wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość STIG0013   
Gość STIG0013

A odmiana 05? Czyli np. kujawit. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

No dobra czyli co Polcalc i inni tez oszukują ? Ja już sam nie wiem bo jedni piszą, ze super i widać efekty a drudzy, ze to oszustwo. Wiec jak to jest z tym 04? Są efekty po wapnowaniu takim wapnem/kreda?

 

Zastosuj Polcalc to sam zobaczysz efekt ;)  .Co tu wiele pisać .Przedstawiciel sam mi powiedział ,że biorą mączkę wapienną i z niej kręcą to wapno granulowane .Porównaj cenę mączki ,a granulatu !!!.Wapno z tego samego gatunku kosztuje ok 58zł brutto z dowozem z tym ,że ma oznaczenie 05-Kujawit z Barcina , co je różni to tylko stopień przemiału .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Nie znam się ale jak granulat to Ecogran bądź wapniak kornicki czysta kreda z ich kopalń. Polcal się sypało, ale nie potrafię się wypowiedzieć na jego temat. Barwa kremowa chyba? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

A odmiana 05? Czyli np. kujawit. 

 

Odpowiadając na pytanie. Odmiana 05 to jest wapień - producent kujawit-u nie ukrywa tego pisząc na swojej stronie: To wapno nawozowe powstające w wyniku przerobu złoża wapieni i margli jurajskich z kopalni Kujawy w woj. kujawsko-pomorskim. Dzięki temu charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością wapnia (45 - 53% CaO) i jest szczególnie polecany do obniżenia zakwaszenia gleb lekkich i średnich. Dostępny jest również bardzo drobny Kujawit Premium, który znacznie przyspiesza odkwaszanie gleby, czyli 04.

 

Dotyczy to wapna nawozowo węglanowego zarówno odmiany 04, jak i 05, czyli pochodzą z przemiału skały wapiennej. Z tym, że odmiana 04 jest dużo bardziej rozdrobniona.

 

Nie chce wypowiadać się na temat wszystkich producentów wapna nawozowego. Zawsze najlepiej zaczerpnąć wiedzy ze źródła, czyli telefon do producenta lub zerknąć na ich oficjalną stronę.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Michał na moje to nie oszukuje .Przecież kredę granulowaną kręcą z maczki wapiennej ,a ona jest ze skał :-) Np Polcalc też kręci wapno granulowane z takiej mączki i biorą za nią sporo kasy .A wapno nawozowe jest z przemiału 05 przynajmniej to ,co mi dowieźli ,to jest ten sam materiał !!!.

Polecam ten materiał dla entuzjastów wapnowania ziemi ;) i stosowania mocznika ,lub wapna na słomę .

Posłuchajcie tego szarlatana a nie wydacie kasy na żadne wapno.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Posłuchajcie tego szarlatana a nie wydacie kasy na żadne wapno.

 

Czyli jakie refleksje Piotr ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

No dobra czyli co Polcalc i inni tez oszukują ? Ja już sam nie wiem bo jedni piszą, ze super i widać efekty a drudzy, ze to oszustwo. Wiec jak to jest z tym 04? Są efekty po wapnowaniu takim wapnem/kreda?

Polcalc to zgranulowane wapno pyliste jurajskie.

Utarło się u nas mówić, że wapno kredowe to zarówno wapno np pojeziorne kredowe (okres Kredy - najmłodsze)  jak i  zmielone wapna pyliste.

Jeśli miałbym określić jakie wapno najlepsze (nie mówię o tlenkowym) to na pierwszym miejscu jest wapno kredowe czyli to pochodzące z najmłodszych pokładów czyli z Kredy (era Mezozoik - okresy: Trias, Jura, Kreda - różnica bagatela kilkadziesiąt mln lat pomiędzy nimi :P ) np Mielnik. Kolejne w kolejce są pokłady jurajskie czyli znakomita większość dostępnego towaru na rynku. I tu skuteczność działania zależna jest od stopnia zmielenia. A więc najlepsze będą produkty pyliste lub granulowane powstające na bazie pyłu np. nordcalk fast(pyliste) polcalc (pyliste zgranulowane) Później jurajskie mielonki np Morawica, Drugnia, Bukowa... Dalej będą dolomity i tu najlepszy będzie Radkowit Premium (pył), na końcu mielonki dolomitowe np Miedziana Góra...

To jest wyłącznie moje zdanie  i ktoś może mieć odmienną opinię, więc proszę w ostateczności kierować się swoim rozumem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

wszystkie wapna bez magnezu np. morawica, laskowa, bukowa, chęciny to wapna dolomitowe odmiany 05 i 04, natomiast wapna granulowane odmiany 04 i 05 to już kreda :)

tak jak kolega wyżej napisał liczy się wiek skały i najważniejsze stopień rozdrobnienia.

 

wapno_typy_niemagn.jpg

Edytowano przez Michalk13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Posłuchajcie tego szarlatana a nie wydacie kasy na żadne wapno.

Jeśli to prawda to życie wykładowcy jest zagrożone. Koncerny chemiczne mają za dużo do stracenia.

No i nasza stara Unia Grudziądz najlepsza bo stawia skibę a nie "czesze" ma równo jak wszelkie zachodnie wynalazki półśrubowe i śrubowe.

Niestety ale dziś każdy wykład jest sponsorowany i wyniki są dostosowane do profilu sprzedawanego produktu.

Jaka jest prawda???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

wszystkie wapna bez magnezu np. morawica, laskowa, bukowa, chęciny to wapna dolomitowe odmiany 05 i 04, natomiast wapna granulowane odmiany 04 i 05 to już kreda :)

tak jak kolega wyżej napisał liczy się wiek skały i najważniejsze stopień rozdrobnienia.

 

 

 

 

Kreda to wyłącznie wapno o oznaczeniu od 06a do 09a tak jak to podałeś w tabelce.popup.jpg

 

Mielenie i granulowanie nie zmieni struktury skały, dlatego dolomit pozostanie dolomitem nie zmieni się w kredę. Np. Polcalc to zwykła kruszonka nie żadna kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Pisałem to kilka razy o Polcalku ,że to zwykła skała wapienna zmielona i zgranulowana z dodatkiem wody .Co jedynie jest wybitne w tym produkcie to reklama i cena .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Doradźcie koledzy młodemu rolnikowi czy o tej porze roku można w ogóle zamówić wapno luzem ok 24 t w miarę suche by nie mieć problemy z rozsiewem rcw na taśmę(taki mam zamiar kupić choć zastanawiam się czy na dwa łańcuchy nie lepszy?). Powiat Kętrzyński gdzie dostane dobry towar teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Ale kwasior. Gość smęci niemiłosiernie.

Nie wiem co on używał w doświadczeniu, ale na ocet i węglan wapnia to nie wygląda :D

Jak ja testowałem wapno węglanowe pyliste, to po wsypaniu do octu i zamieszaniu trzeba było uciekać z oczami taka szybka była reakcja. Spieniony roztwór wylatywał z butelki jak zburzona coca-cola. I żadna klucha się nie tworzyła. Po godzinie to na dnie znaleźć można było grudki zanieczyszczeń, a po wapnie nie było śladu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Może tak jak początkujący chemik działa na rozcieńczonych odczynnikach. Chodzi o potwierdzenie teorii a nie widowisko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Witam

Jaki rozsiewacz rcw3 jest lepszy do wapna przywożonego luzem np. z morawicy? Czy taki na taśmę gumopodobną czy taki na dwa łańcuchy z łopatkami napędzanymi z koła?  Podejrzewam że ten drugi szczególnie jak wapno zbrylone? Za to ten pierwszy chyba bardziej uniwersalny bo mozna jeszcze wysiewać NPK. A jak tym się wysiewa wapno zbrylone mokrawe? Z tych na taśmę lepszy napędzany przez WOM(talerze również) czy z koła(talerze na hydraulikę)?

PS. Może macie coś w dobrym stanie na zbyciu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

A i jeszcze jedna prośba o opinie. Wapno z kopalni morawica czy jest dobre?Co ewentualnie lepsze by szybko odkwasić łąki i pastwiska?Wiem że najlepsza kreda np. z mielnika ale to raczej nie będzie suche na teraz a jak poleży to pewnie bardziej absorbuje wilgoć nic takie 04 z morawicy. Może kujawit Lepszy?Kujawit premium? Ale to już chyba mąka(choć wiem że to plus)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Siałem takim na taśmę i takim na łańcuchy. Jak dla mnie ten na łańcuchy to była porażka bo ciągle mi się naklejało pod łańcuchem chociaż był łańcuch naciągnięty. Z taśmą nie miałem żadnych problemów. Jedynie z napędem z koła, a w obu był taki. Jak za dużo nałożyłem czy wjechałem na łąkę to nie chciało się kręcić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja w zeszłym roku kupiłem na taśmę rozsiałem ok 50 ton suchego i było ok później mi wiatr pryzmę odkrył i porządnie przelało wapno ale jakoś szło trochę się lepiło do łopatek ale ok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Dla mnie rozsiewacz na taśmę i wom jest najlepszy. Nie zastanawiasz się jakim ciągnikiem ciągać, żeby olei nie mieszać. Tylko jedyna wada to taśma czasem może chodzić jak ta k.rwa od boku do boku. Akurat ja taki zakupiłem. Zrobiony był na szybki handel i źle przyspawane rolki prowadząco - podtrzymujące taśmę. Pod ciężarem ściągał na lewo, na pusto wracało na prawo. Przespawałem o jakieś 10 cm i jest  ok. 

Oczywiście tylko na dwa talerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Też taki sam przypadek mam z taśmą, mój to całą ramę miał robioną od nowa ale jak sieje to go nie ruszam, dużych odchyłów taśma nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Panowie, jaki jest przelicznik CaCo3 na CaO kiedyś ktoś podał taka fajną tabelke z tymi przelicznikami, a zapomniałem sobie pobrać, posiada ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

CaCo3 x 0,560 = CaO  /  CaO x 1,780 = CaCo3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj