wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

raczej nie są to wyniki podane w mg na 100g gleby.

Za 50 dych z zasoleniem to jest raczej próbka ogrodnicza a te podają w mg/dm3

 

I już robi się mniej wesoło...

Nigdy nie robiłem próbek ogrodniczych i nie wiem jakimi metodami są badane więc wyniki po czystym matematycznym przeliczeniu magą mieć lekkie odchyłki ale mimo wszystko wygląda to nie ciekawie.

 

Biorą na tapetę pole ,,Brzeg,, czyli najwyższe wartości P i K

przelicznik K na K20 = mnożymy przez 1,205

Załóżmy masa gleby - 1,5kg/dm3

K - 110mg / dm3 gleby podzielić przez 1,5 = 73,3 mg/kg gleby lub 1000g gleby. podzielić przez 10 = 7,3mg/100g gleby

K2O = 7,3 x 1,205 = 8,79 mg/100g gleby

 

Dla P2O5 wynik podał 3,801

 

Czyli: w mg/100g gleby

K2O - 8,79 = Niska

P2O5 - 3,801 = Bardzo niska

Mg - 1,2 = Bardzo niska

 

Tylko powtarzam, ogrodnicze mogą być robione innymi metodami i do otrzymanych wyników mogą być zupełnie inne zalecenia.

Ale na przysłowiowe ,,oko,, te wyniki nie wróżą niczego dobrego.

 

 

EDIT:

Co do granulatu vs sypkie

Tu masz maszynę która ma pozaziemskie właściwości sprawiające że z sypkiego nie wsiąkającego przemienia go w granulat który już wsiąka.

Jest to arcydzieło amerykańskich uczonych z NASA, do tej pory trzymane w ścisłej tajemnicy, ale na szczęście agentowi KGB udało się nagrać wideo i teraz chińskie podróbki owej aparatury zaczynają zalewać nasz rynek. :D

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Ludzie piszą na innych stronach takie pierdoły że tlenkowe musi być zmieszane natychmiast , a granulat nie musi być i później tu znowu wychodzi  że to nie ma znaczenia. Czyli sypkie jednak lepsze ale trudniejsze w wysiewie , a granulat jest lepszy do wysiewu i  za to sie placi wiecej. 

Może sie uda w najblizszym czasie rozsypac te wapno a zapowiadają deszcze to może jakoś to "wsiąknie" a jak będzie pogoda to i może zmieszam :D  :D

To raczej chyba próbka ogrodnicza aczkolwiek w czwartek będe miał dokładnie wszystko na kartce więc jak coś to dodam zdj

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To po pierwsze, co piszesz.

Po drugie wartość pH jest ściśle powiązana z kategorią agronomiczną gleby, co za tym idzie zarówno procedury, jak i normy także będą inne dla różnych kategorii.

Po trzecie podawanie wartości bez powołania się na procedury i normy nic nie mówi.

 

Co do granulatu vs sypkie szkoda gadać - żadne słowa, ani obliczenia do niektórych nie docierają, reklama robi swoje następuje cudowna przemiana "wody w wino".


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wymieszać się powinno i jedno i drugie. A pierdoły o nie mieszaniu granulatu piszą producenci granulowanych węglanów wapnia (kredy) bo tak może być iż mała dawka (500kg) wymieszana z profilem glebowym (20cm) guzik co da, wręcz nic nie da.

Natomiast granule w małej dawce pozostawione na powierzchni zneutralizują np. 3 cm gleby od glinu, uwolnią fosfor związany z żelazem no i podniesie pH po przez wyparcie kationów wodoru.

 

Roślina poczuje że tam u góry istny raj panuje, zwłaszcza w okresie w którym ludzie stosują te wapna (wczesna wiosna - interwencyjnie) czyli okres dobrego nawilgocenia gleby i zapuści korzenie w tamtym kierunku a w czerwcu gdy przyjdzie okres posuchy będzie z deczka oszołomiona zaistniałą sytuacją, ze stresu zacznie żółknąć, więdnąć, odrzucać liście aby wydawać jakiekolwiek nasiona przetrwalnikowe, korzeni nowych nabudować do dołu do wody już nie zdąży i pozamiatane.

 

Zalecenia producentów granulowanego aby nie mieszać, są niczym zaleceniami:

,,panie chcesz pan se pole wywapnować? A no chcę, to na cholerę będziesz sypał 3 tony i wapnował 25cm w głąb. Sypnij pińćset kilo wywapnujesz 3 cm z wierzchu i masz problem z głowy,,

 

Tylko zapominają dodać, że trzeba to powtarzać co rocznie, bo wierzchnie 3 cm na następny sezon po zaoraniu, uprawie itd. będą ponownie zakwaszone i udać się to może tylko w lata mokre.

 

 


Gdyby kogoś interesował wpływ pH na ilość przyswajalnego fosforu:

 

eafa58894c0fa0e6ac48e25082c7d788_big.jpg

 

Tabela dla tej działeczki:

[galleryimg=639546]

 

czyli zeszłoroczny nabytek, żytko już chłopinie przestawało rosnąć, aż się wnerwił i sprzedał. :lol:

Obecnie znajduje się tam pszenżyto ozime. Jak do tej pory, działka nie dostała żadnego nawożenia NPK, w zasadzie ona nie dostała żadnego nawożenia oprócz wapna i łubinu który na równi z wapnem traktuję jako czynnik użyźniający. Kolejny wynik może jeszcze w marcu, jak mi się będzie chciało polatać po polach.

 

Czy spodziewać się kolejnych wzrostów pierwiastków mimo braku nawożenia nawozami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Z tym nie maszaniem granulatów może bardziej chodziło że można je rzucić pogłownie? Sami jak stosujemy granulat to na ściernisko tak jak i sypkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie widać efekty na polu po posianiu wapna magnezowego Cao-32%, Mg-16%,ile trzeba wysiewać żeby podwyższyć ph o 1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Po jakim czasie widać efekty na polu po posianiu wapna magnezowego Cao-32%, Mg-16%,ile trzeba wysiewać żeby podwyższyć ph o 1?

 

wapno magnezowe to jest dolomit a dolomit działa najwolniej z wszystkich wapn . A z jakiej kopalni te wapno masz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobiasz212    0

daj sobie spokój z tym magnezowym jak chcesz podnieść ph

z doświadczenia wiem jeśli chodzi o granulowane to wapniak koszelowski zadziała, ale w mojej okolicy ciężko go dostać

wszędzie magnezowe bądź polcalc, 

 

i pytanie dla tych co stosowali wapniak koszelowski i polcalc

czy polcalc zadziała na podobnym poziomie jak wapniak  koszelowski ? w pierwszym roku będzie efekt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek2507    0

a zamawiał ktoś wapno z kopalni Jaźwica bądź Laskowa ? słyszałem że to jest to samo wapno co Radkowit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

daj sobie spokój z tym magnezowym jak chcesz podnieść ph

z doświadczenia wiem jeśli chodzi o granulowane to wapniak koszelowski zadziała, ale w mojej okolicy ciężko go dostać

wszędzie magnezowe bądź polcalc, 

 

i pytanie dla tych co stosowali wapniak koszelowski i polcalc

czy polcalc zadziała na podobnym poziomie jak wapniak  koszelowski ? w pierwszym roku będzie efekt ?

 

u nas stosowalismy wapniak kornicki to polecam ale tamten tez jest na podobnej zasadzie itd co mowisz to faktycznie odkwasza ale trzeba sporo tego dac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1986    2

Mam pytanko czy ten wapniak da radę wysiac zwykłym lejkiem do nawozu bo mam taki mały plac na jednym polu z 15 a gdzie już nic nie chce rosnąć i spróbuję coś tam posypać poglownie po przeżycie. Ogólnie nie mam doczynienia z wapnowanie bo pH powyżej 7. A może zastosować coś innego w tym miejscu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wapniak koszelowski siałem zwykłym lejem, szło idealnie. Natomiast dwutarczowy rozsiewacz Unii Brzeg nie radził sobie najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
himen    10

A ja ostatnio jesienia rozsiewałem wapno sypkie Morawica i lejkiem dało rade wysiać tylko trzeba było od czasu do czasu potrząsać podniśnikem. Dobrze że mam czułą hydraulike w mtz.


Paweł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to zalezy jak kwasna ziemia keidys u mnie co wzialem w dzierzawe to tak kwasne było ze poszło jednego roku nawiosne na orane po 1,5 tony na ha w zniwa normalne wapno i pozniej znowu na orane ten wapniak wtedy gdzies po 1 tonie na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam narazie taki plan że po żniwach wapnowanie ,później zmieszać to z ziemią i jakiś miedzyplon najprawdopodobniej łubin.A po posianiu na szczernisko takie wapno to można zmieszać z ziemią talerzówka że lepiej zrobić orkę i te miedzyplony można wysiewać po wapnowaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Dziś odebrałem wyniki i są w jednostkach mg/l , badanie typowo ogrodnicze

 

Próbki raczej są wiarygodne bo jesli jest wysoka ilość zasolenia oznacza , że w glebie są składniki

Dostałem wskazówki odnośnie wapnowania i nawożenia;

- wapno ok, 1t/ha CaO i bez konieczności mieszania jeśli będą deszcze

- przed siewem nie nawozić saletrą tylko po wschodach saletrzakiem , żeby to się długo działało , zalecono mi nawóz wieloskładnikowy przed siewem czyli npk + inne mikroelementami czyli coś tego typu co yara hydrocomplex w ilości 3kg/a czyli 300kg/ha

- Potwierdzili , że słaby wzrost rosliy na 1 polu był spowodowany    duża różnica pomiędzy ilością magnezu a potasu , dlatego na 1 polu składniki były ale niedostępne

No i ogólnie zalecili nawozić  tym wieloskładnikiem

 

Napiszcie co o tym sądzicie

 

 

 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To jeśli chodzi o ten stosunek potasu do magnezu i masz dać wapno, to kup wapno magnezowe. Załatwisz dwie sprawy w jednym. Podaj lokalizację to może ktoś z twoich terenów ci podpowie jakie wapno magnezowe na waszym terenie wychodzi najlepiej w stosunku cena-jakość-transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Zastosuje jednak samo wapno tlenkowe 70% CaO bo tlenkowo-magnezowe granulat to jest coś koło 30% CaO i magnezu podobnie więc tego wapna by było potrzebne więcej , a magnez to już jakoś uzupełnie czy to wieksza dawka wieloskladnika czy czyms więc nie powinno być problemu. Grunt , żeby w miare te ph podnieść.

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Zastosuje jednak samo wapno tlenkowe 70% CaO bo tlenkowo-magnezowe granulat to jest coś koło 30% CaO i magnezu podobnie więc tego wapna by było potrzebne więcej , a magnez to już jakoś uzupełnie czy to wieksza dawka wieloskladnika czy czyms więc nie powinno być problemu. Grunt , żeby w miare te ph podnieść.

 

wapno tlenkowe skad kupujesz i po ile ? i ile na ha bedziesz dawac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

U mnie w okolicy jest mały skup i tam mają właśnie nawozy, materiały budowlane itd, wapna raczej nie mają dużo bo widziałem tylko 2 bigbagi i 3 palety 25kg. Woj. Małopolskie. Mogę na PW poodac adres skupu ale oni rozwoza tylko po okolicy do 10km. Cena chyba 220 albo 270 zł/t
Dawka ok 1t/ha

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

U mnie w okolicy jest mały skup i tam mają właśnie nawozy, materiały budowlane itd, wapna raczej nie mają dużo bo widziałem tylko 2 bigbagi i 3 palety 25kg. Woj. Małopolskie. Mogę na PW poodac adres skupu ale oni rozwoza tylko po okolicy do 10km. Cena chyba 220 albo 270 zł/t

Dawka ok 1t/ha

 

ja to z mazowieckiego a to wapno tlenkowe mozna w bigbagach kupowac to dobrze ze nie trzeba calej patelni brac . jak posypiesz te tlenkowe to pozniej daj znac jak efekty czy szybko odkwasilo glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ma ktoś jakiś link w którym były by ładnie opisane te oznaczenia odmian wapna?

 

 

Już nie aktualne. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Dziś przywieźli te ostatnie wapno i wyszło w dwóch big bagow ponad 2 tony, z dowozem zapłaciłem 690zl ale coś koło 2,3tony. Oby to było to same wapno bo na bigbagu nic nie pisze ale te wapno przypomina te wapno z opakowania 25kg a raczej budowlanego by w bigbagu nie sprzedawali ale za transport 2km sobie dobrze policzyli + jeszcze 2 palety, cena za bb 280 tylko w bigbagu jest ponad tone , chyba 1174kg

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj