wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

pawel885    2279

Najlepiej nie rozsiewać nawozów, nie siać poplonów, nie dawać obornika i jakby deszcz nie padał było by super ...... ciekawe jakie pH jest na pustyni?

Na pustyni największy problem to nawadnianie, posiej odpowiednie nawozy to i na żwirówce urośnie.... Tylko pasowało by folię pod warstwą orną rozłożyć  :) ostatnio sam się dziwiłem jak na świeżo nawiezionej drodze żwirowej perz rósł lepiej jak u sąsiada na polu  :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wszystko co żyje zakwasza bakterie rozkładające obornik czy gorczycę też. Dodatkowo ubywa Ca przez erozję i z plonem przy intensywnej uprawie przez co zmniejszają się możliwość buforowe gleby i pH spada np po deszczu............

Żwir dolomitowy to rośnie......

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Kiedyś oglądałem reportaż o starym ogrodniku, całe życie orał, pryskał, uprawiał itd. W końcu doszedł do wniosku że odkryta ziemia ginie - jak pustynia - w naturze nie spotkasz gołej ziemi a jak spotkasz to oczywiście nic na niej nie rośnie - zaczął ściółkować ziemię zrębkami , zrezygnował z uprawy i nawożenia i z tego co mówił osiąga nieporównywalne wyniki w porównaniu z "nowoczesnymi" metodami, nie daje nawozów, nie pryska a rośnie jak szalone... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys13    40

To w koncu jak to jest z ta gorczyca i zakwaszaniem gleby ?? Był bym bardzo wdzięczny za odpowiedz. Jak na razie zrozumialem ze poprzez system korzeniowy palowy rozluznia glebe co jest pozytywnym zjawiskiem, a reszta ?

 

Do fazy kwitnienia  gorczyca daje    dużo azotu - jeśli ją wcześnie przyoramy ,natomiast gdy zaczyna kwitnąc lub jest  po przekwitnięciu wyciąga z ziemi to co może i ją  w efekcie wyjałowi.

Najlepsze stanowisko  jest po łubinie  ponieważ ma on system korzeni palikowy   sięgający do 1metra w głąb ziemi przez co spulchnia glebe  i dostarcza sporo azotu. 

 

 

Co do dawki   obornika   to dawka maksymalna  na ha jest  35t    i jest   uwarunkowana  od kilku czynników wtedy się dobiera odpowiednią

-jak często jest nawożone  pole 

- jakiej  klasy  mamy gleby 

-co uprawiamy na danym polu 

 

Do  polepszenia  stanowiska na polu  można też dodać  preparat UG Max 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To w koncu jak to jest z ta gorczyca i zakwaszaniem gleby ?? Był bym bardzo wdzięczny za odpowiedz. Jak na razie zrozumialem ze poprzez system korzeniowy palowy rozluznia glebe co jest pozytywnym zjawiskiem, a reszta ?

Powiem ci co ja sądzę na temat gorczy.

 

Do minusów można zaliczyć:

-powoduje najmniejszy przyrost materii organicznej w glebie ze wszystkich roślin poplonowych (nie uwzględniam zbóż itp.)

-na wyrośnięcie na 1 m zużywa tyle wody ile pszenica na wytworzenie 2,5 t ziarna

-jest żywicielem kiły

-niby jest tania ale można w porównywalnej cenie wysiać coś lepszego

 

Do plusów:

-jest to jednak jakiś poplon poprawiający strukturę gleby po zbożach

 

Kiedyś oglądałem reportaż o starym ogrodniku, całe życie orał, pryskał, uprawiał itd. W końcu doszedł do wniosku że odkryta ziemia ginie - jak pustynia - w naturze nie spotkasz gołej ziemi a jak spotkasz to oczywiście nic na niej nie rośnie - zaczął ściółkować ziemię zrębkami , zrezygnował z uprawy i nawożenia i z tego co mówił osiąga nieporównywalne wyniki w porównaniu z "nowoczesnymi" metodami, nie daje nawozów, nie pryska a rośnie jak szalone... 

O odkrytej ziemi co roku słyszę na dniach pola DSV podobno odkryta gleba potrafi się nagrzać do 60o w upalny dzień przez co zanika życie biologiczne i wzrasta bezproduktywne parowanie. 

 

 

Ale chyba odbiegliśmy od tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O widzę nowe teorie się tu tworzą na temat gorczycy dającej azot.

 

ogar118 kolego z punktu chemicznego jest oki ,ale nie masz do końca racji .Rozmawiałem z wieloletnim praktykiem ,który między innymi zajmuje się gospodarstwem ekologicznym i stosowaniem emów .Szeroko rozmawialiśmy o nawozach zielonych i oborniku .Powiedział ,że kwasy organiczne o których wspominasz nie mają wpływu na ph .To ,co gość jest w błędzie ?

 

Jesteś pewien że dokładnie zapamiętałeś jego wypowiedź? Może on mówił że nie mają znaczącego wpływu??

A nie że w ogóle nie mają wpływu, bo jak widzisz kolega ogar udowodnił to w sposób naukowy. Na podstawie wypowiedzi nieznanych osób chcesz podważać całą naukę o chemii?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
damianzbr 

Tak czy siak to jest bez zbytniego wpływu na ph .Na pewno jest lepiej ,jak z gorczycą ;) To jak z tą gorczycą jest ,bo mi zawsze mówili ,że zakwasza ziemię ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie każda materia organiczna jest zbudowana z węgla (celuloza, lignina) jeżeli wprowadzimy ją do gleby to pod wpływem mikroorganizmów będzie rozkładana między innymi do COktóry po połączeniu z wodą przekształca się w kwas węglowy. Dodatkowo w oborniku znajdziemy azot w formach organicznych oraz amonowej a te związki w procesie nitryfikacji uwalniają do gleby H+czyli głównego sprawcę zakwaszenia. Nie twierdzę że po tych zabiegach pH spada o 1 punkt, ale stwierdzenie, że nawozy organiczne nie powodują spadku pH jest błędne.  

 

wiesz ze kwas weglowy jest bardzo nietrwaly i zaraz sie rozpada do co2 i h2o?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zakwasza właśnie w taki sposób o którym jest tu mowa. W sposób nie zauważalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

wiesz ze kwas weglowy jest bardzo nietrwaly i zaraz sie rozpada do co2 i h2o?

I rozpada się zaraz do CO2 i H2O?  

A nie czasem jeszcze do HCO3- + H+ a następnie do HCO3- ⇌ CO32- + H+? W każdej reakcji powstają jony wodorowe czytaj zakwaszające...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

O widzę nowe teorie się tu tworzą na temat gorczycy dającej azot.

 

 

Jesteś pewien że dokładnie zapamiętałeś jego wypowiedź? Może on mówił że nie mają znaczącego wpływu??

A nie że w ogóle nie mają wpływu, bo jak widzisz kolega ogar udowodnił to w sposób naukowy. Na podstawie wypowiedzi nieznanych osób chcesz podważać całą naukę o chemii?

 

co do gorczycy to koledze chyba chodzilo o to ze zapobiega wymywaniu azotu, bo najpierw go "wciaga" jak rosnie a póxniej podczas rozkładu "oddaje"


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pajej ja to wiem ale niektórzy tak piszą że szkoda gadać. Wiedzą że dzwoni ale nie wiedzą w którym kościele. Tak samo jak koleżanka o zagęszczaniu gleby co powstrzymuje erozję. Przekręciła wyraz, popełniła błąd a że nie rozumie procesu o którym pisała, tylko z pamięci pisała to nie zauważyła że aby uniknąć erozji to zamiast zagęszczać glebę, gorczyca zasłania glebę. Chęci mieli dobre ale takie błędy z daleka pokazują że ktoś pisze z pamięci, bez zrozumienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

co do gorczycy to koledze chyba chodzilo o to ze zapobiega wymywaniu azotu, bo najpierw go "wciaga" jak rosnie a póxniej podczas rozkładu "oddaje"

oddaje azot i to jest to zageszczenie gleby,bo azot powtornie przenika do gleby

Tak przynajmniej wynika z wlasciwosci po rozlozeniu gorczycy jezeli ona jest przyorana zanim zakwitnie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Yyy co? co ma azot do zagęszczenia gleby bo jakoś zachodzę w głowę i nie mogę dojść do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Właśnie obejrzałem pola i tam gdzie zaorane ziemię widać tam gdzie poplony śniegu w pół łydki. To jeśli śnieg zakwasza, gorczyca zakwasza, na wiosnę pójdzie azot co zakwasza do tego technologia bez orki zakwasza........... To ja się zastanawiam czy tam coś urośnie jak będzie deszczowa wiosna, a deszcz zakwasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

xDDDDDDDDDDDDDD


Właśnie obejrzałem pola i tam gdzie zaorane ziemię widać tam gdzie poplony śniegu w pół łydki. To jeśli śnieg zakwasza, gorczyca zakwasza, na wiosnę pójdzie azot co zakwasza do tego technologia bez orki zakwasza........... To ja się zastanawiam czy tam coś urośnie jak będzie deszczowa wiosna, a deszcz zakwasza.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Właśnie obejrzałem pola i tam gdzie zaorane ziemię widać tam gdzie poplony śniegu w pół łydki. To jeśli śnieg zakwasza, gorczyca zakwasza, na wiosnę pójdzie azot co zakwasza do tego technologia bez orki zakwasza........... To ja się zastanawiam czy tam coś urośnie jak będzie deszczowa wiosna, a deszcz zakwasza.

Człowieku daruj sobie swoje szyder bo pH wody deszczowej jest lekko kwaśne i każdy zajmujący się chemią rolną ci to powie. Powiedz mi w takim razie dlaczego ziemi się zakwasza? Chętnie się czegoś dowiem.

 

Tu masz parę linków i zamiast się pizgać i robić z siebie gamonia poczytaj coś. 

http://www.zielonyogrodek.pl/deszczowka-idealna-woda-do-podlewania-roslin

https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_opadowa

 

A tu ciekawostka o pH śniegu w sumie sam jestem zdziwiony (informacja o pH śniegu znajduje się w wynikach badań).

 

 http://tchie.uni.opole.pl/ecoproc08b/Sporek_2Monitoring_08b.pdf

oddaje azot i to jest to zageszczenie gleby,bo azot powtornie przenika do gleby

Tak przynajmniej wynika z wlasciwosci po rozlozeniu gorczycy jezeli ona jest przyorana zanim zakwitnie,

Boże widzisz i nie grzmisz. Gdzie ty się takich bredni naczytałaś? 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U mnie sąsiad sieje rzepak na poplon - orze go wiosną, w życiu ta przyorana roślinka nie da tyle co zabrała - azot, siarka, pk i inne składniki ale on najmądrzejszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ciekawe czy śnieg zakwasza??

 

Śnieg jak śnieg, ale ciekawe jak piwo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

U mnie sąsiad sieje rzepak na poplon - orze go wiosną, w życiu ta przyorana roślinka nie da tyle co zabrała - azot, siarka, pk i inne składniki ale on najmądrzejszy 

 

to gdzie te składniki sie podziewają? przez liście ida w atmosferę?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

U mnie sąsiad sieje rzepak na poplon - orze go wiosną, w życiu ta przyorana roślinka nie da tyle co zabrała - azot, siarka, pk i inne składniki ale on najmądrzejszy 

Większych pierdół nie słyszałem. Nie dość że zapobiega wymywaniu składników to jeszcze dostarcza substancje organiczną. Ale każdy ma swoje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Wracając do wapna. Macie mozwnjakies ceny na NardCala i wapno z Morawicy? W tym roku muszę napewno zakupić 100t a jak kasa by pozwoliła i cena byłaby ok to wziąłbym i z 200.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25253

Morawica jesienią 55zł brutto na polu, ale to 120km od kopalni. Cena wapna to chyba 30zł/t .Do Ciebie transport wielokrotnie droższy jak samo wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj