wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Agrest    25244

Mogę zgodzić się, że będzie efekt, ale kto mi udowodni, że ten efekt nie będzie tylko w skutek przyspieszenia naturalnych procesów , odbijającym się niewspółmiernym spadkiem plonowania za 5-10 lat? Przecież ilość substancji dostarczanych do gleby jest porównywalna co roku (zakładając, że nie dostarczamy obornika). Jeśli np w tym roku zmineralizuję to co trafiło do gleby w ciągu 5 lat to co będzie za X lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

shrek kolego myślę ,że na wiosnę rozsiej pierw saletrę ,a za dwa tygodnie wapno .W zimie sianie wapno w śnieg to chyba średni pomysł . Agrest kolego a powiedz mi jak jest w ekologicznych gospodarstwach .Tam tylko bazują na organicznych nawozach typu obornik ,poplony etc .Mikroorganizmy jedynie przyspieszają proces próchnicotwórczy ,co prowadzi ,do szybszego odzyskania składników z nawozów naturalnych i łatwiejszego dostępu przez rośliny .Bardzo ważnym i jak dla mnie cennym efektem jest to ,że nie zakwasza się gleby tym sposobem uprawy .Po 3 latach już gleba samo czynnie powraca do  zdrowia ,że tak to nazwę i efekty braku nawozów sztucznych już się zacierają na korzyść dla nas i naszej kieszeni .Co roku będę zwiększał areał swoich pul na taką uprawę bez nawozów ,bo widzę tego efekty .Fakt to nie jest tanie ,ale widać efekty gołym okiem i nie muszę stosować chemii i nawozu .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszzzz    4

dlaczego sredni skoro jest snieg a snieg to wilgoc, rozpusci nam wapno. sam mam zamiar teraz rozsiewac wapno

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Jezeli jest mala warstwa sniegu i w miare plaski teren to sypac.W zeszla zime to w moim regionie wapnowali a w obecna sie nie da bo sniegu jest miejscami cos ok 150cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Tak na mineralizację słomy ok tony wapna węglanowego ,ale na jaką ilość słomy ton ?

nie rozumiem dlaczego to ma byc weglan a nie tlenek


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Jacek już sama formuła sypania wapna na słomę  mi się nie podoba .A forma już jest obojętna .Np na moje gleby tlenek się nie nadaje ,bo za szybko działa.Tlenkowe wapno z tego ,co wiem stosuje się na mocne ziemie typu iły i mocne gliny ,rędziny etc .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tlenek wyniszcza mikroorganizmy a to one powodują rozkład słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tylko ze u mnie weglan nie działa i chyba bede musiał przejść na tlenek. po 5 latach stosowania weglanu co 3 lata 3t/ha PH stoi w miejscu na poziomie 4,5-5,5


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Wapno powinno byc dobrane do rodzaju gleby do ziemi lekkiej wapno weglanowe a do ciezkich tlenowe.Niektorzy stosuja tez sporadycznie wapno budowlane,ktore odkwasza glebe,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Jacek już sama formuła sypania wapna na słomę  mi się nie podoba .A forma już jest obojętna .Np na moje gleby tlenek się nie nadaje ,bo za szybko działa.Tlenkowe wapno z tego ,co wiem stosuje się na mocne ziemie typu iły i mocne gliny ,rędziny etc .

Na rędzinach to i bez wapnowania nie spadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ja nie wyobrażam sypanie wapna na zaoraną glebę. Po słomie, wymieszane z resztkami, a następnie podczas orki - lepsze rozłożenie w profilu glebowym tak jak z nawozami. 

Po orce piastem czy Rcw to już na bliźniakach z konieczności  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

my przeważnie siejemy po ściernisku i potem gruberem się fajnie przemiesza. Też myślę że lepiej jak się wymiesza raz że gruberem a dwa pługiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22pawel22    0

mam pytanie do znawcow tematu.na łąke dałęm obornik i na jesien zaorałem klasy slabe 5i 6 .chce dac wapno granulowane polcalc po ph slabe . i pytanie czy dac sobie spokoj i dac gnojowice i siew czy jak najwczesniej wapno a przed siewem gnojowica i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22pawel22    0

ale wapno moze uda sie pod koniec lutego a gnojowica okolo 15 kwietnia .jak nie bedzie wyjscia to bez gnojowicy . ale kiedy nawozy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Jeżeli dasz wapno pod koniec lutego  to spokojnie możesz sypać nawóz jak będziesz siał łąkę 


A gnojowice możesz spokojnie rozlać kwiecień maj 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

budowlane to także tlenek.

 

tak tylko on jest bardzo "agresywny" i zabija całe zycie biologiczne. tlenek nawozowy podobno delikatniej obchodzi sie z bakteriami glebowymi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

my przeważnie siejemy po ściernisku i potem gruberem się fajnie przemiesza. Też myślę że lepiej jak się wymiesza raz że gruberem a dwa pługiem.

Tu nie ma co myśleć tylko właśnie tak powinno się robić. Książkowo z definicji tak wynika. Ale na wszystko można brać poprawki do panujących warunków i indywidualnej sytuacji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Obornik też zawiera Ca przecież. Jakby tak zakwaszał to by nikt go nie dawał 

 

Obornik może i nie zakwasza, ale gnojowica już tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

azot z gnojówki szybko sie ulatnia w atmosfere i przestaje byc dobrym nawozem,

A gnojownica ma niby wiecej procent azotu ale w duzych ilosciach moze spalic rosliny,fosforany w niej zawarte szybko sa przysfajalne przez rosliny i ich znaczna nadmierna ilosc niszczy je.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj