wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

StB    1

radkowit premium jest dość ciężki więc z rozsianiem piastem nie ma większych problemów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@rafael Jeszcze nie rozsiewałem, bo w tym roku mam to wapno pierwszy raz. Wapno Piastem będe wysiewał, to nie "pływa" jak woda, tylko jest bardziej zmielone od przeciętnego węglanu z Morawicy czy tam z Celin... Obszarowiec o którym wspomniałem wcześniej, też pierwszy raz będzie dawał to wapno ze względu na Mg. On Annaburgerem wszystkie wapna rozsiewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

zależy od tego jakie gleby, jakie ph. Lepiej na ściernisko

Gleby lekkie 4-5 klasa. PH w Grani cach 5. Czemu lepiej na sciernisko wydaje mi się ze na zaorane lepiej wtedy wapno przemieszcza się w głąb ziemi z deszczem i działa już w pierwszym roku mowie o kredzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam wapno za 750zl i daje je na sciernisko jesienio dlaczego takie drogie bo jest szybkodzialajace a te wapna tanie 50-150zl są to wapna wolnodzialajace i nawet dzialaja po 5 a nawet 20 latach na polu, mam dolomit i krede wysypano 30 lat temu i jeszcze są kawalki na polu ponadto taniego wapna trzeba wysypac 3-5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Ja się skusze na oxyferti tlenkowe granulowane, co prawda wychodzi ok 500zł za tone, ale licze na szybki efekt, dam na ściernie po rzepaku, potem na podorywke, pole mieszane - raz ił, raz piasek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

To wapno za 750 zł. to pewnie jest z okresu "kredy jurajskiej" :D Na olx ostatnio znalazłem takiego "kwiatka"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja mam wapno za 750zl i daje je na sciernisko jesienio dlaczego takie drogie bo jest szybkodzialajace a te wapna tanie 50-150zl są to wapna wolnodzialajace i nawet dzialaja po 5 a nawet 20 latach na polu, mam dolomit i krede wysypano 30 lat temu i jeszcze są kawalki na polu ponadto taniego wapna trzeba wysypac 3-5t/ha

 

Jeśli tak chcesz zrobić, to przynajmniej byś się ze swoimi przygłupimi zamiarami nie obnosił na forum, bo robisz pośmiewisko. :lol:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354

Jakie wymiary mniej wiecej powinnamiec pryzma swiezo wysypana kredy z kornicy 26 t?


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Ja się skusze na oxyferti tlenkowe granulowane, co prawda wychodzi ok 500zł za tone, ale licze na szybki efekt, dam na ściernie po rzepaku, potem na podorywke, pole mieszane - raz ił, raz piasek.

 

lepszy efekt i mniejsza dawka jak dasz po orce przed agregatem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

ja mam wapno za 750zl i daje je na sciernisko jesienio dlaczego takie drogie bo jest szybkodzialajace a te wapna tanie 50-150zl są to wapna wolnodzialajace i nawet dzialaja po 5 a nawet 20 latach na polu, mam dolomit i krede wysypano 30 lat temu i jeszcze są kawalki na polu ponadto taniego wapna trzeba wysypac 3-5t/ha

Głąb z Ciebie. A te drogie niby wapno Twoje to z czego jest zrobione? Z tego samego wapna które kosztuje 50 zł. Twoje za 750 zł jest granulowane i za to płacisz kase. Jeśli chcesz szybko działające to posiej sobie krede albo inne weglanowe ze starszej kopalni ale zmioelone o drobnej frakcji i bedziesz miał taki sam efekt co po wapnie za 750 zł tylko 8 razy taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak to tak naprawdę jest z wapnem i obornikiem? Jakbym obornik roztrząsł po sciernisku, zaorał go a wapno pod agregat uprawowo siewny??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Przykrywacie pryzmy z wapnem plandeką? Wapno węglanowe z Morawicy.

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2354

po ile płaciłeś i skąd transport.

100 zl za tone transport z lublina

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

o powiecie o tym wapnie z tej kopalni? Wapno węglanowe, jurajskie z kopalni Celiny z zawartością 54%CaO.
Cena to 77 zł brutto za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Mam trawe i chcę ja skasowac po drugim pokosie.Planuje ja opryskac i teraz tak:czy dac obornik , zaorac i dopiero wapno  czy tylko samo wapno i orka. Praktykował ktos tak? Wapno z morawicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Gleby lekkie 4-5 klasa. PH w Grani cach 5. Czemu lepiej na sciernisko wydaje mi się ze na zaorane lepiej wtedy wapno przemieszcza się w głąb ziemi z deszczem i działa już w pierwszym roku mowie o kredzie

Stosowanie wapna na ściernisko jest najlepszym momentem ponieważ wapno mieszasz w trakcie podorywki i późniejszej orki. Dzięki temu wapno jest rozmieszane w większej objętości gleby i większą jej objętość odkwasi.

Jak zwapnujesz zaorane pole to niepotrzebnie ugnieciesz glebę i na pewno tak dobrze na większych głębokościach go nie wymieszasz.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Kreda szybko działa i szybko się przemieszcza dlatego zalecają ją stosować na orkę. Stosowałem wapniak koszelowski i zboża sporo ładniejsze niż zeszłego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Stosowanie wapna na ściernisko jest najlepszym momentem ponieważ wapno mieszasz w trakcie podorywki i późniejszej orki. Dzięki temu wapno jest rozmieszane w większej objętości gleby i większą jej objętość odkwasi.

Jak zwapnujesz zaorane pole to niepotrzebnie ugnieciesz glebę i na pewno tak dobrze na większych głębokościach go nie wymieszasz.

 

  

Kreda szybko działa i szybko się przemieszcza dlatego zalecają ją stosować na orkę. Stosowałem wapniak koszelowski i zboża sporo ładniejsze niż zeszłego roku.

I kto ma raje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

   I kto ma raje ?

to odnosi się głównie uprawy buraka. gdy powapnujesz kwasna glebę na sciernisko i przyorzesz na jesieni to owszem 15 cm niżej bd dobre ph ale wyorzesz nie koniecznie odkwaszoną i wschody na wiosnę buraka mogą być nie takie jakby sie chciało. Zaleca się wysianie pół dawki na ściernisko i pół na zaorana rolę i wymieszać np cięzkimi bronami. 

 

U nas z ph 4,6 udało się podnieść kredą ph od żniw do wiosny do poziomu 7,2 - wysialismy 2x 2t wapniaka koszelowskiego tj wyżej pisałem. i burak plonował 80/90 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magoo871    0

Panowie, a czy to prawda, że przy wyborze wapna granulowanego ma znaczenie, w jakiej temperaturze je granulowali. Sąsiad mi gadał, żeby pytać o to sprzedawców, bo wchłanianie niby od tego zależy, a nie widzę nigdzie, by ktoś pisał, w jakiej temperaturze się granuluje. To nie jest jakaś tajemnica handlowa czy coś? I czy w ogóle może być coś na rzeczy, czy głupoty mi wciskał?

Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj