wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

piotrb14 byli tu tacy co twierdzili że coś jest do zrealizowania i osiągnięcia mimo iż jest to sprzeczne z wszelką nauką. Ale takiego który by tego dokonał to jeszcze tu nie widziałem. Z naszej str. możesz usłyszeć jedynie szczere gratulacje za osiągnięcie jakim jest podskoczenie pH o 2 i pół oczka w lekko ponad pół roku a wszystko to wapnem węglanowym.

Ale może powinieneś pomyśleć o zgłoszeniu się do księgi rekordów guinnessa.??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

to odnosi się głównie uprawy buraka. gdy powapnujesz kwasna glebę na sciernisko i przyorzesz na jesieni to owszem 15 cm niżej bd dobre ph ale wyorzesz nie koniecznie odkwaszoną i wschody na wiosnę buraka mogą być nie takie jakby sie chciało. Zaleca się wysianie pół dawki na ściernisko i pół na zaorana rolę i wymieszać np cięzkimi bronami.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz - testowałem na małym poletku z dawką około 6 t kredy na ha na glebie lekkiej i średniej o ph około 4.00. Mimo że kreda na ściernisku leżała przez około 2,5 miesiąca i spadało na nią wiele deszczu to wyorana gleba miała oczywiście ph 4. Co innego było na powierzchni przed orką, im płycej tym większe ph, znalezienie próbki o ph 5-6 nie było problem.

Z granulatem kredowym Omya też wykonywałem testy, na poletku pow. kilku m^2, ale zupełnie się nie sprawdził - stosunek efekt/cena był bardzo słaby.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Jaka to gleba była, że ph tak wzrosło ? Bo jeśli lekka, to ph 7,2 jest za wysokie... jeśli ciężka, to mało prawdopodobne aby ph spadło aż do tak niskiego poziomu 4,6 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

to odnosi się głównie uprawy buraka. gdy powapnujesz kwasna glebę na sciernisko i przyorzesz na jesieni to owszem 15 cm niżej bd dobre ph ale wyorzesz nie koniecznie odkwaszoną i wschody na wiosnę buraka mogą być nie takie jakby sie chciało. Zaleca się wysianie pół dawki na ściernisko i pół na zaorana rolę i wymieszać np cięzkimi bronami. 

 

U nas z ph 4,6 udało się podnieść kredą ph od żniw do wiosny do poziomu 7,2 - wysialismy 2x 2t wapniaka koszelowskiego tj wyżej pisałem. i burak plonował 80/90 t/ha

Powiem tak, podnoszenie pH o 2,5 w ciągu roku nie jest zbyt rozsądnym pomysłem.

 

Co do stwierdzenia że zwapnowana gleba odkwasi się na 15 cm. Może i masz rację tylko dobra praktyka rolnicza mówi o wapnowaniu pod rośliny wymagające pH zbliżonego do obojętnego na 2 lata przed ich wprowadzeniu na pole. Wtedy mamy nawóz rozprowadzony w całej warstwie ornej. Nie powinno się gleby na hura odkwaszać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Morawica, prosto z kopalni 73 netto z transportem 180km

 

Pod tym linkiem : https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-morawica-odmiana-s04-52-cao-transport-CID757-ID25Ixw.html#05e216efcb 

wychodzi 68 brutto z transportem.

 

Zamawiam chyba z ogłoszenia olx, bo przy większej ilości wyjdzie taniej.

 

PS: Od 1 lipca Morawica podnosi ceny !!!

 

węglan z Lhoist z Bukowej 60zł/t netto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Warto, bo jak przyjdzie ulewa i potem wyschnie to zrobi się skorupa.

 

W zeszłym roku nie przykrywałem, mokre bardzo fajnie się rozsiewało rcw. Różniej w upały też nie było problemów ani z załadunkiem ani z rozsianiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

piotrb14 byli tu tacy co twierdzili że coś jest do zrealizowania i osiągnięcia mimo iż jest to sprzeczne z wszelką nauką. Ale takiego który by tego dokonał to jeszcze tu nie widziałem. Z naszej str. możesz usłyszeć jedynie szczere gratulacje za osiągnięcie jakim jest podskoczenie pH o 2 i pół oczka w lekko ponad pół roku a wszystko to wapnem węglanowym.

Ale może powinieneś pomyśleć o zgłoszeniu się do księgi rekordów guinnessa.??

Spróbuj tak może się uda, bo pewnie nie próbowałeś. Od siebie mogę powiedzieć że znam osobę co wzięła dzierżawę(przedplon pszenżyto wypadło placami) bobik ładny, pszenica ładna, a obecnie raps na 4-5t. Facet ładuje tylko granulat koszelowski pod gruber 50%, po orce drugie 50% dawki. Areał blisko 400ha. Coś w tym jest, ogólnie kiedyś braliśmy parę tirów tego ecogranu i nie powiem kto bez rcw bardzo dobra opcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tomek90 nie trzeba dotykać ognia aby się przekonać że parzy.

Nie ma takiej możliwości aby wapnem węglanowym, w jeden sezon podnieść pH o 2,5 pt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

a jednorazowa dawka kredy 4 tony nie bedzie za duza gleba lekka ph koło 5?

Potrzeby wapnowania dala tej kategorii agronomicznej to od 3-5 ton CaO jeżeli to wapno z mielnika ma 50% CaO  to zaproponowana przez ciebie dawka wydaje się rozsądna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Tomek90 nie trzeba dotykać ognia aby się przekonać że parzy.

Nie ma takiej możliwości aby wapnem węglanowym, w jeden sezon podnieść pH o 2,5 pt.

2.5 możliwe że nie. Niech kolega piotr powie czym badał pH za każdym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wtrące ad tych badań bo koledze robił badania jakiś przedstawiciel swoim przyrządem i na wykarczowanym polu nie uprawianym kilka lat wyszło ph od 6 do 7 . a jak wzieli próbe  u rolnika co wapnuje i o pole dba to wyszło ph około 10 . czy to jest realne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

z tym podniesieniem ph o ponad 2 stopnie- to nie jest niemożliwe. Kilka stron temu wstawiłem skan wyników badania, kilku działek. Na jednej z nich ph 7.5 gleba bardzo lekka. nieco ponad rok wcześniej ph było ok 5.

 

 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/356-wapnowanie-pola/page-329?do=findComment&comment=2108327

 

 

Wiem  że  to  wcale nie jest dobrze , nie  spodziewałem się po prostu  takiego  efektu .

Dałem  7 - 8  ton/ha  wapna  defakacyjnego  , nie mam pojęcia  dlaczego taki skok.

Próbki pobierane po  całym polu  z kilkunastu miejsc i  zmieszane .

moze miec  znaczenie  fakt że  to  wapno leżało na pryźmie prawdopodobnie kilkanaście lat? 

W  cukrowni  nie u mnie ...

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mariusz to mógł być zwyczajny błąd w pomiarach. Mam przyrząd do mierzenia pH z firm dramiński i często się trafia pojedyncze nakłucie o wyniku np. 6,8 na polu gdzie pH waha się 5,0 - 5,5.

 

Zresztą tamten kolega dokonał nie możliwego, 2,5 oczka w górę przez niespełna rok po 4 tonach redy :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

Ja jak daję glebę do badania do stacji chemicznej do badania to się zawsze pytają czy było ostatnio wapnowane,

bo muszą to uwzględnić w analizie próbki.

Może w tej próbce było wapno zmieszane z glebą i dlatego taki wynik. Spróbuj zbadać ph po pełnym sezonie wegetacyjnym to 

wtedy bedziesz miał pewność czy ph się uregulowało.

a tak z innej beczki to jakie macie najtansze wapno granulowane, tlenkowe, lub kredowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tlenkowe będzie tańsze, bo nie dość że niej go potrzeba aby uzyskać ten sam efekt, to z natury BB tlenkowego są tańsze niż BB kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Tlenkowe będzie tańsze, bo nie dość że niej go potrzeba aby uzyskać ten sam efekt, to z natury BB tlenkowego są tańsze niż BB kredy.

 

Jakie tlenkowe warte uwagi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

mi badali na stacji chemicznej, więc błąd mało prawdopodobny. Sposób pobierania próbek taki sam na innych działkach i tam ph max 5,8 bodajże.


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@mariusz Kiedyś w TAP był test badania gleby przez różne OSChR - y w kraju i okazało się, że wyniki analiz gleby z tej samej próbki różniły się znacząco, w zależności od badającej Stacji Chemiczno - Rolniczej. Nawet kategorie agronomiczne się różniły ! W jednej stacji była to gleba lekka i średnia, a w innej ciężka, co zmienia postać rzeczy odnośnie kwasowości i potrzeby wapnowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

7 ton wapna dałeś trafiło się parę granulek wapna w probce i wywindowalo pH cala filozofia zrób jeszcze raz badanie całkiem inne pH wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

piotrb14 byli tu tacy co twierdzili że coś jest do zrealizowania i osiągnięcia mimo iż jest to sprzeczne z wszelką nauką. Ale takiego który by tego dokonał to jeszcze tu nie widziałem. Z naszej str. możesz usłyszeć jedynie szczere gratulacje za osiągnięcie jakim jest podskoczenie pH o 2 i pół oczka w lekko ponad pół roku a wszystko to wapnem węglanowym.

Ale może powinieneś pomyśleć o zgłoszeniu się do księgi rekordów guinnessa.??

 

Zrób tak to pogadamy! Jak siejecie kamien kruszony zamiast dobrego wapna to co się wam dziwić że wapnujecie i nic z tego nie macie

Powiem tak, podnoszenie pH o 2,5 w ciągu roku nie jest zbyt rozsądnym pomysłem.

 

Co do stwierdzenia że zwapnowana gleba odkwasi się na 15 cm. Może i masz rację tylko dobra praktyka rolnicza mówi o wapnowaniu pod rośliny wymagające pH zbliżonego do obojętnego na 2 lata przed ich wprowadzeniu na pole. Wtedy mamy nawóz rozprowadzony w całej warstwie ornej. Nie powinno się gleby na hura odkwaszać

 

 

ale lepiej mieć buraki równe na całym polu niż na połowie nie mieć z powodu ph niskiego, Po mimo że było dane tyle kredy w tym roku na to pole po pszenicy zasianej w buraczysku znowu idzie kreda

a jednorazowa dawka kredy 4 tony nie bedzie za duza gleba lekka ph koło 5?

 

Kredy nie da się przedawkować chyba że rozwiózłbyś ją rozrzutnikiem, Jeśli wysypiesz pryzmę z kredą i nie uda Ci się wszystkiego wyzbierać to wiadomo że zostają spore ilości na ścierniu i jakoś rośliny normalnie rosną w miejscu gdzie leżała kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zrób tak to pogadamy! Jak siejecie kamien kruszony zamiast dobrego wapna to co się wam dziwić że wapnujecie i nic z tego nie macie

siałem różne kredy, siałem dolomity zmielone w pył. Mnie byś oszukał, ale dorobku ówczesnej nauki nie okłamiesz. 4t/ha kredy nie podniesie pH o 2,5 oczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj