wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

90210grzesiu    167

Co panowie sądzicie o w pnie defekacyjnym? Podobno zawiera dużo  P, co za tym idzie czy nie można by wtedy ograniczyć tego składnika w nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Podają jak chcą.Wapnowałem tym wapnem z cukrowni dwa lata i nigdy więcej nie chę tego widzieć na polu. Bardzo drogo wychodzi i efekt mizerny.

Zrobiłem próbę, na działce 3 ha podzieliłem na pół i z cukrowni dałem 8 t/ha a z Nord Calcu Standart 2 tony pszenica na Nord Calcu lepiej supła prawie 1 tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9908

kreda w mielniku 60zł/t netto + transport do Ciebie pewnie z 500 km wiem że w Twojej okolicy mielą na mąkę kamień wapienny w miejscowości Krępsko zapytaj tam

 

dobrze by było zbadać ph i wtedy dobierać na szybko może być kreda lub tlenek ( mniejsza ilość bo niszczy próchnicę w glebie) lub dobrze zmielony węglan w zależności od ph 2-4t/ha

No wlasnie zapomnialem o nich a mam do krepska 15 km :) w przyszlym tyg trzeba będzie się wybrać :P dzięki za podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie mam pole 1.3ha do wapnowania gleba 3a3b glina trochę piaskowej pod spodem też kawałkiem jest. Strasznie mnie denerwuje bo porobiło się na tym polu place co wszystko się zapada lub zolknie pH mierzone to na tych placach po niżej 4.5pH wapnowania było kreda polcalc dawka 1t na ha ale nie pomogło na tym kawałku co można zastosować za wapno żeby na drugi rok była wyrównana gleba. Jaka dawkę zastosować, płacy na polu o wymiarach 300 m i szerokie 60m jest 6 może łącznie tego jest z15arow ale porozwalane po całym polu i przy produkcji warzyw denerwuje mnie to. Proszę o poradę żeby było tanio i skutecznie bo polcalc drogo wychodzi a blisko donich mam jestem z okolic łęczyca proszę jakieś namiary na kopalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Panowie mam pole 1.3ha do wapnowania gleba 3a3b glina trochę piaskowej pod spodem też kawałkiem jest. Strasznie mnie denerwuje bo porobiło się na tym polu place co wszystko się zapada lub zolknie pH mierzone to na tych placach po niżej 4.5pH wapnowania było kreda polcalc dawka 1t na ha ale nie pomogło na tym kawałku co można zastosować za wapno żeby na drugi rok była wyrównana gleba. Jaka dawkę zastosować, płacy na polu o wymiarach 300 m i szerokie 60m jest 6 może łącznie tego jest z15arow ale porozwalane po całym polu i przy produkcji warzyw denerwuje mnie to. Proszę o poradę żeby było tanio i skutecznie bo polcalc drogo wychodzi a blisko donich mam jestem z okolic łęczyca proszę jakieś namiary na kopalnie

Po  co  ci  namiary na kopalnię  ?  na  1,3  ha  chcesz  zamówić  tira? 

Właściwie to  sam nie  wiesz ile masz tego pola-  bo  300m x 60 m  to  1,8 ha  , nie  1,3 ha  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Napisałem że wapnowalem polcalc ale nic nie pomogło dawka tona na ha mysilale że walne 6ton kredy to z polcalc jak kupie to wychodzi 2400zł to pewnie bym miał za te pieniądze wannę pylistej kredy i pewnie by zostało na kurzaka jeszcze. 1.3 ha bo 15 m szerokość tego pola jest równe ale też przy okazji przewapnuje. Pole nabyte 2lata temu i takie dziadostwo się wywala ale jak popatrzę na nasze okolice to coraz więcej takich placy jest nawet kukurydza się zapada. A czy ktoś wapnowal i za miesiąc walil oborniki czy kurzaka.? Chciałem namiar bo mam swój transport ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Taki minimalny odstęp między wapnowaniem a obornikiem to 6 tygodni.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dobra a jak się ma sypanie kredy do wapnowania. Chce powapnowac pole po ściernisku następnie nawozy i talerzowka i orka pod rzepak. Mogę dać razem wapno i polifoske?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2351

Witam jak polaczyc wapnowanie roundap i obornik po zniwach i pasowalo by na zime zasiac.
100 zl za tone kredy z kornicy z transportem dobra cena?

Edytowano przez robi57362

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

100 zł to dobra cena. Wapnowania z obornikiem nie połączysz bez strat azotu. W zasadzie oprysk pogorszy też efekt wapnowania, gdyż nie będziesz mógł wykonać uprawek pożniwnych, które wymieszają kredę z glebą. Albo pogodzisz się z wolniejszym odkwaszaniem, albo przełożysz zabieg na przyszły rok.

Jeśli obornik nie stanowi problemu (masz go gdzie przechować lub wyrzucisz na inne pole), to w pierwszej kolejności należy odkwasić glebę. Robisz oprysk i sypiesz wapno, lub na odwrót. Po trzech tygodniach lub czterech robisz jakąś uprawę pożniwną (zakładam, że oprysk robiony na perz) i w końcu orzesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam dobrego weglanu do woj.pomorskiego co polecacie żeby wyszlo w miare tanio ale skutecznie ?

Edytowano przez AgroFerdekxD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2351

100 zł to dobra cena. Wapnowania z obornikiem nie połączysz bez strat azotu. W zasadzie oprysk pogorszy też efekt wapnowania, gdyż nie będziesz mógł wykonać uprawek pożniwnych, które wymieszają kredę z glebą. Albo pogodzisz się z wolniejszym odkwaszaniem, albo przełożysz zabieg na przyszły rok.

Jeśli obornik nie stanowi problemu (masz go gdzie przechować lub wyrzucisz na inne pole), to w pierwszej kolejności należy odkwasić glebę. Robisz oprysk i sypiesz wapno, lub na odwrót. Po trzech tygodniach lub czterech robisz jakąś uprawę pożniwną (zakładam, że oprysk robiony na perz) i w końcu orzesz.

Najbardziej to mogl bym wstrzymac sie z randapem a wapnowanie i obornik poprostu musze bo to prawie nowa dzierzawa najpierw miala byc na rok wiec nie pchalem sie w odkwaszanie i obornik h*ja uroslo 2 rok tez mial byc tylko na rok tez strach patrzec na zboze i wkoncu ma byc na kilka lat wiec warto zainwestowac choc 5 i 6 klasa ziemi. Co do ceny to jestem z lubelskiego 120 km mam do kornicy

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Witam jak polaczyc wapnowanie roundap i obornik po zniwach i pasowalo by na zime zasiac.

100 zl za tone kredy z kornicy z transportem dobra cena?

 

Po zbiorze roundap, jak chwasty uschną wtedy wapno i uprawa, po co najmniej miesiącu obornik, orka i siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Witam mam pytanie czy jak dam 5t/ha węglanu wapnia odmiana 04, nie zaszkodzę ilością, chce zamówić cały zestaw 25t i a mam ok 5ha do wapnowania więc żeby to wykorzystać muszę zastosować taką dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Na piachu to ciut duża dawka. Na ciężkiej glinie będzie niezauważalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

piachu nie mam, gleby zwięzłe średnio 3-4 klasy glina się miejscami zdarza, niezauważalne czyli co nic nie podniesie ph??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj