wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

soltys48    19709

Jesień-po zbiorach i bardzo wczesną wiosną. Ja brałem początkiem marca jakoś. Dolomit akurat wydaje mi się nie dał zbyt wiele a wręcz nic, po prostu chyba jakaś taka dziwna ziemia bo sąsiad niedaleko też odebrał i wynik 7,2 a nie wapnował podobnie jak ja dobre 15 lat.

a co macie "pod spodem"??Mam działkę  nie wapnowaną x lat i ph ok 7 ale tam jest "pod spodem "kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Panowie ktoś stosuje krede
Z kopalni trobiszew czy widać efekty po tym bo cena przyzwoita jest 120zł za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie ktoś stosuje krede

Z kopalni trobiszew czy widać efekty po tym bo cena przyzwoita jest 120zł za tonę

 

kolego a nie chodzi przypadkiem o kopalnie w Trębaczewie woj lódzkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Czy o to wapno chodzi? Wogole to jest to granulowany dolomit?

 

mi sie wydaje ze to nie jest dolomit tylko juz jak cos to jest to prawdopodobnie wapno tlenkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

Pytanie bardziej techniczne : czy wapno z Mielnika sprawia kłopoty przy sianiu, czy bardzo kurzy i czy po wysypaniu z patelni rozpływa się jak mąka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Czy o to wapno chodzi? Wogole to jest to granulowany dolomit?

 

Juz było kilka razy o takim wapnie na forum.Nie ma czegoś takiego jak trójtlenek wapnia.Przynajmniej na tej planecie. CaCO3 to węglan wapnia a nie trójtlenek.Albo gość jest słaby z chemii albo  celowo pisze takie ściemy.Przecież na logikę trójtlenek powinien być 3 razy mocniejszy od tlenku :)

Zobacz fotkę

post-92161-0-44337600-1492706638_thumb.jpg

 

W okolicach Działoszyna musieli mieć złego nauczyciela od chemii w podstawówce.

Co któryś producent wapna granulowanego z tamtych okolic ma trójtlenek :D :D

 

I jeszcze piszą na swojej stronie że żeby dobrze dobrać dawkę można do nich zadzwonic i skorzystać z porady eksperta, śmiechu warte.Ekspert który pisze że ma wapno w postaci trójtlenku.

Wysokoprocentowe wapno ? Też nie .90 % CaCO 3 to raczej cienkie wapno. Np. Mor.,,ca i Nord.. mają 95-97 % CaCO 3 . Poza tym powinni podawać zawartość CaO a CaCO3 w nawiasie,ponieważ wapno przelicza się na czysty składnik.To jest dla rolnika najważniejsze i taką informację powinien otrzymać.

Nastepna sprawa stosowanie według strony producenta 500-600 kg na gleby silnie kwaśne ?

Tylko na zneutralizowanie 1 kg azotu trzeba 1 kg CaO. Więc przy dzisiejszych dawkach 200 kg azotu na 1 ha trzeba dać 400 kg takiego wapna.A gdzie tu mowa o podniesieniu ph ??? Przy silnie kwaśnej glebie 600 kg ??? Alleluja !!! Nie widzieli a uwierzyli

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Ja stosowałem wapno tlenkowe Agria CaO 70% 1t/ha  w tym roku jakoś miesiąc przed siewem i będę widział różnicę w owsie bo rośnie na polu bez wapnowania i z wapnowaniem , na pierwszym polu wszystko wygląda ok bo 20 dni wcześniej siany ale ten z 1 kwietnia już wychodzi także jak to urośnie to będę widział różnicę

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Pytanie bardziej techniczne : czy wapno z Mielnika sprawia kłopoty przy sianiu, czy bardzo kurzy i czy po wysypaniu z patelni rozpływa się jak mąka?

 

 

Wapno  z mielnika  - to kreda . Jest  to  rodzaj  kruszonki zdarza sie  frakcja  do  kilkunastu mm , ale  to miękka  skała  i bardzo łatwo  sie  rozpuszcza .

Bynajmniej  nie  rozpływa  się  jak  maka i mało sie  kurzy .

Nie  lubi  zmoknąć 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobek112    23

Miał ktoś styczność z wapnem drogowym? Używają go do stabilizacji gruntu przy budowie ekspresówki, jest bardzo pyliste. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Nie znam tematu ale domyślam się, że jest to dolomit. Jeśli pył to coś w rodzaju radkowitu premium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HAKER    4

Mam pytanie odnośnie wapna magnezowego radkowit Premium jak się to rozwiewa i czy się pyli podobnie do kredy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Radkowit premium ma konsystencje mąki. W galerii i na poprzednich stronach masz troche danych o tym wapnie, poszukaj troszke i wszystkiego siędowiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

a ten radkowit to jest dolomit czy jakie wapno ?

Radkowit Premium to dolomit.

Czyli nie dość że bardzo szybko podnosi pH to jeszcze masz ok 150 kg magnezu w tonie, szczególnie pod kukurydzę to bardzo ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Magnez z wapna jest dostępny bezpośrednio po wymieszaniu z glebą jak np. nawozy mineralne czy rozkłada się i jest dostępny powoli jak wapno? Pytam z ciekawości bo na jesieni dałem wapno węglanowe z magnezem i o ile pH jest niskie (4,5-5,7) to magnezu mam wysoką i bardzo wysoką zawartość. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jak podobno dolomit to dziala najwolniej i najgorzej wiec sam niewiem juz . a ty damianzetor9540 skad i jakei wapno dawales ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

no ja tez gdzies wyczytalem ze dolomit to dziala po 10 latach a tu ktos pisze ze szybko.. szybko to tlenkowe i kreda, czy sie myle? a weglanowe do podtrzymania PH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To jak  szybko  działa  dolomit  -  zależy  od  stopnia jego  rozdrobnienia .

Kamyki  o  frakcji  kilku mm i po 10 latach  sie  nie  rozpuszczą , ale  pył   działa dość szybko 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo69    43

Nie wiem jak w glebie, ale na ziemi po pryzmie u sąsiada usypanej 26 lat temu do dziś grudki wapna dolomitowego są nadal twarde i trudne do skruszenia. Być może trzeba odczekać następne 26 lat na rozpuszczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj