wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Bambi14    97

korzystacie z dofinansowan do wapna? oplaca sie czy gra nie warta swieczki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Kolego, żeby nie mylić pojęć. Reaktywność wapna węglanowego zależy od rozdrobnienia. Jeśli Morawica i Kujawit są podobnie zmielone to i reaktywność będą miały podobną, na poziomie ok 60%. Ale już wapna zmielone na "mączkę" np Fastcalc czy Kujawit Premium mają reaktywność na poziomie 99%. Zwróć uwagę że własnie dlatego Morawica i np Nordkalk Standardcal nie podają reaktywności tylko aktywność chemiczną. Niby podobna nazwa a zupełnie inny parametr. Aktywność kazdy producent podaje na poziomie ponad 90% bo tyle wynosi ona i dla Kujawitu i dla innych. Sprawdź sam, na stronie Morawicy nie ma podanej reaktywności:

http://www.kwmorawica.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=14

O reaktywności piszą Ci producenci którzy faktycznie mają ją wysoką, czyli np w kredach, bo tam jest mniej czystego składnika i dużo wody. Wiec reaktywność to jedyne czym producent kredy może się pochwalić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

korzystacie z dofinansowan do wapna? oplaca sie czy gra nie warta swieczki?

ja wykorzystałem cały limit nie było z tym jakiś większych problemów połowę kasy za wapno zwrócili 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Czy nordkalk magnesium będzie dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zasobności gleby lekkiej i bardzo lekkiej w magnez? Poziom magnezu niski i bardzo niski. Da się zwiększyć zasobność do średniej w przeciągu 2/3 lat? Jaką dawkę zastosować? pH 5,2-5,7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

korzystacie z dofinansowan do wapna? oplaca sie czy gra nie warta swieczki?

 

Ja osobiście nie slyszałem o takich dopłatach ,możesz coś więcej o tym powiedzieć jakie wymogi trzeba spełnić i gdzie sie zwrócić żeby dostać takie dofinansowanie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Czy nordkalk magnesium będzie dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zasobności gleby lekkiej i bardzo lekkiej w magnez? Poziom magnezu niski i bardzo niski. Da się zwiększyć zasobność do średniej w przeciągu 2/3 lat? Jaką dawkę zastosować? pH 5,2-5,7.

 

Ważne przy dolomitach jest jak najlepsze do mielenie, czyli im drobniej tym lepiej :) przy takim ph dobrze by zastosować w połączeniu z mąką wapienną bo sam dolomit ma około 350kg w 1 tonie czystego CaO, jak chcesz to mogę Ci dać numer do gościa od wapna, który ma w ofercie mąkę dolomitową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

Kolego, żeby nie mylić pojęć. Reaktywność wapna węglanowego zależy od rozdrobnienia. Jeśli Morawica i Kujawit są podobnie zmielone to i reaktywność będą miały podobną, na poziomie ok 60%. Ale już wapna zmielone na "mączkę" np Fastcalc czy Kujawit Premium mają reaktywność na poziomie 99%. Zwróć uwagę że własnie dlatego Morawica i np Nordkalk Standardcal nie podają reaktywności tylko aktywność chemiczną. Niby podobna nazwa a zupełnie inny parametr. Aktywność kazdy producent podaje na poziomie ponad 90% bo tyle wynosi ona i dla Kujawitu i dla innych. Sprawdź sam, na stronie Morawicy nie ma podanej reaktywności:

http://www.kwmorawica.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=14

O reaktywności piszą Ci producenci którzy faktycznie mają ją wysoką, czyli np w kredach, bo tam jest mniej czystego składnika i dużo wody. Wiec reaktywność to jedyne czym producent kredy może się pochwalić. 

 

Dokładnie, tzw. reaktywność zależy między innymi od stopnia zmielenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

dofinansowanie chyba zeleży od regionu i zawsze sie opłaca  :)  ale chyba musisz mieć zrobione badania gleby z zaleceniem wapnowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Czy nordkalk magnesium będzie dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zasobności gleby lekkiej i bardzo lekkiej w magnez? Poziom magnezu niski i bardzo niski. Da się zwiększyć zasobność do średniej w przeciągu 2/3 lat? Jaką dawkę zastosować? pH 5,2-5,7.

Jak magnez chcesz dostarczać to podawaj kizeryt, a odczyn gleby zwiększaj wapnem węglanowym :)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

 

kwestia ile masz ha i jakie jest dofinansowanie, jeżeli np. potrzebujesz 50t wapna w cenie 70zł/t i masz 50% dofinansowania to łatwo sobie policzyć że dostaniesz 1750zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Magnez w kizerycie jest dość drogi w tym roku dałem zobaczymy czy będzie efekt, jednak to nie zmieni zasobności gleby za mała ilość czystego składnika. Zresztą magnez podobno dość łatwo się wymywa. W tym nordkalku jest 19 % MgO, a za cenę 100 kg kizerytu mam tonę nordkalku czyli 25kg do 190 kg MgO. Tylko czy ten magnez w wapnie nie będzie się przez 10 lat zastanawiał czy będzie dostępny dla roślin. Do odkwaszania mam mielony (drobno jak skrobia ziemniaczana) suszony węglan na 130 za tonę w bigach musi być jak wysypiesz to się rozpływa jak woda. Zresztą pH niejest takie tragiczne, bliskie zalecanemu. W tym roku będę wiedział na ile ono dobre i czy zmienia coś po 2 i jednym roku.
Wapno musi być dopuszczone do ekologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

 

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97
Napisano (edytowany)

kwestia ile masz ha i jakie jest dofinansowanie, jeżeli np. potrzebujesz 50t wapna w cenie 70zł/t i masz 50% dofinansowania to łatwo sobie policzyć że dostaniesz 1750z

 

no to masz 4 tiry wapna 50% CaO weglanowe, ktore kosztuje jakies 40 zl bez transportu, odlicz zalecenia. zalatwiania to zostaje kilka stowek..  a zeby takie byly zalecenia to trzeba miec ze 40 ha, chyba ze ktos ma bardzo kwasne to i 20 ha. Tez zalezy ile kto ma dzialek, bo zalecenia licza 15zl do dzialki..

Edytowano przez Bambi14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StB    1
Napisano (edytowany)

Magnez w kizerycie jest dość drogi w tym roku dałem zobaczymy czy będzie efekt, jednak to nie zmieni zasobności gleby za mała ilość czystego składnika. Zresztą magnez podobno dość łatwo się wymywa. W tym nordkalku jest 19 % MgO, a za cenę 100 kg kizerytu mam tonę nordkalku czyli 25kg do 190 kg MgO. Tylko czy ten magnez w wapnie nie będzie się przez 10 lat zastanawiał czy będzie dostępny dla roślin. Do odkwaszania mam mielony (drobno jak skrobia ziemniaczana) suszony węglan na 130 za tonę w bigach musi być jak wysypiesz to się rozpływa jak woda. Zresztą pH niejest takie tragiczne, bliskie zalecanemu. W tym roku będę wiedział na ile ono dobre i czy zmienia coś po 2 i jednym roku.

Wapno musi być dopuszczone do ekologii.

 

dlatego lepiej zapłacić około 10zł/t więcej i nie dawać dolomitu 0-2mm tylko zastosować mąkę dolomitową 0-0,5mm która rozpuszcza się już w pierwszym roku ( oczywiście zależy od opadów itp.) zawartość MgO 17-20%, dawka od 2-3t/ha i ma atest ekologiczny z Puław

Edytowano przez StB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19686

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

 

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 

 

skąd brałeś defrakcyjne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

ze zlikwidowanej już cukrowni w Opolu Lubelskim. Okoliczny przewoźnik co przywoził mi kredę z Kornicy, napomknął że ma tam jakieś dojście i zaproponował że przywiezie.Leży tam na haudzie długo , bo już korzenie drzew jak ręka w tym były...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19686

no kupiłem takie z cukrowni po 15,-/t plus transport i ciekawe co to bedzie, czy lepsze od posodowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

Nie wiem jaki widzisz problem. Opiszę  Ci działanie jakie było modne na przełomie milenium. Otóż, aby mieć mocno kwaśny odczyn gleby i wysokie dofinansowanie próbkę gleby pobiera się w lesie z miejsca gdzie leży najwięcej igliwia z sosny lub świerka. Zapewniam Cię że nawet pod borówkę wapnowanie konieczne. pH 3,5 -3,8 murowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Agrolok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj