wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Troker1979    566

damianzbr  dzięki za rady. Czyli jak będę zamawiał zestawy luzem(najtaniej) totrzeba się raczej liczyć że będzie to mokrawe i zbrylone czyli zestaw z taśmą łańcuchową będzie lepszy? Bardziej uniwersalny? Da też się tym rozsiać kredę z mielnika jak trafi się suche i sypkie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jak jest mokro ( ten rok) to nikt normalny nie bierze kredy bo płaci za wodę. Bierzesz jakieś weglanowe z magnezem bądź nie.
Ja mam rcw czyli na taśmę i jak wapno w porzadku to idzie bezproblemowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Słyszał ktoś o wapnie STANDART CAL ? Cena za 25 ton 2700zł z przywozem , troche drogo jak na węglan.....

 

Kolego polecam te wapno. Stosuje je juz 2latka i jestem zadowolony. Drobno zmielone co daje szybkie dzialanie. Reaktywnosc tez ponad 90 procent. Wczesniej bralem radkowit. Tansze bylo od nordkalku ok 15 20 zl natonie ale warto dolozyc do nordkalku. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25530

KULAWA_KOZA -  według mnie przepłacisz minimum 1000zł na samochodzie. Jak już wiele razy było tu pisane Nordcalk bierze wapno z Morawicy (choć chodzą słuchy o dwóch liniach przemiałowych). Ja z transportem płaciłem do siebie  (około 120km) 55zł/t tj. około 1500-1600 za patelnię.  Ty widzę, że masz identyczną odległość. Jak dla mnie to najlepiej zmielone wapno węglanowe jakie do tej pory stosowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek2507    0

Nie dostaniesz. Jeśli różnica jest (a wydaje mi się że nie ma bo sam odbieram to wapno z tej kopalni) to bardzo niewielka o ile jej nie ma. Pewnego czasu faktycznie nordkalk kupował od morawicy ale tylko dlatego żeby zrobić na tym biznes. Rozładowywali wagony u siebie i sprzedawali pod nazwą NORDKALK (+ 15-20 zł na tonie a i tak im się to opłacało). Pośrednicy wciskają kit gospodarzom że po wapnie z nordkalka to cuda wianki rosną na polu, poprawa jest duża ale nie przesadzajmy. Nordkalk, Morawica, Celiny, Wierzbica - wapno węglanowe (wszystkie mają ok 53% wapnia, reaktywność powyżej 90%), Jaźwica, Radkowice - wapno węglanowo - magnezowe, skała dolomitowa (8-16% magnezu, 38-49% wapnia, reaktywność powyżej 75%). Parametry magnezu dość znacznie wahają się bo magnez jest trudnym pierwiastkiem do osiągnięcia (przerosty skał dolomitowych. Reaktywność nie zależy od stopnia uziarnienia. Drobniejsze wapno = szybsze wchłanianie. Wapno węglanowe - działanie już w pierwszym roku, wapno węglanowo - magnezowe - działanie w następnym roku. Każde wapno MUSI SIĘ ROZPUŚCIĆ W CIĄGU 3-4 LAT !! Taki wymóg aby wapno mogło być sprzedawane jako wapno a nie kruszywo. Kopalnie starają się o ten certyfikat więc tego przestrzegają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

ok dzięki.

A nie lepiej dla ciebie będzie wapno z Żelatowej, koło Chrzanowa? Ja biorę od nich i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

A nie lepiej dla ciebie będzie wapno z Żelatowej, koło Chrzanowa? Ja biorę od nich i jestem zadowolony.

 

Pomyśle , do wiosny mam czas :) Pasuje mi kupić bo mam na 1,5ha 4.3 Ph , zawartość Mg 2.8 :) , Potasu 8.0, Fosforu 3.2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kiedyś kupiłem działkę gdzie były place 20% powierzchni na których nic nie rosło nawet jak coś powschodziło to w lecie nie było co zbierać. Zrobiłem kilka odrębnych prób i na tych placach było 4.3 pH na pozostałym obszarze 80% 5,5-5,7 pH  Kilka lat potrzebowałem by uzyskać zysk.

Jest u mnie w okolicy kilku szalonych dzierżawców którzy się licytują dopłata podatek i jeszcze dla kurek kilka kwintali za hektar gdzie na oko pH poniżej 5 widzę jakieś śladowe ilości kredy granulowanej i jakoś nie widzę efektów. Dla prestiżu czy lub dla dofinansowania na modernizacje tych ha potrzebują??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Witam

Doradźcie koledzy dla początkującego rolnika. Chcę na wiosnę jak najwcześniej(a może rzucić na zmrożoną darninę przed śniegiem? Tylko czy dostane teraz wapno luzem) nawieźć swoje łąki jakimś wapnem węglanowym 2-4 tony/ha . W związku z tym jakie zastosować nawożenie mineralne by nie zmarnować składników tych nawozów? Myślałem by zaraz po wapnie dać tylko sól potasową ze 150 kg/ha a za 4 -5 tygodni sypnąć ze 100 kg/ha saletry i kolejne 100 kg z początkiem maja. Ewentualnie dokarmić dolistnie fosforem ale nie wiem w jakim terminie? I czy tak będzie dobrze zgodnie z wiedza rolniczą?

 

Czy lepszym rozwiązaniem będzie dać parę tygodni po wapnie nawóz azotowo(azot amonowy) potasowy odpowiednio dużą dawkę by zrównoważyć to co wyżej. Plus później dolistnie fosfor. Czy wogóle te dokarmianie dolistnie coś da oprócz drenaży kieszeni?

 

A może saletrę w pierwszej opcji zastąpić mocznikiem? Jak mocznik znosi niskie temperatury? Pójdzie w straty jak będzie zimno czy zadziała ale później jak się ociepli?

Proszę o rady znawców tematu chemii rolniczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

 Ogólnie jakieś to małe nawożenie (azot) na co cokolwiek,  z obornika za dużo nie pobierze w pierwszym roku wiec ...uprawa - Owies?

Edytowano przez d4rek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Chodzi o łąki i pastwiska i gównie o to jak to zrobić najlepiej by nawieźć kompleksowo z uwzględnieniem wapnowania by uniknąć antagonistycznego działania na siebie poszczególnych składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Troker1979 kolego jakiś czas temu rozmawiałem ze starszym gościem w wieku mojego dziadka i okazało się ,że jest on agronomem i specjalistą od łąk .Wiele lat temu robił różne doświadczenia na łąkach i rezultaty wiele razy były bardzo obiecujące .Powiedział mi tak .W pierwszej kolejności należy łąkę odwodnić z nadmiaru wody ,a w drugim etapie łąkę należy odkwasić .W dalszym etapie można nawozić nawozami mineralnymi ,a dopiero na koniec obornikiem .Powiedział też ,że największą zwyżkę plonu trawy ,jak i siana otrzymał po zastosowaniu samego wapna regularnie ,co rok i tu nie stosował żadnego innego nawozu i obornika .Stosuję jego zalecenia czyli nawożenie wapnem .W zeszłym roku ok 1,5 tony w tym dwie tony na hektar wapna węglanowego .Z tym ,ze na moich łąkach torfowych jest problem z podtopieniami i czekam na przymrozki ,żeby rozsiać wapno na pozostałej części na której nie mogłem wjechać .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

U mnie właśnie na użytkach zielonych kwaśno od 4,5 do 5,3 więc biorę się za wapnowanie. Mam ziemię od września 2015 a doświadczenia w wapnowaniu zero. Ojciec ostro zakwasił ziemię i wyjałowił(dopłata w kieszeń a nie na pole). Planulę jak najszybciej kupić RCW i zacząć od porządnego wapnowania łąk i pastwisk. Orne jakoś trzymają odczyn ponad 6 ph mimo że tez ze 20 lat nie widziały wapna, ale były regularnie nawożone obornikiem. Łąki gnojone tez maja 5,3 a nie 4,5 więc jak to jest z tym obornikiem zakwasza czy wręcz przeciwnie?

Ale do meritum: Jak, czym, kiedy i tanio dokwasić te użytki zielone?  Załóżmy że mam już rozsiewacz. Mamy mokry rok to jak mi ktoś doradził wcześniej kreda będzie bardzo mokra więc odpada raczej chyba że kupić w BB (np. 24 t z Trębaczewa krzyknęli mi 190 zł z transportem na Mazury, trochę drogo ale może warto?). czy lepiej dać więcej tańszego mielonego węglanu wapnia? Ile ewentualnie dać tych wapn w t/ha bo na użytki zielone chyba nie wskazane są wielkie ilości rzędu 6-10 ton? A jeżeli już nie kreda tylko mielona skała wapienna to skąd zamawiać na Mazury by było w rozsądnej cenie, ale przede wszystkim bardzo dobre, szybko zadziała i rozłoży się go jak najwięcej w pierwszym roku? Ile go dać? Planuje nawozić rok w rok przez najbliższe lata. Czy można na przykład teraz zamówić łódkę (będzie pewnie bardzo mokre?), poczekać na przymrozki i sypnąć jak nie będzie śniegu? Po mału by się rozpuszczało a na wiosnę nie było by chyba ograniczeń w nawożeniu mineralnym?  Czy lepiej nie stosować fosforu i saletry? Saletrę zastąpić mocznikiem tylko jak go stosować bo nie mam doświadczenia? Rzucić jak najwcześniej nawet jak zimno? czy będą duże straty czy po prostu zadziała jeszcze później?

Sorki za tyle pytań choć pewnie będę miał dużo więcej.

Proszę o każda mądra radę

z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Troker1979 kolego jakiś czas temu rozmawiałem ze starszym gościem w wieku mojego dziadka i okazało się ,że jest on agronomem i specjalistą od łąk .Wiele lat temu robił różne doświadczenia na łąkach i rezultaty wiele razy były bardzo obiecujące .Powiedział mi tak .W pierwszej kolejności należy łąkę odwodnić z nadmiaru wody ,a w drugim etapie łąkę należy odkwasić .W dalszym etapie można nawozić nawozami mineralnymi ,a dopiero na koniec obornikiem .Powiedział też ,że największą zwyżkę plonu trawy ,jak i siana otrzymał po zastosowaniu samego wapna regularnie ,co rok i tu nie stosował żadnego innego nawozu i obornika .Stosuję jego zalecenia czyli nawożenie wapnem .W zeszłym roku ok 1,5 tony w tym dwie tony na hektar wapna węglanowego .Z tym ,ze na moich łąkach torfowych jest problem z podtopieniami i czekam na przymrozki ,żeby rozsiać wapno na pozostałej części na której nie mogłem wjechać .

 

No i bardzo dobrze mówił bo przy zbyt niskim pH przecież sypane nawozy i tak nie były dostępne w 100% dla tej trawy. Mogłeś nasypać 500kg saletrzy a i tak była tylko po części dostępna czyli wyrzucane były pieniądze w błoto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj