wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Zaraz jakiś znachor powie że samym wapnem uzyskuje plon nie do pobicia. Bajki. Wszystko musi być z umiarem. To jak ty masz te łaki że woda stoi? Jedziesz kupujesz dreny( 4.5złmetr srednica 10 cm ) i kładziesz to podstawa tak zrobiłem na wszystkich łakach gdzie był nadmiar wody . Nastepnie oborniki orka . Siew nowej trawy i mam zwyżkę plony o 50% a jakoś trawy lepsza 100%. Kiedyś sie zbierało 2 pokosy dziadostwa dziś 4 pokosy trawy o którą krowy sie zabijają . O plusach w karmieniu i produkcji mleka nie wspomnę . Co da twoje wapno skoro jak mówisz masz wode na niej wypłucze ci to w ciagu roku wiec to jest faktycznie wyrzucenie kasy w błoto . Ja mam inny problem na łakach dziki :D i bobry jak zrobią tamę na rowie to wtedy woda nie ma gdzie odejść i jest zbyt mokro wtedy i dreny nic nie dają

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

U mnie dreny na nic się zdadzą ,gdyż poziom wody z rzeki jest nawet wyższy o co najmniej 40 cm od lustra łąk .Prawda jest taka ,że jedynie droga betonowa ,która okala rzekę i jest miedzy wodą ,a łąkami blokuje większy wypływ wody .Przy większych opadach ,jak w tym roku mogę sobie trawę w słoiki wekować .Ja swojej łąki orać nie mogę ,gdyż jest ona położona w rezerwacie przyrody i wszystko jest ściśle monitorowane .Już nie raz nadleśnictwo zaśpiewało takim  tekstem ,jak Panu się nie podoba ,to zrywamy umowę dzierżawy .Dodam ,że pytałem się tylko o przekopanie rówka odwadniającego .O zasianiu nowej trawy mogę sobie jedynie pomarzyć .Ale przesiewam ,co rok część łąk mimo wszystko .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ja to do kilku lat sieję kredę a do tych dolamitów jeszcze nie dorosłem bo chyba jak je się sieje to efekty będą jak wnuk zacznie gospodarować tz w trzecim pololeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    125

U mnie też jesienią przed siewem poszło 1200 kg/ha kredy granulowanej. Według mnie efekt widoczny gołym okiem. Zboże równe na całym polu jak nigdy. Zobaczymy co będzie dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Wapno w postaci kredy jest bardzo drogim wynalazkiem .Ja za wapno węglanowe  płaciłem nie całe 60zł za tonę z transportem do domu .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    125

Kreda to była z firmy Wap - Rol. Miałem 5 ton na probe. Po 320 zł/t. Niestety musze bawić sie w granulat z powodu braku wapniarki. Była akcja na wsi z jej zakupem ale o niej nie wiedzałem bo nikt nie dał znać. Trzeba bedzie zakupić drugą z pozostałą częścią rolników :P
Bo granulat to droga inwestycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ges2013    0

A jakie wapno wysiać na zaoraną glebę bo zrobiłem badanie i ph wyszło w granicach 5,2. Planuje zasiać na tym polu kukurydze, z rozsianiem nie powinien mieć problemu. Lokalizacja - południowa wielkopolska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    933

Ja rozsialem ok 10ton/ha po buraku -wapno defekacyjne 25zł/t netto myśle że dobra cena a na zaoraną glebe można by rozsiać polcalc pójdzie to siewką cena ok 350-400zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Rcw3 kosztuje tyle że po jednym zakupie tira luzem zamiast w bigbagach sie zwraca a z każdym kolejnym już jesteś dużo do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zaraz jakiś znachor powie że samym wapnem uzyskuje plon nie do pobicia. Bajki. Wszystko musi być z umiarem. To jak ty masz te łaki że woda stoi? Jedziesz kupujesz dreny( 4.5złmetr srednica 10 cm ) i kładziesz to podstawa tak zrobiłem na wszystkich łakach gdzie był nadmiar wody . Nastepnie oborniki orka . Siew nowej trawy i mam zwyżkę plony o 50% a jakoś trawy lepsza 100%. Kiedyś sie zbierało 2 pokosy dziadostwa dziś 4 pokosy trawy o którą krowy sie zabijają . O plusach w karmieniu i produkcji mleka nie wspomnę . Co da twoje wapno skoro jak mówisz masz wode na niej wypłucze ci to w ciagu roku wiec to jest faktycznie wyrzucenie kasy w błoto . Ja mam inny problem na łakach dziki :D i bobry jak zrobią tamę na rowie to wtedy woda nie ma gdzie odejść i jest zbyt mokro wtedy i dreny nic nie dają

Co mają zastoiska wodne do wymywania możesz to jaśniej wytłumaczyć? Skoro woda stoi to znaczy że ma nie przepuszczalne podglebie albo lustro wody jest na wysokim poziomie tak jak u kolegi i w takim przypadku nie ma mowy o wymywaniu. Wymywanie występuje jak woda nie stoi na polu tylko przelewa się jak przez sito razem ze składnikami odżywczymi. Trawa na takich mokrych łąkach nie będzie rosła bo jest za mokro chyba że sie trafi suchy rok. Oczywiście pochwalam Twoje podejście bo super sprawe zrobileś ze swoimi łakmi chciałem jedynie poruszyć ten temat wymywania bo sie z tym nie zgadzam. 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Kreda to była z firmy Wap - Rol. Miałem 5 ton na probe. Po 320 zł/t. Niestety musze bawić sie w granulat z powodu braku wapniarki. Była akcja na wsi z jej zakupem ale o niej nie wiedzałem bo nikt nie dał znać. Trzeba bedzie zakupić drugą z pozostałą częścią rolników :P

Bo granulat to droga inwestycja

 

Bardzo dobra cena, ja za kredę płaciłem 450 zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    125

Według ich atestów reaktywność 95.7 % , ale dosyć ciężko sie sieje, słabo ubite granulki.  Mają jeszcze suszony dolomit luźny pakowany w BB po 150 zł za tone ale rozsiewaczem idzie świetnie 

Edytowano przez Raptus902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Dziś siałem wapno kujawit wapno węglanowe i się utopiłem na polu .Nagle ciągnik mi się zapadł i po osie wpadłem .Jutro rano na mrozie będę dalej próbował siać .Dawka 3 tony na hektar .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie wapno żeby podwyższyć ph gleby?,bo w tym roku mam zamiar zrobić wapnowanie,badania będą robione na wiosne ale kolo 4 ph pewnie jest nie więcej.Klasa ziemi to głównie od IV-VI .Na polach będą uprawiane głownie zboża pszenżyto,żyto,owies.Jakie wapno będzie lepsze granulowane,czy może weglanowe,magnezowe.Proszę o poradę ,ponieważ nie mam za dużego doświadczenia w wapnowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zastosisko tworzy się w takim miejscu też gdzie absorpcja wody już nie istnieje bo jest tam wieczne bagno a wiec  sam kwas wymywanie zawsze będzie bo czasem masz suszę a następnie nie pogodę zawsze woda spływa ku temu miejscu nastepnie jej ubywa w sposób absorpcji przez glebę ,parowanie i dalsze spływanie ku rowom itp A w takich miejscach właśnie zastosowałem dreny  i problem z zastoiskiem wody znikł wcześniej nic tam tez nie rosło co jedynie tatarak i czcina i inne tego podobne . Rekultywacja łąki jest bardzo długa gdy mówimy tu nie tylko o orce na same dreny na jedną łakę 5ha wydałem prawie 3000zł do tego kopanie umieszczenie ich rekultywacja darliny równanie orka siew i trawa wszystsko wychodzi koło 10 000 zł i to na dzierżawie bo swoje miałem już dawno porobione . Ale to sie zwraca naprawdę 95% kosztów w pierwszym roku a reszta to już twój zysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Co myślicie o wapnowaniu mączką wapienną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25238

A pole równe czy ze skłonami? Zostanie coś tego granulatu na polu po zimie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg73    11

Witam, wapnujecie pola gdy sa przysypane sniegiem,stosuje ktoś wapna z tarnobrzega, bo unas nikt tego nie praktykuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

witam mam pole 1,5 ha pszenicy gdzie ph jest 4 jakie wapno i w jakiej ilości zastosować żeby coś zebrać stosowałem dolomit 3 t na ha ale on szybko nie działa a ph zmierzone po siewie zboża  pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Z dolomitu to ty będziesz może po 30 latach widział efekty, jak  zobaczysz.

Jak już to węglan, działa po 2-3 latach, lepiej kreda a najlepiej tlenek od razu działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Jakie macie sugestie i opinie o wapnach odpadowych ? Poprodukcyjnych ? Warto w ogóle robić koszty paliwa jeździć z piastem po polu (dawka 10t/ha) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj