wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25517

Ecogran wydaje się być lepszą opcją od polcalcu. Pierwszy to kreda jeziorna, drugi mielony wapień jurajski


Nie mieszaj pojęć.  

Tlenkowe to wapno palone, nie występuje w granulacie tylko w kawałkach - połupane na drobną frakcję to co zostało wypalone w piecu - działa b. szybko.

Granulowane to pojęcie dotyczące formy sprzedaży wapna. Produkowane jest  tylko po to aby ułatwić wysiew. Będzie to albo zgranulowany zmielony na pył węglan wapnia, albo zgranulowana wysuszona kreda jeziorna/pisząca.

Na rynku znajdziesz wiele ofert wapna granulowanego. Tu też jest najwięcej oszustów. Bo część otoczkuje kamień, a część użyje takich materiałów jako lepiszcza, że to przez miesiące się nie rozpuści.

Kreda jeziorna zawsze szybciej zareaguje niż zmielony na pył węglan. Najszybciej zareaguje tlenek, ale jak wcześniej pisałem tu są i  minusy.


W formie węglanu możesz podać i 5 ton i nie zaszkodzi, najwyżej kieszeni.

Jak możesz wjechać w pole to nie czekaj i siej. Na dobrej ziemi  możesz sypnąć trochę tlenku (nie powiem Ci ile) lub najbezpieczniej kredę z Mielnika (nie wiem czy dostępna o tej porze roku), wapniak koszelowski, rudnicki, kornicki kreda z Dwikóz ( te 4 to granulaty z kredy) lub nordkalc fast, kujawit premium(pył) lub polcalc (granulat z tych samych pokładów co dwa poprzednie) lub każde inne wapno mielone.

Kolejność zamieszczona jest jednocześnie kolejnością w szybkości działania. Granulat to droższa opcja tego co jest luzem wymienione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Dzięki , na taką odpowiedź czekałem

U mnie w okolicy tylko takie wapno mają na stanie, gdzieś dalej to już sam transport będzie kosztował drugie tyle. Jeszcze jest jeden skup gdzie musze przedzwonić bo też mają jakies wapno,  Czy takie się nada?

https://www.olx.pl/oferta/wapno-tlenkowo-weglanowo-magnezowe-sprzedam-CID757-ID9RZz3.html#35491fff78

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Dla mnie przekręt na samym początku jak sprzedawca nie potrafi nazwać swojego produkty. Jak tlenkowe to nie węglanowe.

Jeśli ma magnez to jest to dolomit, czyli najstarszy najmniej reaktywny pokład wapienia.  Pozostaje sprawdzić co zawiera granula, czy aby nie jest to kamień w otoczce. Jeśli jest zgranulowany pył to jakaś reakcja zajdzie, ale nie w szybkim czasie.

I znowu napiszę, że to tylko moje zdanie i nie oznacza to stanu faktycznego.

Nie wiem skąd jesteś i jakie ilości potrzebujesz, ale nie wierzę, że w okolicy nie znajdziesz jakiegoś dystrybutora innych sprawdzonych granulatów (jeśli tylko takie pod uwagę bierzesz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

 jutro zadzwonię jeszcze bo w okolicy jest jeszcze jedna stacja co ma wapno. Tak jak wspomniałeś niby wapno ok ale jak tlenkowe i węglanowe razem. Mi to nie przeszkadza , moze byc granulat albo pył jesli by był , byle jakoś w miare odkwasilo do maja

 

W sumie mają wszystkie rodzaje z transportem

 

http://wapno-nawozowe.pl/cennik-kreda-granulowana

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja czekam na wyniki ze stacji , u mnie są dwie opcje

1. Od ponad 10 lat nie było sypane nawozami wiec ziemia chyba u mnie ma brak składników odzywczych a nie zakwaszenie

2. Zakwaszone gleba i dlatego roślinki słabo rosną 

 

I teraz podam przykłady, na pierwszym polu posiałem gorczyce zeby zaorac przed zimą, oczywiście skiełkowała, podrosła na 5cm ale nie chciała juz  rosnąć , liście żółkły i tak zostało lecz teraz powiem wam ze na tym samym polu była zakopana skóra z barana z uboju i w tym samym miejscu gorczyca odziwo urosła normalnie więc chyba wygląda na nie zakwaszenie lecz na brak nawozów w ziemi. Co wy o tym sądzicie, pare lat temu zasiany był owies na tym polu i wyrósł całkiem dobrze, plon chyba też dobry więc co o tym myślicie

 

Pierwsza i druga opcja idą w parze. Od 10 lat nie było sypane nawozami ani wapnem. Więc przez 10 lat wypłukało wapno oraz inne pierwiastki. A te co pozostały są nie dostępne z powodu zbyt niskiego pH które jest spowodowane wypłukanym wapnem sodem, Mg i potasem.

 

Zacznij od badań gleby - zacząłeś bardzo dobrze

 

Druga sprawa, zacznij od sypania węglanów nawet dolomitów, w tak kwaśnym środowisku nawet one będą wchodziły w reakcję z tak silnymi kwasami. Zacznij od dolomitów bo są najtańsze a ty zakładam z góry że potrzebujesz mnóstwo Ca oraz Mg, K, Na. Więc syp na potęgę jak najtańszego wapna, nawet i 6 czy 10 ton dolomitu.

Następnie syp sole potasowe i fosforany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Agrest , damianzbr dzięki za odpowiedź :)

A więc ja robie tak;

Zamawiam tego wapna jedną tone bo tyle spokojnie wystarczy na ok 2ha   , bo

- 0,5ha  (30arów mojego i 25 dzierżawy) ha jest ewidentnie zakwaszone

- 1,4ha jest lekko zakwaszona bo gorczyca coś tam urosła więc wapna pójdzie mniej

i pozostałe jakieś 20-25 arów obstawiam , że jest ok bo tam były okopowe , warzywa , fasola więc tutaj wapna pójdzie mało , w dodatku był na jesien dawany obornik

 Jak przyjdą wyniki to dam zdjecie i będzie wiadomo.

 

Damian, na jakas sól potasowa i fosforany nie mogę sobie zbytnio pozwolić bo muszę ograniczyć koszty do minimum. Aczkolwiek w garażu zostały jeszcze jakieś nawozy ktore byly do nawozenia ogorkow a typu właśnie fosfor , npk itd które siedzą już 2 lat  więc sie je wykorzysta.

Jak będe widział wyniki z analizy to rozsypuje te wapno i lekko przejade broną cienką, tak będzie czekać  do momentu siewu, przed siewem rozsypie nawozy npk i brona ciezka z walcem strunowym i powinno byc ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pierwsza i druga opcja idą w parze. Od 10 lat nie było sypane nawozami ani wapnem. Więc przez 10 lat wypłukało wapno oraz inne pierwiastki. A te co pozostały są nie dostępne z powodu zbyt niskiego pH które jest spowodowane wypłukanym wapnem sodem, Mg i potasem.

 

 

Nie koniecznie. Blisko 10lat temu wyorałem pastwisko, po 5 lat po tym robiona próba pH zasadowe miejscami, rok temu badane znowu ph w zależności od próbki 6,7-7,3. Wapna nie widziało i nie będzie widzieć następne 5 lat, ewentualnie jakiś granulat będzie posypany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czekaz    0

Które z wapna polecacie, by nie kurzyło się za bardzo, bo nie znam i cenowo dobrze wyszło:

Wapno Nordkalk FastCal - luz

Wapno Nordkalk Standard Cal - luz

Wapno węglanowe Lhoist - luz

Wapno węglanowe Morawica - luz

Wapno Radkowit - luz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

a co myślicie o tlenku wapnia (Oxyfertil 90) moim zdaniem jest lepszy niz te wszystkie kredy granulownane itp, a cena ta sama, dajesz 500kg profilaktycznie (na podtrzymanie pH) a po skoszeniu zboża dawać weglanowe i lepiej na tymsie wyjdzie niż na granulacie cenowo i jakosciowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Skoro jest lepszy to kupuj bracie jeszcze dziś, bo w poniedziałek już nie będzie. Wszyscy jutro rzucą się i wykupią - bo to najlepszy nawóz na świecie. Nic nie wspominasz: co chcesz osiągnąć, ani na jakich glebach, ani jakie masz obecnie ph, ani dla jakich upraw, ani o jakiej kalibracji nawóz.... . Ale gratuluję wyboru ceny! Każdy jest kowalem swego życia. Nie potrzebujesz niczyjej opinii już sam wszystko wiesz.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

A mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego wapna? To jest pył więc pewnie trzeba będzie odrazu przejechać cięzką broną zeby cokolwiek wymieszać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolega @Agrest bardzo prosto i przystępnie pisze. Napisał niemal wszystko na temat nawozów. Dużo można wyczytać i dowiedzieć się na podstawie lektury wypowiedzi innych kolegów (nie będę wymieniał których). Trzeba zacząć czytać i wyciągać wnioski a nie o wszystko pytać. Co wcale nie znaczy, żeby nie pytać.

Przede wszystkim MYŚLEĆ!

 

A tak na marginesie. Skąd mamy wiedzieć jakie masz ziemie, kiedy masz stosować to wapno, jaka wilgotność gleby, itd... , bo od tego będzie zależeć technika wymieszania.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Jakie mam ziemie można wyczytać ze wcześniejszych moich postów, o termin siewu nie pytałem bo im wcześniej tym lepiej. Gdzieś wyczytałem , że wapna w formie pylistej czyli na ostatnim zdjęciu nie można zostawić na wierzchu bo może dojsć do zepsucia struktury ziemi gdyż wapno będzie działało tylko na powierzchni  dlatego wolałem się upewnić więc zapytałem czy trzeba wymieszać na 10-cm broną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Kolego, wapno aby skutecznie działało trzeba bezwzględnie wymieszać z glebą, nie bez powodu wałkowany jest okres pożniwny jako optymalny na rozsiew wapna. :) Właśnie po to, aby po uprawkach pożniwnych dokładnie te wapno wymieszać.

 

Ciekawi mnie jeszcze kwestia wapnowania a siewu metodą strip till. Pod pewnym zdjęciem na AF była dyskusja na temat, że jak się kupuje siewnik strip till to powinno się sprzedać wszystkie maszyny do mieszania gleby, od pługów do agregatów. To jak te wapno wymieszać wówczas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Był u mnje ostatnio gosciu przedstawiciel z tym Orcal- em. W kubeczkach wszystko ładnie się odkwaszało. Zapewniał że przy dawce 1t/ha ładnie odkwasi, i co najciekawsze będzie trzymać 4lata. Nie wierze w takie bajki, bo jesli jest np. zalecenie 3t Cao to jakim cudem ma wystarczyć tona tego cudownego specyfiku. Druga sprawa to cena. Około 800zł za tonę. Za 4 tony tego mam cały skład 25t dobrego sprawdzonego wapna z Nordkalku. Fakt że nordkalk od razu nie odkwasi, ale bardzo szybko bo bardzo drobno mielony.

 

wejdź sobie na ich stronę pobierz specyfikę dopuszczenia do obrotu na terenie polski produktu wydanego przez ministerstwo i doczytaj się tam prób jakie zostały przeprowadzone aby dopuścić .... Na końcu są wnioski: mi. że wapno tlenkowe jak ich specyfik odkwasił glebę.

Reszty sam się domyśl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego, wapno aby skutecznie działało trzeba bezwzględnie wymieszać z glebą, nie bez powodu wałkowany jest okres pożniwny jako optymalny na rozsiew wapna. :) Właśnie po to, aby po uprawkach pożniwnych dokładnie te wapno wymieszać.

 

Ciekawi mnie jeszcze kwestia wapnowania a siewu metodą strip till. Pod pewnym zdjęciem na AF była dyskusja na temat, że jak się kupuje siewnik strip till to powinno się sprzedać wszystkie maszyny do mieszania gleby, od pługów do agregatów. To jak te wapno wymieszać wówczas?

Aby wejść w ST trzeba mieć bezwzględnie pola w dobrej kulturze co za tym idzie uregulowane pH. Przy ST nie mieszamy gleby więc nawozy zakwaszające glebę nie są mieszane głęboko tylko rozsiewane pogłównie, kwaśne deszcze nie są mieszane głęboko tylko osiadają na powierzchni. Więc w związku z tym i wapno siejemy pogłównie nie mieszając go.

 

A wszystko to samo powoli przemieszcza się w głąb profilu glebowego, wapno, nawozy zakwaszające. Warunek to systematyczne wapnowanie, w ST nie można sobie pozwolić na wapnowanie dużymi dawkami raz na kilka lat.

 

Nie zapominaj że  ST nie ma mowy o wapnowaniu w celu podnoszenia pH o jego regulowaniu. Tak samo nie ma mowy o przedsiewnym nawożenie K, Mg, Si, S, Na. W dniu siewu ST czy chwilę przed, nawożenie składnikami odżywczymi w większości przypadków jest to nawożenie na kolejne sezony.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Kolega @AlaCapone jak zawsze jakoś inaczej interpretuje moje posty, czy tu ,czy w innych tematach. Co do interpretacji Twojej "bracie" wypowiedzi ,to ja tak uważam ze jest lepsze to wapno, ale chyba nie zauważyłeś pierwszej linijki w moim poście, mianowicie "a co myślicie o...." (czyt. jaka jest Twoja opinia na ten temat, używałeś podziel się doświadczeniami. Nie używałeś, to może ktoś Ci o tym coś mówił) Jak masz ochote to podziel się tym na forum, bo od tego ono jest

Szkoda, ze nie ma tego w Twojej wypowiedzi... :(

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Tylko nie myśl, że mam coś do Twojej osoby kolego. Jeśli poczułeś się urażony to niesłusznie, bo nie jest moim celem czepianie się kogokolwiek, także Ciebie.

 

Napisz w takim razie, na jakiej podstawie stawiasz takie twierdzenie lub tezę i podaj konkretne dowody lub źródła Twojej wiedzy "...moim zdaniem jest lepszy (Oxyfertil 90) niż te wszystkie kredy granulowane itp...". Nie uważam się za mądrzejszego i pragnę poznać opinię innych, ale na miłość Boską jeśli coś twierdzicie (liczba mnoga, bo nie piszę konkretnie do Ciebie) to napiszcie na jakiej podstawie.

Dowodem nie może być w żadnym razie opinia w stylu: "słyszałem, że ktoś coś tam robił..." - tylko opinia osoby stosującej dany produkt osobiście, zasłyszane opinie są niemiarodajne i nie mogą stanowić dowodu w sprawie, tylko zeznania świadka naocznego.

 

Dlaczego porównujesz akurat te produkty? - granulat jest najdroższą formą wapna. To tak, jakby na przykład (choć każdy przykład kuleje) porównywać "malucha" do Bentleya i twierdzić, że jazda maluchem będzie tańsza (tańsza w sensie, że mniej spali paliwa). Gdybyś napisał co który produkt zawiera, jego skład w przeliczeniu na CaO, podał cenę jednostkową, znał faktyczną reaktywność lub stosował przez co najmniej kilka lat jeden i drugi produkt (jeśli chodzi o dolomity to nawet kilkanaście) i podał zgodnie z prawdą faktyczne dane a nie przypuszczenia, czy subiektywne opinie w stylu wydaje mi się... .


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Nie czuje sie urażony, spokojnie.

 

Teraz jest duża cześć postów pościecona  nawozom granulowanym. Tak wiem granulat jest najdroższą formą wapna. Dlatego chodzi mi o to, że jeżeli mam sie już bawić w granulat ,który jest zwykłym zgranulowanym weglanem  o zawartości 50% CaO, to juz wole wybrać tlenek który zawiera 90% CaO (nie jest granulowany, jest przesiewany) według mnie mniejsze zło. Ceny są przybliżone. Jeżeli sie myle lub, źle coś policzyłem, to mnie popraw. Źródłem tego jest moja głowa i takie o myślenie.  :)

 

Ciagle jednak nie moge sie doczekać Twojej opini na ten temat, tak jakbyś cos wiedział, a nie chciał sie podzielić, tylko robił przesłuchanie.

 

Chciałbym jeszcze Ci przypomnieć temat unhz 500, na którym zadałem pytanie i w podobny sposób rozpoczynasz konwersacje, ale nie chcesz udzielić pomocy, a po wcześniejszych postach widać, że takową wiedze posiadasz. Jakbyś był tak miły i pomocny, to czekam tam na odpowedź 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Naj ,,zdrowsze,, dla gleby jest wapn węglanowe. A tlenek to wygoda taka sama jak granulat. Tlenkowym szybko uregulujesz pH i nie bawisz się w duże dawki, tak samo granulowanym nie bawisz się w kupo zardzewiałego RCW, powolne wysiewanie dużych ilości, tylko co roku precyzyjnie wysiewasz zwykłym siewnikiem do nawozu granulki.

 

Jednaka różni ich zasadnicza kwestia. Na granulat może sobie pozwolić każdy i głupi i bogaty. A na tlenkowe tylko właściciele cięższych stanowisk, bo na piasku ponoć robi duże spustoszenie ja nie próbowałem ale tak się podaje w literaturze.

 

Więc MAtirol92 sam musisz ocenić jakie masz gleby i czy możesz sobie pozwolić na wygodę jaką jest wapno tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kolego @MatiRol92, co do wapnowania i użycia wapna, które zaproponowałeś i sam stwierdziłeś, że jest dla Ciebie lepsze niż granulowane to jedyne co mogę doradzić to w dużej części powtórzenie tego, co już napisałem a więc dokonanie przeliczeń na czyste CaO i przekalkulowanie co bardziej opłaca się kupić. Uważam także, że takie sformułowanie zdania jest po części prowokacją do dyskusji. Co do dyskusji na argumenty nic nie mam, ale znając forum znajdą się tacy, co napiszą bzdury i bajki, zaś ta jedna lub dwie osoby znające się na temacie, gdzieś tam w między czasie napiszą dwa, trzy posty, które znikną w gąszczu kłótni i sporów nie na miejscu. Jeden napisze, że lepszy jest granulat, drugi wręcz przeciwnie, a trzeci doda, że on stosował wapno budowlane i może polecić jako najlepszy rodzaj wapna. Dyskusja może przerodzić się wcześniej, czy później w hejtowanie. Może być, że takich zbędnych sporów będzie trzy, czy nawet pięć stron. Za tydzień pojawi się kolejna osoba z takimi samymi „problemami” lub bardzo podobnymi i znowu będzie pytać o to samo, bo trudno wyszukać w gąszczu obraźliwych a czasami nienawistnych komentarzy trafnej odpowiedzi. Na szczęście, jeśli chodzi o temat wapnowania dyskusja jest na poziomie, co dobitnie świadczy, że są tu ludzie znający się w dziedzinie wapnowania oraz którym zależy na pomocy innym.

 

Kolego @MatiRol92, kalkulator do ręki i do dzieła przeliczając na czyste CaO będziesz wiedział, co zastosować. Pod warunkiem, że znasz własne gleby, masz przed oczami wyniki analizy glebowej i wiesz co chcesz osiągnąć oraz znasz swój park maszynowy i dostępność czasu. Nikt za Ciebie tego nie zrobi.

To jest moja odpowiedź a jeśli oczekujesz odpowiedzi podanej na tacy - ode mnie takowej nie dostaniesz.

 

Takie jest moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać. Co do tematu ładowacza UNHZ 500 za chwilę odpiszę w owym temacie.

Edytowano przez AlaCapone

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Panowie posadowe można stosowac pogłównie na ozime zboża? 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj