wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

akaku    79

Dzwoniłem własnie i ma bardzo mało wapnia ok 20% 550zł/25t + usługa rozsiania 500zł to juz mamy 1050zł. Kreda wyjdzie drożej ale lepsze działanie ma, wiecej składników i rozsieją ją swoją Amazonka do nawozu 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516
Napisano (edytowany)

To mało tego wapnia.

 

Znalazłem coś takiego. Jak się komu chce to niech czyta, ale na pszenicy jarej efekty po wapnie posodowym najlepsze. Tylko, że tam i jego skład jest inny od podanego przez Ciebie

http://ssa.ptg.sggw.pl/files/artykuly/1980_31/1980_tom_31_nr_1/tom_31_nr_1_117-130.pdf

 

Nie pamiętam dobrze, ale chyba wapno posodowe jest wapnem poprodukcyjnym, przeszło już przez pewne procesy chemiczne i jego działanie jest szybsze - takie szybkie skojarzenie, choć ręki uciąć nie dam.

 

Jeśli z usługą nie ma problemów to  wydaje mi się, że i tak warto zastosować to wapno. Za 400zł dasz 10t/ha i dostarczysz 2 t czystego CaO prawdopodobnie o szybkim działaniu. W granulacie za tą kasę dostarczysz około 500kg CaO

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Panowie co lepiej wysiac krędę nawozowa w cenie 420zł/t i dać jej w dawce 0,5t/ha czy sypać wapno posadowe w dawce 3-4t/ha które mam okazję kupić w cenie 550zł/25t 

 

To wapno u mnie kupują i nawet chwalą .Ale rozmawiałem z jednym gościem i powiedział ,że więcej ,jak 500 kg wapna nie powinno się stosować jednorazowo ,a to z tego względu ,że ziemia nie przyjmie więcej wapnia .Powiedział ,że zastosowanie powyżej 2 ton wapna na ha jednorazowo w większej części blokuje pk i trzeba dowalić z worka .A składniki w ziemi są zablokowane .Śmiał się ze mnie ,że wywaliłem kasę w błoto ,bo sypałem od 2,5 tony do 4 ton na hektar dwa zestawy łącznie 50 ton kujawitu .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72
Napisano (edytowany)

a co myślicie o tlenku wapnia (Oxyfertil 90) moim zdaniem jest lepszy niz te wszystkie kredy granulownane itp, a cena ta sama, dajesz 500kg profilaktycznie (na podtrzymanie pH) a po skoszeniu zboża dawać weglanowe i lepiej na tym wyjdziesz niż na granulacie. Takie jest moje zdanie  :) 

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rafał weź ty pisz jakoś bardziej precyzyjnie bo kiedyś ktoś pomyśli że jakieś brednie opowiadasz.

 

To że gość podał liczbę 500 kg jako maksymalną jednorazowo to ok. 

 

Ale piszesz też że gość powiedział: 500kg wapna nie powinno się stosować jednorazowo (wapno jak wiemy, to jest wapniowy nawóz rolniczy)

Po czym uzasadniasz czy tam przytaczasz uzasadnienie brzmiące ,,bo ziemia nie przyjmie więcej WAPNIA,,

 

Więc się zdecyduj czy gość mówił o 500kg wapna czy wapnia bo to jest zasadnicza różnica.

 

I jeśli miał na myśl wapń czysty Ca, tylko ty po prostu pokręciłeś teraz nazwy to powiedzmy można się z tym zgodzić. niech mu będzie.

Ale jeśli faktycznie chodziło mu o wapno rolnicze, czyli np. węglan wapnia to koleś wprowadził cię w błąd. Bo 500 kg węglanu wapnia, to jest całe nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mam ofertę na Kujawit w cenie 75zł netto na gospodarstwie oraz Morawice za 95zł netto.

Jakie są wasze doświadczenia z tymi wapnami?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516

Według mnie musisz dowiedzieć z jakich pokładów są te wapna. Morawica jest z okresu Jury, podejrzewam, że kujawit także. Właściwości chemiczne będą więc  zupełnie podobne, a więc kryterium wyboru będzie cena i przede wszystkim stopień zmielenia.

Czyli najlepiej gdybyś mógł na własne oczy zobaczyć oba wapna przed zakupem.

Morawicę stosowałem w tym sezonie i jak już pisałem byłem miło zaskoczony w stosunku do wapieni uprzednio stosowanych, w tym również tego z Morawicy jakieś 15 lat temu - jakość przemiału znacznie się poprawiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Mam ofertę na Kujawit w cenie 75zł netto na gospodarstwie oraz Morawice za 95zł netto.

 

Jakie są wasze doświadczenia z tymi wapnami?

Jeśli pytasz o zwykły Kujawit a nie premium to miałem i Kujawit i Morawicę w jednym roku więc mogłem je sobie porównać.Moim zdaniem Kujawit był lepszy,drobniej zmielony,parametry podobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

A to ciekawe. Porównując cenę w przeliczeniu na 1 kg CaO i zakładając,że Kujawit zawiera 50% a Morawica 55% to Morowica jest droższa o ok 2 grosze na 1kg CaO a ma większa reaktywność i zawiera MgO. Z tego wywodu wnioskuję, że Kujawit jest lepszym wyborem jeżeli zależy nam tylko na podtrzymanie pH natomiast Morawica lepsza będzie w przypadku planowania jego poprawy.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Bierzemy z Morawicy ostatnio często, ładnie zmielone tylko bez magnezu bo wysoki mam. Ile masz do morawicy bo do mnie po około 90zł/t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No jestem z okolic Malborka.

W sumie mam już zamówioną Morawice 150t ale może jeszcze bym wziął że dwa składy.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To jednak masz dalej. Teraz chyba w miejscu ceny stoją? Zawsze maj/czerwiec zamawiane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Wiesz ja zamawiałem w połowie stycznia, jak teraz cenowo wychodzi to nie wiem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Skąd polecacie wapno tlenkowe na rejon mazowieckiego/Podlaskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czekaz    0
Napisano (edytowany)

Które z tych wapna granulowanego mieliście do czynienia, chodzi mi o to by się szybko rozpuściło w stosowaniu pogłównym, dobrze działało, nie mieliło podczas wysiewu, bo nie wiem na który się zdecydować: 

1 Wapniak koszelowski gruby 3-6mm

2 POLCALC 2-6 mm

3 Elplon 3-6mm

4 Wapniak jurajski 3-6mm

Edytowano przez czekaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

A to ciekawe. Porównując cenę w przeliczeniu na 1 kg CaO i zakładając,że Kujawit zawiera 50% a Morawica 55% to Morowica jest droższa o ok 2 grosze na 1kg CaO a ma większa reaktywność i zawiera MgO. Z tego wywodu wnioskuję, że Kujawit jest lepszym wyborem jeżeli zależy nam tylko na podtrzymanie pH natomiast Morawica lepsza będzie w przypadku planowania jego poprawy.

Dlatego napisałem że są podobne.Morawica ma magnez,Kujawit miedź,cynk więc jest drobna różnica.Ze względu na bardziej pylistą postać wydaje mi się że dość szybko zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Polecam wapno Orcal http://teamrol.pl/

Kolega zastosował pod oziminy na mocno zakwaszone ziemie i już dostrzega dużą poprawę,ziemie badał sam taką płytką

 http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ph-metr-z-plynem-helliga-wawa-i6685411164.html

 

Pragnę odnieść się do propozycji kolegi odnośnie nawozu organiczno-mineralnego OrCal.

Oficjalna strona producenta:http://www.orcal.pl/

 

Niech każda i każdy wyciągnie wnioski sam na podstawie lektury źródeł na postawie zdjęć i opisów!

 

Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia:

"Przed nawożeniem" i "Po nawożeniu"

Już po 8 dniach niesamowite przyrosty masy zielonej, brak widocznych miejsc bez wschodów.

Tylko proszę zwrócić uwagę iż mamy do czynienia z całkiem innym kątem siewu na obu załączonych obrazkach.

To jeszcze nic.

Proszę otworzyć stronę:https://www.olx.pl/oferta/orcal-nawoz-organiczno-mineralny-od-wylacznego-dystrybutora-szybka-CID757-IDfmhVf.html i zwrócić uwagę na daty. Pierwsze zdjęcie z widocznym napisem: "Przed nawożeniem" posiada datę 06.05.2015r., zaś zdjęcie "Po nawożeniu" datę 13.05.2015r. - czyżby od 6 do 13 upłynęło 8 dni?!

Na oficjalnej stronie producenta usunięto daty i przycięto zdjęcia, aby uprawdopodobnić działanie i uniemożliwić spostrzeżenie obłudy.

 

Żeby było jeszcze ciekawiej.

Porównamy działanie nawozu OrCal na podstawie tych dwu wyżej wspomnianych zdjęć oraz zdjęć zamieszczonych tu: http://teamrol.pl/wp-content/uploads/2016/02/opinia.pdf. Broszura ta ma udowadniać działanie nawozu OrCal jako odstraszacza na dziki.

Proszę zwrócić uwagę iż poprzednio po zastosowaniu nawozu OrCal juz po 8 dniach było niesamowite działanie, natomiast w broszurze (str. 17-19) na zdjęciach po kilkunastu dniach nie widać żadnego działania na przyrost masy zielonej. Tak samo broszura (str. 19-21) po 5 tygodniach nie widać żadnego działania. Podobnie przedstawia się sytuacja na zdjęciach przedstawionych na następnych stronach. Proszę zwrócić uwagę na jakość zdjęć zamieszczonych na str. 26, bo to nie jest przypadek. Jakieś wnioski...? Paradoksalnie uważna lektura broszury może odstraszyć potencjalnych nabywców, zamiast dziki!

 

Wnioski proszę niech każdy wyciągnie sam! Niemniej duża część ulegnie pokusie reklamy i pustych słów bez pokrycia. Powodzenia w zakupach, bo nawóz OrCal czyni cuda i nie dziwmy się dlaczego - cena mówi sama za siebie ponad 700 zł za tonę.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516

Z wapmagiem nie możemy tego porównać bo to otoczkowany kamień, który co najwyżej mógłby być użyty jako podkład pod kostkę brukową.

Ten orcal co by o nim nie mówić to działać musi gdyż zawiera wapno tlenkowe palone, którym to są utylizowane odpady organiczne typu pióra czy też padłe zwierzęta.

Nie wiem ile jest tego tlenku wapna w nim, ale ogólne założenie tego nawozu nie jest złe, tylko cena zabija. Bo zapłacić prawie 800 za tonę i dać 1-1,5 na ha to trochę dużo jak pod zboża. Pod warzywa można pomyśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Grunt że firma zarobi dwa razy 1 na utylizacji padliny 2 na sprzedaży tego rolnikom. Mam nadzieje, że płaci podatki w Polsce.

Mam zalecenie 3t/ha CaO to ile tego Orcal na ha mam dać i ile to będzie kosztować ??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Przypomina mi się pewne zdanie (dobrze tu pasujące) wypowiedziane przez pewnego niemieckiego filozofa a mianowicie Hegla: "Jeśli fakty przeczą mojej teorii, tym gorzej dla faktów".

Parafrazując słowa Hegla: Jeśli rzeczywiste działanie nawozu jest mniejsze lub żadne niż założenia na papierze, tym gorzej dla rzeczywistości, bo nawóz i tak działa, (nieważne, że tylko na papierze). Ale cóż coraz więcej osób żyje w świecie nierzeczywistym, tylko w świecie reklamy i fikcji - przekonana, że świat reklamy jest ważniejszy niż świat realny.

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Josef Goebbels
Królestwo kłamstwa nie jest tam, gdzie się kłamie, lecz tam gdzie się kłamstwo akceptuje. Karel Čapek

 

W końcu nie jest ważne jak jest naprawdę, tylko to w co ludzie uwierzyli.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Wnioski proszę niech każdy wyciągnie sam! Niemniej duża część ulegnie pokusie reklamy i pustych słów bez pokrycia. Powodzenia w zakupach, bo nawóz OrCal czyni cuda i nie dziwmy się dlaczego - cena mówi sama za siebie ponad 700 zł za tonę.

 

Przepraszam za słowa ,ale niech się pukną 700 razy w głowę efekt natychmiastowy :D


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj