wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Kamil_NH    12

Ja na glinie i cięższej ziemi dawałem 10t/ha(została reszta wapna i chciałem przetestować taką dawkę) kujawitu na zaorane przed siewem różnica była kolosalna na plus oczywiście.
Na lekkich glebach 4t/ha.

W tym roku zamawiam z magnezem bo to najtańsza opcja dostarczenia magnezu, a sypanie kizerytu jednak jest kilka razy droższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

 

mam ofertę granulatu 

 

polcal big bag - 420 zł

           worek - 450 zł

nordkalk big bag 375 zł

wapniak koszelewski big bag 440

 

skłaniam się ku polcalowi 

jak oceniacie te stawki ? planuję dać 700kg na 1ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Witam mam pytanie czy jak dam 5t/ha węglanu wapnia odmiana 04, nie zaszkodzę ilością, chce zamówić cały zestaw 25t i a mam ok 5ha do wapnowania więc żeby to wykorzystać muszę zastosować taką dawkę.

 

Przy takim typie gleby spokojnie możesz taką dawkę dać, na pewno ph podniesie, bo musi :)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

dzięki za odpowiedz tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić u kogoś kto już ma doświadczenie zrobię jeszcze badania po żniwach podam wapno i potem przez następne dwa lata badania i zobaczę na ile przyniosło to efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po żniwach przymierzam sie do wapnowanie moich pól ,najprawdopodobniej będzie to wapno weglanowe ,czy dawka 4t/ha wystarczy i przyniesie efekt,?gleby głownie lekkie,średnie klasy IV-VI,po wapnowaniu zamierzam zrobic podorywkę i posiać jakiś poplon gorczyca,łubin i później jakiś nawóz pk i na częsci siew zbóż ozimych ,jak to jest z nawożeniem pk po wapnowaniu bo słyszałem że nie powinno się stosować nawożenia fosforem krótko po wapnowaniu bo są jakieś tam straty w składnikach.Czy po takiej dawce wapna efekty w plonie będą zauważalne już po pierwszym roku czy raczej w późniejszym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

dzięki za odpowiedz tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić u kogoś kto już ma doświadczenie zrobię jeszcze badania po żniwach podam wapno i potem przez następne dwa lata badania i zobaczę na ile przyniosło to efekt.

 

Na glebie ciężkiej, przy koniecznym wapnowaniu (pH do 5,5) należy wysypać 6 ton CaO, co daje 12 ton kredy. Na glebie średniej trzeba wysypać tylko 4.5 tony CaO czyli 9 ton kredy. Kolega zamierza zaś sypnąć 5 ton. W wyniku pH zmieni się, ale czy pociągnie to za sobą zmianę odczynu, to już nie takie pewne (np. pH wzrośnie z 4.3  do  5, a odczyn dalej będzie bardzo kwaśny).

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Mam świadomość że nie będzie od razu wielkiego skoku PH na uregulowanie odczynu trzeba czasu nie wykluczam że za rok znowu podam podobną dawkę, i zapomniałem dodać że dwa lata temu na część działek już poszło wapno i powiem szczerze że widzę znaczne efekty działania chodź nie były to wielkie dawki ale już zboże tak nie wypada w miejscach gdzie było to normą wiec innego wyjaśnienia jak podniesienie odczynu gleby nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Źle się wysłowiłem (napisałem) ,wiem że węglan wapnia to caco3 i jest to zarówno kreda jak i dolomit, tylko poszczególne skały mają różną zawartość substancji jak wapń i magnez. I tu chodziło mi węglanowe jako bez magnezu a dolomit jako z magnezem (tak u mnie w koło wszyscy na te wapna mówią) ,poprawnie powinienem napisać węglanowe lub węglanowo-magnezowe :);) . W sumie dolomit ,żeby był jak najdrobniej zmielony aby najskuteczniej działał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Krede możesz mieszać z polifoską bez problemu

 

 

Zaraz po żniwach obornik i przed sianiem zboża rozsyp krede bęndzie ok

Sorry ale nie mogę już tego czytać. Co ty tu wypisujesz? 

Czemu twoim zdaniem można kredę z poli 6 mieszać?

Zastanów się dlaczego kolejność powinna być inna, najpierw wapno a później obornik... 

 

piachu nie mam, gleby zwięzłe średnio 3-4 klasy glina się miejscami zdarza, niezauważalne czyli co nic nie podniesie ph??

A jakie masz obecnie pH? 

Jak 6 i wyżej to bym dał 2 tony tego węglanu a resztę przykrył folią i niech czeka za 2 lata możesz spokojnie powtórzyć. Wysokie dawki spowodują tylko i wyłącznie straty wapnia przez wymywanie. Jednym zdaniem są pozbawione sensu. 

A jak masz niżej to wtedy musisz dać tyle aby podbić o jedną wartość w potrzebach wapnowanie konieczne>potrzebne>wskazane>ograniczone. 

Laska i w pole, wydasz 15 zł a może sporo zaoszczędzisz i wykonasz wapnowanie tak jak powinno się to robic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

A powiec mi dlaczego nie można mieszać? Co fosfor zablokujesz?

Nikt nie zmusza Cię do czytania moich postów,masz prawo wyrazić swoją opinnie ale nie poprawiaj kogoś

Ja daje obornik zaraz po żniwach,pod agregat daje polifoske i krede i jakoś nie nażekam na niske zbiory na moich słabych ziemiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2099

Jeśli poziom Twojej wiedzy z ortografii odpowiada stanowi wiedzy o łączeniu nawozów wapniowych z nawozami innego typu, to faktycznie, nie warto Ciebie poprawiać i z Tobą dyskutować, a tym bardziej słuchać Twoich rad.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Czyli jednak wiesz o tym a mimo to wprowadzasz ludzi w błąd. 

Jak mam nie poprawiać kogoś jeżeli stoi w opozycji do jednej z podstawowych zasad wapnowania no jak?

 

Zwracam uwagę forumowiczów że podpowiedzi użytkownika  LuckyLuke12345 nie mają nic wspólnego z dobrą praktyką rolniczą. Stosowanie się do nich narazi was na straty finansowe. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Nie zapomnij jeszcze ogłosić tego na ambonie w kościele

Nikomu nie każe tego robić,każdy ma swój rozum panie wszechwiedzący .
Nara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ludzie zgłaszają się tu z konkretnym problemem i liczą że udzielając odpowiedzi wiesz o czym piszesz. Dlatego nie opowiadaj o własnym rozumie.

Jeżeli powiedzenie na ambonie że nie miesza się wapna z fosforem  powstrzymało by kogoś przed takim strzałem w kolano to myślę że warto to zrobić.

Dziękuję że doceniasz moją wiedzę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Chłopcze dlaczego miałbym pchać kogoś na mine?
Ja tak robie i jest ok Ty możesz robić to inaczej mi to lotto.
Co do polifoski i kredy to podzwoń tu i uwdzie być może zaczerpniesz troszke info na ten temat

Edytowano przez LuckyLuke12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ile osób musi Ci powiedzieć że robisz coś nie tak żebyś to przemyślał? 

Podaj mi nr to chętnie tam zadzwonię i zdam relację. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Sorry ale nie mogę już tego czytać. Co ty tu wypisujesz?

Czemu twoim zdaniem można kredę z poli 6 mieszać?

Zastanów się dlaczego kolejność powinna być inna, najpierw wapno a później obornik...

 

A jakie masz obecnie pH?

Jak 6 i wyżej to bym dał 2 tony tego węglanu a resztę przykrył folią i niech czeka za 2 lata możesz spokojnie powtórzyć. Wysokie dawki spowodują tylko i wyłącznie straty wapnia przez wymywanie. Jednym zdaniem są pozbawione sensu.

A jak masz niżej to wtedy musisz dać tyle aby podbić o jedną wartość w potrzebach wapnowanie konieczne>potrzebne>wskazane>ograniczone.

Laska i w pole, wydasz 15 zł a może sporo zaoszczędzisz i wykonasz wapnowanie tak jak powinno się to robic.

Dzięki za radę, 6 na pewno jeszcze nie mam bo tylko raz jak do tej pory było zastosowane wapno przeze mnie dwa lata temu a wcześniej to z 20 Lat nie było, badania na pewno wykonam w tym roku przed rozsianiem wapna, a czy jak zostawię to wapno na kupie i odkryje to nic mu nie będzie, bo zastanawiałem się jak to zabezpieczyć jak przywiozą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tylko na jakiś tydzień przed rozwiezieniem odkryć bo będzie mokre. Wapno jest higroskopijne i wyciągnie z gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Dzięki panowie nie zostaje mi nic jak czekać na żniwa a potem w pole, wapno przyjedzie myślę w przyszłym tygodniu przykryje plandeką i niech czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj