wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariuszd93    559

Wilgoć  chłonie  to  fakt  i trzeba  nakrywać  , ale  mi  rozsiewało  sie  super.

Mam  zamiar  znów  wziąć , mimo ze  według niektórych  to  debilizm ...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak mokre lato to z Mielnika koło rzeki Bug firma OMYA nie sprzedaje za dużo bo towar jest za mokry. A inne kopalnie z Łosickiego (prywaciarze) może i sprzedają  wtedy rzeczywiście lepiej sobie odpuścić taką mokrą kredę bo jest lekki problem z rozsianiem no i cena wyższa bo płacimy za wodę.

 

Z firmy OMYA mogę polecić bo na pewno nie sprzedadzą mokrego towaru, jak jest to tylko towar ok, a jak nie ma to przeproszą i powiedzą aby w innym terminie dzwonić dopytywać.

 

Iron mówię o Mielniku z Podlasia, kreda jeziorna.

 

karol091193 przelicz co taniej cię wyniesie. Czy wapno magnezowe, czy kreda + kizeryt.

 

Kreda jest bardzo dobrym wapnem, szybki efekt ale brak magnezu to spory minus.

Ja mieszkam mniej więcej po środku po między kopalniami Kieleckimi a Mielnikiem i raz kupuję samą kredę a raz z Kielc magnezowe, na jedno mi to wychodzi. Ale jak ktoś mieszka po sąsiedzku z Mielnikiem albo z Kielcami to bierze to co ma pod nosem aby taniej to wyszło, proste jak drut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Brałem  z kopalni  w  Starej Kornicy , ten  sam  koncern OMYA  co w Mielniku .

Kosztowało mnie  w ubiegłym  roku  60 zł  netto tona +  transport .

Przywiózł mi okoliczny  przewoźnik  w kursie  powrotnym  , miał  trochę  po drodze . mieszkam  około 150 km  od  kopalni 

Z  transportem  wyszło około  90 zł brutto


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

A ja biore dolomity drugi rok 1970zł z transportem 

ph było 4,2. Po pierwszym roku jest 5.3

dawałem 4 ton/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Brałem  z kopalni  w  Starej Kornicy , ten  sam  koncern OMYA  co w Mielniku .

Kosztowało mnie  w ubiegłym  roku  60 zł  netto tona +  transport .

Przywiózł mi okoliczny  przewoźnik  w kursie  powrotnym  , miał  trochę  po drodze . mieszkam  około 150 km  od  kopalni 

Z  transportem  wyszło około  90 zł brutto

 

Transport robi różnicę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Bo dostałeś z magazynu, byłem nie raz na tych kopalniach, ba rozmawiałem z ojcem właściciela jednej z nich, pytałem co robicie z tą mokrą hałdą, a on że fadroma rozgarnie łycha i ładują to ze środka które suchsze. 

Jak można brać ślepo kredę? Jak już to w takim wypadku wolałbym tlenkowe.

 

W tym roku jeden zestaw będę brać kredy, reszta pewnie morawica. 

 

Zresztą nie wiem czemu, ale Procam czy Chemirol doradza węglanowe bez magnezu, po uregulowaniu pH magnezowe. 

 

 

 

@karol kredę jak ma leżeć dłużej to obowiązkowo nakrywać, zresztą przy dużych ilościach deszczu nawet weglanowe naciągnie tej wilgoci i niezbyt fajnie się rozsiewa. 

Dobrze doradzają bo dolomity słabo się rozpuszczają i zawartość CaO ok. 30% a jak mamy uregulowany odczyn to dolomity stosujemy w celu dostarczenia magnezu - im drobniej zmielony tym lepszy  :)

A ja biore dolomity drugi rok 1970zł z transportem 

ph było 4,2. Po pierwszym roku jest 5.3

dawałem 4 ton/ha

tak wzrosło ph bo to jest kwestia nasycenia ziemi ( z niskiego szybko rośnie) , sprawdź ile Ci wzrośnie po tym roku jak dasz dolomit podejrzewam że max o 0,5  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody456    2

To nie jest tak że w pH bardzo kwaśnym lepszy jest dolomit lub weglanowe a w lekko kwaśnym lepsza kreda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

dolomit jest dobry do uzupełnienia magnezu, węglan jako korekta i zapas wapna, kreda i tlenek na szybkie odkwaszenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

A ja biore dolomity drugi rok 1970zł z transportem 

ph było 4,2. Po pierwszym roku jest 5.3

dawałem 4 ton/ha

 

a jaki kod miało to wapno no i nazwe oczywiście bo nie chce mi się wieżyć w to co piszesz dolomit zasila magnezem i utrzymuje ph ale nie podnosi w żadnym wypadku ja w zeszłym roku wapnowałem granulowanym z nordkalc 1t/ha ibede robił badania na dniach czy w ogóle jest reakcja a ph średnio przeważnie 4,3. co do kredy z mielnika to brałem dwa razy i zawsze było ok jak padają deszcze to nie sprzedają powyżej kilkunastu %wilgotności omya to austriacy i nie zajmują się oszustwem i zależy im na reputacji. wapno rozsiewane z pryzmy napolu i piastem to super idzie zbryła się po wierzchu a w srodku ok. tylko dziwi mnie jego masa jak przywozi wanienke i wysypie to bida nigdy bym nie powiedział że tam 25 ton jest. w tym sezonie zanim wykipruje jedziemy na wage ciekawe co powie kierowca waga 1 km po drodze mysle że skur.... odsypuja na bazie bo zamawiam u przewożnika. krede z mielnika mogę polecić po dwóch sezonach wapnowania w sumie 4 lata już minęło na polu gdzie nie chciało już zyto rosnąc sieje pszenice i rzepaki choć to ryzyko bo piachy 4klasy ale jak rok ok to nie narzekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9913

Masz jakis namiar na ta kredę z mielnika w dobrej cenie ? Dziś badalem nowe dzierżawy i ph <4 trawa sudanska zrobila się fioletowa bo nie przyswaja fosforu i to samo z gryka - tez wypadla i po żniwach chcialem sypać kujawit 05 to polecil mi przedstawiciel handlowy z firmy co bierzemy środki i nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

jesteś z piły a to problem najlepiej podzwonić do firm spedycyjnych bliżej ciebie które wożą coś na wschód a nie mało tego jeździ i w drodze powrotnej aby na pusto nie wracać targali by Tobie wapno a teraz najlepiej zamawiać bo zaraz cena będzie rosła i kolejki się zaczną- a może kopalnia też rozwozi trzeba dzwonić pytac bo kreda granulowana 400zl to strasznie drogo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak wzrosło ph bo to jest kwestia nasycenia ziemi ( z niskiego szybko rośnie) , sprawdź ile Ci wzrośnie po tym roku jak dasz dolomit podejrzewam że max o 0,5  ;)

Dokładnie tak, te słowa dobrze zapamiętajcie.

 

Odkwaszenie gleby można porównać do nalewania wody w stożkowe wiadro 10l.

Do dolnej połowy wysokości wiadra potrzeba nam 4l wody, a do górnej połowy potrzeba już 6 litrów wody.

 

Podczas podnoszenia pH rośnie pojemność gleby. I gdy jest niskie pH pojemność gleby jest niska więc gleba szybko się nasyca kationami zasadowymi (wapnem), względem wzrostu pH wzrasta pojemność gleby, więc potrzeba więcej kationów zasadowych (wapna) aby nasycić roztwór glebowy (podnieść pH).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupywał ktoś może wapno z tego ogłoszenia lub miał doczynienia z tą firma:https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-kredowe-50-cao-miekkie-CID757-IDbeU9n.html#a585cb7eb2 ,dobra będzie taka kreda na moje ziemie klasa IV-VI ,gleby lekkie,średnie, ph w granicach 4,6-4,7, a i jeszcze jedno pytanko idzie rozsiać taką kredę kosem bo nie mam za bardzo czym?

Edytowano przez Szczerbatek902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Idzie rozsiać, ale kosem to se można rozsiewać jak masz raptem hektar pola i cały dzień w zapasie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25604

Kupywał ktoś może wapno z tego ogłoszenia lub miał doczynienia z tą firma:https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-kredowe-50-cao-miekkie-CID757-IDbeU9n.html#a585cb7eb2 ,dobra będzie taka kreda na moje ziemie klasa IV-VI ,gleby lekkie,średnie, ph w granicach 4,6-4,7, a i jeszcze jedno pytanko idzie rozsiać taką kredę kosem bo nie mam za bardzo czym?

Po pierwsze to oferent świadomie wprowadza w błąd nagłówkiem ogłoszenia pisząc wapno kredowe. 

Dalej pisze, że to wapno z okresu kredy jurajskiej. Musi się zdecydować bo albo z kredy albo z jury - różnica w czasie kilka - kilkadziesiąt  mln lat :D 

Na Twoje gleby to dobry wybór o ile ta cena jest locco gospodarstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Masz jakis namiar na ta kredę z mielnika w dobrej cenie ? Dziś badalem nowe dzierżawy i ph <4 trawa sudanska zrobila się fioletowa bo nie przyswaja fosforu i to samo z gryka - tez wypadla i po żniwach chcialem sypać kujawit 05 to polecil mi przedstawiciel handlowy z firmy co bierzemy środki i nawozy

kreda w mielniku 60zł/t netto + transport do Ciebie pewnie z 500 km  wiem że w Twojej okolicy mielą na mąkę kamień wapienny w miejscowości Krępsko zapytaj tam 

Jakie wapno na pole nie wapnowane od 20 lat klasa siemi 4 i 5 ?

dobrze by było zbadać ph i wtedy dobierać na szybko może być kreda lub tlenek  ( mniejsza ilość bo niszczy próchnicę w glebie) lub dobrze zmielony węglan w zależności od ph 2-4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Widzę, że kolega dalej się nie doszkolił w temacie wapna. Od kiedy na taką klasę gleby wapno tlenkowe?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj