wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Marcin133    944

Thor ponad 200km. Kolega ze studiów robi w aroloku i ostatnio jak był taką cene zaproponował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego ja mam 140 km w jedną stronę i bezpośrednio na kopalni powiedzieli mi 60 zł brutto za tonę a pośrednik z Sandomierza po 62

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1947

dolomit to ska£a kopalna a womag to bardzo drobno zmielony dolomit który działa nawozowo. Ma on 26 % wapna czyli każda tona to 260 kg gdzie na podniesienie ph ziem lekkich intensywnie nawożonych z 4.5 do max 6 (potem można ziemię zepsuć) trzeba 1 - 1.5 tony składnika a nie rozsypiesz wap magu 5 ton na habo dasz tyle magnezu, że mimo jego niedoboru w ziemiach zrobi się ona toksyczna. Czyli na podnoszenie ph tylko kopalina czysta, przeliczona pod celowe działanie lub lepiej w systemowe. Co więcej - niemcy wbrew temu co tu wyczytałem stosują dolomit w systemowym wapnowaniu. Każda kopalina działa najlepiej dobrze rozdrobniona. Granulaty ułatwiają rozsiewanie a mają za zadanie się rozpaść. Unikamy wtenczas właśnie miezamierzonego lokalnego oddziaływania z nawozami sztucznymi.
To wnioski z lektur materiałów z badań bo tuna forum co drugi to mądrzejszy i niczego komkretnego się nie dowiesz. Proces podnoszenia ph należy dobierać indywidualnie dla każdego poletka i skrupulatnie notować ile czego w ziemię poszło ijak szybko to zostało z niej zużyte. Dą doradcy co w oparciu o badanie przeliczą wapno pod roślinę potem nawozy i z parametrów obecnych wskażą plan na kilka czasem lat w przód albo do próbek kontrolnych i tam trzeba szukać pomocy a nie walić wapno bo sąsiad dawał.
kurcze wap mag miało być nie womag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Powiedzcie mi czy jak Wam przywiozą wapno na pole to je jakoś przykrywacie czy tak sobie leży i czeka? Nie ma problemu z rozsiewaniem jak będzie mokre? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Zależy jakie wapno...

Ale tak czy siak lepiej przykryć jeśli dojedzie suchutkie :)

 


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

Mi z Morawicy radzili nie nakrywać, bo się parzy czy coś... Po wysypaniu z patelni leżało w pryzmie ze 3 miesiące, zrobiła się cienka, krucha skorupka z wierzchu, a w środku było takie jak po przywiezieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Węglan z Morawicy jest dobrze zmielony i powinien dość szybko działać..

Co do cen tego wapna to polecam firmę Martus http://www.martus.com.pl/

Mają dobre ceny i np. ampol-merol tez przez nich zamawia oczywiście doliczając swoją prowizje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Z tej firmy co podałeś wyżej brał ktoś odmianę 05 lub 03? Na zdjęciu dość drobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889
Napisano (edytowany)

Które wapno na lżejsze ziemie będzie lepsze ? Chodzi mi o podniesienie ph bo jest trochę kwasu teraz bede nierzyl ph to sie dowiem dokladniej i mam ofertę na wapno kujawit 05 72 zl/t netto a nordkalk standard calk 123 zl netto.

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Mam ofertę na Kujawit z firmy DOWO za 74zł brutto/ tona. Jakie macie opinie o tym wapnie? Czy warto to zakupić?

 

 Chciałbym też się dowiedzieć co oznacza odmiana 05, ponieważ google mi nie chce odpowiedzieć na to pytanie :mellow:

 

Dla porównania osadkowski za ten sam kujawit chce 80zł netto/tona, a za standard cal 111zł netto/tona.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69
Napisano (edytowany)

Wklepałem numer tamtej firmy a w tel mi wyskoczyło że juz tam brałem 04.

Zamówiłem 04 , po niedzieli ma być.

Dzierżawa kwaśna ( owies plackami nie rośnie),walne całą patelnie na 2,5ha. :) 6,7t. już dawałem, ale tyle jeszcze nie.

Efekt nawet widoczny w pierwszym roku.

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nie wiem czy walenie 10 ton wapna/ha tak dobrej odmiany jest dobrym pomysłem i czy w ogóle jest uzasadnione ekonomicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

ja juz o to tu pytalem ale chyba malo bylo odpowiedzi

 

jaki jest sens./cel wozenia wapna z oczyszczali sciekow.  co to daje? jaki ma to sklad?? 

 

bo u mnie obszarowcy woza to tonami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69
Napisano (edytowany)

U mnie w okolicy z Inowrocławia ktoś wozi po około 400zł za tira :blink: w jedną stronę ma około 80km.

Jak dzwoniłem do gościa i trochę popytałem, co i jak, to wyszło że sam nie wie co wozi :) coś o tlenkowym pierniczył.

Udaje albo jest głupi. Rozmowa trwała z 60sek i się rozłączyłem, szkoda czasu.

A wszystko mi miał o wapnie powiedzieć i wytłumaczyć..

Kujawiat 05 miałem raz i więcej chyba nie kupię.

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

To co innego zamiast Kujawita (72zł), może wapno z Morawicy (126 zł) Różnica w cenie spora a w jakości? Stosował ktoś jedno i drugie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69
Napisano (edytowany)

Ja polecam Morawice, mnie na dziś wychodzi 77zl netto t. więc biorę tam.

Kujawit jest wizualnie bardziej biały, twardszy, i oczywiście ciut grubsza frakcja, choć pyłku też jest sporo. Opinia po zakupie kilka lat do tyłu. Pisałem już chyba o tym tu na forum.

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Ja już od 3 lat systematycznie biorę kujawit.... Wychodzi mi po 73zł brutto, płatność we wrześniu. Wapno uważam że jest dobre dobrze zmielone nie ma grubych brył. Jest to najbliższa kopalnia, a jak wiadomo wapno jakie by nie było ( Morawica, Mielnik) na kopalni kosztuje grosze, resztę zżera transport. U mnie Morawica prawie 125 za tonę. pier**le taki interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Do mnie z Morawicy 65 zł brutto (160km), mam dzierżawy gdzie PH leży totalnie, warto spróbować tym wapnem? Przedstawicielka twierdzi, że ta drobna frakcja będzie działać już w 1 roku, natomiast te grubsze kamyki ok 2 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Ja już od 3 lat systematycznie biorę kujawit.... Wychodzi mi po 73zł brutto, płatność we wrześniu. Wapno uważam że jest dobre dobrze zmielone nie ma grubych brył. Jest to najbliższa kopalnia, a jak wiadomo wapno jakie by nie było ( Morawica, Mielnik) na kopalni kosztuje grosze, resztę zżera transport. U mnie Morawica prawie 125 za tonę. pier**le taki interes.


Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Czy tona polcalcu na hektar ma szansę w jakiś wymierny sposób podnieść pH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Mam ofertę na Kujawit z firmy DOWO za 74zł brutto/ tona. Jakie macie opinie o tym wapnie? Czy warto to zakupić?

 

 Chciałbym też się dowiedzieć co oznacza odmiana 05, ponieważ google mi nie chce odpowiedzieć na to pytanie :mellow:

 

Dla porównania osadkowski za ten sam kujawit chce 80zł netto/tona, a za standard cal 111zł netto/tona.

 

Brałem z DOWO przez trzy ostatnie lata i nie mogę narzekać na fizyczne właściwości Kujawitu, chemicznie to po 3 latach ph podniosło się o 0,8

mnie na lokalizacji PZL kosztowało ok 71,- brutto z terminem na koniec września ale z sąsiadami braliśmy 10 łódek

U mnie w okolicy z Inowrocławia ktoś wozi po około 400zł za tira :blink: w jedną stronę ma około 80km.

Jak dzwoniłem do gościa i trochę popytałem, co i jak, to wyszło że sam nie wie co wozi :) coś o tlenkowym pierniczył.

Udaje albo jest głupi. Rozmowa trwała z 60sek i się rozłączyłem, szkoda czasu.

A wszystko mi miał o wapnie powiedzieć i wytłumaczyć..

Kujawiat 05 miałem raz i więcej chyba nie kupię.

to po 400 za auto jest wapnem posodowym firmy odbierają to za free

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj