wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

piotrb14    192

siałem różne kredy, siałem dolomity zmielone w pył. Mnie byś oszukał, ale dorobku ówczesnej nauki nie okłamiesz. 4t/ha kredy nie podniesie pH o 2,5 oczka.

 

Za bardzo filozofujesz, a ja mam 2 próbki po żniwach i wiosną i widze co było na polu a co jest :) pozdrawiam Tyle w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic nie filozofuje, gdyż mam z 50 działek i dla każdej z nich co najmniej już 2 razy pobierane próbki i badane w stacji chemizacji rolnictwa, dla niektórych działek nawet więcej razy.

Dodatkowo mam własne urządzenie dramiński do doraźnego badania pH.

Stosuję od 4 lat rok rocznie 25 - 100t wapna w gospodarstwie.

I na podstawie własnego doświadczenia wiem że to co piszesz jest nie możliwe. Z resztą dane podawane przez ciebie są sprzeczne z nauką.

 

Więc kto tu bajdurzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Twoja smieszna sprzeczność z nauka a realia to 2 rożne rzeczy. Wysiej płytko po 2 t wapna granulowanego po zniwach i jesienia to na wiosnę uprawisz i widzisz rozłożone granule gołym okiem więc biorąc próbke nie dziw się że ph moze wzrosnac o 2 pkt gdyz to wapno jest w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak ty w próbki pobierasz wapno widziane gołym okiem to ja nie mam więcej pytań.

 

Haha dobrze że na koniec powiedziałeś jak wygląda to twoje pobieranie próbek, polu kwaśno, wyniki przekłamane ale grunt że gospodarz zadowolony. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Jak ty w próbki pobierasz wapno widziane gołym okiem to ja nie mam więcej pytań.

 

Haha dobrze że na koniec powiedziałeś jak wygląda to twoje pobieranie próbek, polu kwaśno, wyniki przekłamane ale grunt że gospodarz zadowolony. :lol:

 

To z borowin i ciezkich glin powinienes wybrać wszystkie drobinki tzw margiel jesli robisz probe. Jakby ph się nie poprawiło to nie było by buraków w tym miejscu panie mądrzejszy od wszystkich

 

Miałem to zrobić po żniwach ale zeby skonczyć tą denną dyskusję przeszedłem się na tą działkę i zrobiłem próbkę płynem heliga i kolor cięzko porównać ale jest między zółtym a wpadającym w zielony więc około 6,5 jest co po nawożeniu obfitym azotowym pszenicy uważam za dobry wynik. Pozdrawiam :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jeżeli masz płyn starszy niż 6 miesięcy to wynik może nie być miarodajny... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

A jak to tak naprawdę jest z wapnem i obornikiem? Jakbym obornik roztrząsł po sciernisku, zaorał go a wapno pod agregat uprawowo siewny??

ja na ściernię daję wapno talerzówka później wapno(po ok 6 tygodniach)

 

mi badali na stacji chemicznej, więc błąd mało prawdopodobny. Sposób pobierania próbek taki sam na innych działkach i tam ph max 5,8 bodajże.

Tu bym się spierał dałem jesienią do badania próbki z nowego kawałka i ph wyszło 5,9, a tam nic nie chciało rosnąć , poprosiłem kolegę o zbadanie aparaturą DRAMIŃSKIEGO  i wyszło 4,2............nie wiem w czym tkwił błąd może gdzieś źle próbkę pobrałem ale jak skoro to pole nie widziało wapna od czasów prl'u, jako ciekawostkę dodam,że jak Pan pracownik stacji jak przywoził wyniki(dawał ojcu bo ja byłem w polu)dał od razu wizytówkę z zaprzyjaźnionej firmy co handluje wapnem..........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

ja pobierałem próbki rurką - zrobioną na wzór profesjonalnej- z kilkunastu miejsc i to mieszałem, żeby wyniki były jak najbardziej miarodajne. Na niektórych z pozostałych badanych działek, siałem ok 2,5 tony kredy z Kornicy


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Jeżeli masz płyn starszy niż 6 miesięcy to wynik może nie być miarodajny... 

 

ten akurat dostałem na wiosnę więc powinno być okej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Według mnie wynik Twojego testu jest zakłamany. Ph jest wyższe tylko w warstwie gdzie rozsiałeś granulat a tu nie o to chodzi w taki sposób będziesz musła co roku dawać znaczne dawki wapna granulowanego. Weź ten swój płyn i szpadel i przekop ziemie na głebokość 25-30 cm i i w kilku miejscach z tego profilu glebowego sprawdź ph jeśli wszedzie bedziesz miał wysokie to fajnie. Ale według mnie tam gdzie granulat nie został wymieszany z glebą będzie niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Według mnie wynik Twojego testu jest zakłamany. Ph jest wyższe tylko w warstwie gdzie rozsiałeś granulat a tu nie o to chodzi w taki sposób będziesz musła co roku dawać znaczne dawki wapna granulowanego. Weź ten swój płyn i szpadel i przekop ziemie na głebokość 25-30 cm i i w kilku miejscach z tego profilu glebowego sprawdź ph jeśli wszedzie bedziesz miał wysokie to fajnie. Ale według mnie tam gdzie granulat nie został wymieszany z glebą będzie...

 

 

to akurat wziąłem z kretowiska wiec nie z dużej głębokości. Od kąd na całych polach zaczeły równo rosnąc buraki przestaliśmy sypać juz takie duże ilości kredy tylko rozsiewamy wapno pod każdą roślinę w mniejszych dawkach, aby potrzymać ph. Miałem okazję testować nordcalk i wapniak koszelowski, w tym roku planujemy dać Oxyfertil bo  trzeba by uzupełnić magnez itj pisałem wyżej podtrzymywać ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Według mnie wynik Twojego testu jest zakłamany. Ph jest wyższe tylko w warstwie gdzie rozsiałeś granulat a tu nie o to chodzi w taki sposób będziesz musła co roku dawać znaczne dawki wapna granulowanego. Weź ten swój płyn i szpadel i przekop ziemie na głebokość 25-30 cm i i w kilku miejscach z tego profilu glebowego sprawdź ph jeśli wszedzie bedziesz miał wysokie to fajnie. Ale według mnie tam gdzie granulat nie został wymieszany z glebą będzie niskie.

Glebę do badania pH pobiera się  warstwy 0 do 20 cm. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

uzywalem wapna tlenkowego z Trzuskawicy jaka macie opinie na jego temat? minusem tego wapna jest napewno sypkosc bo pyliło niemiłosiernie co do plusow jest nim napewno cena 130zl tona

AgroBIELIK 70, Wapno nawozowe odmiana 02 (tlenkowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

uzywalem wapna tlenkowego z Trzuskawicy jaka macie opinie na jego temat? minusem tego wapna jest napewno sypkosc bo pyliło niemiłosiernie co do plusow jest nim napewno cena 130zl tona

 

AgroBIELIK 70, Wapno nawozowe odmiana 02 (tlenkowe)

 

na pewno tlenkowe 60% czy w tej cenie kujawit premium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wapno weglanowe z Morawicy daje dobre efekty?,stosował z ktoś ,jaki ma stopień rozdrobnienia ,czy cena 2300 brutto za cały skład 26 ton dobra jak na tą chwilę?

 

Edytowano przez Szczerbatek902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Czy wapno weglanowe z Morawicy daje dobre efekty?,stosował z ktoś ,jaki ma stopień rozdrobnienia ,czy cena 2300 brutto za cały skład 26 ton dobra jak na tą chwilę?

 

bukowa węglanowe 2100 brutto 26t

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

Panowie jak zamawiacie KUJAVIT od razu zastrzegajcie że chcecie prosto z produkcji, na kopalni mają zajebiaszczy zapas na pryźmie i każdemu chcą to wcisnąć a to błoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Tak Panie, oczywiście że świeże z produkcji :D A to z hałdy będzie dla przyszłych pokoleń ;) W poniedziałek ok 4 rano mam dostawę wapna z Józefki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Mam ofertę na Wapniak Koszelowski Ecogran w bb 500kg za 450 zł brutto z dostawą na palecie do gospodarstwa..

Mogę zamówić tyle ile potrzebuję. Nie muszę brać całego auta.

Czy to dobra oferta?

Potrzebuję pilnie 4 tony interwencyjnie na ćwikłę.

Może znacie lepszą ofertę na szybko ,ale żeby nie trzeba było brać całego auta. Bo to dla mnie za dużo i niepotrzebne.

 

Odebrałem wyniki badania gleby i mam ph 4,8 a burak za ciekawie nie wygląda. Mam to w ekologi a ta kreda ma atest.

Prawdę mi mówią ,że to działa od razu po wysiewie jak popada deszcz , czy to tylko marketing? Pielnikiem wymieszał bym dodatkowo.

Może to ktoś potwierdzić albo zaprzeczyć?

Bo jeżeli zadziała dopiero za rok to raczej kasy szkoda o tej porze na pole wyrzucać?

 

Planuję wysiać tonę/ha - zapewnia mnie gość , że tyle wystarczy? gleba piaszczysta i organiczna-torfowa klasy od 4 do 5.

 

Kapusta i fasolka szparagowa są obok , ph na tych działkach wyższe; 5,5 i 5,7 ale też za jednym zamachem dałbym po tonie/ha.

Za około 1500 zł posypał bym 4 ha. 530kg Cao chyba już coś zrobi dla aktualnej uprawy? Tylko czy naprawdę to szybko zadziała , teraz co dzień pada , więc kreda się szybko rozpuści, ma to sens?

 

Na wiosnę pod uprawę dał bym jeszcze raz po tonie i wtedy efekt byłby chyba widoczny.

Kolejne lata mógłbym po kilkaset kilo systematycznie sypać.

 

Wapno luzem rozsiewać to u mnie problem bo sprzętu nie mam a wynająć i zapłacić to już się cena na ha robi mało atrakcyjna bo jestem z zachodu Polski i u nas luz po niżej 150zł/tona mało realny i to za nie wiadomo co. Dolomitu już nie chcę bo to słabiutko działa.

 

Więc jak te opcje sobie porównuję (zakładając że prawdę mi mówią o tym wapniaku), to granulat nie wychodzi tak źle finansowo.

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Trzeba było  myśleć o ph  , zanim posiałeś  buraki .

Teraz  to ewentualnie  wodą  święconą  podlewać  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj