chyba że ktoś sobie chce humor poprawić.

Również zaczynam podejrzewać , że większość tu piszących z rolnictwem do czynienie ma kiedy kupuje papu w sklepie spożywczym  jak zgłodnieje. Same tylko docinki i nabijanie postów , zero merytorycznych odpowiedzi  a na co dzień  grają pewnie w  Farmę.

 

Próbowałem dyskusji w kilku tematach i zawsze była to strata czasu i zero korzyści.

 

Uważam internet za bardzo wartościowe medium gdzie ludzie wzajemnie mogą b.dużo skorzystać. Jednak warunkiem powodzenia jest odpowiedni  poziomu uczestników.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Dokładnie... Jak ktoś ma poziom wiedzy o rolnictwie taki, że sieje jęczmień , czy buraki na polu o ph poniżej 5 to o czym z nim dyskutować?? Drugi do 500 kg/ha jakiegoś cudownego wapna i ma ph 10!! Normalnie żenada . Wakacje...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

A jak to powiesz to oni to traktują poważnie czy tylko przytakują? :P

Zapewniam Cię że traktują to poważnie firma w której jeździ mój brat miała w przeciągu tygodnia ponad 10 reklamacji względem zbyt mokrego wapna i teraz kierowcy mają przykaz tylko z produkcji albo wcale.....

 

Podobno na kopalni jak jest tir ładowany to trzeba podejść do ładującego i "zasugerować" załadowanie suchego.

 

 

Wszystko zależy przez kogo się zamawia, niektóre mniejsze podmioty nie mają siły przebicia a kierowca ma to w tyle co ładuje mokre nawet lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Również zaczynam podejrzewać , że większość tu piszących z rolnictwem do czynienie ma kiedy kupuje papu w sklepie spożywczym  jak zgłodnieje. Same tylko docinki i nabijanie postów , zero merytorycznych odpowiedzi  a na co dzień  grają pewnie w  Farmę.

 

Próbowałem dyskusji w kilku tematach i zawsze była to strata czasu i zero korzyści.

 

Uważam internet za bardzo wartościowe medium gdzie ludzie wzajemnie mogą b.dużo skorzystać. Jednak warunkiem powodzenia jest odpowiedni  poziomu uczestników. 

Ja ma wrażenie że ty nie szukasz dyskusji czy porady tylko potwierdzenia że twoje rozwiązanie jest dobre. Tymczasem nie jest dobre mówię kolejny raz. Proponowane przez ciebie wapno jest drogie i nie ma takiej siły żeby uratowało ci obecną uprawę. Ilość wapna również zbyt wiele nie zmieni na dłuższą metę. Chcesz zastosuj tyle tylko że za rok posiejesz tam jęczmień czy coś równie wymagającego i okaże się że pH odbiega od optymalnego i znowu jest problem z rozwojem uprawy. 

Zapewniam Cię że traktują to poważnie firma w której jeździ mój brat miała w przeciągu tygodnia ponad 10 reklamacji względem zbyt mokrego wapna i teraz kierowcy mają przykaz tylko z produkcji albo wcale.....

 

Wszystko zależy przez kogo się zamawia, niektóre mniejsze podmioty nie mają siły przebicia a kierowca ma to w tyle co ładuje mokre nawet lepiej

Jeżeli zamawiasz przez jakiegoś prywatnego handlarza to chyba powinno mu zależeć na zadowoleniu obecnego i być może stałego klienta. Powiedz mu że ma być suche i innego towaru nie przyjmiesz i po sprawie.  

Siła przebicia jest mierzona w złotówkach i wystarczy 10-20 zł tej siły.  

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Co polecacie KUJAWIT 05 czy wapno o podobnym składzie z Morawicy?

 

Ja polecam KUJAWIT, już kupe lat je stosuje. Mam odczyn ok. 6,5 a pare lat temu było ok. 5. Nawet w zeszłym tygodniu mi przywieżli 2 łodki.Płaciłem chyba po 80 zl,

Edytowano przez kkk2006

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

przemek wapno przyśpiesza mineralizację słomy, łącznie z azotem to chyba zły pomysł. znajomy robi tak że po pszenicy na połowie daje azot a na połowie wapno :) 

to że wapno ma ph 10 to normalne chyba dla tlenkowego tak odnośnie tej burzy, napewno działa szybciej od węglanowego no ale i szybciej się wypłukuje. proponuje aby troszkę czasami złapać za ksiązkę, za materiały na stronie laboratoriów, tam jest wszystko napisane określone jak wapna na jaką glębę w jakiej ilości. Kiedyś patrząc na soje gleby liczyłem że żeby podnieść o 1 ph to musiałbym dać dawkę 5-6 ton węglanu ( ot taka ciekawostka) :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Czyli odpuszcze azot a dam samo wapno na ściernię i podorywka, będzie git :D

Edytowano przez Moorgi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam ofertę na Wapniak Koszelowski Ecogran w bb 500kg za 450 zł brutto z dostawą na palecie do gospodarstwa..

Mogę zamówić tyle ile potrzebuję. Nie muszę brać całego auta.

Czy to dobra oferta?

Potrzebuję pilnie 4 tony interwencyjnie na ćwikłę.

Może znacie lepszą ofertę na szybko ,ale żeby nie trzeba było brać całego auta. Bo to dla mnie za dużo i niepotrzebne.

 

Odebrałem wyniki badania gleby i mam ph 4,8 a burak za ciekawie nie wygląda. Mam to w ekologi a ta kreda ma atest.

Prawdę mi mówią ,że to działa od razu po wysiewie jak popada deszcz , czy to tylko marketing? Pielnikiem wymieszał bym dodatkowo.

Może to ktoś potwierdzić albo zaprzeczyć?

Bo jeżeli zadziała dopiero za rok to raczej kasy szkoda o tej porze na pole wyrzucać?

 

Planuję wysiać tonę/ha - zapewnia mnie gość , że tyle wystarczy? gleba piaszczysta i organiczna-torfowa klasy od 4 do 5.

 

Kapusta i fasolka szparagowa są obok , ph na tych działkach wyższe; 5,5 i 5,7 ale też za jednym zamachem dałbym po tonie/ha.

Za około 1500 zł posypał bym 4 ha. 530kg Cao chyba już coś zrobi dla aktualnej uprawy? Tylko czy naprawdę to szybko zadziała , teraz co dzień pada , więc kreda się szybko rozpuści, ma to sens?

 

Na wiosnę pod uprawę dał bym jeszcze raz po tonie i wtedy efekt byłby chyba widoczny.

Kolejne lata mógłbym po kilkaset kilo systematycznie sypać.

 

Wapno luzem rozsiewać to u mnie problem bo sprzętu nie mam a wynająć i zapłacić to już się cena na ha robi mało atrakcyjna bo jestem z zachodu Polski i u nas luz po niżej 150zł/tona mało realny i to za nie wiadomo co. Dolomitu już nie chcę bo to słabiutko działa.

 

Więc jak te opcje sobie porównuję (zakładając że prawdę mi mówią o tym wapniaku), to granulat nie wychodzi tak źle finansowo.

Jeden błąd już popełniłeś siejąc buraki na polu z tak niskim pH.

Drugim będzie próba podniesienia pH o dwa oczka dawką 2t/ha kredy.

 

Na 4 ha potrzebujesz minimum 16 t kredy. A czy kupisz granulowaną po 450zl czy luzem po 60zl mi to lotto, rób jak uważasz.

 

Panowie rozsypane wapno na ścierń przyspiesza rozkład posiekanej słomy czy i tak trzeba lecieć z azotem? Gdzieś tu kiedyś chyba pisało że wapno przyspiesza mineralizacje słomy, prawda?

No właśnie, wdusiłem odpisz a następnie przeczytałem że @ogar już poprawnie odpowiedział.

 

Czyli wapno nie wpływa na rozkład słomy, lecz na neutralizację związków szkodzących roślinie następczej.

Azot na ściernisko daj, jeśli zamierzasz siać roślinę ozimą. Nie musi być na ściernisko może być z dawką przedsiewną dla rośliny następczej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

Panowie a jak po burakach cukrowych dam rozsieje wapno pyliste weglanowe i zaraz zasieje pszenice to nie popali jej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bez najmniejszych obaw możesz wsiać tą pszenicę. Nic jej nie popali, na pewno nie wapno węglanowe o którym wspominasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Panowie a jak po burakach cukrowych dam rozsieje wapno pyliste weglanowe i zaraz zasieje pszenice to nie popali jej?

 

Mozesz siac. Dobrze by było jakbyś dobrze wymieszał przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

przelece gruberem, pytanie tylko czy nie beda sie liscie ciagnac na slupicach  ? ;/ a moze lepiej odrazu gruberem glebiej na te 10-15cm i bez orki zasiac? z tym ze mam siewnik stopkowy. Gleby 1, 2 klasa

 

Edytowano przez Bambi14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ty masz grubera i siejesz buraki. Ja nie sieję buraków ale też mam grubera i zdaje mi się że nerwicy dostaniesz za czym ukończysz to pole gruberować. Chyba że jakieś liche te liście będą skruszałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj