wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lazik11441    23

witam, zrobiłem badania gleby i potrzebuje wapnowac kilka kawalkow i mi polecono na te ziemie dac tone wapna tlenkowego, moje pytanie. co się stanie jak na słabą ziemie pod zyto hybrydowe dam wapno tlenkowe? bo bym nie kupowal zadnego weglanu tylko na te 2 hektary a chce kupic tlenek na ciezkie ziemię :) co mi doradzicie? i czy tona tlenku wystarczy na rok przy ph 4-5? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Wapno tlenkowe na ciężkom ziemie tak a na lekkom to trzeba uważać bo może być degradacja po tlenku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Aktywność i reaktywność to jest to samo? (wg TPR tak) Frakcje poniżej 0,5mm tak samo szybko działają, np odmiana 04 56% poniżej 0,5mm z morawicy a mączka odmiany 06 95% poniżej 0,5mm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

A ten raf pól ile z transportem pod Łęczyce? Potrzebuje wywrotkę tez będzie chyba odległość jak do Łowicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Zamawiane bezpośrednio w raf-polu 1850 netto za 26t czyli ok 76,8 brutto/t, zamawiane przez damo z Łowicza 76 brutto/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie wapno polecacie na gleby piaszczyste i torfowe? Transport na północ mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Na piaszczyste najlepiej węgla wapnia 2t/ha a na torfy jeżeli ph jest poniżej 5 to również węglan lub dolomity 2-3t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Czy ktoś z was brał wapno za pośrednictwem firmy OMYA? Na targach pod Płońskiem gadałem z ich przedstawicielem, bardzo ogarnięty i mądry człowiek swoją drogą. Mówił, że krede mają po 60zł netto bez transportu co wydaje mi się być dość sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

OMYA to główny eksploatator złoża w Mielniku. Czyli kreda z pierwszej ręki, a cena jej niestety z roku na rok drożeje. Ja jeszcze pamiętam jak kupowałem po 45zł/t a ostatnio było już chyba 55zł/t. Teraz może być i 60 zł bo zainteresowanie wapnem rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na piaszczyste najlepiej węgla wapnia 2t/ha a na torfy jeżeli ph jest poniżej 5 to również węglan lub dolomity 2-3t/ha

 

Dzięki za odpowiedź. Orientujesz się może z której kopalni było by najbliżej na północne mazowsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

tyle tylko że jest to kreda surowa wilgotna ok. 20-30% wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tyle wody nie ma bo o ile się nie mylę ustawa przewiduje do 18%. A latem w sierpniu za pewne nawet i tego nie ma. Po za tym 60 zł/t z wodą to i tak znacznie taniej niż 300zł/t granulowanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

mnie bardziej interesuje wapnowanie wyłącznie tą kredą z mielnika, bo do tej kopalni  mam najbliżej, chociaż jesienią kupiłem patelnię wapna z morawicy, bo przez deszcze kredy nie sprzedawano i muszę przyznać że ładny efekt jest na łąkach. @Damianzbr coś więcej o wapnowaniu wyłącznie kredą?


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

tylko kwestia tego jak długo ona działa


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

na łąki lepszy jest węglan bo wolniej się rozpuszcza i dłużej działa przy korzeniach, kreda działa szybko i szybko jest wymywana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

Damianzbr a o którym Mieliniku mówisz ? bo u mnie też jest Mielnik ale Omya ma zakład w Romanowie .zobacz do mnie do galerii tam dodałem zdjęcie z wyników badania ich wapna co kopią nie daleko mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

a ile tej kredy z luzu sypnąć na ha,bo jak podają 500 kc to chyba mało żeby podnieść ph o 1 punkt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Tyle wody nie ma bo o ile się nie mylę ustawa przewiduje do 18%. A latem w sierpniu za pewne nawet i tego nie ma. Po za tym 60 zł/t z wodą to i tak znacznie taniej niż 300zł/t granulowanej.

 

 

W tamtym roku nawet w sierpniu spokojnie łapało 30% widziałem u znajomego ojca to mowił że to strzał w kolano. 

Zresztą wapno się bierze w czerwcu, przynajmniej ja wtedy zamawiam bo cena zaczyna iść w górę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Robiłes  obliczenia i  ci  wyszło  te  30 %   ?  czy tak  sobie pierdzielisz :P  ? 

Ja  też  brałem  w  ubiegłym  roku  , w  lipcu i za  wielkiej wilgotnosci  - to  kreda nie miała  , kurzyło  sie  jak  wykiprował  nawet  trochę .

Jak  dzwoniłem  dograć  terminy , to  pani  w biurze powiedziała mi, że  jesli  będzie przez  dłuższy  czas  padać i  wyczerpią  sie  zapasy  z  wiaty - to sprzedaż  będzie  wstrzymana , aż  normy wilgotności przejdą .

 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

@tomek90 nie dziwię się że wasz znajomy mówił że to strzał w kolano. Siałem w żniwa kredę z mielnika przez 2 dni. Jedną patelnię rozsiałem w słońcu i bardzo ładnie to szło, ale na drugi dzień ogólnie było ciemno, chłodno i wilgotno w powietrzu a na dodatek padała mżawka. Kreda jak głupia ciągnęła wilgoć z powietrza i jej siew był utrudniony i strasznie oblepiały się tarcze. Dobrze, że rozsiewacz miał taśmę i plandekę. Jak załadowaliśmy rozsiewacz to nakrywaliśmy pryzmę ponownie folią aby nie naciągała wilgoci


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Bo dostałeś z magazynu, byłem nie raz na tych kopalniach, ba rozmawiałem z ojcem właściciela jednej z nich, pytałem co robicie z tą mokrą hałdą, a on że fadroma rozgarnie łycha i ładują to ze środka które suchsze. 

Jak można brać ślepo kredę? Jak już to w takim wypadku wolałbym tlenkowe.

 

W tym roku jeden zestaw będę brać kredy, reszta pewnie morawica. 

 

Zresztą nie wiem czemu, ale Procam czy Chemirol doradza węglanowe bez magnezu, po uregulowaniu pH magnezowe. 

 

 

 

@karol kredę jak ma leżeć dłużej to obowiązkowo nakrywać, zresztą przy dużych ilościach deszczu nawet weglanowe naciągnie tej wilgoci i niezbyt fajnie się rozsiewa. 

 

 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

po przywiezieniu od razu nakryliśmy, podczas opadu nie ładowaliśmy kredy tylko musieliśmy przeczekać. Ona jest higroskopijna, tzn. chłonie wodę z powietrza i dla niej nie są potrzebne deszcze aby była wilgotna


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj