wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

 handlowiec twiedzi, że 0.5 t granulowanego zastąpi ok 3-4t wapna tradycyjnego

 

Nie jest to prawdą. To tak samo jak byś np. sól potasową puścił przez śrutownik i handlowiec mówiłby ci że ta w worku zgranulowana lepiej działa od tej którą zmieliłeś na śrutowniku.

 

Czy jest łatwiejsze w wysiewie? Nałóż 6 BB x 500kg /ha do rozsiewacza, a nałóż ładowaczem czołowym 6 łyżek x 500kg / ha do rozsiewacza RCW.

Różnica żadna...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Lejek chyba posiada każdy do rozsiewania nawozów a RCW już nie koniecznie,więc na tym polega problem chociaz rozsiewałem krede lejkiem i nie było problemów z wysiewem poza tym że sie mocno kurzy no ale z RCW jak kreda sucha to jeszcze gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AS2    199

Miałem dzisiaj telefon z Ampol Merolu, że niby mają jakąś promocję na wapno z Morawicy - 94 zł/t brutto i termin płatności do 1 lipca. Tak piszę jakby ktoś był zainteresowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciekawe czy suche jest te wapno czy w większości woda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Witam

Jutro będe miał wyniki, dałem 50zł za próbkę czyli lacznie 150zl ale bedzie dokladnie zbadane i w dodatku prosza mnie tam przy odbiorze na rozmowe w sprawie gleby.

A tak apropo to mógllibyście doradzić które wapno zadziała szybciej i ogólnie (najlepiej)?

 

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/monthly_02_2017/post-55090-0-00816400-1486820986_thumb.jpg u mnie chyba po 220zł/tona (sypkie, drobno zmielone)

oraz 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-granulowane-atrigran-50-cao-dostawa-gratis-CID757-IDk7chk.html#ab4cd7c4c4

 

I problem jest w tym , że  jutro bym już znał ph i muszę wybrać wapno , a im wcześniej się rozsypie tym lepiej a u mnie jest nie wiadomo z pogodą, zapowiadają już słońce to może by się udało wjechać bronami lub czyms w najblizszym czasie

Czy lepiej rozsypać te granulowane i niech sobie samo wsiąknie w ziemie (podobno nie trzeba mieszać ) ale bronami już lekkimi wjedzie wiec można tez lekko zmieszac , czy poczekać do marca zeby wjechać i zmieszać te tlenkowe sypkie kultywatorem (pewnie pod koniec tygodnia juz będzie sie dało wjechać) , bo podobno te sypkie nie można zostawić bo zepsuje całkowicie ziemie

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Żadna promocja mam ofertę z trans boru 80zl\T bez większego targowania też z Morawicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A z jakiego województwa jesteś?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Nie jest to prawdą. To tak samo jak byś np. sól potasową puścił przez śrutownik i handlowiec mówiłby ci że ta w worku zgranulowana lepiej działa od tej którą zmieliłeś na śrutowniku.

 

Czy jest łatwiejsze w wysiewie? Nałóż 6 BB x 500kg /ha do rozsiewacza, a nałóż ładowaczem czołowym 6 łyżek x 500kg / ha do rozsiewacza RCW.

Różnica żadna...

 

 

 

No wybacz, ale akurat granulowane jest łatwiejsze w wysiewie pod każdym względem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pod względem ładowania nie widzę różnic. I tu i tu trzeba przerzucić np. 3 t.  Na polu także do RCW 3 tony ładujesz na raz, a granulatu ile załadujesz na raz do rozsiewacza, 1500kg?

 

Uzasadnij to stwierdzenie jakoś, powiedz co masz konkretnie na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jakaś plaga z tym granulowanym, chyba wszyscy handlowcy byli na jednym szkoleniu.

 

A ja dostałem dzisiaj ofertę od http://raf-pol.eu/ odnośnie kredy granulowanej. Z jednej strony nie mam nic przeciwko temu, żeby oferty były składane bo przecież po to funkcjonują działy handlowe z drugiej strony fajnie, żeby to było jakoś sensownie skoordynowane. Czasami mi się śmiać, chce jak przedstawiciele jednej firmy dzwonią do mnie z tym samym i na odpowiedź, że już otrzymałem ofertę z firmy, oni zaczynają mówić, że ich firma jest lepsza, a tamta to jakiś bubel - realna sytuacja z wczoraj :-) I te zmieszanie kiedy mówię kto dzwonił i okazuje się, że to kolega z pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Pod względem ładowania nie widzę różnic. I tu i tu trzeba przerzucić np. 3 t.  Na polu także do RCW 3 tony ładujesz na raz, a granulatu ile załadujesz na raz do rozsiewacza, 1500kg?

 

Uzasadnij to stwierdzenie jakoś, powiedz co masz konkretnie na myśli?

 

Mogę załadować 3bagi (ogólnie zależy od rozsiewacz-wiadomo), ale ładowałem 2 odrazu, zanim ojciec obrócił miałem podwieszone 2 kolejne. Szerokość robocza 24m łopatki max, zero zbierania z ziemi wszystko w rozsiewaczu. 

Nie ma co gdybać taka jest prawda, a że cholerstwo jest drogie to inna sprawa chodz jak pisałem wcześniej Ecogran przy tej cenie wydaje się ciekawą opcja przy bagach 1t jeśli potrzebuję na podtrzymanie ph. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak, nie pomyślałem że 3 BB można na raz złapać. I zero sprzątania z ziemi też się zgodzę że BB lepszy. 

 

Ale szerokość robocza 24 m to i prędkość musi być mniejsza.

Tego nie oszukasz, masz wysiać np. 3 t i siejąc pasem 5 m jedziesz z prędkością x, a siejąc pasem 24m jedziesz z prędkością y. Matmy nie przeskoczysz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

Ja wapno brałem od nich mam do nich 22km http://www.wap-rol.pl/ cena przy własnym transporcie poniżej 200zł mnie wyszła (okoliczny sprzedawca nawozów wołał 320zł). Wysiewam lejkiem i dużo lepiej się wysiewa niż sypkie w tym samym roku miałem wapno z siewierza i musiałem pożyczyć RCW. W porównaniu stawiam na granulowane mniej trzeba wysiać mniejsze koszta, szybciej zaczyna działać u mnie więc w tym roku zakupiłem znów granulat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cena trzeba przyznać ekstra, ale takiej ceny za granulat jeszcze nie mają nawet mieszkańcy pow. Łosickiego gdzie jest Koszelów (granulat koszelowski).

 

Ale pozostała część tekstu to herezje nie z tej planety. 

 

,,mniej trzeba wysiać mniejsze koszta, szybciej zaczyna działać,,

 

ręce opadają , chłopie kto ci takich bredni naopowiadał? Jak to samo może działać lepiej w formie zgranulowanej od formy sypkiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

bo to wiejskie mądrości małego chłopka ;) zapłaciłem więcej i zyskam więcej a spróbuj myśleć inaczej to poszczuje Cie psem :P @damianzbr jesteś na celowniku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Robi się coraz ciekawiej. Czytając posty na tej stronie mam nieodparte wrażenie, że co niektórzy coś wciągali...

Niemożliwe, żeby na trzeźwo napisać takie banały.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Miałem dzisiaj telefon z Ampol Merolu, że niby mają jakąś promocję na wapno z Morawicy - 94 zł/t brutto i termin płatności do 1 lipca. Tak piszę jakby ktoś był zainteresowany.

 

Zadzwoń sobie do Martusa, Ampol-merol przez nich zamawia doliczając oczywiście swoją prowizje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Panowie, w lutym temat wapnowania gleby wydaje mi się trochę "nietrafionym" :) Osobiście od xx lat zawsze wapnuje po żniwach, niezależnie czy węglanem z Morawicy, czy tlenkiem z Trzuskawicy. Granulek nie stosowałem żadnych i jakoś nie zamierzam.. Nie wiem co Wy tak na te granulki wszyscy żeście się uparli... Fajne big bagi, czy co ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Przykładowo kreda z mielnika, a ten ecogran to ilościowo napewno mniej idzie granulatu bo przecież to jest już podsuszony materiał i nie ma tej wody w sobie tyle co kreda luzem. Reszta to już raczej jest oczywista.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Panowie mam wyniki, co prawda przez tel podane ale są:

 

 

 

 

http://abload.de/img/img_20170221_153739luolu.jpg

 

 

1  (brzeg) - tam rósł skrzyp, i tam właśnie myślałem , że jest najbardziej zakwaszone  bo gorczyca nie urosla a jest 5,9 

2 to pole gdzie byly okopowe , itd na nim rosło wszystko bez zastrzezen (nie byla siana gorczyca)

3 pole - to jedyne pole na którym urosła gorczyca

I jak to jest możliwe ze na 1 nie urosło nic a na 3 tak, chyba ze próbki zle oznaczone

Czy jest sens wapnowac przy takim ph i skladnikach?
 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Ziemia rozmarzła już prawie więc można pobierać próbki? Na kilku polach z nawożeniem obornikiem jesienią też(dużo będą odbiegały od tego jakbym pobrał po tegorocznych żniwach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Czy to są wyniki w mg na 100g gleby?

Jeśli tak to zwłaszcza w pierwszych dwóch masz rewelacyjne zawartości makroelementów. Wszystko na bardzo wysokim poziomie.

Ale jest wysoki stosunek potasu do magnezu. Musisz podać nawozy magnezowe pomimo wysokiej zawartości magnezu w glebie, gdyż stosunek potasu do magnezu jest za wysoki i jest blokowana dostępność magnezu. To może być przyczyną  słabego wzrostu gorczycy, gdyż ma ona wysokie zapotrzebowanie na magnez.

 

Jeśli chodzi o skrzyp polny  - to powtórzę co mnie uczono : skrzyp nie jest rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych. Urośnie nawet na pryzmie wapna. Skrzyp jest natomiast rośliną wskaźnikową gleb o nieuregulowanych stosunkach powietrzno - wodnych. Może być np wskazane głęboszowanie lub drenaż. Wapnowanie też jest zabiegiem regulującym stosunki powietrzno wodne.

 

Wapnowanie jest potrzebne. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

marko06060 , raczej można ja już dawno pobrałem.

 

Agrest dzięki za odpowiedź :) zawsze mozna na Ciebie liczyć,  z tym może być prawda że ta różnica pomiędzy Magnezem a potasem daje tak w kość bo to jest aż nie możliwe że na tym pierwszym polu przy takich parametrach nie urosła a na najgorszym urosła i tam akurat jest mniejsza różnica pomiędzy mg a k czyli dobrze mówisz. W czwartek ide po te wyniki i pewnie mi też to samo powiedzą bo  mówili ze chcą rozmawiać w sprawie tej analizy, dałem 50zł za 1 próbkę ale teraz wiadomo co i jak.

Na tym pierwszym polu będzie rosła roślinka która preferuje pH ~6 czyli lekko kwaśną więc albo tutaj nie będzie wapnowane albo w mniejszej ilości także napiszcie czy jest konieczność (Aktualnie ph 5,9)

Na drugim polu zalecany jest odczyn lekko kwaśny a najlepiej obojętny jest to ok 30-40 arów. (aktualne ph to 5,3) wiec wapno tu musi isc

Trzecie polu wymagane minimum pH 5,0 ale wolał bym jeszcze troszke je podnieść (aktualne ph to 5,4)

 

Na razie wybór padł na granulowane CaO 50% bo jest tak mokro że raczej tego  sypkiego  tlenkowego Cao 70% dobrze nie wymieszam kultywatorem  no chyba że wyschnie troche ale pogoda jakoś specjalnie się nie zapowiada wiec za ten czas co będe czekał na pogode granulat by już wsiąknął. Nie wiem czy już kiedyś o to nie pytałem ale napiszcie który wybór będzie lepszy

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie wymieszasz i co z tego? raczej nie wyparuje ;) a niż będziesz siać to wciągnie byle nie popłynęło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Granulat sam wsiąknie ale sypkie tlenkowe gdzieś wyczytałem , że może zdegradować glebe czy jakoś tak  bo zadziała tylko na powierzchni i nie wsiąknie, chyba , że to nie prawda i przy opadach deszczu wsiąknie? Jak to wkońcu jest? Granulat czy sypkie różnicy mi nie robi tylko cena chyba o 100zł/t drozej wychodzi granulat

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj