wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

warchest    253

Węglanowe z magnezem z Siewierza.

 

jak pisze ze siewierz dolomitowe zaklady to dolomit produkuja  chyab co nie ? a czy jest wgl wapno weglanowe z magnezem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

jak pisze ze siewierz dolomitowe zaklady to dolomit produkuja  chyab co nie ? a czy jest wgl wapno weglanowe z magnezem ?

Dolomit to skała składająca się właśnie z węglanu wapnia i węglanu magnezu czyli każdy dolomit to inaczej wapno węglanowe z magnezem.

To jak  szybko  działa  dolomit  -  zależy  od  stopnia jego  rozdrobnienia .

Kamyki  o  frakcji  kilku mm i po 10 latach  sie  nie  rozpuszczą , ale  pył   działa dość szybko 

To samo dotyczy każdego wapna, węglanowe grubo zmielone będzie działać wolno. Ale węglanowe drobno zmielone, szczególnie na mączkę tak jak np Kujawit Premium czy Fastcalc działa bardzo szybko, porównywalnie z tlenkowym, szybciej niż słabe kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ahas cenna wiedza a jakie wapno dobre wapno byscie polecili centralna polska ? ostatnio bralismy z kopalni jazwicy z keilc ale jakso szybko te wapno nie dziala slabo widac poprawe 80 zł tona z transportem nam wyszla . a kolega teraz kupowal po 750 zł wapno posodowe ale te posodowe to gowno jest u nas keidys stosowalsimy to szkoda za robote

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czy jak teraz poszla na pola saletra na zboza to mozna robic probe ph ?

i jak dlugo po rozsianiu saletry moge dac na jeden kawalek polcalc czyli wapniak bo jest slaby kawalek pszenicy widac ze wapna brakuje to keidy mozna siana saletra byla 27 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Możesz robić analizę i możesz sypać wspomniane kredy (o ile rzeczywiście jest taka potrzeba).


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

czy jak teraz poszla na pola saletra na zboza to mozna robic probe ph ?

i jak dlugo po rozsianiu saletry moge dac na jeden kawalek polcalc czyli wapniak bo jest slaby kawalek pszenicy widac ze wapna brakuje to keidy mozna siana saletra byla 27 kwietnia

Witam, chciałem tylko sprostować że Polcalc to żaden "wapniak" tylko granulowane wapno węglanowe (swoja drogą- bardzo dobre), dokładnie to pyliste (mączka wapienna) i zgranulowane. "Wapniak" nie istnieje, są wapna tlenkowe, węglanowe, kredowe a wapniak to tylko słowo wymyślone jako nazwa handlowa jednego z produktów. Czegoś takiego jak wapniak w przyrodzie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wapno kredowe jakby chcial kupic luzem cos w typie wapniaka to ile ton na ha dawac i taka krede jak skladowac ja i skad kupic ? dobre by to bylo lepsze niz wapno weglanowe zwykle ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KubaiJakub    1

Czy po żniwach mogę wapnować wapnem węglanowym pod poplon (łubin) klasa 5-6 - 2 tony/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na wiosne badania gleby,dzisiaj przyszły wyniki,okazało się że na wszystkich polach  ph w granicach 4,6-4,7,kategoria agronomiczna gleby to lekka oraz średnia ,oczywiście po żniwach obowiązkowe wapnowanie ,zawartość magnezu wyszła także na 3 polach niska oraz na dwóch średnia,najlepsze byłoby w tym wypadku wapno magnezowe czyli dolomit ale ono niestety podobno bardzo wolno działa,zastanawiałem się też nad wapnem granulowanym bo nie mam za bardzo czym rozsiać ale ono chyba drogo wychodzi w porównaniu do sypkiego.I tu do was pytanie co zastosować żeby podnieść to ph jakie wapno będzie najlepsze i w jakich dawkach,proszę o konkretne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32

Przyłączam się do pytania kolegi wyżej. I jeszcze jedno, jaki jest najlepszy sposób żeby dostarczyć do gleby magnezu? Kizeryt? WapMag?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121
Napisano (edytowany)

U mnie po badaniach tez wyszło ze mam niskie ph i mała zawartosc magnezu na kilku działkach i po zniwach bede dawał wapno weglanowe z Morawicy na sciern, a po orce przed siewem ozimin ten siarczan magnezu, wydaje mi sie ze to najszybszy sposob zeby uzupełnic niedobory.

 

http://www.zchsiarkopol.pl/pl/nawozy-rolnicze/specjalistyczne/siarczan-magnezu-mgs-21-30#dawki-kg-ha

 

 

Swoja droga nie wiedziałem ze siarkopol ma takie fajne nawozy w ofercie jak np ten Wap mag z mikroelementami, rzut beretem ode mnie a nie wiedziałem... 

 

http://skladrolny.pl/pl/p/Wap-Mag-z-mikroelementami/114

Jesli znajde to w okolicy i w podobnej cenie to chyba skoncze zabawe z odzywkami dolistnymi na rzecz tego nawozu pod korzen.

Edytowano przez matisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Matisz, ale o czym ty tu do nas ;) ? Przecież każde wapno zawiera mikroelementy w tych śladowych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a co powiecie o tym wapnie z morawicy bo mi z agroloku tak polecala te wapno ze szybko dziala i odkawsza gleby w miare szybko a co wy o nim powiecie ?

czy te wapno z morawicy to jest taki zamiennik tak zwanych wapniakow czyli kredy ? czy to duzo wolniej dziala bo musze zrobic proby ziemi ale wiem na jednym kawalku ze tam jest jeszcze kwasna gleba i niewiem czy tam dac wapniak by szybciej podzialalo czy te z morawicy by tez jak wapniak szybko podzialalo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

U mnie po badaniach tez wyszło ze mam niskie ph i mała zawartosc magnezu na kilku działkach i po zniwach bede dawał wapno weglanowe z Morawicy na sciern, a po orce przed siewem ozimin ten siarczan magnezu, wydaje mi sie ze to najszybszy sposob zeby uzupełnic niedobory.

 

http://www.zchsiarkopol.pl/pl/nawozy-rolnicze/specjalistyczne/siarczan-magnezu-mgs-21-30#dawki-kg-ha

 

 

Swoja droga nie wiedziałem ze siarkopol ma takie fajne nawozy w ofercie jak np ten Wap mag z mikroelementami, rzut beretem ode mnie a nie wiedziałem... 

 

http://skladrolny.pl/pl/p/Wap-Mag-z-mikroelementami/114

Jesli znajde to w okolicy i w podobnej cenie to chyba skoncze zabawe z odzywkami dolistnymi na rzecz tego nawozu pod korzen.

Matisz a nie lepiej zastosować kizeryt na uzupełnienie magnezu-ogólnie nawozy kali to są jedne z lepszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no walsnie z agroloku tak wciskaja zachwalaja te wapno z morawicy ciekawe jak to dziala .a jak nie to jakie inne wapno wziasc by dobrze dzialalo ? bo juz sam niewiem bralismy kiedys wapno posodowe to ono nic nie warte bylo nic nie odkwaszalo to mialo z 10 % wapna tylko i bryly byly i wgl . bralismy ostatnio wapno z jazwicy z magnezem ono wolno dzialalo moze cos tam dziala ale nie rewelacyjnie wiec jakie brac z jakiej kopalni by bylo odbre ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Agroloku za 25ton 2150zł morawica- warte to wapno tych pieniedzy?

Warte.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Agroloku za 25ton 2150zł   morawica- warte to wapno tych pieniedzy?

Kolego ile km masz do Morawicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

To nie moje pole przez miedze u mnie podobnie. Te biale kamienie to kreda ktora mozna pisac po asfalcie.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Czy takie pole moze bys zakwaszone ?

https://naforum.zapodaj.net/a63bb8649197.jpg.html

 

Na takich polach wielu rolników stosując wysokie nawożenie azotem przed siewem szczególnie burków cukrowych głowi się potem czy ma problem z kwaśnym polem. Objawy są podobne, buraki nie wschodzą, czerwienieją giną placowo a jednak powodem jest to że wapno pochodzące z tych białych kamieni reaguje z azotem i wytwarza się amoniak który po prostu pali młode siewki. Nie pomylę się jeśli zrobiłbyś próbę ph tego pola to za pewne wyszło by ponad 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj